Κάρπαθος Κάσος Σύμη Κάτι σαν island hopping μέσα στον Ιούλιο

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
277
Likes
132
Καλησπέρα και από εμένα
Λόγω αλλαγής σχεδίων προγραμματίζουμε να φύγουμε γύρω στις 15 Ιουλίου (αν βολέψει και 2-3 μέρες νωρίτερα) για Αιγαίου... Ο προγραμματισμός από πέρυσι λέει Κάρπαθο (με μία βόλτα από Κάσο). Πόσες μέρες να μείνουμε Κάρπαθο για να δούμε τα βασικά (όχι και την τελευταία πετρούλα του νησιού). Μετά σκεφτόμαστε να πάμε προς Κρήτη, να κινηθούμε προς Σητεία και Ιεράπετρα (και γύρω περιοχές) που δεν τις είδαμε στα προηγούμενά μας ταξίδια στην Κρήτη. Στην Κρήτη θα άξιζε να μείνουμε και Παλαιόχωρα ή είναι πολύ μικρό το μέρος;
Πρόσφατα μας μπήκε στο μυαλό και η Σύμη. Σήμερα είδα στο ferryhopper ότι έχει απευθείας από Πειραιά. Θα προτείνατε να ξεκινήσουμε από Σύμη για 2-3 μέρες και μετά (μέσω Ρόδου) να συνεχίσουμε Κάρπαθο και Κρήτη ή να αφήσουμε τη Σύμη για άλλη φορά;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.179
Likes
46.292
Επόμενο Ταξίδι
?
Πόσες μέρες να μείνουμε Κάρπαθο για να δούμε τα βασικά
Σίγουρα πέντε, είναι μεγάλο και δύσβατο νησί με πολλές ομορφιές.
απευθείας από Πειραιά. Θα προτείνατε να ξεκινήσουμε από Σύμη για 2-3 μέρες και μετά (μέσω Ρόδου) να συνεχίσουμε Κάρπαθο και Κρήτη ή να αφήσουμε τη Σύμη για άλλη φορά;
Πρέπει να ναι λίγο άπειρες οι ώρες από τον Πειραιά. Δε ξέρω, η Σύμη είναι εύκολη εφόσον βρεθεί μια πτήση για Ρόδο, έχει πάντα αρκετά πλοία την ημέρα προς τα κει. Δε θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να τη δείτε σ' αυτή την εκδρομή, προτιμώ το Κάρπαθος - Κάσος και μετά Σητεία.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
277
Likes
132
Σίγουρα πέντε, είναι μεγάλο και δύσβατο νησί με πολλές ομορφιές.
Διάβαζα και πέρυσι τα θέματα του νησιού, αλλά τελικά πήγαμε Χίο - Λέρο - Κάλυμνο. Οπότε θυμάμαι (από αύριο θα αρχίσω να τα διαβάζω πάλι) ότι χρειαζόταν κάποιες μέρες.

Πρέπει να ναι λίγο άπειρες οι ώρες από τον Πειραιά. Δε ξέρω, η Σύμη είναι εύκολη εφόσον βρεθεί μια πτήση για Ρόδο, έχει πάντα αρκετά πλοία την ημέρα προς τα κει. Δε θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να τη δείτε σ' αυτή την εκδρομή, προτιμώ το Κάρπαθος - Κάσος και μετά Σητεία.
13 μισό και 14 μισό για Κάρπαθο και Σύμη αντίστοιχα από τον Πειραιά. Εντάξει, θέλουμε να έχουμε και το αμάξι, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά όπως λες και εσύ, καλύτερα τη Σύμη να την αφήσουμε για του χρόνου (καλά να είμαστε), ώστε μάλλον να έχουμε βάση τη Ρόδο, που έχουμε και χρόνια να πάμε και την υπεραγαπάμε και να δούμε και Χάλκη και Σύμη.

Άρα καταλήγουμε σε Κάρπαθο και μετά Κρήτη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.783
Likes
15.395
13 μισό και 14 μισό για Κάρπαθο και Σύμη αντίστοιχα από τον Πειραιά. Εντάξει, θέλουμε να έχουμε και το αμάξι, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Όντως τώρα; Οκ παλεύονται οι ώρες.Παλιά ακούγαμε για 20+ώρες η Κάρπαθος.Αν είναι μόνο 13 σοβαρά να τη σκεφτούμε.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
277
Likes
132
Ναι ισχύει αυτό που έγραψα για τις ώρες και όλα αυτά μιλώντας για φέρι. Για Κάρπαθο από Πειραιά έχει τις Δευτέρες στις 5 το απόγευμα και φτάνει Κάρπαθο στις 6:25 το πρωί, δηλαδή 13:25 ώρες (Ferryhopper: Ακτοπλοϊκά Εισιτήρια & Δρομολόγια Πλοίων 2024), ενώ τις Τετάρτες 5 το απόγευμα από Πειραιά και φτάνει Κάρπαθο στις 11:20, δηλαδή 18 ώρες και 20 λεπτά αλλά περνάει μετά την Ανάφη από Ηράκλειο, Σητεία, Κάσο και μετά Κάρπαθο (Ferryhopper: Ακτοπλοϊκά Εισιτήρια & Δρομολόγια Πλοίων 2024)
Εμείς σκεφτόμαστε τη Δευτέρα 15 Ιουλίου να πάμε Κάρπαθο.
Σημείωση: Τις Τετάρτες δεν ξέρω γιατί μου βγάζει τον σύνδεσμο που έβαλα παραπάνω για τις Δευτέρες, αλλά με μια μικρή αναζήτηση μπορείς να το βρεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.783
Likes
15.395
Ναι ισχύει αυτό που έγραψα για τις ώρες και όλα αυτά μιλώντας για φέρι. Για Κάρπαθο από Πειραιά έχει τις Δευτέρες στις 5 το απόγευμα και φτάνει Κάρπαθο στις 6:25 το πρωί, δηλαδή 13:25 ώρες (Ferryhopper: Ακτοπλοϊκά Εισιτήρια & Δρομολόγια Πλοίων 2024), ενώ τις Τετάρτες 5 το απόγευμα από Πειραιά και φτάνει Κάρπαθο στις 11:20, δηλαδή 18 ώρες και 20 λεπτά αλλά περνάει μετά την Ανάφη από Ηράκλειο, Σητεία, Κάσο και μετά Κάρπαθο (Ferryhopper: Ακτοπλοϊκά Εισιτήρια & Δρομολόγια Πλοίων 2024)
Εμείς σκεφτόμαστε τη Δευτέρα 15 Ιουλίου να πάμε Κάρπαθο.
Καλό ταξίδι!Περιμένουμε εντυπώσεις! :surf1:
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
277
Likes
132
Καλό ταξίδι!Περιμένουμε εντυπώσεις! :surf1:
Ευχαριστώ πολύ, αν και θα αργήσουν οι εντυπώσεις γιατί μετά θα πάμε προς Σητεία και Ιεράπετρα.
Νόμισα ότι ενδιαφερόσουν και εσύ να πας προς Κάρπαθο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
277
Likes
132
Ενδιαφέρομαι εδώ κ χρόνια.Αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει φέτος.:(
Είναι ένα από τα λίγα 12νησα που δεν έχω δει.
Πέρυσι φτάσαμε μέχρι Κάλυμνο (μετά τη Χίο και τη Λέρο), οπότε είπαμε φέτος να πάμε σε ένα από τα πιο μακρινά νησιά των Δωδεκανήσων (όσο αντέχουμε ακόμα να κάνουμε μεγάλα ταξίδια :) ).
Όπως και να 'χει εύχομαι ό,τι καλύτερο στις διακοπές σας.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.783
Likes
15.395
Πέρυσι φτάσαμε μέχρι Κάλυμνο (μετά τη Χίο και τη Λέρο), οπότε είπαμε φέτος να πάμε σε ένα από τα πιο μακρινά νησιά των Δωδεκανήσων (όσο αντέχουμε ακόμα να κάνουμε μεγάλα ταξίδια :) ).
Όπως και να 'χει εύχομαι ό,τι καλύτερο στις διακοπές σας.
Εύγε για το γούστο σας παιδιά.Κάλυμνος,Χίος,Λέρος από τα πιο ενδιαφέροντα μέρη.

Χίο έχω πάει άπειρες φορές κ δεν τη χορταίνω,Κάλυμνο 2, Λέρο μόνο μία δυστυχώς.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
277
Likes
132
Εύγε για το γούστο σας παιδιά.Κάλυμνος,Χίος,Λέρος από τα πιο ενδιαφέροντα μέρη.

Χίο έχω πάει άπειρες φορές κ δεν τη χορταίνω,Κάλυμνο 2, Λέρο μόνο μία δυστυχώς.
Ευχαριστώ πολύ.
Πριν χρόνια, εκτός από Κρήτη και Ρόδο (που είναι πολύ τουριστικά), πηγαίναμε στις Κυκλάδες (Μήλο, Σίφνο, Μύκονο, Σύρο κλπ), αλλά κάπου καταλάβαμε ότι υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση και αρχίσαμε να πηγαίνουμε πιο μακριά, όπου εκτός του ότι οικονομικά ήταν πιο προσιτές επιλογές, κάναμε και "αγνές" διακοπές. Δηλαδή "βρίσκαμε" την κυριολεξία του όρου διακοπές σε νησί. Δεν ήταν αλλοιωμένα από τον υπερτουρισμό και την υπερεκμετάλλευση τα νησιά και το χαιρόμασταν περισσότερο.
Στη Λέρο δε μου άρεσε πολύ, όχι η φυσική ομορφιά, αλλά η τάση του να ξεζουμίσουν τον επισκέπτη (και από ό,τι είδα έχει και πολύ ξένο τουρισμό κυρίως από Γερμανία).
Από την άλλη, εντυπωσιάστηκα στη Χίο, εκτός όλων των άλλων, από τον ξενοδόχο που όταν πληρώσαμε να φύγουμε (9 μέρες μείναμε), μάς είπε 15 φορές ευχαριστώ, πράγμα που δε μου έτυχε ποτέ ξανά.
Τέλος για την Κάλυμνο, γινόσουν φίλος με τους ντόπιος σε ένα βράδυ. Πολύ οικείο το περιβάλλον και πολύ έντονη η οσμή της αυθεντικότητας ενός ελληνικού νησιού που δεν έχει χάσει την ταυτότητά του.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.783
Likes
15.395
Ευχαριστώ πολύ.
Πριν χρόνια, εκτός από Κρήτη και Ρόδο (που είναι πολύ τουριστικά), πηγαίναμε στις Κυκλάδες (Μήλο, Σίφνο, Μύκονο, Σύρο κλπ), αλλά κάπου καταλάβαμε ότι υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση και αρχίσαμε να πηγαίνουμε πιο μακριά, όπου εκτός του ότι οικονομικά ήταν πιο προσιτές επιλογές, κάναμε και "αγνές" διακοπές. Δηλαδή "βρίσκαμε" την κυριολεξία του όρου διακοπές σε νησί.
Αν κ έχω επισκεφτεί πολλάκις όλες τις Κυκλάδες (πλην Ανάφης,Σχοινούσας,Ηρακλειάς) θα συμφωνήσω.

Τα πιο μακρινά νησιά (βλέπε Βόρειο Αιγαίο,12νησα)δεν συγκρίνονται σε αυθεντικότητα,τιμές, ατμόσφαιρα.Κάποια όπως Χίος,Λέσβος,Σάμος έχουν τόσα χωριά,παραλίες που κάνουν κ για πολυημερες διακοπές.

Με εξαιρέσεις τύπου Ρόδος,Κως που έχουν πάρα πολύ τουρισμό.Πανέμορφες αλλά τιγκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.389
Μηνύματα
890.486
Μέλη
39.047
Νεότερο μέλος
Annoula Maniat

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom