ΗΠΑ Ζωή στις ΗΠΑ;

ceman

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Σκέφτομαι να πάω να μείνω μόνιμα στην ΗΠΑ στην ΝΥ.

Αλλά τη χρειάζομαι για να μείνω εκεί;
Μπορώ να κάνω ευρώ σε δολάρια;
Είναι δυνατόν να βρεις δουλεία στις ΗΠΑ;Είτε σε fast-food,είτε σε καφετέρια;

Γενικά άμα μένει κάποιος εκεί ή έχει πάει;Θέλω πληροφορίες πριν κάνω κάποια κίνηση.

Υ.Σ : Πάντα ήθελα να πάω στις ΗΠΑ,και νομίζω ήρθε η ώρα :xmas_cheesygrin:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.500
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για να πας να δουλέψεις στις ΗΠΑ με ΝΟΜΙΜΟ τρόπο, πρέπει ή να έχεις πράσινη κάρτα ή να πας με μια visa εργασίας, η οποία πια βγαίνει πολύ πολύ δύσκολα, και πρέπει να σε καλέσει ο εργοδότης και να σε "προμοτάρει" για να πας.

Με λίγα λόγια, να πας χύμα να ψάξεις για δουλειά, δε μπορείς. Και στα επαγγέλματα που αναφέρεσαι, να βρεις από εδώ δουλειά το βρίσκω αδύνατον.

Άρα με λίγα λόγια, αυτό που θες να κάνεις, δε γίνεται. Εκτός αν έχεις κανένα μπάρμπα ιδιοκτήτη εστιατορίου ή κάτι παρόμοιο.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Σκέφτομαι να πάω να μείνω μόνιμα στην ΗΠΑ στην ΝΥ.

Αλλά τη χρειάζομαι για να μείνω εκεί;
Μπορώ να κάνω ευρώ σε δολάρια;
Είναι δυνατόν να βρεις δουλεία στις ΗΠΑ;Είτε σε fast-food,είτε σε καφετέρια;

Γενικά άμα μένει κάποιος εκεί ή έχει πάει;Θέλω πληροφορίες πριν κάνω κάποια κίνηση.

Υ.Σ : Πάντα ήθελα να πάω στις ΗΠΑ,και νομίζω ήρθε η ώρα :xmas_cheesygrin:
Και πράσινη κάρτα να είχες (που δεν έχεις και δεν είναι εύκολο να πάρεις), χίλιες φορές άνεργος στην Ελλάδα παρά να δουλεύεις σε fast-foodάδικο στις ΗΠΑ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
χίλιες φορές άνεργος στην Ελλάδα παρά να δουλεύεις σε fast-foodάδικο στις ΗΠΑ.
Αν δεν σου κάνει κόπο για ανάλυσέ το. Εννοείς από πλευράς απολαβών, ασφάλισης ή ωραρίων;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.500
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και πράσινη κάρτα να είχες (που δεν έχεις και δεν είναι εύκολο να πάρεις), χίλιες φορές άνεργος στην Ελλάδα παρά να δουλεύεις σε fast-foodάδικο στις ΗΠΑ.
Χίλιες φορές σερβιτόρος στις ΗΠΑ παρά στέλεχος επιχείρησης στην Ελλάδα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Αν μπορουσε καποιος να μου το εξηγησει αυτο με λιγα λογια. Ειναι πιο ευτυχισμενοι αυτοι εκει;:xmas_rolleyes:
Ένας εργαζόμενος στις ΗΠΑ αισθάνεται μεγαλύτερη ασφάλεια για τη ζωή του, έχει εμπιστοσύνη ότι η ασφάλιση υγείας που του παρέχεται από τον εργοδότη του είναι αξιόπιστη, ότι τα λεφτά του στις τράπεζες δεν θα χαθούν, ότι τα σχολεία των παιδιών του θα λειτουργούν κανονικά χωρίς προβλήματα, ότι μπορεί εύκολα να δανειστεί χρήματα από την τράπεζα για να αποκτήσει δικό του σπίτι, ότι μπορεί να βρει το δίκιο του στα δικαστήρια, ότι ζει σε μια κοινωνία όπου οι νόμοι γενικά εφαρμόζονται και ότι δεν γίνονται απεργίες και διαδηλώσεις κάθε δεύτερη μέρα.

Στην ελλάδα για να αισθάνεσαι αντίστοιχη ασφάλεια πρέπει να πληρώνεις επιπλέον ιδιωτική ασφάλιση υγείας από ξένη εταιρία, να πληρώνεις ιδιωτικά σχολεία, να έχεις τα λεφτά σου στο εξωτερικό, να έχεις ιδιωτική φύλαξη στο σπίτι σου, να έχεις γεννήτριες για να προφυλάσσεσαι από τις διαρκείς διακοπές ρεύματος και απεργίες της ΔΕΗ και γενικά να ζεις σε ένα κλίμα τεράστιας ανασφάλειας που απαιτεί πολλά λεφτά για να αναστραφεί.

Τέλος στις ΗΠΑ ο κάθε εργαζόμενος βγάζει αρκετά για να πληρώσει το ενοίκιο και να καλύψει τα έξοδα του - σε αντίθεση με την ελλάδα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.015
Likes
20.225

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.542
Μηνύματα
900.456
Μέλη
39.278
Νεότερο μέλος
samontaz

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom