Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας ή ιδιωτική ασφάλεια ταξιδιού?

Travelsafe

Member
Μηνύματα
122
Likes
117
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Οκ, δεν είμαι εργατολόγος. Αλλά θα σας πω τί βίωσα και βιώνω:
- Κάθε χρόνο με αφορμή τις σχολικές εκδρομές, έχω αρκετά ταξιδιωτικά γραφεία πελάτες στα οποία προσφέρω πακέτα ομαδικής ταξιδιωτικής ασφάλισης. Τα σχολεία μπορεί να θελήσουν ν'αγοράσουν την προαιρετική αυτή ασφάλιση, μπορεί και όχι. Υποχρεώνουν όμως στα παιδιά να προσκομίσουν την Ευρ.Κ.Ασφ. - ειδικά όταν ταξιδεύουν στο εξωτερικό. Είναι πολλά τα περιστατικά παιδιών που στους γονείς τους έχει αρνηθεί το Σύστημα την έκδοση της περιβόητης κάρτας. Έτσι το σχολείο απαιτεί προσκόμιση ατομικού συμβολαίου ταξιδιωτικής. Σαν κάλυψη έχει νόημα αλλά είναι περιορισμένο σε διαγνωστικές εξετάσεις, ιατρικές επισκέψεις και πράξεις, στις οποίες ο κάτοχος της κάρτας συμμετέχει με το ίδιο % του αντίστοιχου επαγγελματικού φορέα της χώρας που επισκέπτεται.
- Πριν 1,5 χρόνο ένας οργανισμός πελάτης μου ασφάλισε εργαζόμενη του για ταξίδι της στη Νορβηγία με ατομικό συμβόλαιο που έκδωσα από γνωστή ασφαλιστική του Κλάδου. Η κοπέλα είχε ένα ατυχηματικό περιστατικό. Έδωσε την Ε.Κ.Α. και καθάρισε με το νοσοκομείο της περιοχής για το περιστατικό. Ακτινογραφίες, νάρθηκα, φάρμακα κλπ κλπ. Έτσι χρησιμοποίησε τη ταξιδιωτική και της αποζημίωσε στο ακέραιο τα έξοδα έκδοσης νέου εισητηρίου επιστροφής. Μέχρι εδώ όλα καλά. Με κάλεσε 3-4 μήνες αργότερα. Νόμιζα για ευχές! , αλλά δεν.! Πήρε επιστολή από το Νοσσοκομείο και τη Δημοτική Αρχή της πόλης που τη φρόντισαν και με προφάσεις απαιτούσαν -χωρίς επιβαρύνσεις μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα - τα έξοδα. Ο λόγος δήθεν ήταν οτι δεν είχε βγάλει Βίζα (που όμως δεν απαιτείται - και δεν είχε ζητήσει πρόσκαιρη άδεια παραμονής ώστε να θεωρηθεί πολίτης της χώρας εκείνης. Συμμετείχε σε συνέδριο η γυναίκα.) Λόγω προσωπικών δεδομένω και χωρίς την άδεια της δεν μπορώ ν αναρτήσω εδώ την επιστολή που έλαβε. Δεν έψαξα το νομικό σκέλος. Πέρασα στην ασφαλιστική το μπουγιουρντι (460€) και μέσα σε 2 μέρες αποζημιώθηκε. Βέβαια επιβαρύνθηκε τα έξοδα του εμβάσματος...
Μία σκέψη πέρασε απ το μυαλό μου: Μήπως δεν ήταν βέβαιοι οτι θ'αποζημιωθούν από το Ελληνικό Δημόσιο και τα ζήτησαν απ τη παθούσα με καθυστέρηση;; Τι να πω;
Προσωπικά προτιμώ να έχω για τ αναπάντεχα (που αφορούν την υγεία) και αρκετές άλλες παροχές ένα συμβολαιάκι που να με καλύπτει, ναι με όρους και προϋποθέσεις, παρά να βρεθώ σε μία τέτοια αντίστοιχη θέση. Το ζητούμενο δεν είναι να μας καλύψει τις ασπιρίνες ή μιά αντιβίωση που γι αυτή θέλεις συνταγογράφηση, αλλά και για ποιό σοβαρά και κοστοβόρα περιστατικά.
Τέλος θυμίζω οτι η Ε.Κ.Α. ισχύει μόνο για ορισμένες Ευρωπαϊκές χώρες. Τα ασφάλιστρα που χρεώνουν οι ασφαλιστικές για σύντομα ταξίδια (μέχρι 2 βδομάδες) είναι πάμφθηνα. Αξίζει να μπλέκουμε σε τέτοιες περιπέτειες;;
Ενήλικες είμαστε και με ελεύθερη βούληση πέρνουμε τις αποφάσεις μας. Έτσι είμαστε και υπόλογοι των επιλογών μας.
Καλό βράδυ σε όλες και όλους. Να προσέχετε τώρα με τις ζέστες! Με αγάπη, Νίκος
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Δεν ειπα οτι δεν τα εγραψες καλα, το σχολιο μου αφορουσε την καρτα κ επαναλαμβανω ειναι δωρεαν και αρκετοι πολιτες της χωρας με 0 εισφορες (τεκνα εως 26 ετων, ανεργοι κλπ) τη δικαιουνται κανονικα.
Αρκετοί αλλά όχι όλοι. Έχει και ημερομηνία λήξης ξέρεις. Αν δεν πληρώσω τις υποχρεώσεις μου για χψ λόγο γίνομαι πολίτης δεύτερης κατηγορίας, με περιορισμένες επιλογές.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Αρκετοί αλλά όχι όλοι. Έχει και ημερομηνία λήξης ξέρεις. Αν δεν πληρώσω τις υποχρεώσεις μου για χψ λόγο γίνομαι πολίτης δεύτερης κατηγορίας, με περιορισμένες επιλογές.
View attachment 465946
Γιατι δευτερης κατηγοριας? Δεν απαγορευεται να πας ταξιδι αναψυχης στο εξωτερικο εκατονταδων ευρω με ιδια εξοδα ασφαλισης υγειας σε ιδιωτικη ασφαλιση ταξιδιου εφοσον σου περισσευουν λεφτα για κατι τετοιο, αλλα δεν σου περισσευουν για τις εισφορες σου.
Εγω θα ελεγα οτι ο νομοθετης προστατευει απο επιπολαιοτητες.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Η αλλαγη που εγινε ειναι οτι οι ανασφαλιστοι εχουν προσβαση μονο σε δωρεαν εξετασεις και ιατρικες υπηρεσιες πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας υγειας και οχι σε συνεργαζομενα ιδιωτικα διαγνωστικα κεντρα η ιδιωτες γιατρους.
Κανεις δεν αφηνεται χωρις δημοσια περιθαλψη.
Οι ανασφάλιστοι δεν μπορούν να εκδώσουν ευρωπαίοι κάρτα γιατί το σύστημα δεν τους αφήνει.
Για το υπόλοιπο δεν έχω καμιά αντίρρηση,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Οι ανασφάλιστοι δεν μπορούν να εκδώσουν ευρωπαίοι κάρτα γιατί το σύστημα δεν τους αφήνει.
Για το υπόλοιπο δεν έχω καμιά αντίρρηση,
Πολυ ορθως. Οταν πρεπει να ερθει ο νομοθετης να σου πει "μην τρως ενα χιλιαρικο για ταξιδια να σε δουν στο ινστα αλλα φατα για να προστατευσεις την υγεια και να εχεις συνταξη" ειναι ενας σοφος νομοθετης.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Πολυ ορθως. Οταν πρεπει να ερθει ο νομοθετης να σου πει "μην τρως ενα χιλιαρικο για ταξιδια να σε δουν στο ινστα αλλα φατα για να προστατευσεις την υγεια και να εχεις συνταξη" ειναι ενας σοφος νομοθετης.
Υπάρχουν συμπολίτες που αδυνατούν να πληρώσουν και σίγουρα δεν πάνε διακοπές. Σε αυτούς αναφέρομαι. Τώρα θα μου πεις, αν δεν πάνε ταξίδια τι να την κάνουν την κάρτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Υπάρχουν συμπολίτες που αδυνατούν να πληρώσουν και σίγουρα δεν πάνε διακοπές. Σε αυτούς αναφέρομαι. Τώρα θα μου πεις, αν δεν πάνε ταξίδια τι να την κάνουν την κάρτα.
Γι αυτο περιορισα τη συζητηση στην καρτα . Οι μεταναστες και οι φοιτητες ασφαλιζονται στη χωρα που θα ζησουν. Αρα μιλαμε για αναψυχη (φετος μαλιστα με αυτες τις τιμες αναψυχη πολυτελειας).Το δικαιωμα του ταξιδιου αναψυχης με ιδια εξοδα ασφαλισης δεν περιοριζεται σε τιποτα αν καποιος κανει τετοια επιλογη.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.457
Likes
9.419
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και οι φοιτητες ασφαλιζονται στη χωρα που θα ζησουν.
Αλαου μι που λενε κ στο χωριο μου..
Σε αυτους και στους ανεργους αναφερομουν. Οι φοιτητες παιρνουν εκαα κ εχουν τις παροχες της χωρας που βρισκονται. Ποσο πιο απλα πια? Στο σαιτ της ΕΕ ειναι απλουστατα. Δικαιουμαστε οτι κ οι κατοικοι της χωρας που μας φιλοξενει. Την εχω χρησιμοποιησει παμπολλες φορες (ευτυχως για προληψη στο 90%) κ εχω δει κ βλεπω να τη χρησιμοποιουν. Κανενα προβλημα ποτε. Βεβαια οπως κ εδω οποιος θελει εξτρα παροχες κ καλυψεις απευθυνεται αλλου, αλλιως απολαμβανεις οτι και οι πολιτες της χωρας χωρις διακριση.
Οι δε φοιτητες παιρνουν εκαα ακομα κ ανασφαλιστοι, εννοειται ολοι με 0€ εισφορες.
ΕΚΠΑ: Διεύθυνση Δημοσίων Σχέσεων και Ιστορίας - ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Οι δε φοιτητες παιρνουν εκαα ακομα κ ανασφαλιστοι, εννοειται ολοι με 0€ εισφορες.
ΕΚΠΑ: Διεύθυνση Δημοσίων Σχέσεων και Ιστορίας - ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ
Οχι μονο αυτο. Ξεχναμε αναπηρα ατομα που παιρνουν δια βιου αν ειναι ανικανα προς εργασια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Υπάρχει όμως μια μεγάλη μερίδα συμπολιτών μας που για ΧΨ λόγους σε αυτό το δημοκρατικό κράτος πρόνοιας δεν έχει αυτή την παροχή. Δεν θα αναλύσουμε τους λόγους. Μιλάμε για το δικαίωμα στην υγεία μέσα στην ΕΕ από Έλληνα πολίτη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.457
Likes
9.419
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπάρχει όμως μια μεγάλη μερίδα συμπολιτών μας που για ΧΨ λόγους σε αυτό το δημοκρατικό κράτος πρόνοιας δεν έχει αυτή την παροχή. Δεν θα αναλύσουμε τους λόγους. Μιλάμε για το δικαίωμα στην υγεία μέσα στην ΕΕ από Έλληνα πολίτη.
Εδω αναφερθηκε ανακριβως οτι η καρτα δεν ειναι δωρεαν, δεν παιζουμε με τις λεξεις, η καρτα ειναι δωρεαν, τελεια και παυλα.
Το δικαιωμα στην υγεια ειναι αλλη συζητηση και πρεπει η ευρωπαικη καρτα να εκδιδεται ταυτοχρονα με την καρτα υγειας (δικαιωμα στην κρατικη υγεια) με μονη προυποθεση τη μονιμη και νομιμη διαμονη στη χωρα. Το εχω πει 100 φορες κ ολοι συμφωνουμε νομιζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom