Τουρκία Κωνσταντινουπολη για 3 μερες-Προγραμμα.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οκ οκ το ξερω 3 μερες ειναι λιγες για την Βασιλευουσα αλλα αυτο διαθετουμε προς το παρον.
Διαβαζα τον φοβερο ταξιδιωτικο οδηγο της Ερσης και των αλλων παιδιων και ειναι πολλα τα αξιοθεατα για να χωρεσουν σε 3 μερες .
Οι μερες ειναι γεματες ,προκειται για 6-7-8/11 και θα ηθελα να μου προτεινετε τα σημαντικοτερα αξιοθεατα που θα πρεπει να δει ενας πρωταρης.
Αν μπορουμε δηλ να τα μοιρασουμε σε μερα 1,2 και 3 :αξιοθεατα και δραστηριοτητες που ειναι κοντινα ανα καθε μερα.
Θα μεινουμε στο Σουλταναχμετ .Απ ο,τι διαπιστωσα ειναι ιδανικη τοποθεσια για αρχαριους,κοντα στα σημαντικοτερα αξιοθεατα.
Το τελευταιο που θελω να ρωτησω ειναι ο καιρος.Πως ειναι περιπου αρχες Νοεμβριου?
Ευχαριστω πολυ.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κλεοπάτρα μου καλημέρα!
Χαίρομαι τόσο που επισκέπτεσαι μια από τις αγαπημένες μου πόλεις...Μην φοβηθείς για το 3ημερο που έχεις στη διάθεσή σου και εμείς 4 είχαμε και τα προλάβαμε όλα(την 4η αράζαμε στο Βόσπορο:bleh:)
Ιδανική η τοποθεσία για να τα δεις και να τα προλάβεις όλα.

Αξιοθέατα:
Αγία Σοφία- Μπλε Τζαμί- Βασιλική Κιστέρνα(όλα στο Σουλτάναχμετ σε απόσταση αναπνοής και σε 2 ώρες έχεις ξεμπερδέψει)
Τοπ Καπί- Ντολμαμπαχτσέ(τα δυο παλάτια της Πόλης που λειτουργούν ως μουσεία)
Πύργος Γαλατά- Βόλτα στο Βόσπορο περιμετρικά και φρέσκο ποταμίσιο ψαράκι στα χαμοτράπεζα του Βοσπόρου.
Περατζάδα στην Ιστικλάλ (την παίρνεις από την Ταξίμ και φτάνεις ως τον Βόσπορο- με τη βοήθεια και του υπόγειου)
Φανάρι- Πατριαρχείο- οπωσδήποτε βόλτα στα γύρω στενά, θα ανακαλύψετε πολλούς παλιούς οικισμούς και ορθόδοξες εκκλησίες.
Μεγάλο Παζάρι- Αραβική Αγορά(Αυτό ίσως να σας πάρει και μια ολόκληρη ημέρα- χάνεσαι εκεί μέσα κυριολεκτικά- μεταφορικά)
Cagaloglou Hamami: Μουσειακό προϊόν της Πόλης, στο Σουλτάναχμετ για χαμάμ και περιποίηση αξέχαστη.
-Αρχαιολογικό μουσείο. Ένα από τα καλύτερα που έχω δει.

Tips:
-Το ταξί εμείς το χρησιμοποιήσαμε μόλις 2 φορές κι αυτό γιατί έπιασε μπόρα και δεν βλέπαμε τη μύτη μας. Τα λεωφορεία είναι μια χαρά και έχουν συχνά δρομολόγια από την μια περιοχή στην άλλη.
-Να βρείτε στις αρχές της Ιστικλάλ όπως την παίρνεις από την Ταξίμ, χωμένο σε ένα πίσω στενό το Gani Gani, θα φας υπέροχα, οικονομικά απολαμβάνοντας το γεύμα ή δείπνο ξυπόλητη σε μαξιλάρες
-Να πάρεις τσάι και παστουρμά από την Αραβική Αγορά από τον Βασίλη
-Να περάσεις τουλάχιστον δυο φορές από το Saray να φας καζάν ντιπί και μπακλαβά αξέχαστο(πάνω στην Ιστικλάλ κι αυτό)
-Αν δεις πως σε παίρνει ένα απόγευμα κάνε βαρκάδα στο Βόσπορο. Πριγκιπονήσσια δεν ανέφερα καθώς φαντάζομαι θέλεις παραπάνω από μισή μέρα και δεν θα προλάβεις, εκτός κι αν κόψεις κάτι άλλο.
-Ο καιρός μοιάζει με της Αθήνας, αν και έχουμε διαφορά 2-3 βαθμούς παραπάνω εμείς. Αρχές Νοέμβρη θα χρειαστείς σχεδόν σίγουρα ομπρέλα και αδιάβροχο.

Ελπίζω να βοήθησα:p

Υ.Γ. Να σημειωθεί ότι όλα σχεδόν που σου ανέφερα- πλην του Φαναριού- είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Άν έχεις όρεξη για περπάτημα οι 3 ημέρες είναι μια χαρά....Εσύ διαλέγεις πως θα κατανείμεις τις ώρες σου αναλόγως τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Πύργος Γαλατά- Βόλτα στο Βόσπορο περιμετρικά και φρέσκο ποταμίσιο ψαράκι στα χαμοτράπεζα του Βοσπόρου.

Kαλά όλα τα άλλα, αλλά το φρέσκο ποταμίσιο ψαράκι που στην ευχή το βρίσκουν? το φέρνουν από τον Έβρο ή από τον Δούναβη?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Kαλά όλα τα άλλα, αλλά το φρέσκο ποταμίσιο ψαράκι που στην ευχή το βρίσκουν? το φέρνουν από τον Έβρο ή από τον Δούναβη?
Στο μαγαζί που κάτσαμε εμείς τουλάχιστον ο καλός κυριούλης έτσι το κατονόμασε. Θα μου πεις τώρα καλά κι εσύ χάβεις ότι σου πλασάρουν; (Και θα έχεις δίκιο). Ό,τι κι αν ήταν, ήταν νοστιμότατο πάντως:D
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Τα λεωφορεία είναι μια χαρά και έχουν συχνά δρομολόγια από την μια περιοχή στην άλλη.
Τα λεωφορεία μια χαρά στην Πόλη βρε Twinkie; Μέσα στο κυκλοφοριακό κομφούζιο των 13.000.000 κατοίκων; Είναι το πλέον χρονοβόρο απ'όλα τα μέσα συγκοινωνίας. Στη δε περίπτωση βροχής, τα λεωφορεία μοιάζουν ακινητοποιημένα. Θα πρότεινα μετακινήσεις με τραμ και φινικιουλέρ, άντε και μετρό που δεν πιστεύω να χρειαστεί.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να υπολογίζεις παραπάνω ώρα απ'όση πιστεύεις ότι θα φας ή διαβάζεις σε οδηγούς πάντως.

Εμένα η βόλτα Μπλε Τζαμί-Αγ.Σοφία-Κινστέρνα μου πήρε πολύ περισσότερο χρόνο από 2 ώρες.Κάπου θα σταθείς που θα σε ενδιαφέρει πιο πολύ,κάπου θα χαζέψεις,συν το χρόνο για φωτογραφίες που κανείς δεν υπολογίζει (και που τουλάχιστον για εμένα είναι τελικά σημαντικός σε ποσότητα) συν να διαβάζεις πέντε πράγματα εκείνη την ώρα που βρίσκεσαι στο χώρο.

Επίσης το Topkapi είναι τεράστιο και μη διανοηθείς να το περάσεις τρέχοντας.
Μη ξεχάσεις να δείς τα μούσια του προφήτη (Δοξασμένο το όνομά του).....:haha::haha::haha:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τα λεωφορεία μια χαρά στην Πόλη βρε Twinkie; Μέσα στο κυκλοφοριακό κομφούζιο των 13.000.000 κατοίκων; Είναι το πλέον χρονοβόρο απ'όλα τα μέσα συγκοινωνίας. Στη δε περίπτωση βροχής, τα λεωφορεία μοιάζουν ακινητοποιημένα. Θα πρότεινα μετακινήσεις με τραμ και φινικιουλέρ, άντε και μετρό που δεν πιστεύω να χρειαστεί.

Τότε ήμασταν πολύ τυχεροί στις ώρες που τα χρησιμοποιήσαμε. Ότι είναι κομφούζιο στη Πόλη είναι, αλλά τις δυο φορές που μπήκαμε σε λεωφορείο φτάσαμε μια χαρά. Το βράδυ ήταν χειρότερο το χάος στο κέντρο. Γι' αυτό κιόλας δεν προτείνω το ταξί και για τα χρήματα και για το πως οδηγούν για όλα...

Να υπολογίζεις παραπάνω ώρα απ'όση πιστεύεις ότι θα φας ή διαβάζεις σε οδηγούς πάντως.

Εμένα η βόλτα Μπλε Τζαμί-Αγ.Σοφία-Κινστέρνα μου πήρε πολύ περισσότερο χρόνο από 2 ώρες.Κάπου θα σταθείς που θα σε ενδιαφέρει πιο πολύ,κάπου θα χαζέψεις,συν το χρόνο για φωτογραφίες που κανείς δεν υπολογίζει (και που τουλάχιστον για εμένα είναι τελικά σημαντικός σε ποσότητα) συν να διαβάζεις πέντε πράγματα εκείνη την ώρα που βρίσκεσαι στο χώρο.

Επίσης το Topkapi είναι τεράστιο και μη διανοηθείς να το περάσεις τρέχοντας.
Μη ξεχάσεις να δείς τα μούσια του προφήτη (Δοξασμένο το όνομά του).....:haha::haha::haha:
Συμφωνώ για το Top Kapi, είναι τεράστιο, εκεί είτε μπορείς να διαλέξεις να μην επισκεφτείς ένα τμήμα του για εξοικονόμηση χρόνου είτε το βλέπεις και θυσιάζεις κάτι άλλο (γράφω πάντα σκεπτόμενη τις 3 μέρες που διαθέτεις)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οι τρεις μερες σου ειναι γεματες ή περιλαμβανουν και αναχωρηση-αφιξη? Αν ισχυει το δευτερο θα πρεπει να περιορισεις πολλα απο αυτα που γραφηκαν παραπανω, πηγα περσυ τελος νοεμβρη με 3,5 ωρες καθυστερηση λογω ομιχλης και μεχρι την τακτοποιηση στο ξενοδοχειο η μερα μου ξεκινησε στις 3.
Την Ιστικλαλ, το μεγαλο παζαρι και την αιγυπτιακη αγορα μπορεις να τα αφησεις για την ωρα που πεφτει ο ηλιος για να προλαβεις τα υπολοιπα.
Η βολτα στο βοσπορο μου αρεσε πολυ, προτεινω να μην την χασεις.
Τοπ καπι & αγ Σοφια ξεκινησε να τα δεις οσο νωριτερα μπορεις για να αποφυγεις τις ορδες των γκρουπ, εγω ξυπνουσα στις 7
Αφου θα μεινεις Σοουλταναχμεντ μπορεις να χρησιμοποιησεις το τραμ για μεγαλο παζαρι(αν παι πας και με τα ποδια ειναι κοντα), για αιγυπτιακη αγορα -συνδυασε την με την κρουαζιερα γιατι τα καραβακια αναχωρουν κοντα της και για ματαβαση στο ταξιμ σε συνδυασμο με το τελεφερικ. Ταξι θα χρειαστεις μονο αν πας πατριαρχειο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν θελεις να μπεις σε τζαμι να πληροφορηθεις απο πριν τις ωρες που επιτρεπεται, μην πας σε ωρα προσευχης και χασεις την ωρα σου
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι επισκέψεις στα τζαμιά επιτρέπονται μέχρι και μισή ώρα πριν το adhan/azan,την προσευχή με άλλα λόγια.

Για τις μέρες που θα είσαι εκεί οι ακριβείς ώρες προσευχής είναι :


Sat6 5:08 6:40 11:48 14:32 16:55 18:23
Sun7 5:09 6:41 11:48 14:31 16:54 18:22
Mon8 5:10 6:42 11:48 14:30 16:53 18:21
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Οι επισκέψεις στα τζαμιά επιτρέπονται μέχρι και μισή ώρα πριν το adhan/azan,την προσευχή με άλλα λόγια.

Για τις μέρες που θα είσαι εκεί οι ακριβείς ώρες προσευχής είναι :


Sat6 5:08 6:40 11:48 14:32 16:55 18:23
Sun7 5:09 6:41 11:48 14:31 16:54 18:22
Mon8 5:10 6:42 11:48 14:30 16:53 18:21
Μπορεί κανείς να ζητήσει άδεια και να παρακολουθήσει την κατανυκτική προσευχή κατά τη διάρκεια αυτών των ωρών. Θα σύστηνα την Μικρή Αγιά Σοφιά (Kucuk Ayasofya Camii) πίσω από το Μπλε Τζαμί για κάτι τέτοιο, με ελάχιστους έως καθόλου τουρίστες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οι τρεις μερες σου ειναι γεματες ή περιλαμβανουν και αναχωρηση-αφιξη? Αν ισχυει το δευτερο θα πρεπει να περιορισεις πολλα απο αυτα που γραφηκαν παραπανω, πηγα περσυ τελος νοεμβρη με 3,5 ωρες καθυστερηση λογω ομιχλης και μεχρι την τακτοποιηση στο ξενοδοχειο η μερα μου ξεκινησε στις 3.
Την Ιστικλαλ, το μεγαλο παζαρι και την αιγυπτιακη αγορα μπορεις να τα αφησεις για την ωρα που πεφτει ο ηλιος για να προλαβεις τα υπολοιπα.
Η βολτα στο βοσπορο μου αρεσε πολυ, προτεινω να μην την χασεις.
Τοπ καπι & αγ Σοφια ξεκινησε να τα δεις οσο νωριτερα μπορεις για να αποφυγεις τις ορδες των γκρουπ, εγω ξυπνουσα στις 7
Αφου θα μεινεις Σοουλταναχμεντ μπορεις να χρησιμοποιησεις το τραμ για μεγαλο παζαρι(αν παι πας και με τα ποδια ειναι κοντα), για αιγυπτιακη αγορα -συνδυασε την με την κρουαζιερα γιατι τα καραβακια αναχωρουν κοντα της και για ματαβαση στο ταξιμ σε συνδυασμο με το τελεφερικ. Ταξι θα χρειαστεις μονο αν πας πατριαρχειο.
Ναι η αληθεια ειναι οτι οι μερες εχουν μεσα και αφιξη-αναχωρηση ,αλλα φτανουμε νωρις το Σαββατο και φευγουμε αργα τη Δευτερα .
Γνωριζω οτι δεν μπορω να τα προλαβω ολα και γιαυτο αλλωστε συζηταμε για ενα οσο το δυνατον εφαρμοσιμο προγραμμα.
αν λαβουμε υποψη οτι τον Νοεμβριο νυχτωνει και νωρις οι δυνατοτητες περιοριζονται.Ειναι καλη η ιδεα να παμε το απογευμα στο μεγαλο παζαρι που θα εχει σκοτεινιασει.
Κατι αλλο ξεχασα να ρωτησω πριν:φανταζομαι συναλλαγμα να μην κανω απο εδω η στο αεροδρομιο αλλα σε ανταλλακτηρια εκει?
Εχει κανεις καμια ιδεα ποσο περιπου ειναι η ισοτιμια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.341
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom