Τουρκία Κωνσταντινούπολη...Τροφή για το μάτι-τροφή για το στομάχι?

voy2012

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σε όλους.
Θέλω να επισκεφθώ την Κωνσταντινούπολη,αλλά αυτό που με αποθαρρύνει είναι η ασφάλεια όσον αφορά το φαγητό.΄Εχω που έχω μια σχετική ευαισθησία στο θέμα στομάχι,αν πάθω και τροφική δηλητηρίαση την έβαψα.
Ψάχνω δηλαδή εστιατόρια που το φαγητό τους να είναι ασφαλές αλλά και να μην ξεπαραδιάζομαι κιόλας.Επίσης δεν με ενδιαφέρει η γευσιγνωσία.Πάω στην πόλη,όχι για να φάω,αλλά για να δω τα αξιοθέατα κλπ
Κάποια sites εντείνουν τις ανησυχίες μου τονίζοντας ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει ούτε καν να χρησιμοποιήσω νερό βρύσης για το βούρτσισμα των δοντιών.Και σκέφτομαι...Και πώς θα είμαι σίγουρος ότι ακόμη και το οποιοδήποτε ρόφημα θα έχει σαν βάση του εμφιαλωμένο νερό?
Παρεπιπτόντως αλυσίδες διεθνείς δεν υπάρχουν?(McDonalds κλπ)΄Αμα δω πια και απελπιστώ να πάω εκεί...Τουλάχιστον αυτές τηρούν τα ίδια στάνταρ υγιεινής με τις ευρωπαικές πόλεις?
Τα γράφω όλα αυτά επειδή ανησυχώ από αυτά που διαβάζω.Και επειδή αν τα γράψω και ρωτήσω σε μη ελληνικό site θα με κράξουν και θα μου πουν ότι απλώς συκοφαντώ την Πόλη,ενώ απλά εγώ ρωτώ.
Ελπίζω κάποιοι από εσάς που έχετε πάει στην Κωνσταντινούπολη να μπορέσετε να μου πείτε κάτι επάνω στο φλέγον θέμα ...Τροφή στην Πόλη.Υπάρχει ζωή μετά από τη λήψη της?
Αυτά. :shock:
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
907
Αγαπητέ φίλε, νομίζω ότι αν κάνεις μια γύρα εδώ στο forum στα θέματα που αφορούν στην Κωνσταντινούπολη, αλλά και με βάση την προσωπική μου εμπειρία, θα σου έλεγα ότι ταξίδι στην Πόλη χωρίς το φαγητό της Πόλης είναι μισό ταξίδι.

Η Κωνσταντινούπολη στο θέμα φαγητό είναι από τις τοπ μητροπόλεις του κόσμου. Έχει απίστευτη ποικιλία, έχει για όλα τα βαλάντια, ακόμη και το φτηνό είναι καλής ποιότητας και θα είσαι όσο ανασφαλής είσαι τρώγοντας στη Νέα Υόρκη. Το νερό καλό είναι να μην το πίνεις και όπου και να πας, τσάγια και ροφήματα γίνονται με εμφιαλωμένο. Βέβαια και με βρύσης να γίνονταν δεν παίζει πρόβλημα αφού βράζεται.

Τώρα αν επιμείνεις να μην δοκιμάσεις το ντόπιο φαγητό, ασφαλώς υπάρχουν και οι λύσεις των διεθνών αλυσίδων: Mc Donalds και Burger King υπάρχουν σχεδόν σε κάθε γωνία. Σκέψου το όμως ξανά και μην αφήσεις την ευκαιρία να πάει χαμένη! Η ζωή μετά το φαγητό στην Πόλη όχι μόνο υπάρχει, αλλά είναι και όμορφη :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Jesus!!!!!!
Χαλαρωσε και ηρεμησε ..θα πας στην Πολη και μετα θα λες ..πω πω τι ελεγα .
Δεν πας στην Ινδια ...μια χαρα βουρτσιζα τα δοντια μου ..μην κολλας καθολου.

"Υπαρχει ζωη μετα τη ληψη της ?":haha:..πολυ μου αρεσε αυτο...εχεις χιουμορ.
Το μισο φορουμ και παραπανω εχει παει στην Πολη...σχεδον απο πουθενα δεν εχουν αναφερθει περιστατικα δηλητηριασης ...μια χαρα ειναι ολα τα εστιατορια στην Πολη.
Υπαρχουν και mcDonalds ...δε μπηκα μεσα για να ξερω .
Διαβασε ιστοριες μελων για την πολη ..θα δεις φωτο και προτασεις για ωραια εστιατορια .
Για να νιωθεις εσυ καλυτερα πινε εμφιαλωμενο νερο (εγω παντως στο πρωινο του χοτελ επινα και νερο βρυσης ),βαλε κανενα χαπι αντιδιαρροικο στη βαλιτσα και μην αγοραζεις φαγητο απο παγκους στο δρομο.
Τα γλυκα ..τα λουκουμια και τα κρεατικα που εχουν εκει ειναι αξεπεραστα!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Για το φαγητο δεν υπαρχει λογος ανησυχιας...Απεφυγε απλα οτι αποφευγεις και εδω αν εχεις προβλημα με το στομαχι σου...π.χ φανταζομαι οτι τα καυτερα δεν ειναι οπτι καλυτερο...Οσο για τα ροφηματα, μη ξεχνας οτι το τσαι για παραδειγμα που πινουν παντου, βραζεται...οποτε μικροτερος κινδυνος

Προσωπικα ετρωγα απο παντου και στο δρομο, ψωμακια με γυρο, καλαμποκι βραστο , νοστιμα κουλουρια , επινα φυσικους χυμους στιμενους στο δρομο καθε μερα, δεν επαθα κατι πουθενα στη χωρα...

Οσο για τις αλυσιδες που ρωτας, τις διεθνης, ακομα και εκει τη πατας, εχω φιλο που ταξιδεψε Ινδια και ετρωγε απο το δρομο χωρις να παθει τπτ και επαθε σοβαρη τροφικη δηλητηριαση απο ενα χαμπουργκερ στη Θεσσαλονικη...Τυχερα ειναι αυτα! Απολαυσε το ταξιδι σου , απλη λογικη χρειαζεται !!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
βρισκω υπερβολικη την ανησυχια σου αλλα σεβομαι τις ανασφαλειες που μπορει να εχει καποιος και κυριως σε θεματα υγειας....νερο φυσικα πινουμε εμφυαλωμενο(οπως παντου αλλωστε) αλλα το να βουρτσισεις τα δοντια σου με τρεχουμενο νερο νομιζω οτι δεν αποτελει κινδυνο επ ουδενι....τωρα το φαγητο ειναι εμπειρια μοναδικη στην κωνσταντινουπολη αλλα εφοσον δεν ειναι στα ενδιαφεροντα σου,σιγουρα υπαρχουν ευρωπαικες αλυσιδες με γρηγορο φαγητο που βρισκεςι ευκολα και ειναι φθηνα....ξεκινας απο κει και και σιγα σιγα δοκιμαζεις και τα τουρκικα αν αισθανθεις περισσοτερη ασφαλεια...νομιζω πως οτι εχεις ακουσει για προβληματα με το φαγητο στην κωνσταντινουπολη μπορει να εχουν σχεση με το φαγητο στο δρομο(οχι οτι ΄εχει κατι σωνει και καλα αλλα οι πιθανοτητες ισως αυξανουν λιγο....)αλλα το πιο πιθανο ειναι καποιοι που δεν ΄εχουν συνηθισει αυτη την κουζινα να τους επεσε απλως λιγο βαρια και να να τους εκανε καμμια δυσπεψια....εχω παει αρκετες φορες και ποτε δεν ειχα προβλημα...παντως σιγουρα δεν ειναι λογος να μην πας στην κωνσταντινουπολη....ειμαι σιγουρη οτι οταν θα πας θα νιωσεις πιο ασφαλης αλλα μην το παρακανεις!!!οχι τρια κεμπαπ στην καθισια και τεσσερα σιροπιαστα για επιδορπιο γιατι τοτε θα μαλλον θα εχεις προβλημα:)βαρυστομαχιας πραγμα που ειναι πιο πιθανο να συμβει γιατι ειναι μεγαλος πειρασμος τα φαγητα και τα γλυκα της,.....
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εχω επισκεφτει την πολη 2 φορες και παρολο που εχω ευαιασθητο στομαχι δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. Αυτο που μου στοιχησε ηταν οτι απεφευγα τις σαλατες που μ αρεσουν πολυ, φοβουμενος οτι πλενονται με νερο της βρυσης. Ισχυει αυτο? Προκειται σε λιγες μερες να ξαναπαω και δεν μπορω να τρωω συνεχεια κρεατικα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μην αγοραζεις φαγητο απο παγκους στο δρομο.
Λάθος συμβουλή. Δηλαδή, να μην πάρει ψαρο-σάντουιτς δίπλα απ' τη γέφυρα του Γαλατά? :shock: Να μην αγοράσει ψητά κάστανα? Να μην πάρει κουλουράκι? Άντε για το κεμπάπ, ας πούμε να προσέξει (όπως, υποθέτω, κάνουμε και στην Ελλάδα). Ας διαβάσει κι ας ακολουθήσει αυτά που (σωστά) έγραψαν όλοι πιο πάνω και κανένα πρόβλημα δεν θά'χει.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
δηλαδη βρε παιδια εσας σας αρεσε το ψαρο-σαντουτς στο στην γεφυρα? μονο το δικο μου ΄ηταν γεματο κοκκαλακια?(σορρυ για το ασχετο αλλα το ειχα απορια)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λάθος συμβουλή. Δηλαδή, να μην πάρει ψαρο-σάντουιτς δίπλα απ' τη γέφυρα του Γαλατά? :shock: Να μην αγοράσει ψητά κάστανα? Να μην πάρει κουλουράκι? Άντε για το κεμπάπ, ας πούμε να προσέξει (όπως, υποθέτω, κάνουμε και στην Ελλάδα). Ας διαβάσει κι ας ακολουθήσει αυτά που (σωστά) έγραψαν όλοι πιο πάνω και κανένα πρόβλημα δεν θά'χει.
Λαθος εκτιμηση της συμβουλης μου ή μπορει να φταιω εγω που δεν το εξεφρασα σωστα .
Σαφεστατα και δεν του προτεινω (ως δικη μου αποψη ) να αποφυγει το street food ,απλα εφοσον ο ανθρωπος φοβαται τοσο πολυ ..αν νιωθει καλυτερα και ασφαλεστερα ..ας μην τρωει απο το δρομο.
Εγω παντως εφαγα ...μιαμ μιαμ μιαμ!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
δηλαδη βρε παιδια εσας σας αρεσε το ψαρο-σαντουτς στο στην γεφυρα? μονο το δικο μου ΄ηταν γεματο κοκκαλακια?(σορρυ για το ασχετο αλλα το ειχα απορια)
Ε, καλά, δεν πουλάνε όλοι τα ίδια ψάρια. Ανάλογα τι πήρες. Άλλοι έχουν χαψία (γαύρους), άλλοι σκουμπριά, άλλοι άλλα με περισσότερα ή λιγότερα αγκάθια. Και σίγουρα, δεν είναι όλοι οι πωλητές ίδιοι, άλλοι τα καθαρίζουν καλύτερα, άλλοι τα τηγανίζουν καλύτερα, θέμα τύχης είναι (καλό είναι να ρίχνεις και μερικές λαθραίες ματιές - όπου και όσο μπορείς - για να τσεκάρεις μερικά από τα παραπάνω) ;).
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.281
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
δηλαδη βρε παιδια εσας σας αρεσε το ψαρο-σαντουτς στο στην γεφυρα? μονο το δικο μου ΄ηταν γεματο κοκκαλακια?(σορρυ για το ασχετο αλλα το ειχα απορια)
οχι απλα μου αρεσε...ξετρελαθηκα :bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Είσαι στο σωστό δρόμο !!!!

Μόνο στα McDonald έχει υγιεινό φαγητο άντε και στα burger King

Συνέχισε έτσι

ΥΓ. χαρα στο κουράγιο αυτών που απάντησαν ήδη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.531
Μηνύματα
899.376
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom