Ερωτηση σχετικα με το επαγγελμα του ξεναγου

reisender

Member
Μηνύματα
63
Likes
72
Κατανοώ το επιχείρημα, όμως ξαναλέω: φαντάσου την Αρβελέρ να κάθεται στη σχολή ξεναγών για να έχει δικαιώμα να κάνει ξενάγηση σε ένα βυζαντινό μνημείο.. Ε, αστείο είναι. Και Αρβελέρ δεν υπάρχουν πολλές, υπάρχουν όμως εκατονάδες άνθρωποιι με πολύ βαθύτερες γνώσεις από το μέσο ξεναγό. Αν πας να κάνεις ξενάγηση από το γιουτιουμπ, ε, δεν είναι χαζός ο κόσμος, θα καταλάβει την ποιότητα της δουλειά σου καθ σύντομα θα είσαι εκτός αγοράς. Δεν είναι ιατρική να πληρώνεαι το λάθος με μάρμαρο :)

Τέλος πάντων, το αφήνω εδώ για να μη βγούμε εκτος τόπικ
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.457
Likes
2.395
Συμφωνώ σε κάποιο βαθμό. Η αφήγηση είτε γραπτή είτε προφορική είναι τέχνη. Οι γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο δεν σε κάνουν απαραίτητα καλύτερο αφηγητή. Εχω παρακολουθήσει πολλές ξεναγήσεις εδώ στην Θεσσαλονίκη. Υπήρχαν ξεναγοί που είχαν πολλές γνώσεις για το αντικείμενο τους αλλά μιλούσαν ασταμάτητα χωρίς παύσεις και με πολύ γρήγορο ρυθμό και είτε βαριόμουν απίστευτα κάποιες στιγμές είτε αγχωνόμουν με τον ρυθμό που μιλούσαν. Υπήρχαν και ξεναγοί βέβαια εξαιρετικοί όπως ο Σφήκας όπου έλεγε λίγα πράγματα και ψαγμένα και ενδιαφέροντα και η ομάδα dot2dot που επίσης κάνει εκπληκτικές ξεναγήσεις. Το να έχεις αντίληψη για να διακρίνεις τι να πεις και τι να μην πεις από όλα αυτά που γνωρίζεις ώστε να γίνει ενδιαφέρον αυτό που παρουσιάζεις είναι κάτι που ίσως να μην μαθαίνετε σε μια σχολή.

Εχω απορία για το αν μαθαίνουν στις σχολές να κάνουν παύσεις, αλλαγή στον τόνο της φωνής, πρόλογο που εγείρει το ενδιαφέρον, τονισμό των κύριων σημείων αυτών που παρουσιάζουν κτλ. και αν ναι γιατί δεν τα χρησιμοποιούν αρκετοί
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.641
Likes
43.841
1) Το να έχεις αντίληψη για να διακρίνεις τι να πεις και τι να μην πεις από όλα αυτά που γνωρίζεις ώστε να γίνει ενδιαφέρον αυτό που παρουσιάζεις είναι κάτι που ίσως να μην μαθαίνετε σε μια σχολή.

2) Εχω απορία για το αν μαθαίνουν στις σχολές να κάνουν παύσεις, αλλαγή στον τόνο της φωνής, πρόλογο που εγείρει το ενδιαφέρον, τονισμό των κύριων σημείων αυτών που παρουσιάζουν κτλ. και αν ναι γιατί δεν τα χρησιμοποιούν αρκετοί
1) Συνηθως αυτη ειναι η διαφορα της σχολης απο το εχω διαβασει πολλα/ τα εχω δει σε ντοκιμαντερ κλπ. Λεγεται μεθοδος. Αλλιως οποιος ξερει γραφη και αναγνωση θα διδασκε γραφη και αναγνωση
2) Θελει ορθοφωνια. Ξερω πολυ λιγα παν/μια που την εχουν στο προγραμμα σπουδων, αλλιως πληρωνεις ιδιωτικα. Αυτο χρειαζεται σε καθε "επαγγελμα φωνης" για να καταλαβαινουν τι λες.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.264
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Θα σου πω, αστείο μου φάνηκε ότι μπορείς να έχεις διδακτορικό στην ιστορία της αρχαίοελληνικής τέχνης και πρέπει να πάρεις διαπίστευση, κατόπιν διετούς φοίτησης, για να ξεναγήσεις στην ακρόπολη.. Ξέρω πολλούς ανθρώπους που μπορούν να στήσουν μια συναρπαστικότερη (και ακριβή ως προς τα στοιχεία) αφηγηση καλύτερα από πολλούς ξεναγούς..Για αυτό και διάφοροι ξεναγοί απλά συνοδεύουν γκρουπ όπου την αφήγηση την κάνει άλλος-μη διαπιστευμένος.

Νομίζω δηλαδή πως υπάρχει αδικαιολόγητη προστασία αυτού του κλειστού επαγγέλματος- απόδειξη και ότι τα δίμηνα ταχυρρυθμα σεμινάρια που προβλέπει ο νόμος για αποφοίτους συγκεκριμένων σχολών, μια προσφέρονται και μια όχι.

Σε κάθε περίπτωση χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δώσατε, και η ανταλλαγή απόψεων φυσικά. Ευχαριστώ όλους τους φίλους!
Αφου δεν το κατεχεις το θέμα επιμένεις με παραφιλολογία να κανεις οτι το ξερεις.
1.Ποιοι διαφοροι ξεναγοι απλα συνοδευουν γκρουπ και την αφήγηση την κανει αλλος μη ξεναγος;
Που το ειδες ; Αν το είδες γιατι συμβαινει ενίοτε ρωτησες να μαθεις τον λόγο;
Σιγουρα οχι ,απλά συμπέρανες .Ρωτα γιατι και θα μαθεις. Πάλι αφορά τα δικαιωματα των ξεναγων σε καθε χωρα και τους προστατεύει.

2.Οσο για εργασιακά δικαιωματα στα εξηγουμε σε τόσα ποστ και χαμπάρι δεν παιρνεις ,εκτος αν ασπάζεσαι οτι καλό ειναι μην υπάρχουν.
Εδω πάσο και αποχωρω απο τη συζητηση.

3. τωρα ειδα το ποστ 25. Αγαπητέ η καθε Αβλελερ δεν εχει το δικαίωμα να κάνει ξεναγηση.
Να στο πω λαικά ,ετσι θα φαει το μεροκάματο του επαγγελματια ξεναγου.
Μπορει μετα να κανει μια διαλεξη πανω στο αντικειμενο σε ενα αμφιθεατρο και όλοι ευχαριστημένοι.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.641
Likes
43.841
3. τωρα ειδα το ποστ 25. Αγαπητέ η καθε Αβλελερ δεν εχει το δικαίωμα να κάνει ξεναγηση.
Να στο πω λαικά ,ετσι θα φαει το μεροκάματο του επαγγελματια ξεναγου.
Μπορει μετα να κανει μια διαλεξη πανω στο αντικειμενο σε ενα αμφιθεατρο και όλοι ευχαριστημένοι.
Χμ δεν ειναι μονο αυτο. Η συγκεκριμενη εχει ιδεολογικη αποψη που μια σημαντικη μεριδα του κοσμου δεν ασπαζεται.
Σε ενα αμφιθεατρο μπορει ελευθερα να πει διαλεξη με αποψη και να γινει διαλογος
Η ξεναγηση διχως αποψη σε ετεροκλητα ακροατηρια θελει επαγγελματισμο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.264
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χμ δεν ειναι μονο αυτο. Η συγκεκριμενη εχει ιδεολογικη αποψη που μια σημαντικη μεριδα του κοσμου δεν ασπαζεται.
Σε ενα αμφιθεατρο μπορει ελευθερα να πει διαλεξη με αποψη και να γινει διαλογος
Η ξεναγηση διχως αποψη σε ετεροκλητα ακροατηρια θελει επαγγελματισμο.
Δικιο εχεις ειδικά η συγκεκριμένη παραεχει αποψη χαχαχα σε όλα .
Αλλά εγω που εβγαζα το ψωμι μου απο τον τουρισμό το βλέπω ρεαλιστικά.
Ολοι στον κλάδο πηγαίναμε για το μεροκαμάτο σε όποιο πόστο και αν ημασταν.
Απο την κοπελα του γραφείου που έκανε τις περισυλλογές απο τα ξενοδοχεια για τα διάφορα τουρ και ειχε απολυτηριο Λυκειου μέχρι την ξεναγό με το πτυχίο και την διαπίστευση.
Ετσι να βρίσκεται σας λέω οτι παγκοσμια οι Ελληνες ξεναγοί εχουν εξαίρετη φήμη,είναι μέσα στους καλίτερους με στατιστικα στοιχεία. Γερές σπουδές και γνωση για όλους τους αρχαιολογικους χωρους και τους νεωτερους βυζαντινους πχ και μουσεία που λογω ιστορίας ειναι παρα πολλά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.796
Likes
12.478
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν φανταζομαι να κοβουν αποδειξη οι "Συμβουλοι ψυχικης υγειας" που συχνα ειναι κοινωνικοι λειτουργοι με μαυρο απογευματινο εισοδημα, κατι γνωστο στην πιατσα.
Οι κοινωνικοί λειτουργοί είναι ειδικοί ψυχικής υγείας και μπορούν νομιμότατα να εκπαιδευτούν στην ψυχοθεραπεία τόσο σε ιδιωτικά, όσο και σε δημόσια εκπαιδευτικά πλαίσια (πχ Αιγινητειο). Επίσης δεν επιλέγουν όλοι οι ΚΛ πρωινή εργασία κάνοντας "μαύρες" συνεδρίες τα απογεύματα. Πολλοί έχουν ως αποκλειστική εργασία το γραφείο τους.

Το ότι μεριδα ψυχολογων ενισταται ως προς αυτό (χωρίς όμως συχνά αυτό να την εμποδίζει να εκπαιδεύεται σε πλαίσια όπου ορισμένοι εκ των εκπαιδευτών είναι ΚΛ-απιστευτη υποκρισία) δεν είναι κάτι που στέκει επιστημονικά και γίνεται για καθαρά συντεχνιακους λόγους.

Ας μην μπερδεύουμε τις έννοιες. Άλλο ο ψυχολόγος, άλλο ο ψυχοθεραπευτής.
Καμία ειδικότητα δεν έχει υπόβαθρο να ασκήσει ψυχοθεραπεία αν δεν κάνει τετραετή εκπαίδευση πλην του βασικού πτυχίου. Ειδικά στους ψυχιάτρους, στους οποίους πολύς κόσμος στην Ελλάδα απευθύνεται λόγω κύρους για ψυχοθεραπεία ακόμα κι αν δε συντρέχει ιατρικός λόγος, χρειάζεται πολύ καλή έρευνα ούτως ώστε ο ασθενής να διαπιστώσει ότι είναι εκπαιδευμένοι στην ψυχοθεραπεία, καθώς η ειδικότητα από μόνη της ουσιαστικά τους καθιστά επαρκείς σε επίπεδο φαρμακοθεραπείας και ιατρικής παρακολούθησης.

(Disclaimer-δεν είμαι ΚΛ η ίδια, δεν έχω κάτι να κερδίσω με αυτά που γράφω, αλλά η παρανόηση ως προς αυτά είναι τεράστια😄)
 

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
861
Το να έχεις αντίληψη για να διακρίνεις τι να πεις και τι να μην πεις από όλα αυτά που γνωρίζεις ώστε να γίνει ενδιαφέρον αυτό που παρουσιάζεις είναι κάτι που ίσως να μην μαθαίνετε σε μια σχολή.

Εχω απορία για το αν μαθαίνουν στις σχολές να κάνουν παύσεις, αλλαγή στον τόνο της φωνής, πρόλογο που εγείρει το ενδιαφέρον, τονισμό των κύριων σημείων αυτών που παρουσιάζουν κτλ. και αν ναι γιατί δεν τα χρησιμοποιούν αρκετοί
Μεγάλη κουβέντα είπες! Αυτό ακριβώς διακρίνει κατά την γνώμη μου εναν καλο ξεναγό από εναν λιγότερο καλο. Το να εχεις γνωση γι αυτα που λες ειναι απαραιτητη προυποθεση αλλα η μεταδοτικοτητα ειναι αυτη που κανει την διαφορα. Ασε που αυτο ισχυει σε ολα τα επαγγελματα που εχουν να κανουν με μεταδοση γνωσης με πιο τρανταχτο παραδειγμα τους καθηγητες μας στο πανεπιστημιο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.110
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Όταν ήμουν μαθητής γυμνασίου, ξεναγήσεις στους αρχαιολογικούς χώρους (Ολυμπία, Μυκήνες κλπ) έκαναν οι φιλόλογοι καθηγητές. Ήταν βέβαια πριν δεκαετίες.
Tώρα τι γίνεται με τα σχολεία;
 

reisender

Member
Μηνύματα
63
Likes
72
Αφου δεν το κατεχεις το θέμα επιμένεις με παραφιλολογία να κανεις οτι το ξερεις.
1.Ποιοι διαφοροι ξεναγοι απλα συνοδευουν γκρουπ και την αφήγηση την κανει αλλος μη ξεναγος;
Που το ειδες ; Αν το είδες γιατι συμβαινει ενίοτε ρωτησες να μαθεις τον λόγο;
Σιγουρα οχι ,απλά συμπέρανες .Ρωτα γιατι και θα μαθεις. Πάλι αφορά τα δικαιωματα των ξεναγων σε καθε χωρα και τους προστατεύει.

2.Οσο για εργασιακά δικαιωματα στα εξηγουμε σε τόσα ποστ και χαμπάρι δεν παιρνεις ,εκτος αν ασπάζεσαι οτι καλό ειναι μην υπάρχουν.
Εδω πάσο και αποχωρω απο τη συζητηση.

3. τωρα ειδα το ποστ 25. Αγαπητέ η καθε Αβλελερ δεν εχει το δικαίωμα να κάνει ξεναγηση.
Να στο πω λαικά ,ετσι θα φαει το μεροκάματο του επαγγελματια ξεναγου.
Μπορει μετα να κανει μια διαλεξη πανω στο αντικειμενο σε ενα αμφιθεατρο και όλοι ευχαριστημένοι.
Απαντώ μόνο και μόνο λόγω του επιθετικού τόνου του μηνύματος

1 Το έχω δει σε αρκετά γκρουπ σε πληροφορώ

2-3
Η ελλάδα πόσους πιστοποιημένους ξεναγούς έχει; 1000; 2000; Πόσους τουρίστες δέχεται κάθε χρόνο; αρκετά εκατομμύρια Απλούστατα δεν επαρκούν σε αιρθμό για να καλύψουν τη ζήτηση.

Με όλο το σεβασμό, και παρότι υπάρχουν πράγματι εξαιρετικοί ξεναγοί, 7/10 εισακτέους της σχολής είναι απόφοιτοι λυκείου. Με δυο χρονια φοίτησης στη σχολή ξεναγών δεν έχεις περισσότερη γνώνη από έναν άνθρωπο που σπούδασε χρόνια ιστορία ή τέχνη. Είναι σα να μου λες ότι είναι προτιμότερο να με ξεναγήσει κάποιος από τη σχολή ξεναγών στη Βεργίνα και όχι ο Ανδρόνικος ή ένας αρχαιολόγος που έσκαψε εκεί ή ο Hammond (όταν ζούσε). Ε δε στέκουν αυτά

Άσε που μου στερείς την επιλογή. Εγώ μπορεί να προτιμώ να πληρώσω να με ξεναγήσει στην Άνδρο ο γιος του Εμπειρίκου και στη Σαντορίνη ο ντούμας που την έσκαψε (παράδειγματα από το μυαλό μου) και ας μην είναι από τη σχολή ξεναγών. Γιατί να μην επιτρέπεται να το κάνει;

Οπότε δε μιλάμε για εργασιακά δικαιώματα (του στιλ να είσαι ασφαλισμένος, να έχεις εργασιακή σταθερότητα, να αμείβεσαι). Μιλάμε για προνόμια που ορισμένες φορές είναι αδικαιολόγητα.

Υπηρεσίες πουλάνε οι ξεναγοί, και είναι από τα λίγα επαγγέλματα με κλειστό αριθμό πρακτικά. Είδες πουθενά να λέει ότι για να γίνεις υδραυλικός πρέπει να περάσεις από μια σχολή με 30 εισακτέους το χρόνο; Ή ότι στην ΑΘήνα επιτρέπονται μέχρι 100 χασάπηδες;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.796
Likes
12.478
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απαντώ μόνο και μόνο λόγω του επιθετικού τόνου του μηνύματος

1 Το έχω δει σε αρκετά γκρουπ σε πληροφορώ

2-3
Η ελλάδα πόσους πιστοποιημένους ξεναγούς έχει; 1000; 2000; Πόσους τουρίστες δέχεται κάθε χρόνο; αρκετά εκατομμύρια Απλούστατα δεν επαρκούν σε αιρθμό για να καλύψουν τη ζήτηση.

Με όλο το σεβασμό, και παρότι υπάρχουν πράγματι εξαιρετικοί ξεναγοί, 7/10 εισακτέους της σχολής είναι απόφοιτοι λυκείου. Με δυο χρονια φοίτησης στη σχολή ξεναγών δεν έχεις περισσότερη γνώνη από έναν άνθρωπο που σπούδασε χρόνια ιστορία ή τέχνη. Είναι σα να μου λες ότι είναι προτιμότερο να με ξεναγήσει κάποιος από τη σχολή ξεναγών στη Βεργίνα και όχι ο Ανδρόνικος ή ένας αρχαιολόγος που έσκαψε εκεί ή ο Hammond (όταν ζούσε). Ε δε στέκουν αυτά

Άσε που μου στερείς την επιλογή. Εγώ μπορεί να προτιμώ να πληρώσω να με ξεναγήσει στην Άνδρο ο γιος του Εμπειρίκου και στη Σαντορίνη ο ντούμας που την έσκαψε (παράδειγματα από το μυαλό μου) και ας μην είναι από τη σχολή ξεναγών. Γιατί να μην επιτρέπεται να το κάνει;

Οπότε δε μιλάμε για εργασιακά δικαιώματα (του στιλ να είσαι ασφαλισμένος, να έχεις εργασιακή σταθερότητα, να αμείβεσαι). Μιλάμε για προνόμια που ορισμένες φορές είναι αδικαιολόγητα.

Υπηρεσίες πουλάνε οι ξεναγοί, και είναι από τα λίγα επαγγέλματα με κλειστό αριθμό πρακτικά. Είδες πουθενά να λέει ότι για να γίνεις υδραυλικός πρέπει να περάσεις από μια σχολή με 30 εισακτέους το χρόνο; Ή ότι στην ΑΘήνα επιτρέπονται μέχρι 100 χασάπηδες;
Η ιστορία και η αρχαιολογία είναι επιστημες με θεωρητικές σπουδές (παρότι ένας αρχαιολόγος εργάζεται συχνά στο πεδίο-μιλαω τώρα σε επίπεδο σπουδών). Το να είσαι ξεναγός είναι ένα επάγγελμα που συνδυάζει θεωρητική γνώση και πρακτική κατάρτιση, οπότε είναι λογικό να μην αρκεί απλά ένα πτυχίο ιστορίας για να το ασκήσει κάποιος.

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι άδικο ένας απόφοιτος κοντινού κλάδου να χρειάζεται να κάνει ολόκληρο τον κύκλο σπουδών που θα κάνει ένας απόφοιτος Λυκείου, ή κάποιος που έχει τελειώσει κάτι τελείως άσχετο, πχ φυσικός ξέρω εγώ.

Αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει νόημα το debate. Η κατάσταση είναι αυτή, ναι είναι κλειστό επάγγελμα, το αν αυτό είναι δίκαιο ή αδικο δεν αλλάζει τη συνθήκη.

Αν ένας άνθρωπος ενδιαφέρεται να ασκήσει αυτό το επάγγελμα στην Ελλάδα αναγκαστικά θα κάνει αυτά που απαιτούνται είτε συμφωνεί, είτε διαφωνεί. Εναλλακτικά μπορεί να κατευθυνθεί προς κάποιο άλλο, παρεμφερές επάγγελμα ή να δει τι δυνατότητες υπάρχουν σε άλλες χώρες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.264
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Απαντώ μόνο και μόνο λόγω του επιθετικού τόνου του μηνύματος

1 Το έχω δει σε αρκετά γκρουπ σε πληροφορώ

2-3
Η ελλάδα πόσους πιστοποιημένους ξεναγούς έχει; 1000; 2000; Πόσους τουρίστες δέχεται κάθε χρόνο; αρκετά εκατομμύρια Απλούστατα δεν επαρκούν σε αιρθμό για να καλύψουν τη ζήτηση.

Με όλο το σεβασμό, και παρότι υπάρχουν πράγματι εξαιρετικοί ξεναγοί, 7/10 εισακτέους της σχολής είναι απόφοιτοι λυκείου. Με δυο χρονια φοίτησης στη σχολή ξεναγών δεν έχεις περισσότερη γνώνη από έναν άνθρωπο που σπούδασε χρόνια ιστορία ή τέχνη. Είναι σα να μου λες ότι είναι προτιμότερο να με ξεναγήσει κάποιος από τη σχολή ξεναγών στη Βεργίνα και όχι ο Ανδρόνικος ή ένας αρχαιολόγος που έσκαψε εκεί ή ο Hammond (όταν ζούσε). Ε δε στέκουν αυτά

Άσε που μου στερείς την επιλογή. Εγώ μπορεί να προτιμώ να πληρώσω να με ξεναγήσει στην Άνδρο ο γιος του Εμπειρίκου και στη Σαντορίνη ο ντούμας που την έσκαψε (παράδειγματα από το μυαλό μου) και ας μην είναι από τη σχολή ξεναγών. Γιατί να μην επιτρέπεται να το κάνει;

Οπότε δε μιλάμε για εργασιακά δικαιώματα (του στιλ να είσαι ασφαλισμένος, να έχεις εργασιακή σταθερότητα, να αμείβεσαι). Μιλάμε για προνόμια που ορισμένες φορές είναι αδικαιολόγητα.

Υπηρεσίες πουλάνε οι ξεναγοί, και είναι από τα λίγα επαγγέλματα με κλειστό αριθμό πρακτικά. Είδες πουθενά να λέει ότι για να γίνεις υδραυλικός πρέπει να περάσεις από μια σχολή με 30 εισακτέους το χρόνο; Ή ότι στην ΑΘήνα επιτρέπονται μέχρι 100 χασάπηδες;
Πες μου οτι τρολάρεις ,δεν εξηγείται αλλοιως .Ο τόνος μου δεν είναι επιθετικος.Απλα κουράστηκα γιατι δεν διαβάζεις όλο το κείμενο μου παρά μόνο επιλεκτικά.
Σου εξήγησα με σαφή τροπο και γνώση του θέματος ,δεν διακρινω όμως αντίληψη εκ μερους σου στα γραφομένα μου.
Πχ στο 1 σου απάντησα οτι ξερω οτι συμβαινει (το έχω κάνει σαν σύνοδος σε ξένη χώρα πολλές φορες..να εξηγώ στα ελληνικά στο γκρουπ αυτά μου μου έλεγε ο ντόπιος ξεναγος στην γλωσσα του γιατί πρέπει να δουλέψει και να πληρωθεί αφού στην συγκεκριμένη χώρα δεν υπήρχε ελληνόφωνος ξεναγος) αλλα απο τη βιασυνη σου να απαντησεις δεν ρωτησες να στο εξηγήσω.Ετσι δεν θα μαθεις ποτέ σε κανενα θέμα που δεν κατεχεις γιατί βγαζεις μονος σου συμπεράσματα
Το θέμα μας δεν ειναι τι νομίζουμε ή τι κρίνουμε σωστο
.Ετσι οι συζητήσεις ειναι "να χαμε να λέγαμε" σοφή λαική φράση.
Ετσι είναι τα πράγματα στον κλάδο. Μας αρεσει δεν μας αρέσει δεν παίζει ρόλο.
Και εγω στο Λος Αντζελες ζητησα να με ξεναγήσει στα στουντιο σινεμα ο Μπραντ Πιτ και θα τον χρυσοπλήρωνα αλλά δεν επιτρεποταν απο τους ξεναγους των στούντιο.Εχουν και εκει καλό σωματειο.
Αυτά, αποχωρώ απο την συζήτηση και καλή καρδιά!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.520
Μηνύματα
898.812
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom