Εξοικονόμηση, προσφορές, τσιγκουνιές

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.788
Likes
17.887
Ετοιμαζόμαστε για να μαζεψουμε τις ελιες ..ηδη αρκετοι ξεκινησαν για τις βρωσιμες.. για να δουμε πως θα παει και φετος μια χρονια σχεδον απολυτης ξηρασιας..


Κατα τον ΒΠΠ, μου ελεγε ο πατερας μου που ηταν παιδι τοτε, οτι σχεδον καθε οικογενεια στο χωριο φιλοξενουσε μια οικογενεια απο Θεσσαλονικη.. αυτο εγινε σε πολλά χωρια και ετσι καταφεραν και επιβιωσαν πολυς κοσμος που ζουσε στην πολη οπου ηταν πολυ δυσκολο να βρεις τροφη.. μου ειχαν πει πολλες ιστοριες και καποιες αστειες για τοτε..

Η αλληλεγγυη λοιπον ειναι μια παραμετρος που "βγαινει" στην επιφανεια σε δυσκολους καιρους αλλά και τα αντιθετα οπως η εκμεταλλευση πχ η μαυρη αγορα και αλλα χειροτερα..

Δεν πιστευω οτι θα φθασουμε εκει ουτε καν θα πλησιάσουμε αλλά ας εχουμε το νου μας.. καυσιμα και σιτηρα σιγουρα θα επηρεαστουν.. Ηλεκτρικο αμαξι και ηλιακα πανελ για αυταρκεια και ταξιδια αλλά μεχρι τα 200 χλμ ..πφφ.... Mad Max μου θυμιζει αυτό..
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
4.006
Likes
16.989
Δεν πιστευω οτι θα φθασουμε εκει ουτε καν θα πλησιάσουμε αλλά ας εχουμε το νου μας.. καυσιμα και σιτηρα σιγουρα θα επηρεαστουν.. Ηλεκτρικο αμαξι και ηλιακα πανελ για αυταρκεια και ταξιδια αλλά μεχρι τα 200 χλμ ..πφφ.... Mad Max μου θυμιζει αυτό..

Ηλεκτρικό αμάξι πρέπει να μπορείς να το φορτίσεις κάπου. Και υβριδικό που καίει λίγη βενζίνη επίσης καλό είναι να το έχουμε φουλάρει με βενζίνη. Αχ...Σαν ταινία επιστημονικής φαντασίας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.928
Likes
12.870
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οκ, βρήκα που να σας μεταφέρω.
α) @panpan υπάρχουν και άλλα φόρα όπου μπορεί κάποιος " πει το μακρύ του και το κοντό του ". Εδώ το δοκιμάσαμε και δεν μας βγήκε.
β) το γράφω εδώ, ως υπενθύμιση. Αν δεν βρίσκω θέμα να μεταφέρω τα off topic, τα σβήνω.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.788
Likes
17.887
Ηλεκτρικό αμάξι πρέπει να μπορείς να το φορτίσεις κάπου. Και υβριδικό που καίει λίγη βενζίνη επίσης καλό είναι να το έχουμε φουλάρει με βενζίνη. Αχ...Σαν ταινία επιστημονικής φαντασίας.
Ναι σιγουρα.. εγω κυριως το ανεφερα ως λυση σε ενδεχόμενο προβλημα με τα καυσιμα λογω της καταστασης που παει να δημιουργηθει..

Τα ηλεκτρικά τωρα ειναι λύση κυριως για πολη και με την προυποθεση οτι θα εχεις ενα χωρο δικο σου να το φορτιζεις κλ .. οταν με το καλο διπλασιαστουν οι σημερινες (πραγματικές ομως αυτονομιες) και φθανουν τοσο ωστε να κανεις μεγαλο ταξιδι χωρις επαναφορτιση ενδιάμεσα τοτε πιστευω θα ειναι μονοδρομος .. η τουλάχιστον να συντομευθουν οι επαναφορτισεις να πάνε δηλαδη κοντα στο 10λεπτο αντε τεταρτο ... αυτο το 20 με 80% που λένε και φυσικα να δημιουργηθουν σταθμοι φορτισης ικανοι να εξυπηρετησουν τον μελλοντικο ογκο οχηματων που θα κινουνται ηλεκτρικα.. μεγαλο θεμα ...

τωρα ως ενδιαμεσο σταδιο τα υβριδικά μοιαζουν μια καλή λυση και ειδικα αυτα που κινουνται μονο με την μπαταρια μεσα στην πολη για 40 με 50 χιλιομετρα... θελει καλό ψαξιμο παντως και για να βρει ο καθενας αυτο που τον βολευει περισσοτερο..

Κοιτουσα αυτο τον καιρο την Σιτροεν (ποια σιτροεν τωρα τελος παντων) C3 ηλεκτρικο με τιμη λιγο κατω απο 20 χιλ με την επιδοτηση και αυτονομια 300 χλμ αλλά μαλλον 250 .. αυτο για την Αττικη ειναι πρωτο.. υπαρχει βεβαια και η λύση με το ΑΜΙ αλλά αυτο δεν ξερεις ποιο ειναι το μπρος και ποιο ειναι το πισω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.541
Μηνύματα
900.420
Μέλη
39.278
Νεότερο μέλος
samontaz

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom