Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Nikos_F

Member
Μηνύματα
69
Likes
960
Διόρθωσα το προηγούμενο μήνυμα μου γιατί είδα πως η rentalcars ζητάει λογική επιβάρυνση.
Το πρόβλημα είναι πως - υποτίθεται - πως πρέπει να το ξαναπάνε εκεί που το πηρες με δικό τους οδηγό για αυτό ζητάνε και αυτό το εξωφρενικό ποσό

Φαίνεται πως η rentalcars έχει άλλο σύστημα και ζητάει πιο λογικά νούμερα, αν και πάλι σου διπλασιάζει (έως τριπλασιάζει ανάλογα που θα το αφήσεις) το αρχικό ενοίκιο.
Αν το αφήσεις πάντως στην ίδια χώρα αλλά σε άλλη πόλη, η επιβάρυνση ειναι σαφώς μικρότερη απο το να το αφήσεις σε άλλη χώρα.
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
51
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Οπότε περνεις αμαξάκι και τα πληρώνεις στην βενζίνη και δεν έχεις και το άγχος του αμαξιου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γίνεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο από μια χώρα και να το παραδώσεις σε άλλη χώρα για ταξίδι ευρωπαϊκή ένωση.
Ναι, γίνεται (με εξαιρέσεις, που συνήθως περιλαμβάνουν και την Ελλάδα). Επιβαρύνεται συνήθως, αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι τίποτα τραγικό Π.χ. εννοικίαση από Σλοβακία με παράδοση Ουγγαρία του 2020 μου κόστισε μόλις €70 παραπάνω. Περίπου τόσο επιβαρύνεται και μια παράδοση σε άλλη πόλη της ίδιας χώρας (π.χ. Γαλλικά προάστια Γενεύης προς Λυόν).
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
231
Likes
502
Μη γελάσετε... Ξέρετε αν με αυτό το διπλωμα , μπορώ να ενοικιασω τουτού, έξω;

View attachment 452229
ειναι στην κριση του γραφειου ενοικιασεως, εχω ακουσει ιστοριες που δεν τους εδωσαν και αλλες που τους εδωσαν... επισης ορισμενοι ειχαν προβλημα με τροχονομους που δεν το αναγνωριζαν επειδη δεν εχει στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες και ηθελαν διεθνες (που βγαινει αμεσως απο την ΕΛΠΑ...) εγω παντως δεν θα ταξιδευα εξω με τετοιο διπλωμα... βγαλε διεθνες
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.019
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αντικατάσταση σε νέου τύπου μέσω gov;
Γιατί να γελάσουμε, κι εμείς τέτοιο δίπλωμα έχουμε 😆 Δεν έχω επιχειρήσει να ενοικιάσω στο εξωτερικό.
 

vanda

Member
Μηνύματα
890
Likes
4.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή

psilos3

Member
Μηνύματα
6.100
Likes
45.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
δεν γινεται (νομιζω).
γινεται , αλλα χρειαζεται 2-3 εβδομαδες, αν εχεις χρονο καντο...
Γίνεται, το έκανα πρόσφατα με κόστος 30€ για παράβολο +3€ στην υπηρεσία της περιφέρειας για παραλαβή μετά από είκοσι και πλέον μέρες.
Μιλάω για το ανανεωμένο Ελληνικό κι όχι το διεθνές (μέσω ΕΛΠΑ) που θέλει άλλη διαδικασία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.298
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom