Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

thanos75

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και επειδη ειχαμε ΠΑΣΟΚ ο μισθος δεν ηταν πολυ χαμηλοτερος σε σχεση με τωρα
Αυτό το τελευταίο ειδικά πολύ πόνεσε....αααχχχχ ωραία χρόνια που θα έλεγε και η Λυδία Φωτοπούλου στην "Τούρτα της μαμάς"- άλλο που ίσως κάποιοι δεν το εκτιμούσαν τότε, αλλά ας μη βγαίνουμε off-topic καλύτερα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.355
Likes
5.200
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλά σε τι δουλειές εργάζεστε που πάτε άυπνοι από την προηγουμένη με μεταμεσονύχτια πτήση και μπορείτε να δουλεύετε; Αυτό είναι σκότωμα, ούτε το ταξίδι χαίρεσαι ούτε την επόμενη μέρα που θα σέρνεσαι στη δουλειά σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Καλά σε τι δουλειές εργάζεστε που πάτε άυπνοι από την προηγουμένη με βραδυνή πτήση και μπορείτε να δουλεύετε; Αυτό είναι σκότωμα, ούτε το ταξίδι χαίρεσαι ούτε την επόμενη μέρα που θα σέρνεσαι στη δουλειά σου.
Νομιζω πως αναλογα τον χαρακτηρα και τους ρυθμους του ο καθενας κανει πραγματα. Εχω ξενυχτησει μηνες για διαβασμα σε τετοιους ρυθμους εως υπερκοπωσης ειτε με ασθενειες παιδιου, μια μερα ειναι αστειο πραγμα, ειδικα οταν κοιμασαι 3 ωρες στο αεροπλανο.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
100
Likes
204
Πάντως η Aegean τον τελευταίο μήνα τουλάχιστον, έχει δώσει οδηγία πως και οι τρεις ναύλοι economy δικαιούνται δύο items (προσωπικό και χειραποσκευή) στην καμπίνα + duty free bag. Όσο για τη χειραποσκευή δεν έχει πια περιορισμό κιλών, απλά να χωράει στο sizer.
Και αυτά δεν είναι καθόλου «άτυπα», οι επιβάτες ενημερώνονται κανονικά στο αεροδρόμιο για τις αλλαγές. Βέβαια η ιστοσελίδα δεν έχει ενημερωθεί (σκόπιμα άραγε
Τελικά εδώ αυτά πού μας γράφει είναι σωστά η και αυτός κάνει λάθος;
Ερωτήσεις για αποσκευές και διαχείριση αποσκευών
 

taver

Member
Μηνύματα
12.595
Likes
29.733
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για την easyjet δεν το θυμόμουν, πάντως από τα χρόνια που ήμουν φοιτητής στην Αγγλία θυμάμαι πτήσεις τόσο της Aegean (ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ τότε) όσο και της British Airways οι οποίες έφθαναν κάπου στις 3 με 4 τα ξημερώματα στην Αθήνα τις οποίες είχα τιμήσει πολλάκις ως φοιτητής (αχ νιότη που είσαι- εάν μου έλεγες να κάνω τώρα κάτι τέτοιο θα σε κοιτούσα με στραβό μάτι :cry: :lol:), και οι οποίες παρατηρώ ότι υπάρχουν ακόμα και σήμερα...
Φυσικά και υπάρχει η A3609, τη χρησιμοποιώ τουλάχιστον 3-4 φορές κάθε χρόνο.
Η Aegean δεν έχει πολλές πρωϊνές πτήσεις, (=αναχώρηση μετά τις 4πμ), αλλά υπάρχει πάντα η EasyJet από LGW γύρω στις 6 το πρωί, η Vueling από BCN κατά τις 7 και διάφορες πρωϊνές επιλογές από Malpensa. Επίσης από Κωνσταντινούπολη υπάρχουν πρωϊνές πτήσεις κι από τα δυο αεροδρόμια. Και οι πτήσεις από Μέση ανατολή που αναφέρθηκαν.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
100
Likes
204
Έχω γράψει κάτι στους ρωσους ότι εδώ και λίγες μέρες προσπαθούμε να καταλάβουμε πόσα κιλά μπορούμε να πάρουμε . Εντάξει τους είπα καλύτερα να πάρουν στην εταιρεία γιατί αυτή γνωρίζουν.
Κάτι δεν κολλάει, αποκλείεται να είναι απεριόριστα τα κιλά.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.190
Likes
4.126
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Έχω γράψει κάτι στους ρωσους ότι εδώ και λίγες μέρες προσπαθούμε να καταλάβουμε πόσα κιλά μπορούμε να πάρουμε . Εντάξει τους είπα καλύτερα να πάρουν στην εταιρεία γιατί αυτή γνωρίζουν.
Κάτι δεν κολλάει, αποκλείεται να είναι απεριόριστα τα κιλά.
Ποιος είπε για απεριόριστα κιλά στη χειραποσκευή;
Κυκλοφόρησε ένα δημοσίευμα που μάλλον ήταν fake το έχουν αναπαραγάγει όλες οι ιστοσελίδες και εγώ το μόνο που βλέπω σαν σκέψη είναι να έχουν όλες οι αεροπορικές παρόμοιο μέγεθος χειραποσκευής.
Επίσης, επανέρχεται ο περιορισμός για τα υγρά σε όλα τα αεροδρόμια ακόμη και σε αυτά που είχαν προηγμένα συστήματα ανίχνευσης εκρηκτικών υλών και δεν εφάρμοζαν τους γνωστούς περιορισμούς των 100 ml κλπ.
Εάν έχει εκδοθεί οδηγία από την ΕΕ που αλλάζει τα όρια των χειραποσκευών, ας μας την ανεβάσει κάποιος να τη διαβάσουμε..
Αυτό που διάβασα σε σοβαρό δημοσίευμα είναι ότι:
"Από την 1η Σεπτεμβρίου θα ισχύσουν σε πρώτη φάση οι νέοι κανονισμοί για τα υγρά που μπορούν οι επιβάτες να έχουν μαζί τους στην καμπίνα, ενώ θα ακολουθήσουν άμεσα και οι κοινές οδηγίες για τις χειραποσκευές, θέμα στο οποίο θα καταλήξει η Γενική Διεύθυνση Κινητικότητας και Μεταφορών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σε επικείμενη συνεδρίασή της άμεσα."
 
Last edited:

georgi d

Member
Μηνύματα
100
Likes
204
Έχω κάτι βρει.
Το metaforespress μας γράφει μόνο για τα υγρά.
Νέοι κανόνες για τη μεταφορά υγρών στις πτήσεις από 1η Σεπτεμβρίου

Εδώ από Κύπρο πιο αναλυτικά.
Αλλαγές στα αεροδρόμια: Πώς επηρεάζεται η Κύπρος και τι ισχύει για χειραποσκευές | AlphaNews.Live μας γράφουν ότι προς το παρόν όλα μένουν όπως ήταν παλιά.

Από ότι θυμάμαι πολύ παλιά με την aegean μπορούσες να πάρεις πάρα πολύ μικρή τσάντα και ας ήταν 30 κλ.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom