Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Προτεινω επισης ενα ρωσικο στην καλλιθέα που ονομαζεται Bαλεντινα. Το εχει μια οικογενεια Αζερων (αν θυμαμαι καλα) το τιμουν και αρκετοι μεταναστες απο τις πρωην σοβιετικες χωρες και εχει πραγματικα κ χωρις υπερβολη απιθανο αρνισιο σουβλακι. Εχει κ πολυ νοστιμα πιροσκι κ λοιπα πιατα, αλλα μονο το αρνισιο σουβλακι να ειχε, παλι ειναι αρκετος λογος να παει κανεις.
Καζάκων όχι Αζέρων... τα σασλίκ του όντως είναι υπέροχα, μάλλον τα καλύτερα στην Αθήνα... και βεβαίως συνοδεύονται με βότκα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.114
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κάτι σε ΚΑΛΟ βιετναμέζικο στην Αθήνα γνωρίζει κανείς;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κάτι σε ΚΑΛΟ βιετναμέζικο στην Αθήνα γνωρίζει κανείς;
Έχω πάει εγώ στο Chau's δεν είναι αμιγώς βιετναμέζικο κατά κύριο λόγο τα πιάτα του είναι κινέζικα, αλλά ο ιδιοκτήτης είναι βιετναμέζος και φτιάχνει κάποια πιάτα παραδοσιακά βιετναμέζικα τα οποία τα έχει σαν special και καλά -νομίζω καμιά δεκαριά επιλογές και έδειξε οτι είναι και ευέλικτος να σου φτιάξει κάτι... π.χ τα βιετναμέζικα spring rolls που έφαγα με φρέσκο φύλλο που δεν τα τηγανίζει είναι πολύ ιδιαίτερα... Είναι ένα απλό μαγαζί χωρίς πολλά πολλά όχι ιδιαίτερα ακριβό εμείς 3 άτομα με διπλά ορεκτικά, αρκετο φαγητό και 2 μπουκάλια κρασί (εσύ που δεν πίνεις κιόλας από οτι θυμάμαι δε θα έχεις αυτό το έξοδο...) δώσαμε 75 ευρώ. Είναι θεωρώ τίμιο και από τα πιο ενδιαφέροντα στην πόλη σύμφωνα με φίλους με περισσότερη πείρα...Αν πας ετοιμάσου για πολύ χειραψία και yes sir...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.916
Likes
52.114
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χμ, και ήθελα να το διευκρινίσω ότι ψάχνω βιετναμέζικο κι όχι κινέζικο που κάνει και κανένα βιετναμέζικο πιάτο. Αξιοπερίεργο πώς μια από τις καλύετερες κουζίνες στον κόσμο, με μπόλικη παρουσία σε όλη την Ευρώπη δεν έχει βρει το δρόμο της στην Αθήνα...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Χμ, και ήθελα να το διευκρινίσω ότι ψάχνω βιετναμέζικο κι όχι κινέζικο που κάνει και κανένα βιετναμέζικο πιάτο. Αξιοπερίεργο πώς μια από τις καλύετερες κουζίνες στον κόσμο, με μπόλικη παρουσία σε όλη την Ευρώπη δεν έχει βρει το δρόμο της στην Αθήνα...
Δε νομίζω πως υπάρχει εντελώς βιετναμέζικο... πάντως επειδή μου άνοιξες και μένα την όρεξη και το ξανατσέκαρα έχει και site Vietnamese Restaurant
Βασικά έχω καταλάβει οτι ο συγκεκριμένος τώρα τελευταία φτιάχνει όλο και πιο πολύ βιετναμέζικα πιάτα. Αν βρεις κάτι καλύτερο πάντως πες το και σε μας...
Τα τέλεια ρολάκια λέγονται bo-cuon.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.601
Likes
29.765
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χμ, και ήθελα να το διευκρινίσω ότι ψάχνω βιετναμέζικο κι όχι κινέζικο που κάνει και κανένα βιετναμέζικο πιάτο. Αξιοπερίεργο πώς μια από τις καλύετερες κουζίνες στον κόσμο, με μπόλικη παρουσία σε όλη την Ευρώπη δεν έχει βρει το δρόμο της στην Αθήνα...
Εδώ καλά καλά Ινδικό δεν είχαμε πριν μερικά χρόνια (με 2-3 πανάκριβες εξαιρέσεις...), κολλάς κι εσύ στο Βιετναμέζικο...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Εδώ καλά καλά Ινδικό δεν είχαμε πριν μερικά χρόνια (με 2-3 πανάκριβες εξαιρέσεις...), κολλάς κι εσύ στο Βιετναμέζικο...
Αδιάβαστο σε πιάνω....εγώ έτρωγα σε Ινδικό το 1999 κοντά στη Πλ. Θεάτρου, που μόνο ακριβό δε το έλεγες...πολύ καλτ μαγαζί, σε μια γειτονιά που τώρα, τη περπατάς και δε τη περπατάς....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Λοιπόν επειδή τώρα τελευταία οι αναφορές σε εστιατόρια με διεθνή κουζίνα είναι ελάχιστες και όσες γίνονται γράφονται όχι εδώ αλλά στο θέμα ''κάποιο καλό εστιατόριο στην Αθήνα'' ποστάρω εδώ ώστε να έρθει λίγο στην επιφάνεια. Κι επειδή προβλέπω οτι τα ταξίδια θα μειώνονται ας δοκιμάζουμε έθνικ κουζίνες στα εγχώρια τουλάχιστον...:D

Για το Chau's έχω αναφερθεί και πιο πάνω και έχοντας πάει αρκετές φορές φέτος και με διάφορες παρέες μπορώ να πω οτι είναι ίσως από τα καλύτερα και πιο αυθεντικά που έχω πάει. Δοκιμάστε οπωσδήποτε Pho Bo (παραδοσιακή βιετναμέζικη σούπα), Bo Cuon (σούπερ αρωματικά φρέσκα ρολά) και γενικότερα πείτε στο αφεντικό να σας προτείνει βιετναμέζικα πιάτα κι όχι κινέζικα παρόλο που κι αυτά είναι αξιοπρεπώς εκτελεσμένα.

Πρόσφατα μαζί με άλλα 2 αγαπητά μέλη του forum επισκεφτήκαμε το Tamarind Thai Kitchen που έχει ανοίξει στο Μεταξουργείο με ταϋλανδέζικες γεύσεις. Ο χώρος πολύ όμορφος αν και είχε λίγο δυνατά τη μουσική για τα γούστα μου, το φαγητό πολύ ιδιαίτερο και αρωματικό ο,τι πήραμε ειδικά αναφέρω tempura shrimps, pad see u, burma curry chicken και spring rolls με φρέσκο φύλλο. Τα γλυκά μέτρια και μεγάλο μείον η εξυπηρέτηση πολύ αργή αλλά λειτουργούσε μόλις 3 μέρες οπότε ελπίζω να έχουν βελτιωθεί, το φαγητό πάντως μας αποζημίωσε.
Tamarind - Εστιατόρια - Εστιατόρια - αθηνόραμα.gr

Τέλος με ιδιαίτερη χαρά ανακάλυψα οτι το αγαπημένο μου Raja Jee -Συριακό σουβλατζίδικο- στη Σοφοκλέους (όσοι το ξέρουν καταλαβαίνουν) έχει υποκατάστημα μια τρυπούλα στη Λιοσίων στο νούμερο 5 (κοντά στη δουλειά μου...:clap:). Πίτα με τραγανό φαλάφελ όσο καυτερό θέλεις τιμή 1 ευρώπουλο.

Περιμένω με τη σειρά μου κι εγώ προτάσεις γιατί βαρέθηκα να μαγειρεύω κάθε Σάββατο και διαφορετική κουζίνα, τώρα που ανοίγουν οι μέρες δικαιούμαι κι εγώ να ξεσκάσω λίγο...:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Τέλος με ιδιαίτερη χαρά ανακάλυψα οτι το αγαπημένο μου Raja Jee -Συριακό σουβλατζίδικο- στη Σοφοκλέους (όσοι το ξέρουν καταλαβαίνουν) έχει υποκατάστημα μια τρυπούλα στη Λιοσίων στο νούμερο 5 (κοντά στη δουλειά μου...:clap:). Πίτα με τραγανό φαλάφελ όσο καυτερό θέλεις τιμή 1 ευρώπουλο.
Συμφωνώ, το καλύτερο φαγητό δρόμου στην Αθήνα. Αν και αγριεύομαι λίγο να μπω στη Σοφοκλέους...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.805
Likes
12.516
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πρόσφατα μαζί με άλλα 2 αγαπητά μέλη του forum επισκεφτήκαμε το Tamarind Thai Kitchen που έχει ανοίξει στο Μεταξουργείο με ταϋλανδέζικες γεύσεις. Ο χώρος πολύ όμορφος αν και είχε λίγο δυνατά τη μουσική για τα γούστα μου, το φαγητό πολύ ιδιαίτερο και αρωματικό ο,τι πήραμε ειδικά αναφέρω tempura shrimps, pad see u, burma curry chicken και spring rolls με φρέσκο φύλλο. Τα γλυκά μέτρια και μεγάλο μείον η εξυπηρέτηση πολύ αργή αλλά λειτουργούσε μόλις 3 μέρες οπότε ελπίζω να έχουν βελτιωθεί, το φαγητό πάντως μας αποζημίωσε.
Tamarind - Εστιατόρια - Εστιατόρια - αθηνόραμα.gr
Τέλεια, θέλω πολύ να το δοκιμάσω και μου άνοιξες την όρεξη! :D

Εγώ θα προτείνω το ινδικό Pink Elephant στο Χαλάνδρι, το οποίο έχει βολέψει αρκετά όσους μένουμε στα πέριξ όταν μας πιάνει λιγούρα για κάρι και δεν έχουμε όρεξη να τρέχουμε στο κέντρο. Το εστιατόριο είναι πολύ μικρό, οπότε καλό είναι να κάνετε κράτηση. Τα πιάτα καλομαγειρεμένα και νόστιμα (πάντα για τα δεδομένα Ελλάδας :D ). Οι τιμές καλές, όμως ένα κλικ πάνω από τα ινδικά του κέντρου θεωρώ.

Επίσης, πήγα πρόσφατα και στο Iskandar στο Φάληρο, αλλά δεν μου άρεσε και τόσο. Οι γεύσεις απλά αξιοπρεπείς, το σέρβις χάλια, οι τιμές στο Θεό.

Πάντως το καλύτερο κάρι στην Αθήνα θεωρώ ότι το τρως όταν κάνεις την υπέρβαση και πας σε εστιατόρια που τρώνε ξένοι. Εγώ, νομίζω το έχω ξαναπεί, ευχαριστήθηκα φαγητό σε bangla ταβερνείο πίσω από το Θησείο πριν ένα χρόνο, στο οποίο έφαγα απίστευτες γαρίδες και πλήρωσα ψίχουλα. :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Πάντως το καλύτερο κάρι στην Αθήνα θεωρώ ότι το τρως όταν κάνεις την υπέρβαση και πας σε εστιατόρια που τρώνε ξένοι. Εγώ, νομίζω το έχω ξαναπεί, ευχαριστήθηκα φαγητό σε bangla ταβερνείο πίσω από το Θησείο πριν ένα χρόνο, στο οποίο έφαγα απίστευτες γαρίδες και πλήρωσα ψίχουλα. :)
Μήπως θυμάσαι ποιο; ή την οδό που βρίσκεται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.016
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom