Κροατία Ρουμανία Σερβία Σλοβενία Ζάγκρεμπ, Βελιγράδι ή Βουκουρέστι; Βοήθεια για βαλκανική απόδραση

Extra muros

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.194
Ευχαριστώ πολύ ολους σας για τις απαντήσεις, βλέπω ότι η Ρουμανία μάλλον θέλει αμάξι έστω παραπάνω μέρες, άρα μένει για άλλη φορά. Πάμε τώρα να δούμε ποιες πρώην γιουγκοσλαβικες δημοκρατίες θα κερδίσουν. Αν ήμουν μόνη θ πηγαινα Σεράγεβο ν πω την αληθεια, αλλά δυστυχώς η φίλη μου έχει μείνει στον πόλεμο της Βοσνίας κ εχει τρομερη προκαταληψη, τι νηματα του φόρουμ της έχω στείλει, τι άρθρα, τζίφος. Αν τελικά κάτσει το Ζάγκρεμπ- Λιουμπλιάνα, να κάνω το παν για έξτρα μονοήμερη λίμνη Μπλέντερ, είναι όντως τόσο δυνατη; Το λέω γτ είμαι στη μειονότητα π πχ με λιμνη Κόμο δεν έπαθα και κοκομπλοκο, μόνο τη Βαρενα ξεχώρισα.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
241
Likes
296
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Η Ρουμανία δεν θέλει αυτοκίνητο, μετακινείστε άνετα στην Τρανσυλβανια με τρένατα οποία είναι πολύ οικονομικά! Επίσης το bolt είναι πολύ φτηνό για διαδρομές στις πόλεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.990
Likes
16.784
Η Ρουμανία δεν θέλει αυτοκίνητο, μετακινείστε άνετα στην Τρανσυλβανια με τρένατα οποία είναι πολύ οικονομικά! Επίσης το bolt είναι πολύ φτηνό για διαδρομές στις πόλεις.
Επίσης οργανώνουν αρκετές εκδρομές τοπικά πρακτορεία σε κάστρα,επαρχιακές πόλεις κλπ
 
Μηνύματα
81
Likes
374

psilos3

Member
Μηνύματα
6.386
Likes
49.466
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Αν ήμουν μόνη θ πηγαινα Σεράγεβο ν πω την αληθεια, αλλά δυστυχώς η φίλη μου έχει μείνει στον πόλεμο της Βοσνίας κ εχει τρομερη προκαταληψη, τι νηματα του φόρουμ της έχω στείλει, τι άρθρα, τζίφος.
Δε μπορώ να καταλάβω αυτή την προκατάληψη, είναι μια ωραιότατη βαλκανική πόλη, πολύ ιδιαίτερη λόγω του μουσουλμανικού στοιχείου, αρκετά φθηνή και με εξαιρετικά ενδιαφέρουσες τριγύρω εικόνες φύσης, πετρόκτιστων χωριών, καταρρακτών, ποταμιών κτλ. Ναι υπάρχει σε κάποια σημεία έντονο το παρελθόν του πολέμου, είναι όμως απολύτως λογικό. Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα.
Αν τελικά κάτσει το Ζάγκρεμπ- Λιουμπλιάνα, να κάνω το παν για έξτρα μονοήμερη λίμνη Μπλέντερ, είναι όντως τόσο δυνατη;
Δε χρειάζεται ημερήσια, λίγες ώρες είναι αρκετές, μόνο και μόνο για να σπάσει ευχάριστα το διήμερο στη Λιουμπλιάνα. Είναι πολύ ωραίο το τοπίο, έχω γράψει σχετικά εδώ, νομίζω θα ναι κρίμα να φτάσετε ως εκεί και να μη πάτε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.594
Likes
29.733
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ πολύ ολους σας για τις απαντήσεις, βλέπω ότι η Ρουμανία μάλλον θέλει αμάξι έστω παραπάνω μέρες, άρα μένει για άλλη φορά. Πάμε τώρα να δούμε ποιες πρώην γιουγκοσλαβικες δημοκρατίες θα κερδίσουν. Αν ήμουν μόνη θ πηγαινα Σεράγεβο ν πω την αληθεια, αλλά δυστυχώς η φίλη μου έχει μείνει στον πόλεμο της Βοσνίας κ εχει τρομερη προκαταληψη, τι νηματα του φόρουμ της έχω στείλει, τι άρθρα, τζίφος. Αν τελικά κάτσει το Ζάγκρεμπ- Λιουμπλιάνα, να κάνω το παν για έξτρα μονοήμερη λίμνη Μπλέντερ, είναι όντως τόσο δυνατη; Το λέω γτ είμαι στη μειονότητα π πχ με λιμνη Κόμο δεν έπαθα και κοκομπλοκο, μόνο τη Βαρενα ξεχώρισα.
Καλημέρα από το Ζάγκρεμπ.
Ναι, να πάτε Bled, ειδικά το φθινόπωρο είναι μαγικά. Δε συνηθίζω να το προτείνω, αλλά ανοίξτε google και κάντε αναζήτηση εικόνων.
Αν πάτε Σλοβενία, είναι "αμαρτία" να σταθείτε μόνο Ljubljana και Bled. Οπωσδήποτε και στη σπηλιά Škocjan (World Heritage site - όχι στην άλλη σπηλιά που διαφημίζουν στις περισσότερες μπροσούρες) και μια βόλτα στο παραλιακό χωριουδάκι Pirin. Υπάρχουν οργανωμένες εκδρομές γι αυτά, κάποιες μάλιστα σινδυαστικές. Εδώ στην Κροατία, τα "καλά" είναι στα παραλιακά (μερικές ώρες διαδρομή από το Ζαγκρεμπ, δε συμβουλεύω ημερήσια), αλλά μπορείτε εύκολα να πάτε στις λίμνες Plitvice (υπάρχει και μια ημερήσια εκδρομή που συνεχίζει μετά για Split και σας αφήνει εκεί για να επιστρέψετε 1-2 μέρες μετά με λεωφορείο - αλλά μπορείτε και να κλείσετε πτήση επιστροφής από το Dubrovnik και να γλυτώσετε το πήγαινε-ελα).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.594
Likes
29.733
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Ρουμανία δεν θέλει αυτοκίνητο, μετακινείστε άνετα στην Τρανσυλβανια με τρένατα οποία είναι πολύ οικονομικά! Επίσης το bolt είναι πολύ φτηνό για διαδρομές στις πόλεις.
Ναι, μπορείτε να πάτε με το τρένο. Δε ΘΕΛΕΤΕ να το κάνετε όμως. Όλη η μαγεία της Ρουμανίας είναι στη ρουστίκ ατμόσφαιρα των μικρών χωριών, που θα δείτε ακόμα και κάρα με άλογα να κυκλοφορούν, και στις μαγικές οδικές διαδρομές στα βουνά (π.χ. Transfagarasan).
 

x7777

Member
Μηνύματα
888
Likes
3.429
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλημέρα από το Ζάγκρεμπ.
Ναι, να πάτε Bled, ειδικά το φθινόπωρο είναι μαγικά. Δε συνηθίζω να το προτείνω, αλλά ανοίξτε google και κάντε αναζήτηση εικόνων.
Αν πάτε Σλοβενία, είναι "αμαρτία" να σταθείτε μόνο Ljubljana και Bled. Οπωσδήποτε και στη σπηλιά Škocjan (World Heritage site - όχι στην άλλη σπηλιά που διαφημίζουν στις περισσότερες μπροσούρες) και μια βόλτα στο παραλιακό χωριουδάκι Pirin. Υπάρχουν οργανωμένες εκδρομές γι αυτά, κάποιες μάλιστα σινδυαστικές. Εδώ στην
Εμείς έχουμε κλέισει 3 διανυκτερεύσεις Ljubljana (θα κάνουμε κάποια μονοήμερη από εκεί), 1 στη λίμνη Bled και 1 στην περιοχή Solcava. Και έχω 2 διανυκτερεύσεις κενές, μια λέμε Τεργέστη, από Τεργέστη αν πάμε Piran αξίζει να μείνεις ένα βράδυ; ή να βάλω το Piran σαν πέρασμα 4-5 ωρών γυρίζοντας από Τεργέστη για Ljubljana;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.594
Likes
29.733
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμείς έχουμε κλέισει 3 διανυκτερεύσεις Ljubljana (θα κάνουμε κάποια μονοήμερη από εκεί), 1 στη λίμνη Bled και 1 στην περιοχή Solcava. Και έχω 2 διανυκτερεύσεις κενές, μια λέμε Τεργέστη, από Τεργέστη αν πάμε Piran αξίζει να μείνεις ένα βράδυ; ή να βάλω το Piran σαν πέρασμα 4-5 ωρών γυρίζοντας από Τεργέστη για Ljubljana;
Δε θα έκανα διανυκτέρευση Piran, είναι πολύ μικρό μέρος για τα γούστα μου, αλλά περί ορέξεως.... Θα βρείς να φας πάντως :)
Τη σπηλιά μη χάσετε :)
 
Μηνύματα
129
Likes
203
To Piran εμεις το ειχαμε κανει ημερησια απο Λιουμπλιανα,πολυ ομορφο μερος,ενα τριωρο αρκει για να το δεις.Μπορεις να κανεις σταση στα σπηλαια Postoijna καθ'οδον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.697
Μέλη
39.236
Νεότερο μέλος
Chrilag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom