Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Marinetta

Member
Μηνύματα
351
Likes
2.363
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγώ πήγα με ραντεβού. Αν έχεις ρωτήσει οκ. Αλλιώς δεν χάνεις κάτι να πάρεις να κλείσεις. Μόνο πως με λένε με είχαν ρωτήσει.
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Εγώ πήγα με ραντεβού. Αν έχεις ρωτήσει οκ. Αλλιώς δεν χάνεις κάτι να πάρεις να κλείσεις. Μόνο πως με λένε με είχαν ρωτήσει.
Μωρέ να πάρω και έχω πάρει ήδη δεκα φορές από το πρωί και στο δικό μου και στο κοντινό μου αλλά να σηκώσει κάποιος το τηλέφωνο το θεωρώ απίθανο κάπως...

YΓ: εντάξει την ενδέκατη το σήκωσαν και μου είπαν ότι είναι ελεύθερα χωρίς ραντεβού και ότι σημασία γι αυτούς έχει που θα δηλώσω ότι μένω και που μπορούν να με βρουν σε περίπτωση ελέγχου αν τους έρθει να περάσουν λέει.
Αν μπορούν να με βρουν εδώ να πάω σε αυτό και να ξέρω ότι η ψευδής δήλωση κατοικίας διώκεται μου τόνισε... :rolleyes:;)
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.777
Μωρέ να πάρω και έχω πάρει ήδη δεκα φορές από το πρωί και στο δικό μου και στο κοντινό μου αλλά να σηκώσει κάποιος το τηλέφωνο το θεωρώ απίθανο κάπως...

YΓ: εντάξει την ενδέκατη το σήκωσαν και μου είπαν ότι είναι ελεύθερα χωρίς ραντεβού και ότι σημασία γι αυτούς έχει που θα δηλώσω ότι μένω και που μπορούν να με βρουν σε περίπτωση ελέγχου αν τους έρθει να περάσουν λέει.
Αν μπορούν να με βρουν εδώ να πάω σε αυτό και να ξέρω ότι η ψευδής δήλωση κατοικίας διώκεται μου τόνισε... :rolleyes:;)
Να τους έρθει να περάσουν από την διεύθυνση να κάνουν έλεγχο;Αυτό εννούσαν;
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Να τους έρθει να περάσουν από την διεύθυνση να κάνουν έλεγχο;Αυτό εννούσαν;
Nαι μου λέει δε με νοιάζουν όλα τα άλλα εμείς θέλουμε αν μια μέρα στείλουμε να έρθει κάποιος να σας ελέγξει το σπίτι σε ποιο θα μένετε :rolleyes:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.777
Nαι μου λέει δε με νοιάζουν όλα τα άλλα εμείς θέλουμε αν μια μέρα στείλουμε να έρθει κάποιος να σας ελέγξει το σπίτι σε ποιο θα μένετε :rolleyes:
Το να έρθουν στο σπίτι ίσως είναι "κάπως" αλλά εντάξει να μην σε πάρουμε και στον λαιμό μας ;)
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Το να έρθουν στο σπίτι ίσως είναι "κάπως" αλλά εντάξει να μην σε πάρουμε και στον λαιμό μας ;)
Mα δε κατάλαβες, εμείς εκεί μένουμε στ' αλήθεια εδώ και κάποια χρόνια, το πρόβλημα είναι ότι στα χαρτιά φαίνεται ότι μένουμε αλλού οπότε δε θα πω κανένα ψέμα μια χαρά
 

nick07

Member
Μηνύματα
354
Likes
645
Το να έρθουν στο σπίτι ίσως είναι "κάπως" αλλά εντάξει να μην σε πάρουμε και στον λαιμό μας ;)
Κανονικα πας στο αστυνομικο τμημα της περιοχης που μενεις. Εγω την τελευταια φορα εμενα Αθηνα αλλα πηγα να βγαλω σε νησι που ειναι το πατρικο μου (γιατι ειναι πιο ευκολα κ γρηγορα σε νησι). Καταρχην, πηγαν να μου κανουν θεμα γιατι το προηγουμενο το ειχα εκδωσει αθηνα και ειχα δωσει την εκει διευθυνση. Εν τελει αλλαξε ο αστυνομικος τη διευθυνση στη διευθυνση του πατρικου μου, αφου μου εκανε ενα μικροκηρυγμα οτι παμε στο αστυνομικο τμημα της περιοχης μας κανονικα κλπ. Και ολα καλα.
Τωρα μενω εξωτερικο και δεν παιζει να παω στην πρεσβεια γιατι θα κανω κανα μηνα τουλαχιστον να εκδωθει.
Γενικα, δεν καταλαβαινω τη σημασια του να δωσεις τη διευθυνση για το διαβατηριο. Εξαλλου μεσα στη 5ετια-10ετια μπορει να αλλαξεις πολλες φορες διευθυνση και δεν εχεις καμια υποχρεωση να ενημερωσεις τις αστυνομικες αρχες.
Νομιζω το κανουν απλα για υπηρεσιακους λογους ωστε να μην υπερφορτωνονται αστ τμηματα περισσοτερο απο οσο εχουν προγραμματισει αναλογα με τον πληθυσμο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.120
Likes
1.710
Καλησπέρα, παιδιά, έχει σίγουρα ξαναγραφεί αλλά δεν προλαβαίνω να ψάξω: αν ξέρει κάποιος σίγουρα, είσοδος στη Μολδαβία γίνεται με ταυτότητα ή απαιτείται διαβατήριο;
 

nick07

Member
Μηνύματα
354
Likes
645
Καλησπέρα, παιδιά, έχει σίγουρα ξαναγραφεί αλλά δεν προλαβαίνω να ψάξω: αν ξέρει κάποιος σίγουρα, είσοδος στη Μολδαβία γίνεται με ταυτότητα ή απαιτείται διαβατήριο;
Ταυτοτητα αρκει να μην ειναι φθαρμενη και η φωτο να εχει καποια σχεση με την πραγματικοτητα. :)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.120
Likes
1.710
Ταυτοτητα αρκει να μην ειναι φθαρμενη και η φωτο να εχει καποια σχεση με την πραγματικοτητα. :)
Με προβληματίζει το γεγονός ότι σε επίσημες ιστοσελίδες αναφέρεται ότι οι κάτοικοι της ΕΕ μπορούν να ταξιδεύουν στη Μολδαβία με εθνική ταυτότητα που έχει βιομετρικά στοιχεία. Φαντάζομαι δείχνουν ανοχή στις συμβατικές ταυτότητες, αλλά δεν το βρήκα κάπου.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.120
Likes
1.710
Ταυτοτητα αρκει να μην ειναι φθαρμενη και η φωτο να εχει καποια σχεση με την πραγματικοτητα. :)
Ούτε στο τηλεφωνικό κέντρο της Aegean ήταν τόσο σίγουροι, ένα εργαλείο χρησιμοποιούν που για Μολδαβία έλεγε (πέραν του διαβατηρίου) είσοδος με ταυτότητα που φέρει φωτογραφία ή και ληγμένο(!!!) διαβατήριο. Δεν πείστηκα, μίλησα με το αστυνομικό τμήμα στο αεροδρόμιο, επιβεβαίωσαν ταυτότητα. Ευχαριστώ nickk07.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.174
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom