Ελαφονήσι στην Κρήτη: Απαράδεκτο, δεν θα ξαναπαω

thanassis33

Member
Μηνύματα
143
Likes
524
Έχω πάει πολλά χρόνια πριν και η κατάσταση είναι πλέον πολύ χειρότερη από παλαιότερα.
Το επισκέφτηκα πρόσφατα: από που να ξεκινήσω, το ότι αφήνεις το αυτοκίνητο σου αρκετά μακρυά (5€) και θέλεις περίπου 20 λεπτά περπάτημα, το ότι το σετ ξαπλώστρες κάνει 20€ και είναι περιορισμένες; Λένε ότι το έκαναν για προστασία της ακτής από σκουπίδια κλπ. Αλλά αυτό είναι ευθύνη του Δήμου το οποίο έπρεπε πάντοτε να ισχύει ακόμη και στο παρελθόν με τα πολλά αυτοκίνητα κοντά στην ακτή. Είναι αποτρεπτικό για να ξανάρθω. Κρίμα. Μια ωραία παραλία χάθηκε…
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
187
Likes
1.410
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Έχω πάει πολλά χρόνια πριν και η κατάσταση είναι πλέον πολύ χειρότερη από παλαιότερα.
Το επισκέφτηκα πρόσφατα: από που να ξεκινήσω, το ότι αφήνεις το αυτοκίνητο σου αρκετά μακρυά (5€) και θέλεις περίπου 20 λεπτά περπάτημα, το ότι το σετ ξαπλώστρες κάνει 20€ και είναι περιορισμένες; Λένε ότι το έκαναν για προστασία της ακτής από σκουπίδια κλπ. Αλλά αυτό είναι ευθύνη του Δήμου το οποίο έπρεπε πάντοτε να ισχύει ακόμη και στο παρελθόν με τα πολλά αυτοκίνητα κοντά στην ακτή. Είναι αποτρεπτικό για να ξανάρθω. Κρίμα. Μια ωραία παραλία χάθηκε…
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι ένα τόσο παραδεισένιο μέρος έχει τόσες πολλές ξαπλώστρες. Για ποιον λόγο ακριβώς? Όποιος θέλει ξαπλώστρα ας πάει στην Αγία Μαρίνα κ στον Πλατανιά.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
290
Likes
1.128
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Πέντε ευρώ για το πάρκινγκ και όλη μέρα δεν είναι πολλά. Το λάθος είναι που χρεώνουν 5 ευρώ και είναι τόσο μακριά.
Σχετικά με τις ξαπλώστρες δυστυχώς , συμβαίνει σε όλες τις παραλίες της Ελλάδος και 20 ευρώ για Ελαφονήσι πιστέψτε με σας πήραν λίγα, όταν σε άλλες διάσημες και μη , παραλίες χρεώνουν 30 κ 40 ευρώ.
Φέτος λοιπόν η λύση που έχω βρει είναι να εχουμε δικη μας ομπρέλα και καρεκλακια. Γιατι η κατάσταση με τις ομπρέλες και την υψηλή χρέωση έχει ξεφύγει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.368
Likes
2.086
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
1η επίσκεψη μου επίσκεψη στο Ελαφονήσι ήταν το 2001, τότε δεν υπήρχαν ξαπλώστρες, ο κόσμος στην παραλία ήταν ανεκτός και ένιωθες ότι είσαι σε εξωτικό μέρος.

2η επίσκεψη 2023, το οτι ήταν μακρυά το Parking δεν με πείραξε (δεν χρειάζεται να παρκάρουμε πάνω στην παραλία), η χρέωση επίσης δεν με πείραξε (5Ε είναι οκ αν είναι να υπάρχει χώρος και να μην το αφήνει ο καθένας όπου να ναι), όμως οι ξαπλώστρες στην συγκεκριμένη παραλία μου φάνηκαν αντιαισθητικές και ο κόσμος υπερβολικά πολύς για να απολαύσεις την συγκεκριμένη παραλία.
Προς το απόγευμα δε, έβλεπες σκουπίδια που είχαν αφήσει οι πρωινοι. Στην παρέα ήταν κ άτομα που πήγαιναν πρώτη φορά και δεν τους άρεσε καθόλου...δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι το τόσο τρομερό έχει αυτό το μέρος (γιατί δεν είχαν δει το πριν!)
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
143
Likes
524
Πέντε ευρώ για το πάρκινγκ και όλη μέρα δεν είναι πολλά. Το λάθος είναι που χρεώνουν 5 ευρώ και είναι τόσο μακριά.
Σχετικά με τις ξαπλώστρες δυστυχώς , συμβαίνει σε όλες τις παραλίες της Ελλάδος και 20 ευρώ για Ελαφονήσι πιστέψτε με σας πήραν λίγα, όταν σε άλλες διάσημες και μη , παραλίες χρεώνουν 30 κ 40 ευρώ.
Φέτος λοιπόν η λύση που έχω βρει είναι να εχουμε δικη μας ομπρέλα και καρεκλακια. Γιατι η κατάσταση με τις ομπρέλες και την υψηλή χρέωση έχει ξεφύγει.
Συμφωνω για τα 5€ δεν είναι πολλά, αλλά είναι πολύ μακρυά ειδικά για την επιστροφή. Είχαμε και ομπρέλες και καρεκλάκια αλλά η απόσταση ήταν απαγορευτική συν το ότι ένας από την παρέα είχε χτυπήσει το πόδι του και δεν μπορούσε να κουβαλήσει κάτι για τόσο μεγάλη απόσταση

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι ένα τόσο παραδεισένιο μέρος έχει τόσες πολλές ξαπλώστρες. Για ποιον λόγο ακριβώς? Όποιος θέλει ξαπλώστρα ας πάει στην Αγία Μαρίνα κ στον Πλατανιά.
Δεν έχει πλέον τόσο πολλές ξαπλώστρες
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
500
Likes
1.714
Το Ελαφόνησι ως παγκόσμιου φήμης παραλία, θα έπρεπε να έχει χρέωση και στις υπηρεσίες πάρκινγκ και για τις υπηρεσίες ομπρελων, εφόσον τα διαχειρίζεται ο Δήμος άμεσα ή μέσω 3ου μέρους. Και είμαι της άποψης ότι ο επισκέπτης που θέλει να πάει εκεί δεν θα ενοχληθεί από το 10 ευρώ πάρκινγκ για όλη τη μέρα. Άλλωστε έχει τόσο υπερπληθυσμο που θα παραμείνει κερδοφόρα παραλία για την τοπική κοινωνία, χωρίς να επηρεαστούν οι τζιροι από πιθανή μείωση επισκεπτών.

Για τα καθίσματα και τις ομπρέλες δεν θα αναφερθώ καθότι είναι υποκειμενικό αν θέλει κάποιος να νοικιάσει ή να φέρει τα δικά του. Ενδεικτικά όμως: Αγία Μαρίνα, 15 ευρώ, Άγιοι Απόστολοι 15 ευρώ, Σταυρός 25 ευρώ. Οπότε δεν ξέρω αν για το Ελαφονησι τα 20 ευρώ είναι υπερβολικά.

Αυτό όμως που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ είναι να έχεις το κόσμο μέρες με 35 κ 40 βαθμούς υπό σκιά να πηγαινοερχεται στο πάρκινγκ μέσα στον ήλιο. Πρέπει κάποτε η κουλτούρα της πρόσκαιρης αρπαχτής να εκλείψει. Τι εννοώ? Κύριοι του Δήμου Κισσάμου καλά τα έσοδα και οι φανφάρες αλλά επενδύστε σε 2 3 λεωφορεία να πηγαινοφερνουν το κόσμο στη παραλία. Κάποια στιγμή κάποιος θα λιποθυμήσει ή θα μείνει στο τόπο και θα δω μετά στα δικαστηρια τι δικαιολογίες θα βρείτε.

Για να μην αναφέρω καν το τριτοκοσμικο εν ετει 2024 της παντελους έλλειψης υποδομής για ΑΜΕΑ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.580
Likes
8.082
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. Για το Ελαφονησι και τη διαχειρηση του εχουν παιχτει απειρα παιχνιδια και στις αιθουσες δικαστηριου.. .απο τους δυο δημους που μοιραζονται τη περιοχη..
οντως ειναι τραγικο η υπαρξη ομπρελοκαθισματων γενικοτερα στη περιοχη που εχει χαρακτηριστει natura.. τραγικο η αθροα συσωρευση τοσο κοσμου.. θα επρεπε να μπει ενας επιτρεπομενος ημερησιος αριθμος επισκεπτων αφου διαβρωνεται η περιοχη και οι κεδροι...
καλο που δεν παρκαρουν πια διπλα στο κυμα τα λεωφορεια και τα αυτοκινητα ..
καλο που εγινε παρκιν λιγο πιο μακρια και δεν ειναι απαγορευτικη η τιμη για ολη την ημερα..δεν νομιζω πως θα βολευε λεωφορειακι η βανακι για τη μεταφορα των επισκεπτων στη παραλια μιας μια και ο δρομος μετα το πανοραμα το εστιατορειο ειναι στενος χωματινος και κακος ολο λακουβες και θα δημιουργουσε περα απο τη σκονη , δυσκολια στους αλλους επισκεπτες που κατεβαινουν με τα ποδια.. τωρα για τις θερμοκρασιες 35-40 προσωπικα θα καθομουν σπιτι μου αγκαλια με το κληματιστικο..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
500
Likes
1.714
.. Για το Ελαφονησι και τη διαχειρηση του εχουν παιχτει απειρα παιχνιδια και στις αιθουσες δικαστηριου.. .απο τους δυο δημους που μοιραζονται τη περιοχη..
οντως ειναι τραγικο η υπαρξη ομπρελοκαθισματων γενικοτερα στη περιοχη που εχει χαρακτηριστει natura.. τραγικο η αθροα συσωρευση τοσο κοσμου.. θα επρεπε να μπει ενας επιτρεπομενος ημερησιος αριθμος επισκεπτων αφου διαβρωνεται η περιοχη και οι κεδροι...
καλο που δεν παρκαρουν πια διπλα στο κυμα τα λεωφορεια και τα αυτοκινητα ..
καλο που εγινε παρκιν λιγο πιο μακρια και δεν ειναι απαγορευτικη η τιμη για ολη την ημερα..δεν νομιζω πως θα βολευε λεωφορειακι η βανακι για τη μεταφορα των επισκεπτων στη παραλια μιας μια και ο δρομος μετα το πανοραμα το εστιατορειο ειναι στενος χωματινος και κακος ολο λακουβες και θα δημιουργουσε περα απο τη σκονη , δυσκολια στους αλλους επισκεπτες που κατεβαινουν με τα ποδια.. τωρα για τις θερμοκρασιες 35-40 προσωπικα θα καθομουν σπιτι μου αγκαλια με το κληματιστικο..
Οι αψιμαχίες ήταν παλιότερα με τους Καλλικρατικους δήμους Κισσάμου και Ιναχωριου. Πλέον ο τσακωμός είναι μεταξύ δημοτικής πλειοψηφίας και αντιπολίτευσης. Εγώ επιμένω ότι είναι απαράδεκτο να περπαταει τόσος κόσμος κάθε ηλικίας στο λιοπυρι 5 10 λεπτά όταν ένα ηλεκτρικό λεωφορείο πχ όπως αυτά που επιχειρούν πλέον από το Κλαδισσο προς το κέντρο, θα μπορούσε σε 1 2 λεπτά να μεταφέρει το κόσμο στη παραλία με ασφάλεια. Για τη σκόνη, χωρίς να είμαι σίγουρος έχω δει κόσμο να πηγαινοερχεται και από μονοπάτι όχι απαραίτητα από το χωματόδρομο που οδηγεί στη παραλία.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
299
Likes
3.060
Οι αψιμαχίες ήταν παλιότερα με τους Καλλικρατικους δήμους Κισσάμου και Ιναχωριου. Πλέον ο τσακωμός είναι μεταξύ δημοτικής πλειοψηφίας και αντιπολίτευσης. Εγώ επιμένω ότι είναι απαράδεκτο να περπαταει τόσος κόσμος κάθε ηλικίας στο λιοπυρι 5 10 λεπτά όταν ένα ηλεκτρικό λεωφορείο πχ όπως αυτά που επιχειρούν πλέον από το Κλαδισσο προς το κέντρο, θα μπορούσε σε 1 2 λεπτά να μεταφέρει το κόσμο στη παραλία με ασφάλεια. Για τη σκόνη, χωρίς να είμαι σίγουρος έχω δει κόσμο να πηγαινοερχεται και από μονοπάτι όχι απαραίτητα από το χωματόδρομο που οδηγεί στη παραλία.
Η διαμάχη υπήρχε μέχρι πριν λίγα χρόνια ανάμεσα σε δήμο Κισάμου και δήμο Καντάνου - Σελίνου. Πράγματι τώρα υπάρχει μεγάλη σύγκρουση ανάμεσα στη δημοτική αρχή και την αντιπολίτευση.
Για διαμάχη ανάμεσα στον δήμο Κισάμου και τον δήμο Ιναχωρίου δεν το έχω ακούσει αλλά μου φαίνεται δύσκολο διότι πριν τον Καλλικράτη τα όρια της επικράτειας του δήμου Κισάμου δεν ήταν μέχρι εκεί κάτω. Ίσως υπήρχε ανάμεσα στον τότε δήμο Ιναχωρίου και τον τότε δήμο Πελεκάνου.

Η απαγόρευση της διέλευσης και του παρκαρίσματος των οχημάτων είναι στη σωστή κατεύθυνση. Ήταν τραγική η κατάσταση. Τραγική η κατάσταση και στην παραλία. Πολλοί από τους λουόμενους δεν καταλαβαίνουν παρά τη σήμανση και τα πασσαλάκια που διευκρινίζουν σε ποιες περιοχές απαγορεύεται να βάλουν τα πράγματά τους. Όχι μόνο αφήνουν πράγματα - Έλληνες και ξένοι - αλλά κάθονται και με τις ώρες και απλώνουν και τις πετσέτες τους στους κέδρους (κυρίως στο νησί, στην απέναντι μεριά).

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να εξεταστεί περαιτέρω ποια μέτρα πρέπει να ληφθούν για την προστασία της περιοχής.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
500
Likes
1.714
Σωστά το λες. Ήταν οι Δήμοι Ιναχωριου και Πελεκάνου που είχαν μάλιστα και 2 καντίνες σε απόσταση 20 μέτρων.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αποφασίσουμε σαν κοινωνία να προστατευσουμε το Ελαφονησι για να μη καταστραφεί ας το κάνουμε. Ας το κλείσουν για κάποιο καιρό ώστε να διαμορφώσουν τα όρια για το κόσμο. Αυτό που αναφέρεις με τους κέδρους γίνεται και στο Κεδροδασος , βάζουν τις αιώρες κ κρέμονται από τους κεδρους.

Αυτό όμως που γίνεται είναι απαράδεκτο αυτή τη στιγμή. Εφόσον η απόφαση είναι να λειτουργεί η παραλία, αυτό πρέπει να γίνεται με ανθρώπινες παραμέτρους. Η ζέστη στην Νότια Κρήτη δεν είναι το ίδιο εφάμιλλη για όλους τους επισκέπτες. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι εξοικειωμένοι ούτε με 5 λεπτά περπάτημα σε τέτοια ακραία ηλιοφάνεια και ζέστη. Ηλικιωμένοι, παιδιά, μωρα , ΑΜΕΑ με μικρά ή μεγάλα ποσοστά αναπηρίας. Πρέπει να υπάρξει μέριμνα για ασφαλή μετακίνηση τους από το πάρκινγκ ακόμα αν και αυτό περιορίσει την επισκεψιμοτητα συνολικά.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
299
Likes
3.060
Σωστά το λες. Ήταν οι Δήμοι Ιναχωριου και Πελεκάνου που είχαν μάλιστα και 2 καντίνες σε απόσταση 20 μέτρων.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αποφασίσουμε σαν κοινωνία να προστατευσουμε το Ελαφονησι για να μη καταστραφεί ας το κάνουμε. Ας το κλείσουν για κάποιο καιρό ώστε να διαμορφώσουν τα όρια για το κόσμο. Αυτό που αναφέρεις με τους κέδρους γίνεται και στο Κεδροδασος , βάζουν τις αιώρες κ κρέμονται από τους κεδρους.

Αυτό όμως που γίνεται είναι απαράδεκτο αυτή τη στιγμή. Εφόσον η απόφαση είναι να λειτουργεί η παραλία, αυτό πρέπει να γίνεται με ανθρώπινες παραμέτρους. Η ζέστη στην Νότια Κρήτη δεν είναι το ίδιο εφάμιλλη για όλους τους επισκέπτες. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι εξοικειωμένοι ούτε με 5 λεπτά περπάτημα σε τέτοια ακραία ηλιοφάνεια και ζέστη. Ηλικιωμένοι, παιδιά, μωρα , ΑΜΕΑ με μικρά ή μεγάλα ποσοστά αναπηρίας. Πρέπει να υπάρξει μέριμνα για ασφαλή μετακίνηση τους από το πάρκινγκ ακόμα αν και αυτό περιορίσει την επισκεψιμοτητα συνολικά.
Συμφωνώ. Είναι τεράστια η ευθύνη του Δήμου. Αν μη τι άλλο για κάποιες ομάδες πολιτών θα πρέπει να υπάρξει μέριμνα. Δουλειά του δήμου είναι να εξασφαλίσει τις καλύτερες συνθήκες.
Η επισκεψιμότητα έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να μειωθεί αν θέλουμε να προστατευθεί το Λαφονήσι (όπως και στον Μπάλο - άλλη πονεμένη ιστορία).
Μεγάλη η ευθύνη βέβαια και των τουριστικών γραφείων που οργανώνουν εκδρομές στο Λαφονήσι χωρίς να κάνουν την απαραίτητη ενημέρωση. Δεν συμβαίνει από όλους αλλά συμβαίνει...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.580
Likes
8.082
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Σωστά το λες. Ήταν οι Δήμοι Ιναχωριου και Πελεκάνου που είχαν μάλιστα και 2 καντίνες σε απόσταση 20 μέτρων.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αποφασίσουμε σαν κοινωνία να προστατευσουμε το Ελαφονησι για να μη καταστραφεί ας το κάνουμε. Ας το κλείσουν για κάποιο καιρό ώστε να διαμορφώσουν τα όρια για το κόσμο. Αυτό που αναφέρεις με τους κέδρους γίνεται και στο Κεδροδασος , βάζουν τις αιώρες κ κρέμονται από τους κεδρους..
αλλη πικρα αυτο.. σκηνες και αιωρες.. παρα το φόβο μην συλλυφθουν απο τη αστυνομια εκατονταδες κατασκηνωνουν εκει.. κατα τα αλλα ειναι και αυτη προστατευομενη περιοχη και απαγορευεται το καμπινγκ , το ψαρεμα, τα θερμοκηπια( γεματος ο τοπος ) η σταθμευση κτλ κτλ....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom