Ερωτηση σχετικα με το επαγγελμα του ξεναγου

Vicks

Member
Μηνύματα
684
Likes
2.203
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
?
Αναγγελία Επαγγέλματος Ξεναγού | Ministry of Tourism
Καλησπέρα. Δες το link σχετικά με το επάγγελμα του ξεναγού (μόνο το Υπουργείο Τουρισμού εκδίδει τις άδειες) για να ενημερωθείς για τα ταχύρρυθμα Τμήματα (πέραν των Σχολών) που απευθύνονται σε αποφοίτους συγκεκριμένων Πανεπιστημιακών Σχολών.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
reisender
Αν ήξερες τι δυνατό σωματείο εχουν οι ξεναγοί εδω και πολλά χρόνια δεν θα εγραφες αυτά.
Αν πας να "ξεναγήσεις"σε αρχαιολογικο χωρις το επισημο ταμπελακι κρεμασμενο στο λαιμο σου σε τσακώνουν οι φύλακες αμέσως και πας δικαστηριο. Αντε ο καθένας επειδή μιλαει μια ξένη γλώσσα και εχει διαβασει βιβλία παει παράνομα και κλέβει τη δουλειά του επαγγελματια ξεναγού.
Αν ήταν ετσι ολοι μας μιλαμε μια ή περισσότερες γλώσσες και ξέρουμε να διαβάζουμε ,οποτε χριζόμαστε ξεναγοί σε μια νύχτα.
Πιστευω οτι εισαι νεαρος και με τον ενθουσιασμο σου δεν εχεις ψάξει το θέμα. Αν ζεις Αθήνα πηγαινε στο σωματειο τους Απολλωνος 9α ,Συνταγμα τηλ.210.3220090
και πάρε πληροφορίες τι απαιτειται .
Στο φόρουμ ποιος να σου πει ; και θα δώσεις βαση στο τι σου λέμε εμεις ;

Τωρα είδα το ποστ 13 της vicks. Πολυ σωστα σε κατευθύνει
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.900
Likes
12.823
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
reisender
Αν ήξερες τι δυνατό σωματείο εχουν οι ξεναγοί εδω και πολλά χρόνια δεν θα εγραφες αυτά.
Αν πας να "ξεναγήσεις"σε αρχαιολογικο χωρις το επισημο ταμπελακι κρεμασμενο στο λαιμο σου σε τσακώνουν οι φύλακες αμέσως και πας δικαστηριο. Αντε ο καθένας επειδή μιλαει μια ξένη γλώσσα και εχει διαβασει βιβλία παει παράνομα και κλέβει τη δουλειά του επαγγελματια ξεναγού.
Αν ήταν ετσι ολοι μας μιλαμε μια ή περισσότερες γλώσσες και ξέρουμε να διαβάζουμε ,οποτε χριζόμαστε ξεναγοί σε μια νύχτα.
Πιστευω οτι εισαι νεαρος και με τον ενθουσιασμο σου δεν εχεις ψάξει το θέμα. Αν ζεις Αθήνα πηγαινε στο σωματειο τους Απολλωνος 9α ,Συνταγμα τηλ.210.3220090
και πάρε πληροφορίες τι απαιτειται .
Στο φόρουμ ποιος να σου πει ; και θα δώσεις βαση στο τι σου λέμε εμεις ;

Τωρα είδα το ποστ 13 της vicks. Πολυ σωστα σε κατευθύνει
Όμοια αντιμετωπίζεται και κάποιος/α που κάνει τουρ στην Αθήνα; Πχ για φαγητό ή free walking tour ή και όχι free.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Όμοια αντιμετωπίζεται και κάποιος/α που κάνει τουρ στην Αθήνα; Πχ για φαγητό ή free walking tour ή και όχι free.
Όχι . Μόνο σε αρχαιολογικούς χώρους και σε μουσεία .
Για τα υπόλοιπα θεωρείσαι σύνοδος και δεν ασχολείται με αυτά το σωματείο τους αφού δεν εκπίπτει στο επάγγελμα του ξεναγού
Εγώ έκανα χρόνια συνοδεία σε βραδυνό τουρ το λεγόμενο Athens by night.Πηγαινα τους τουρίστες του γραφείου που δούλευα στου Φιλοπάππου να δουν το ήχος και φως και μετά σε ταβέρνες με φαγητό και παραδοσιακούς χορούς .Τους ίδιους πελάτες το πρωί οι επαγγελματίες ξεναγοί που συνεργάζονταν με το γραφείο είχαν κάνει το city your .η Σούνιο η μονοήμερα Δελφοί κτλ
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
2.397
Βρήκα αυτά εδώ στην σελίδα των ξεναγών Θεσσαλονίκης και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα

1. Ξεναγός (εξηγητής), κατά την έννοιαν του παρόντος είναι ο συνοδεύων αλλοδαπούς ή ημεδαπούς περιηγητάς ή επισκέπτας της χώρας, καθοδηγών αυτούς και υποδεικνύων τα αξιοθέατα του τόπου, αρχαία ή ιστορικά μνημεία, καλλιτεχνικά έργα πάσης εποχής, επεξηγών εις αυτούς την σημασίαν αυτών, τον προορισμόν και την ιστορίαν των και παρέχων γενικωτέρας πληροφορίας περί της αρχαίας και νεώτερας Ελλάδος.

1. Οποιος παρέχει τις υπηρεσίες που αναφέρονται στο άρθρο 1 χωρίς την κατά τα άρθρα 2 και 11 του παρόντος άδεια τιμωρείται με φυλάκιση μέχρις ενός έτους και χρηματική ποινή μέχρι δύο χιλιάδων ευρώ.


Πολλές φορές έχω κάνει σε φίλους και φίλους φίλων εδώ στην Θεσσαλονίκη βόλτα ξενάγηση περνώντας και από αρχαιολογικούς χώρους χωρίς να ζητήσω βέβαια ποτέ χρήματα. Δεν είχα ιδέα για αυτόν τον νόμο. Καλά που το παραθέσατε να έχω τον νου μου
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
ή free walking tour ή και όχι free.
Ειναι τοσο ασχετοι στο εξωτερικο και λενε τοσες κοτσανες που τα εκοψα. Απο ιστορικες ανακριβειες ως πολιτικη προπαγανδα.
Αυτο εξασφαλιζει η νομιμη αδεια, οτι δεν τα μαθανε απο βιντεακια στο youtube.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Ειναι τοσο ασχετοι στο εξωτερικο και λενε τοσες κοτσανες που τα εκοψα. Απο ιστορικες ανακριβειες ως πολιτικη προπαγανδα.
Αυτο εξασφαλιζει η νομιμη αδεια, οτι δεν τα μαθανε απο βιντεακια στο youtube.
Α μου θυμιζουν τους Συμβουλους Ψυχικης Υγειας που εκαναν 5 σεμιναρια και υποκαθιστουν τους Ψυχολογους
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Α μου θυμιζουν τους Συμβουλους Ψυχικης Υγειας που εκαναν 5 σεμιναρια και υποκαθιστουν τους Ψυχολογους
Οι "free" ξεναγοι ενω πληρωνονται με tips δεν κοβουν αποδειξη, δουλευουν μαυρα και ριχνουν τα μεροκαματα των νομιμων, οπως σε ολες τις δουλειες.
Δεν φανταζομαι να κοβουν αποδειξη οι "Συμβουλοι ψυχικης υγειας" που συχνα ειναι κοινωνικοι λειτουργοι με μαυρο απογευματινο εισοδημα, κατι γνωστο στην πιατσα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Οι "free" ξεναγοι ενω πληρωνονται με tips δεν κοβουν αποδειξη, δουλευουν μαυρα και ριχνουν τα μεροκαματα των νομιμων, οπως σε ολες τις δουλειες.
Δεν φανταζομαι να κοβουν αποδειξη οι "Συμβουλοι ψυχικης υγειας" που συχνα ειναι κοινωνικοι λειτουργοι με μαυρο απογευματινο εισοδημα, κατι γνωστο στην πιατσα.
Ουτε καν κοινωνικοι λειτουργοι οι περισσοτεροι
 
Last edited:

reisender

Member
Μηνύματα
63
Likes
72
Θα σου πω, αστείο μου φάνηκε ότι μπορείς να έχεις διδακτορικό στην ιστορία της αρχαίοελληνικής τέχνης και πρέπει να πάρεις διαπίστευση, κατόπιν διετούς φοίτησης, για να ξεναγήσεις στην ακρόπολη.. Ξέρω πολλούς ανθρώπους που μπορούν να στήσουν μια συναρπαστικότερη (και ακριβή ως προς τα στοιχεία) αφηγηση καλύτερα από πολλούς ξεναγούς..Για αυτό και διάφοροι ξεναγοί απλά συνοδεύουν γκρουπ όπου την αφήγηση την κάνει άλλος-μη διαπιστευμένος.

Νομίζω δηλαδή πως υπάρχει αδικαιολόγητη προστασία αυτού του κλειστού επαγγέλματος- απόδειξη και ότι τα δίμηνα ταχυρρυθμα σεμινάρια που προβλέπει ο νόμος για αποφοίτους συγκεκριμένων σχολών, μια προσφέρονται και μια όχι.

Σε κάθε περίπτωση χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δώσατε, και η ανταλλαγή απόψεων φυσικά. Ευχαριστώ όλους τους φίλους!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Νομίζω δηλαδή πως υπάρχει αδικαιολόγητη προστασία αυτού του κλειστού επαγγέλματος- απόδειξη και ότι τα δίμηνα ταχυρρυθμα σεμινάρια που προβλέπει ο νόμος για αποφοίτους
Ολα τα επιμελητηρια απαιτουν διαπιστευση για την προστασια των επαγγελματικων δικαιωματων ειτε αδεια εξασκησης επαγγελματος.
Αλλιως οποιος παρακολουθησε πολλα youtube θα δηλωνε γιατρος, καθηγητης, μηχανικος κλπ.
Αυτο και για την προστασια των καταναλωτων. Εξαλλου αν ειναι τοσο καλος, ας παρει τη διαπιστευση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom