Κίνα Βοήθεια για Κίνα!

Gorgonakos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα φίλε μου! Κάτι άκουσα (δε ξέρω πόσο ισχύει) ότι από 01/01/2020 για να πάρεις βίζα πρέπει να μεταβείς στη πρεσβεία! Άντε αν είσαι Αθηναίος οκ αλλά αν μένεις στην εξωτική Κομοτηνή :lol: τότε είναι λίγο ζόρι.
Όσο για το ταξίδι έχω ταξιδέψει και μεμονωμένα και με γκρουπ... απλά κάπου τοποθετώ τη κάθε χώρα στο τι είναι καλύτερο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.611
Likes
14.832
Καλημέρα φίλε μου! Κάτι άκουσα (δε ξέρω πόσο ισχύει) ότι από 01/01/2020 για να πάρεις βίζα πρέπει να μεταβείς στη πρεσβεία! Άντε αν είσαι Αθηναίος οκ αλλά αν μένεις στην εξωτική Κομοτηνή :lol: τότε είναι λίγο ζόρι.
Όσο για το ταξίδι έχω ταξιδέψει και μεμονωμένα και με γκρουπ... απλά κάπου τοποθετώ τη κάθε χώρα στο τι είναι καλύτερο.
ΟΚ.΄Οπως το βλέπει κάποιος.Αν καταλήξεις σε γραφείο θα σε βοηθήσουν αυτοί με την βίζα.Με το σχετικό κόστος φυσικά.Μπορείς να ρωτήσεις ένα γραφείο την διαδικασία,τι χρεώνουν κτλ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.945
Likes
12.910
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Ήθελα λίγο τα φώτα σας όσον αφορά το ταξίδι στη Κίνα. Ετοιμαζόμαστε να ταξιδέψουμε για το Πάσχα.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν πολυτρελλαίνομαι ιδιαίτερα περισσότερο ο φίλος μου θέλει να πάμε.
'Ηθελα να ρωτήσω έχει αλλάξει κάτι με τη βίζα από την αρχή του έτους; Πρέπει να είμαστε παρόντες στη πρεσβεία;
Επίσης θα ήθελα να σας ζητήσω τη γνώμη σας για ποιο γραφείο φημίζεται για τη Κίνα.
Ευχαριστώ
Καλημέρα. Για βίζα διάβασε (και ρώτα) εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Κόστος-Βιζας-για-Κίνα.53552/
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Καλώς σας βρήκα! Πάντα διαβάζω τις ιστορίες σας πριν πάω κάποιο ταξίδι και τα tips σας είναι πάντα πολύτιμα! Ελπίζω μετά το επόμενο ταξίδι να γράφω και εγω την πρώτη ιστορία μου.
Στο θέμα μας. Έχω μια βδομάδα διαθέσιμη το Πάσχα και θέλουμε να κλείσουμε τις επόμενες ημέρες εισητήρια για Κίνα. Ο χρόνος παραμονής δυστυχώς δεν μπορεί να αυξηθεί οπότε θα ήθελα τις συμβουλές σας. Θεωρείτε υπερβολικά πολλές τις ημέρες μόνο για Πεκίνο; Θα προσθέτατε και Σαγκάη με κατανομή 5 ημέρες Πεκίνο και 2 Σαγκάη ή θα τις αφιερώνατε όλες στην πρωτεύουσα ;
Γενικά στα ταξίδια δεν μου αρέσει η υπερβολική πίεση, προτιμώ να δω λιγότερα πράγματα αλλά να νιώσω τον παλμό μιας πόλης παρά να αναλωθώ σε ένα συνεχόμενο τρέξιμο, το οποίο φυσικά μπορεί να προσφέρει πολλές εικόνες. Εδώ όμως έχω μπερδευτεί καθώς δεν ξέρω αν το Πεκίνο έχει αρκετά πράγματα να προσφέρει για τόσες ημέρες καθώς τα πρακτορία του αφιερώνουν συνήθως 4 μέρες με το ζόρι. Κάθε πρόταση δεκτή!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
803
Likes
1.188
Επειδή την Shanghai σε 2 3 μέρες δεν την βλέπεις. Ειδικά αν θέλεις να δεις και λίγο από τις αξιόλογες πόλεις που έχει κοντά, σκέψου το ενδεχόμενο να πάτε Πεκίνο και Xi an.
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας ! Είχα σκοπό να μείνω μόνο στο Πεκίνο αλλά νομίζω ότι με πείσατε !
 

Achil

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να κάνω ακόμα μια ερώτηση σχετικά με την επικοινωνία στην Κίνα.
Έξω απο το Πεκίνο κατα τις μετακινήσεις απο και προς τα αεροδρόμια-τρένα αλλα και σε μια επαρχιακή πόλη πώς γίνεται η επικοινωνία με τον κόσμο αφου δεν γνωρίζει αγγλικά?
 
Μηνύματα
661
Likes
2.969
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
google translate για να μιλάς και Google lens για να μεταφράζεις.
 

Achil

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Σκεφτομαστε να ταξιδεψουμε αρχες Σεπτεμβρη για Κινα και εχουμε επιλεξει τους εξης προορισμους

Ημέρα 1-3: Beijing
Ημέρα 4-5: Zhangjiaje - National Forest Park
Ημέρα 6: Fenghuang - Ancient Town
Ημέρα 7-9: Yangshuo - Li River
Ημέρα 10-11: Huangshan - Xidi η Hongcun
Ημέρα 12-13: Huangshan - Wangxian Valley Town
Ημέρα 14-15: Shanghai- Xitang Water Town
(+ 2 μερες που ειναι οι πτησεις)

Πως το βλέπετε σαν προγραμμα?
Επειδη το ταξιδι στην Κινα εχει τις γνωστες δυσκολιες σκεφτομαστε να ταξιδεψουμε με καποιο απο τα γνωστα πρακτορεια με τα ατομικα προγραμματα τους.

Εχει κανεις εμπειρια απο ατομικα ταξιδια? Ειχες κανεις προβληματα απο τους τοπικους οδηγους που χρησιμοποιουν τα πρακτορεια?
 

annoula

Member
Μηνύματα
403
Likes
968
Σκεφτομαστε να ταξιδεψουμε αρχες Σεπτεμβρη για Κινα και εχουμε επιλεξει τους εξης προορισμους

Ημέρα 1-3: Beijing
Ημέρα 4-5: Zhangjiaje - National Forest Park
Ημέρα 6: Fenghuang - Ancient Town
Ημέρα 7-9: Yangshuo - Li River
Ημέρα 10-11: Huangshan - Xidi η Hongcun
Ημέρα 12-13: Huangshan - Wangxian Valley Town
Ημέρα 14-15: Shanghai- Xitang Water Town
(+ 2 μερες που ειναι οι πτησεις)

Πως το βλέπετε σαν προγραμμα?
Επειδη το ταξιδι στην Κινα εχει τις γνωστες δυσκολιες σκεφτομαστε να ταξιδεψουμε με καποιο απο τα γνωστα πρακτορεια με τα ατομικα προγραμματα τους.

Εχει κανεις εμπειρια απο ατομικα ταξιδια? Ειχες κανεις προβληματα απο τους τοπικους οδηγους που χρησιμοποιουν τα πρακτορεια?
Εγώ για να δω τον ποταμό Li θα εβαζα διαμονη στο Guilin οχι στοYangshuo. Επίσης η Σαγκάη θέλει σιγουρα 2 διανυκτερευσεις Κατα τα λοιπα για να σου απαντησουμε πρεπει να μας πεις περιπου τι θες να δεις λίγο περιεργο το βλεπω το προγραμμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.576
Μηνύματα
901.970
Μέλη
39.314
Νεότερο μέλος
SACHRYSA12HRY

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom