"Ελευθ.Βενιζέλος": Πλαφόν στα ταξί από και προς το αεροδρόμιο

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Με κλειστό το «ρολόι» θα μεταφέρουν επιβάτες τα ταξί μεταξύ του κέντρου της Αθήνας και του «Ελευθέριος Βενιζέλος», καθώς με απόφαση του υφυπουργού Υποδομών Σπ. Βούγια ορίζεται πλαφόν στις τιμές του κομίστρου.

Η απόφαση που θα τεθεί σε ισχύ από την 1η Φεβρουαρίου προβλέπει ότι κατά την περίοδο του 24ωρου που ισχύει το απλό τιμολόγιο (μονή ταρίφα, από τις 5 το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα) και για τη συγκεκριμένη διαδρομή, ο επιβάτης θα καταβάλει στον οδηγό 35 ευρώ. Στο ποσόν αυτό περιλαμβάνονται όλες οι επιβαρύνσεις, όπως η αποζημίωση για μετάβαση από και προς το "Ελευθέριος Βενιζέλος" και τα διόδια της Αττικής Οδού.

Για την ίδια διαδρομή στη διάρκεια της νύχτας (από τα μεσάνυχτα και μέχρι τις 5 το πρωί) που ισχύει η διπλή ταρίφα, η αμοιβή ορίζεται στα 50 ευρώ.
Ως κέντρο της Αθήνας το υπουργείο θεωρεί την περιοχή του δακτυλίου. Για όλες τις υπόλοιπες περιοχές το κόμιστρο θα ορίζεται με βάση όσα "γράψει" το ταξίμετρο.

Εκπρόσωποι του υπουργείου Υποδομών που ρωτήθηκαν σχετικά σημειώνουν στο enet.gr πως υπήρχαν πολλές καταγγελίες τόσο Ελλήνων όσο και ξένων για υπερβολικές χρεώσεις και πως για το λόγο αυτό αποφασίστηκε να οριστεί πλαφόν.

Για την ώρα δεν προβλέπεται η λήψη ανάλογης απόφασης για τη μετακίνηση επιβατών από και προς λιμάνια, σιδηροδρομικούς σταθμούς ή σταθμούς υπεραστικών λεωφορείων.

πηγή : Σταθερή ταρίφα στα ταξί για τις διαδρομές από και προς το αεροδρόμιο | Eλλάδα | Ελευθεροτυπία
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Άντε, καιρός ήταν! Είχε καταλήξει να κοστίζει 50 ευρώ μέρα/νύχτα το δρομολόγιο αυτό με ποιος ξέρει τι κόλπα! Εγώ προσωπικά παλιότερα δε θυμάμαι να είχα πληρώσει ποτέ λιγότερα από 40 ευρώ για αυτό το δρομολόγιο, γι'αυτό και αποφάσισα να μην ξαναπάρω ποτέ ταξί για το αεροδρόμιο. Χρειαζόταν ένα πλαφόν, ειδικά για τους ξένους.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω παλι μια φορα που χρειαστηκε να χρησιμοποιησω ταξι απο το Ελευθεριος Βενιζελος μεχρι του Ζωγραφου ο ταξιτζης μου πηρε 16 ευρω!!!!!
απιστευτο αλλα αληθινο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η τιμή πάντως είναι ΑΥΞΗΜΕΝΗ σε σύγκριση με αυτό που πληρώνω τώρα, για προορισμό στα όρια του δακτυλίου που περιγράφεται. Ποτέ δεν έχω πληρώσει ?50.00 με τη διπλή ταρίφα (αν και τα ?48.00 είναι κανόνας), και ποτέ ?35.00 με τη μονή (αν και τα ?32-33 είναι κανόνας επίσης). Και δεν το κάνω μια και δυο, το 2010 το Αεροδρόμιο - Κέντρο το έκανα 20+ φορές με ταξί, και το Αεροδρόμιο - Μαρούσι άλλες 10 περίπου.

Το γελοίο είναι ότι θα δείτε ταξιτζήδες να εφαρμόζουν αυτές τις τιμές για όλη την Αθήνα, κι ότι δε θα τις εφαρμόζουν ως πλαφόν (=ανώτατη τιμή) αλλά ως σταθερή ταρίφα - ήδη τα σχετικά άρθρα το γράφουν έτσι...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
με το μακράς διάρκειας πάρκινγκ του αεροδρομίου να κοστίζει 50Ε για μια εβδομάδα ούτε που σκέφτομαι να δώσω 50Ε μόνο για να πάω ή μόνο για να γυρίσω με ταξί
 

jpsih

Member
Μηνύματα
265
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
???
σαν low-cost λυση παραμενουν τα μμμ (οταν δεν κανουν σταση εργασιας)..
ακομα και τις μεταμεσονυκτιες ωρες τα 24ωρα λεωφορεια μπορουν να βολεψουν αρκετους..

εχω ακουσει και ταξιτζη μετα τις 12 να χρεωνει μεχρι συνταγμα 80 ευρω..
ποιος να του πει οτι με ryanair με 80 ευρω γυρνας τη μιση ευρωπη..

σ αυτο που αναφερεται ο taver (κατι θα ξερει τοσες φορες) φαινεται αρκετα υποπτο παντως..

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.652
Likes
10.202
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
με το μακράς διάρκειας πάρκινγκ του αεροδρομίου να κοστίζει 50Ε για μια εβδομάδα ούτε που σκέφτομαι να δώσω 50Ε μόνο για να πάω ή μόνο για να γυρίσω με ταξί
ακριβως ... αμα δε μπορεις να παρεις το μετρο,το μακρας διαρκειας ειναι η καλυτερη λυση
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα με εχουν βολεψει παντως τα Χ λεωφορεια (οταν δεν απεργουν εννοειται)
Ετσι γινεται και στο εξωτερικο με τα ταξι ..καιρος ειναι να γινει κατι αναλογο και δω ,διοτι οι ταξιτζηδες εχουν βγαλει αρκετη βρωμα.
Εγω εχω συγγενη ταριφα,ο οποιος μαλιστα το υπερη:xmas_evil:φανευεται οτι εξαπατα τα τουριστακια
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Kαι που να ξερει (και γιατι θα πρεπει αλλωστε) ο τουριστας να ξερει που αρχιζει η περιοχη του δακτυλιου της Αθηνας...
Τους κοβω τους ταξιτζηδες στον Σταυρο να λενε οτι ειναι ο δακτυλιος κ να αναβουν ταριφα...

Κλεοπατρα εμενα με εξοργιζουν κατι τετοια....

Επειδη δουλευω στο αεροδρομιο μου ειπε τουριστας οτι ζητησε να παει Γλυφαδα (αμα ξερεις απο Αθηνα-δεν ξερω που μενεις) κ αντι να τον παει απο Βαρης-Κορωπιου το πηγε απο Αττικη Οδο - Αγ.Παρασκευη- Συνταγμα-Συγγρου - Γλυφαδα....

Ημαρτον δηλαδη με τους ταριφες...Εδω ομως να μου πεις κλεβουν τους Ελληνες...Στον ξενους θα σταματησουν;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κλεοπατρα εμενα με εξοργιζουν κατι τετοια....

Επειδη δουλευω στο αεροδρομιο μου ειπε τουριστας οτι ζητησε να παει Γλυφαδα (αμα ξερεις απο Αθηνα-δεν ξερω που μενεις) κ αντι να τον παει απο Βαρης-Κορωπιου το πηγε απο Αττικη Οδο - Αγ.Παρασκευη- Συνταγμα-Συγγρου - Γλυφαδα....

Ημαρτον δηλαδη με τους ταριφες...Εδω ομως να μου πεις κλεβουν τους Ελληνες...Στον ξενους θα σταματησουν;
Ναι αλλα του 'κανε ωραιο τουρ...
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Tα λεφτα να δεις ποσο ωραια ηταν 70-80ευρω καπου εκει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.042
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Yiouli

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom