Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

sogianna

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Ταξιδεύω τη Δευτερα με WIZZAIR από Λονδίνο Αθήνα απευθείας πτήση, αλλά το διαβατήριο μου έχει λήξει πριν ένα μήνα. Θα μου επιτρέψουν να επιβιβαστώ; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
 

nick07

Member
Μηνύματα
354
Likes
645
Δεν μου εχει συμβει. Αλλα ειχα ρωτησει προσφατα σε passport control ξενης χωρας εαν απαιτειται το συνηθη 6μηνο για να ταξιδεψω ελλαδα διοτι ληγει το διαβατηριο μου σε 8-9 μηνες και ηθελα να προγραμματισω renewal. Και μου απαντησε "Οχι, προς τη χωρα εκδοσης του διαβατηριου σας μπορειτε να ταξιδεψετε ακομα και με ληγμενο διαβατηριο."
Τωρα αγνωστο αν οι υπαλληλοι της αεροπορικης δημιουργησουν κομπλα κατα την επιβιβαση.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
934
Likes
6.010
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα! Ταξιδεύω τη Δευτερα με WIZZAIR από Λονδίνο Αθήνα απευθείας πτήση, αλλά το διαβατήριο μου έχει λήξει πριν ένα μήνα. Θα μου επιτρέψουν να επιβιβαστώ; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
Μπορεις να ταξιδέψεις με ληγμένο διαβατήριο μόνο προς τη χώρα στην οποία ανήκει το διαβατήριο..
 

kas_eri

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γειά σας, ως φτωχό φοιτητουδι αποφασισαμε να κάνουμε μια εξόρμηση με το έτερον ήμισυ στο εξωτερικό...Λεφτά για εισιτήρια δεν πολύ παίζουν ούτε και για διαβατήριο τα πιο φθηνά αεροπορικά την περίοδο που θέλουμε είναι για Αλβανία. 1) Λέτε να φάμε μανούρα λόγω ταυτότητας; 2) Η ταυτότητα μου είναι από το 2015 και δεν αναγράφει ύψος, έχει κανονικά λατινικούς χαρακτήρες κλπ υπάρχει πρόβλημα; 3) Επειδή είμαστε ξε-τσίπ-ωτοι σκεφτόμαστε να βγάλουμε νέες ταυτότητες πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος από την έκδοση ή όχι για να ταξιδέψουμε;
Ευχαριστώ πολύ!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
3) Επειδή είμαστε ξε-τσίπ-ωτοι σκεφτόμαστε να βγάλουμε νέες ταυτότητες πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος από την έκδοση ή όχι για να ταξιδέψουμε;
Καλά αν θέλετε να "φακελωθείτε" και να σας ελέγχει ο διάβολος μπορείτε να βγάλετε. Μην ξεχάσετε να διαλέξετε για τριψήφιο το 666. (sic)
Η επιλογή της Αλβανίας ως πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ασχολίαστη. Μην παραλείψετε να σταυρώσετε τους αντίχειρες σας και να βγάλετε τη χαρακτηριστική φωτογραφία. (sic)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.857
Likes
7.374
Καλά αν θέλετε να "φακελωθείτε" και να σας ελέγχει ο διάβολος μπορείτε να βγάλετε. Μην ξεχάσετε να διαλέξετε για τριψήφιο το 666. (sic)
Η επιλογή της Αλβανίας ως πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ασχολίαστη. Μην παραλείψετε να σταυρώσετε τους αντίχειρες σας και να βγάλετε τη χαρακτηριστική φωτογραφία. (sic)
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
260
Likes
600
Γειά σας, ως φτωχό φοιτητουδι αποφασισαμε να κάνουμε μια εξόρμηση με το έτερον ήμισυ στο εξωτερικό...Λεφτά για εισιτήρια δεν πολύ παίζουν ούτε και για διαβατήριο τα πιο φθηνά αεροπορικά την περίοδο που θέλουμε είναι για Αλβανία. 1) Λέτε να φάμε μανούρα λόγω ταυτότητας; 2) Η ταυτότητα μου είναι από το 2015 και δεν αναγράφει ύψος, έχει κανονικά λατινικούς χαρακτήρες κλπ υπάρχει πρόβλημα; 3) Επειδή είμαστε ξε-τσίπ-ωτοι σκεφτόμαστε να βγάλουμε νέες ταυτότητες πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος από την έκδοση ή όχι για να ταξιδέψουμε;
Ευχαριστώ πολύ!!
του 2015 ειναι ολοφρεσκια... (εδω εμεις ταξιδευουμε με του 2005...)
να πατε Αλβανια και να περασετε ομορφα,
τα Τιρανα ειναι πολυ ομορφα και ασφαλη , παρα την εσφαλμενη εντυπωση που εχουμε,
οι κατοικοι πολυ φιλοξενοι και φιλικοι με τους Ελληνες , παντου μιλανε Ελληνικα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
τα πιο φθηνά αεροπορικά την περίοδο που θέλουμε είναι για Αλβανία.
Η επιλογή της Αλβανίας ως πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό ασχολίαστη.
Καταρχάς δε λέει κάπου ότι είναι το πρώτο τους ταξίδι εξωτερικό.
Όπως και να 'χει, άσε τα παιδιά να ταξιδέψουν βρε άνθρωπε όπως θέλουν και μπορούν, η Αλβανια είναι μια χαρά εξόρμηση!!!
Μόνο Λονδίνα και Παρίσια πια...νισάφι :bleh:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καταρχάς δε λέει κάπου ότι είναι το πρώτο τους ταξίδι εξωτερικό.
Όπως και να 'χει, άσε τα παιδιά να ταξιδέψουν βρε άνθρωπε όπως θέλουν και μπορούν, τα Τίρανα είναι μια χαρά εξόρμηση!!!
Μόνο Λονδίνα και Παρίσια πια...νισάφι :bleh:
Τι σημασία έχει το νούμερο του ταξιδιού αν είναι να πας Αλβανία.

Και δεν κατάλαβα, τί έχει το Λονδίνο;

1702721023300.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.204
Μέλη
39.273
Νεότερο μέλος
777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom