Ελληνικά άσματα στα πέρατα του κόσμου!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Εχω ακούσει πολύ παλιά στο Βudha bar στο Παρίσι "ποτε Βουδας ποτε Κούδας" ... δεν ξερω αν υπαρχει τωρα, κοντα στη πλας ντε λα κονκορ.. και εγινε ενας χαμός βεβαια.. δεν το περιμενα ξαφνιαστηκα..
 
Last edited:

micef

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Το "μακρινό" 2010 επεκτάθηκε η εταιρεία που δούλευα στην Βουλγαρία με θυγατρική, οπότε πολλά ταξίδια σε Σόφια, Βάρνα, Μπουργκάς
- Διαδρομή με τοπικό ΚΤΕΛ Βάρνα-Μπουργκάς: Στράτος Διονυσίου
- Νυχτερινό μαγαζί Βάρνας: Πλούταρχος
- (Αν και όχι τραγούδι) Σόφια στο εργοτάξιο του υπό ανέγερση Mall πάμε στην καντίνα που ήταν έξω με τον τεχνικό και τον ακούω να λέει στα ελληνικά " Ένα φραπέ μέτριο με γάλα". Ενώ τον κοιτάω όλο απορία απαντάει ο άλλος "Να ντω αν ντεν ήξερα ελληνικά πως θα παράγγελνες"
 

depo

Member
Μηνύματα
103
Likes
310
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Στη Ρωσία είναι πολύ δημοφιλής ο Μαζωνάκης, κάτι που δεν περίμενα. Επίσης άκουσα το ζηλεύω ζηλεύω τουλάχιστον 3 φορές σε 1 μήνα, τόσες φορές δεν το έχω ακούσει ούτε στην Ελλάδα. Πολύ δημοφιλής ήταν και το συρτάκι, εκτός από την μουσική και ο χορός. Στη Βουλγαρία άκουσα κυρίως λαϊκά, Μητροπάνο, Τερζή. Το πιο άκυρο μου έτυχε στη Γαλλία όπου άκουσα βυζαντινή θρησκευτική μουσική. Τέλος άκουσα αρχαία ελληνική μουσική από ελληνικό συγκρότημα το οποίο υποθέτω έκανε περιοδεία στην Ιαπωνία. Είχε τύχει να τους ακούσω και στην Ελλάδα, μας είχαν πάει εκδρομή με το σχολείο. Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Πριν το 1990 οπου πηγαιναμε και μαθαιναν οτι ημαστε Ελληνες, εβαζαν τα "Παιδια του Πειραια" ή συρτακι... ειδικα στην Ασια ηταν στανταρακι
Στην Πραγα, το 2007, οταν περνουσαμε απο τα τουριστικα μαγαζια εβαζαν Βισση, Αντζελα, Ρεμο, Νταλαρα, Γονιδη νον στοπ... κανονικο σιντι για να μας τραβηξουν μεσα...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δομηνικανή Δημοκρατία, δείπνο στο Santo Domingo σε εστιατόριο που φημίζεται για τη θέα του στο ηλιοβασίλεμα. Και μόλις πέφτει ο ήλιος ακούγεται Γαρμπή! Το Εσένα Μόνο.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Πριν ένα μήνα πήγα Μπαλί και ένα τριήμερο στα νησιά Gili. Καθόμαστα να φάμε στο Gili Trawangan και στο διπλανό μαγαζί αρχίζει να παίζει Γιώργο Νταλάρα. Συνέχισε με Αλεξίου και Βίσση! Δεν πίστευα στα αυτιά μου! Ίσως παίζει ρόλο ότι το διπλανό μαγαζί ήταν τούρκικο κεμπαμπτζίδικο και μάλλον για αυτό ο ιδιοκτήτης ήξερε Έλληνες τραγουδιστές…
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.588
Likes
8.095
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πορτοκαλογλου στο san Pietro di Atacama...
Μοσχολιου στο Belize σε ενα τραγουδι που δεν ειχα ακουσει ποτε ουτε το ξαναβρηκα στη Ελλαδα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom