Τουρκία Κωνσταντινούπολη...Τροφή για το μάτι-τροφή για το στομάχι?

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το νόημα του Μακ Δοναλδς

έχω πάει στην Πόλη, έχω φάει τα κερατά μου (άσχετα που έχω ευαίσθητο έντερο, μετά από μια ιώση) και ζω, ούτε αρρώστησα, ούτε κάποιος από την παρέα μου έπαθε κάτι. Στο θέμα καθαριότητας κάλλιστα μπορώ να πω, ότι είναι πολλή ποιο καθαρά από τα σουβλατζίδικα ή καντίνες στην Ελλάδα. Ήπια φρέσκους χυμούς φτιαγμένους σε πάγκους, κοκορέτσι σε μίνι ταβέρνα, ρεβίθια σε πάγκο παγωτό (αν και το χρυσοπλήρωσα) πάλι σε πάγκο, και είμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
ThanasisU2 said:
πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το νόημα του Μακ Δοναλδς

έχω πάει στην Πόλη, έχω φάει τα κερατά μου (άσχετα που έχω ευαίσθητο έντερο, μετά από μια ιώση) και ζω, ούτε αρρώστησα, ούτε κάποιος από την παρέα μου έπαθε κάτι. Στο θέμα καθαριότητας κάλλιστα μπορώ να πω, ότι είναι πολλή ποιο καθαρά από τα σουβλατζίδικα ή καντίνες στην Ελλάδα. Ήπια φρέσκους χυμούς φτιαγμένους σε πάγκους, κοκορέτσι σε μίνι ταβέρνα, ρεβίθια σε πάγκο παγωτό (αν και το χρυσοπλήρωσα) πάλι σε πάγκο, και είμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ
Υπάρχει νόημα
Τρώνε οι ευαίσθητοι τουρίστες

Χρησιμοποιούν εμφιαλωμένο νερό για το μαγείρεμα των φαγητών τους
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.831
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Γεια σε όλους.
Θέλω να επισκεφθώ την Κωνσταντινούπολη,αλλά αυτό που με αποθαρρύνει είναι η ασφάλεια όσον αφορά το φαγητό.
΄Εχω που έχω μια σχετική ευαισθησία στο θέμα στομάχι,αν πάθω και τροφική δηλητηρίαση την έβαψα.

Ψάχνω δηλαδή εστιατόρια που το φαγητό τους να είναι ασφαλές αλλά και να μην ξεπαραδιάζομαι κιόλας.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει η γευσιγνωσία.
Πάω στην πόλη,όχι για να φάω,αλλά για να δω τα αξιοθέατα κλπ


Κάποια sites εντείνουν τις ανησυχίες μου τονίζοντας ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει ούτε καν να χρησιμοποιήσω νερό βρύσης για το βούρτσισμα των δοντιών.
Και σκέφτομαι...Και πώς θα είμαι σίγουρος ότι ακόμη και το οποιοδήποτε ρόφημα θα έχει σαν βάση του εμφιαλωμένο νερό?

Παρεπιπτόντως αλυσίδες διεθνείς δεν υπάρχουν?(McDonalds κλπ)΄Αμα δω πια και απελπιστώ να πάω εκεί...Τουλάχιστον αυτές τηρούν τα ίδια στάνταρ υγιεινής με τις ευρωπαικές πόλεις?

.....
Ελπίζω κάποιοι από εσάς που έχετε πάει στην Κωνσταντινούπολη να μπορέσετε να μου πείτε κάτι επάνω στο φλέγον θέμα ...
Τροφή στην Πόλη.Υπάρχει ζωή μετά από τη λήψη της?
Αυτά. :shock:
Δεν μπορεί.... πλάκα μας κάνεις ....:roll:

Καλώς ήλθες στο φόρουμ......................
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.577
Likes
14.736
Πιστεύω οτι ο φίλος πήρε τις απαντήσεις που ήθελε.Δεν εχειι νόημα να επιβεβαιώνουμε και οι υπόλοιποι οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με το φαγητό στήν Πόλη.

Ας περιμένουμε να επανέλθει....
 

voy2012

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά γεια και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πρέπει να πω...
1)Δεν έχω επισκεφθεί ποτέ χώρα που βρίσκεται ανατολικά ή νότια των συνόρων μας.Η Ινδία για εμένα ανήκει στους τρόπους suicide μαζί με το περίστροφο,την τομή των φλεβών κλπ.
2)Δεν είπα ποτέ ότι τα McDonalds είναι υγιεινή διατροφή.Και δεν είναι στις κύριες επιλογές μου στα ταξίδια μου στον Δυτικό κόσμο.Απλά δεν θέλω να γίνω η χαρά του Imodium και του Ercefuryl.΄Αλλο πράγμα είναι το να θέλεις να αποφύγεις τα γαστρεντερικά προβλήματα που μπορούν στο άψε σβήσε να μετατρέψουν το ταξίδι σου σε εφιάλτη κι άλλο πράγμα να σου στήνουν τα Μακ Ντόναλντς ανδριάντα...
3)Το ψαροσάντουιτς λόγω περιεχομένου δεν είναι στις επιλογές μου.Αν έχω πρόβλημα να βουρτσίσω τα δόντια μου με νερό βρύσης,το ψάρι που κολυμπά στα λύματα τι να πει.(Αν βέβαια έχει προηγηθεί ένα καλό ντους στο ψάρι και μία αξιοπρεπής αιμοδιύλιση σ'αυτό τότε αλλάζει το ζήτημα).
4)Καταλαβαίνω ότι είμαι προκατειλημμένος,αλλά αν πηγαίνεις σε ιστοσελίδες και σου λένε...Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από τα τρόφιμα στην Πόλη αρκεί να μην κάνεις αυτό κι αυτό κι αυτό ...και σου παραθέτουν έναν κατάλογο τεράστιο,ε κάπου αρχίζεις και αμφιβάλλεις κι αναρωτιέσαι.
Δεν είπα ότι τα στάνταρ υγιεινής στην Ελλάδα ή αλλού είναι καλύτερα(Βλέπε πριν χρόνια εκπομπή του Ευαγγελάτου για την παρασκευή του Κοκορετσίου).
Αυτά.Και πάλι ευχαριστώ.:shock:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
1)Δεν έχω επισκεφθεί ποτέ χώρα που βρίσκεται ανατολικά ή νότια των συνόρων μας.
2)Δεν είπα ποτέ ότι τα McDonalds είναι υγιεινή διατροφή.Και δεν είναι στις κύριες επιλογές μου στα ταξίδια μου στον Δυτικό κόσμο.Απλά δεν θέλω να γίνω η χαρά του Imodium και του Ercefuryl.΄Αλλο πράγμα είναι το να θέλεις να αποφύγεις τα γαστρεντερικά προβλήματα που μπορούν στο άψε σβήσε να μετατρέψουν το ταξίδι σου σε εφιάλτη κι άλλο πράγμα να σου στήνουν τα Μακ Ντόναλντς ανδριάντα...
3)α.Το ψαροσάντουιτς λόγω περιεχομένου δεν είναι στις επιλογές μου.
β.Αν έχω πρόβλημα να βουρτσίσω τα δόντια μου με νερό βρύσης,το ψάρι που κολυμπά στα λύματα τι να πει.(Αν βέβαια έχει προηγηθεί ένα καλό ντους στο ψάρι και μία αξιοπρεπής αιμοδιύλιση σ'αυτό τότε αλλάζει το ζήτημα).
4)α.Καταλαβαίνω ότι είμαι προκατειλημμένος,αλλά αν πηγαίνεις σε ιστοσελίδες και σου λένε...Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από τα τρόφιμα στην Πόλη αρκεί να μην κάνεις αυτό κι αυτό κι αυτό ...και σου παραθέτουν έναν κατάλογο τεράστιο,ε κάπου αρχίζεις και αμφιβάλλεις κι αναρωτιέσαι.
β.Δεν είπα ότι τα στάνταρ υγιεινής στην Ελλάδα ή αλλού είναι καλύτερα(Βλέπε πριν χρόνια εκπομπή του Ευαγγελάτου για την παρασκευή του Κοκορετσίου).
Αυτά.Και πάλι ευχαριστώ.:shock:
1. Το ανατολικο και το νοτιο ειναι σχετικοτατο και η Ελλαδα δεν βρισκεται στο κεντρο του κοσμου.

2. Το φαγητο στην Πολη ειναι απο μονο του ενας σοβαροτατος λογος για να πας, τι γραφεις τωρα?
3α. Κακιστη άποψη.
3β. Οντως το νερο της Πολης ειναι απαισιο, ο τοπος εχει ελλειψη και δεν βρεχει ποτέ, κατι σαν τη Μανη. Γι αυτο πανε ολοι στα χαμαμ, ειναι ο μονος τροπος για να ξεβρωμισουν.
4α. Συμφωνα με πολλες ιστοσελιδες, στην Αθηνα κινδυνευει σοβαρα η ζωη σου.
4β. Συγχωρεσε μου την χυδαιοτητα αλλα ποιός τον γαμεί τον Ευαγγελάτο? Αν τον πιστεψει κανεις το χαρακιρι ειναι μονοδρομος...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.972
Likes
15.489
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά γεια και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πρέπει να πω...
1)Δεν έχω επισκεφθεί ποτέ χώρα που βρίσκεται ανατολικά ή νότια των συνόρων μας.Η Ινδία για εμένα ανήκει στους τρόπους suicide μαζί με το περίστροφο,την τομή των φλεβών κλπ.
2)Δεν είπα ποτέ ότι τα McDonalds είναι υγιεινή διατροφή.Και δεν είναι στις κύριες επιλογές μου στα ταξίδια μου στον Δυτικό κόσμο.Απλά δεν θέλω να γίνω η χαρά του Imodium και του Ercefuryl.΄Αλλο πράγμα είναι το να θέλεις να αποφύγεις τα γαστρεντερικά προβλήματα που μπορούν στο άψε σβήσε να μετατρέψουν το ταξίδι σου σε εφιάλτη κι άλλο πράγμα να σου στήνουν τα Μακ Ντόναλντς ανδριάντα...
3)Το ψαροσάντουιτς λόγω περιεχομένου δεν είναι στις επιλογές μου.Αν έχω πρόβλημα να βουρτσίσω τα δόντια μου με νερό βρύσης,το ψάρι που κολυμπά στα λύματα τι να πει.(Αν βέβαια έχει προηγηθεί ένα καλό ντους στο ψάρι και μία αξιοπρεπής αιμοδιύλιση σ'αυτό τότε αλλάζει το ζήτημα).
4)Καταλαβαίνω ότι είμαι προκατειλημμένος,αλλά αν πηγαίνεις σε ιστοσελίδες και σου λένε...Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από τα τρόφιμα στην Πόλη αρκεί να μην κάνεις αυτό κι αυτό κι αυτό ...και σου παραθέτουν έναν κατάλογο τεράστιο,ε κάπου αρχίζεις και αμφιβάλλεις κι αναρωτιέσαι.
Δεν είπα ότι τα στάνταρ υγιεινής στην Ελλάδα ή αλλού είναι καλύτερα(Βλέπε πριν χρόνια εκπομπή του Ευαγγελάτου για την παρασκευή του Κοκορετσίου).
Αυτά.Και πάλι ευχαριστώ.:shock:
Λοιπόν φίλε , άκου, σε καταλαβαίνω.
Διότι κι εγώ όταν ήμουν πιο μικρή και αταξίδευτη ήθελα να πάω στην Πόλη μιας και με τραβάει και το αίμα , είχα ακούσει όμως του κόσμου τις ανακρίβειες. Οτι σε κλέβουν και μέσα από τα ξενοδοχεία, ότι είναι όλα βρώμικα από θέμα υγιεινής, ότι το φαγητό και το νερό τους είναι μολυσμένο κι ένα σωρό τέτοια. Όταν δε έμαθαν αυτοί οι τόσο καλοί πληροφορητές ότι σκοπεύω να πάω χωρίς γκρουπ πέσαν πάνω μου να με φάνε για την "αγνοια του κινδύνου μπλα μπλα μπλα".
λοιπόν, πήγα , δοκίμασα τα πάντα, έφαγα ακόμα και πιλάφι από πλανόδιους, ήπια χυμό από πλανόδιους, τσίμπησα του κόσμου τα γλυκά και φυσικά δεν έπαθα τίποτα. Την επόμενη φορά που επέστρεψα στην πόλη πήγα απλά και μόνο για να περάσω καλά και να φάω καλά.
Δες την Κωνσταντινούπολη σαν μια ευρωπαική χώρα. Δεν έχει και πολλές διαφορές , πίστεψέ με .
Περιττό να σου πω ότι και στην Αίγυπτο που πήγα, επίσης μεμονωμένη δοκίμασα τα πάντα και πάλι δεν έπαθα το παραμικρό. Ας μη πιστεύουμε αυτούς που υπερβάλουν και τα ξέρουν όλα. Διότι τίποτα δεν ξέρουν και όταν με το καλό πας θα το διαπιστώσεις κι εσύ ιδίοις όμμασι.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Voy2012 πολύ σε συμπάθησα :) Ωραίο χιούμορ

Όσο για το κύριο θέμα, συμφωνώ με ό,τι λέει η Φένια42
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
συγνωμη αλλα δεν κατανοω καμια απ τις ανησυχιες σου..εκτος κι αν εισαι ο κωνσταντινος κατακουζινος!!!

πριν παω στην πολη ουτε σκεφτηκα το θεμα υγιεινη και δεν διαβασα τιποτα σχετικο..

δοκιμασα τα παντα και καλα εστιατορια,και απλα,και μαγειρια,και του δρομου,και οτι θες..το μυαλο μας ηταν συνεχεια στο φαγητο..η πολη ειναι παραδεισος..κων/πολη χωρις φαγητο ειναι ημιτελες ταξιδι..

το θεωρω αστειο να ειμαι ταξιδι και να φοβαμαι να δοκιμαζω,να εχω το μυαλο μου στην υποψια μηπως αυτο που τρωω με πειραξει...
σιγα μη φερω και το υγειονομικο μαζι μου..

χαλαρωσε δεν πας στο πακισταν ουτε στην αιθιοπια...

μια συγχρονη χωρα ειναι η τουρκια και μαλιστα καταπληκτικη και ασφαλεστατη σε ολα της!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eχει οντως καλο χιουμορ ο φιλος !
Παιδια και μενα με ξενισαν λιγο αυτα που εγραφε ..αλλα δεν ειναι ολοι πολυταξιδεμενοι ...ουτε ξημεροβραδιαζονται στο φορουμ για να εχουν διαβασει για την Πολη.
Βρηκε ενα φορουμ...ειδε φως και ειπε να κανει μια ερωτηση ο χριστιανος .

ΥΓ Ω ναι στη Μανη βρεχει !!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
συγνωμη αλλα δεν κατανοω καμια απ τις ανησυχιες σου..εκτος κι αν εισαι ο κωνσταντινος κατακουζινος!!!

πριν παω στην πολη ουτε σκεφτηκα το θεμα υγιεινη και δεν διαβασα τιποτα σχετικο..

δοκιμασα τα παντα και καλα εστιατορια,και απλα,και μαγειρια,και του δρομου,και οτι θες..το μυαλο μας ηταν συνεχεια στο φαγητο..η πολη ειναι παραδεισος..κων/πολη χωρις φαγητο ειναι ημιτελες ταξιδι..

το θεωρω αστειο να ειμαι ταξιδι και να φοβαμαι να δοκιμαζω,να εχω το μυαλο μου στην υποψια μηπως αυτο που τρωω με πειραξει...
σιγα μη φερω και το υγειονομικο μαζι μου..

χαλαρωσε δεν πας στο πακισταν ουτε στην αιθιοπια...

μια συγχρονη χωρα ειναι η τουρκια και μαλιστα καταπληκτικη και ασφαλεστατη σε ολα της!
Αυτο νομιζω τα συνοψιζει ολα φιλε τοπικ σταρτερ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.399
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom