EasyJet Ερώτηση για easyjet

Traveller

Member
Μηνύματα
3.936
Likes
3.927
Όσο για τις χειραποσκευές να μην πω πόσες φορές έχω πάρει από 2 και 3 μαζί...τις αφήνεις λίγο παραπέρα στο check in και αυτό ήταν όλο..Στον έλεγχο εννοείται δε τους νοιάζει, όταν μπαίνεις μέσα ούτε καν κοιτάνε...
Σοβαρά ε? Πόσο συχνά πετάς? Η Easy πάντα κοιτάει το μέγεθος και την ποσότητα των χειραποσκευών... μην σκεφτείτε καν να μπήτε με τεράστια βαλίτσα στο αεροπλάνο... δύο χειραποσκευές λογικού μεγέθους μπορεί να την σκαπουλάρετε... αλλιώς στο ταμείο...

Για Ryan ούτε να το σκεφτείτε... ψειρίζουν τα πάντα...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Σοβαρά ε? Πόσο συχνά πετάς? Η Easy πάντα κοιτάει το μέγεθος και την ποσότητα των χειραποσκευών... μην σκεφτείτε καν να μπήτε με τεράστια βαλίτσα στο αεροπλάνο... δύο χειραποσκευές λογικού μεγέθους μπορεί να την σκαπουλάρετε... αλλιώς στο ταμείο...

Για Ryan ούτε να το σκεφτείτε... ψειρίζουν τα πάντα...
Oταν λες οτι ψειριζουν τα παντα εννοεις οτι ελεγχονται με αυστηροτητα οι διαστασεις της χειραποσκευης και το βαρος της? Για καποια εκατοστα παραπανω μπορουν να μου δημιουργησουν προβλημα?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
νομιζω οτι εχει γραφτει και πιο πανω. Στο check in υπαρχει μια μεταλλικη κατασκευη με τις διαστασεις που πρεπει να εχει η χειραποσκευη σου.Την βαζεις μεσα και αν χωραει εκει, τοτε δεν εχεις προβλημα, την δεχονται επανω.
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Ερωτηση για easyjet

πρωτη φορα πετω με easy jet..
δυο ατομα κ εχουμε πληρωσει μια αποσκευη στο εισιτηριο..
αυτη που θα δωσουμε στο chek in..
ρωτω λοιπον, αν τις αποσκευες που θα παρουμε μαζι μας στο αεροπλανο θα επρεπε να τις δηλωσω η ειναι χωρις χρεωση..
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μαζι σου οτι παρεις δε χρεωνεται ουτε δηλωνεται αρκει να πληροι τις προυποθεσεις σε μεγεθος που βαζουν, αλλα μην ανυσηχεις αν εχεις μια νορμαλ τσαντα εισαι ΟΚ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Βασικά...όλα είναι σχετικά! Έχει τύχει να δω κόσμο και με περισσότερες ή μεγαλύτερες χειραποσκευές...αλλά προφανώς στάθηκαν τυχεροί! Από την άλλη όμως...το ρισκάρεις; Εμένα μου έτυχε να δω σε μπροστινούς μου να τους βάλουν να αφαιρέσουν ακόμη κι ένα βιβλίο από την βαλίτσα (μιλάμε για κάποια γραμμάρια δηλαδή) ώστε να μην υπάρχει υπέρβαρο.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
νομιζω οτι εχει γραφτει και πιο πανω. Στο check in υπαρχει μια μεταλλικη κατασκευη με τις διαστασεις που πρεπει να εχει η χειραποσκευη σου.Την βαζεις μεσα και αν χωραει εκει, τοτε δεν εχεις προβλημα, την δεχονται επανω.
Αυτο το ξερω για την easyjet. Aπλα ο traveller ανεφερε κατι για την αυστηροτητα της ryanair και ηθελα να το ξεκαθαρισω γιατι εκλεισα εισιτηρια χωρις να χρεωσω αποσκευες και εχω μια ανησυχια για το μεγεθος της χειραποσκευης μου
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Αυτο το ξερω για την easyjet. Aπλα ο traveller ανεφερε κατι για την αυστηροτητα της ryanair και ηθελα να το ξεκαθαρισω γιατι εκλεισα εισιτηρια χωρις να χρεωσω αποσκευες και εχω μια ανησυχια για το μεγεθος της χειραποσκευης μου

Αν και εδώ μιλάμε για easyJet, μια παρένθεση για την Ryanair.
H Ryanair επιτρέπει αυστηρά 1 χειραποσκευή μέσα στην οποία περιλαμβάνονται ακόμη και η τσάντα φορητού υπολογιστή ή η τσάντα μεταφοράς μιας κάμερας.
Το βάρος της δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10kg και οι διαστάσεις της μπορούν να είναι το πολύ αυτές 55cm x 40cm x 20cm.
Προσοχή γιατί η συγκεκριμένη εταιρία ελέγχει όπως αναφέρει και ο Traveller σχολαστικά τα πάντα. Επίσης πρέπει οτιδήποτε θέλετε να έχετε μαζί σας πάνω στο αεροπλάνο να το χωρέσετε μέσα στην 1 χειραποσκευή!
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Μου απαντησαν παιδια στο e-mail και μου ειπαν οτι γνωριζουν οτι ορισμενων χωρων ταυτοτητες δεν εχουν ημερομηνια ληξης και μου εγγυηθηκαν οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα στο αεροδρομιο. ......

Πάντως είναι μεγάλο μπέρδεμα, διότι αν αφήσεις άδεια την ημερομηνία λήξης της ταυτότητας, βγαίνει αυτό το εκφοβιστικό παράθυρο στο τέλος.
Τι να κάνω; Να το αγνοήσω ; :roll: Τα υπόλοιπα στοιχεία τα έχω καταχωρήσει σωστά.
 

Attachments

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Καλά, αυτό το call center είναι χειρότερο και από τα χειρότερα ελληνικά. :mad:

Εν πάση περιπτώσει, μετά από 40 λεπτά αναμονής την πρώτη φορά (οπότε το έκλεισα) και μετά από 25 λεπτά αναμονής (στάθηκα τυχερός :bleh: ) τη δεύτερη φορά, στο τηλέφωνο απάντησε ένας .. άγγλος με ... ινδική προφορά (νόμιζα πως θα υπήρχε κάπου διαθέσιμος ένας ελληνας, αλλά όπως με ενημέρωσε ο ινδός, δεν έχουν τέτοιον).

Ο οποίος μου είπε το προφανές: Να συμπληρώσω σωστά τα πάντα, αλλά να αφήσω την ημερομηνία λήξης κενή. Για το εκφοβιστικό μήνυμα δεν φάνηκε να γνωρίζει κάτι ... :rolleyes:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά, αυτό το call center είναι χειρότερο και από τα χειρότερα ελληνικά. :mad:

Για να μη γκρινιάζουμε, τα αγγλικά call centers είναι τα χειρότερα που έχω δει ποτέ. Μιλάμε για δράμα.

Εν πάση περιπτώσει, μετά από 40 λεπτά αναμονής την πρώτη φορά (οπότε το έκλεισα) και μετά από 25 λεπτά αναμονής (στάθηκα τυχερός :bleh: )

Πολύ τυχερός... Όταν έμενα στην Αγγλία η εταιρεία εγκατάστασης ίντερνετ μας είχε στο περίμενε για πολλές ώρες, σε κάποια φάση ήταν 7, οπότε αλλάζαμε βάρδιες πάνω από το τηλέφωνο. Η εταιρεία με το γκάζι τα ίδια και χειρότερα.

τη δεύτερη φορά, στο τηλέφωνο απάντησε ένας .. άγγλος με ... ινδική προφορά
Αμφιβάλλω αν υπάρχει call center στην Αγγλία, όλα σχεδόν στην Ινδία είναι, τώρα τελευταία και Μαλαισία. Επειδή το εργατικό κόστος είναι χαμηλότατο, όλες οι μεγάλες εταιρείες πλέον έχουν εγκαταστήσει τα τηλεφωνικά τους κέντρα εκεί, οπότε δε μιλάς με Άγγλο, με Ινδό μιλάς,, μάλιστα τους κάνουν ειδικά σεμινάρια προφοράς, τους αλλάζουν τα ονόματα (από Ραχίντ γίνονται Τζέηκομπ κλπ) και άλλα τέτοια εμπριμέ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πολύ τυχερός... Όταν έμενα στην Αγγλία η εταιρεία εγκατάστασης ίντερνετ μας είχε στο περίμενε για πολλές ώρες, σε κάποια φάση ήταν 7, οπότε αλλάζαμε βάρδιες πάνω από το τηλέφωνο. Η εταιρεία με το γκάζι τα ίδια και χειρότερα.

Μα να μην έχετε συσκευή με ανοιχτή ακρόαση ρε παιδί μου; :haha:

Το χειρότερο θα ήταν να σε πιάσει ο ύπνος κάπου πάνω στο 7ωρο και ενώ θα ξυπνήσεις να σου το κλείσουν και στα μούτρα την ώρα που θα πας να μιλήσεις! :bleh:

Χαρά στο κουράγιο σας....εύγε! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom