Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Με χαρά είδα το Μπρίκι να στέκει ακόμα εκεί, βασικά να πολιορκείται από κόσμο. Κάποτε, τα παλιά τα χρόνια, (τύπου 2001) ήμουν τακτικός.
Την Παρασκευή το βράδυ πέρασα από εκεί και ναι όντως είναι μαγαζί που έχει αποδείξει τη διαχρονιικότητά του. Βέβαια επειδή η πρώτη μου νιότη έχει παρέλθει, δεν αντέχω πια τόσο στριμωξίδι σε υπερβολικά στενό χώρο, οπότε προτίμησα να κάτσω πάνω στην πλατεία στα τραπεζάκια του "τριφυλλάτου" :D :bleh: ΝΙΚ S, κάτω από τα δέντρα. Καταπληκτικό σερβις, ωραία ποτά, και θεούλης ο σερβιτόρος (ιδιοκτήτης?) στο πώς τρέχει ισορροπώντας τα pints μπύρας. Μέσα στο μαγαζί μάλιστα έπαιζε 80s pop που με ξάφνιασε ολίγον για τη φυσιογνωμία του μαγαζιού.
Καλή όντως η πίτσα του flower, ενίοτε την παραγγέλνω και για το σπίτι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.462
Likes
9.424
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είναι ένας διαφορετικός τρόπος ετοιμασίας (?) της πίτσας και ονομάζεται Deep dish.
Ειδικά με την μαργαρίτα,
Αμερικανιες. Ειναι κ η πρεσβεια διπλα βεβαια κ χρειαζεται. Γκουγκλαρισε το. Αυτο το πραγμα δεν το λεω pizza margherita παντως ουτε και η «πεπερονι» (ελεος) και η maple syrup (ακομα πιο ελεος) εχουν καμια σχεση με ιταλικη πιτσα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
5.423
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Την Παρασκευή το βράδυ πέρασα από εκεί
έλα ρε, άρα καθόμασταν παραδίπλα. Έχασες σπουδαία ευκαιρία να γνωρίσεις ένα τόσο τρομερό μέλος του φόρουμ 🥴
ουτε και η «πεπερονι»
δοκίμασα και την πεπερόνι, δε μου άρεσε. Ναι, όντως είναι αμερικανοφερμένο. Ε οκ, λέμε πίτσα, δε τη συγκρίνω με τις κλασικές προφανώς, αλλά τέλοσπάντων τις βάζω στην ίδια κατηγορία για να καταλαβαινόμαστε.
Η πρεσβεία εντωμεταξύ κανονικό γιαπί, έπαθα σοκ (που λέει ο λόγος).
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
390
Ακόμα για πολυ καλη Ιταλική πιτσα στους Αμπελόκηπους, είναι Πανόρμου και Κηφισίας, δίπλα από τον Κωνσταντινίδη περιπου

Pizza Reginella - Recherche Google

αξίζει, με αυθεντικες γευσεις, και ανθρώπους που αγαπάνε αυτό που κάνουν :cool:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.081
Likes
6.548
Έχουμε καμία πρόταση για ψαρικα κοντά στο Σούνιο ή γενικά στην παραλιακή ζώνη από Γλυφάδα μέχρι Σούνιο;

Βλέπετε είμαι πολύ ευέλικτος!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.861
Likes
9.801
Έχουμε καμία πρόταση για ψαρικα κοντά στο Σούνιο ή γενικά στην παραλιακή ζώνη από Γλυφάδα μέχρι Σούνιο;

Βλέπετε είμαι πολύ ευέλικτος!
Θες θέα; Γιατι αυτο που θα σου προτεινω ειναι σα να εισαι στο χωριο… ουτε θέα ουτε τιποτα
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Έχουμε καμία πρόταση για ψαρικα κοντά στο Σούνιο ή γενικά στην παραλιακή ζώνη από Γλυφάδα μέχρι Σούνιο;

Βλέπετε είμαι πολύ ευέλικτος!
Αν δεν θες θέα , πας στα Λεγραινά στον Θεόδωρο κ Ελένη. Δυστυχώς δεν κάνει κρατήσεις και σκ πρέπει να πας νωρίς η αργά γτ γίνεται ένας πανικουλης. Αλλά είναι πολύ καλός και ποιοτικός!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.861
Likes
9.801
Γενικά είμαι ευέλικτος. Καλό φαγητό και τα υπόλοιπα προαιρετικά
Το ενα ειναι το «Θοδωρος και Ελενη» στα Λεγραινα.
Θεόδωρος και Ελένη: Η ψαροταβέρνα που κάνει τους Αθηναίους να οδηγήσουν μέχρι τα Λεγραινά | LiFO
Το αλλο ειναι ο «Τσιροπουλος» που θα βρεις θαλασσινα (οχι μεγαλα ψαρια σε αντιθεση με τον Θοδωρο παραπανω), «αιθερια» τηγανητα και οσο κ αν σου φανει παραξενο, φοβερη πιτσα και μακαροναδες.
Ο Τσιρόπουλος στην Βάρκιζα είναι η αγαπημένη νότια στάση μετά την παραλία
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.571
Likes
14.723
Επιπλέον πόντοι στον Θόδωρο-Ελένη η μεγάλη ποικιλία σε ετικέτες ούζα και τσίπουρα.Αν ξεχάσεις την θέα όλα εντάξει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom