Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.660
Καλησπέρα,γνωρίζει κάποιος που έχει νοικιάσει αμάξι στο εξωτερικό (ενδιαφέρομαι για Σλοβενία,συγκεκριμένα),1) Ποια η διαδικασία? (τι είναι? και αν χρειάζεται αυτή η "πρασινη" καρτα) 2) τι παίζει με την ασφάλεια? Πόσο σου κρατάνε από την πιστωτική? Γίνεται να καλύψω τα ΠΑΝΤΑ,να είμαι ήσυχος?
Θα με βοηθούσατε πολύ και συγκεκριμένα αν κάποιος έχει νοικιάσει από Λουμπλιάνα.
Πληθώρα πληροφοριών υπάρχει εδώ, δεν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στη Σλοβενία. Ανάλογα με την εταιρεία, βλέπεις την απαλλαγή που έχεις με την πλήρη ασφάλεια και διαβάζεις πάντα όρους και προϋποθέσεις. Ψάχνεις για Collision Damage Waiver (CDW) without excess, εφόσον παρέχεται, αλλά συνήθως υπάρχει κάποιο ποσό απαλλαγής.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
112
Likes
61
με γραψανε με νοικιασμενο αυτοκινητο απο τη hertz με γραψανε ρανταρ παρκαρισμα κτλ πηραν τα στοιχεια με χρεωσε η εταιρια την πιστωτικη γιατι εδωσε τα στοιχεια στην τροχαια εκανα ενσταση στην τραπεζα τα πηρα πισω μου στειλανε 3 κλησεις με προσαυξησεις δεν πληρωσα καμμια δεν με ξαναενοχλησαν πηγαν ξανα ιταλια κανενα προβλημα το ιδιο πριν χρονια στο ντουμπαι με φωτογραφιζαν με γραφαν γαι παρκαρισμα δεν με ενοχλησαν ποτε πηγα φετος κανενα προβλημα αλλα απο οτι ειδα εκει αγριεψαν λενε παντου καμερες και ολα ηλεκτρονικα στις εταιριες εγγυηση για μια βδομαδα 400 ευρω για μεσαιο αμαξι και κανεις παντα ασφαλεια εξτρα στην εταιρια με κανα 40 αρι για να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.711
με γραψανε με νοικιασμενο αυτοκινητο απο τη hertz με γραψανε ρανταρ παρκαρισμα κτλ πηραν τα στοιχεια με χρεωσε η εταιρια την πιστωτικη γιατι εδωσε τα στοιχεια στην τροχαια εκανα ενσταση στην τραπεζα τα πηρα πισω μου στειλανε 3 κλησεις με προσαυξησεις δεν πληρωσα καμμια δεν με ξαναενοχλησαν πηγαν ξανα ιταλια κανενα προβλημα το ιδιο πριν χρονια στο ντουμπαι με φωτογραφιζαν με γραφαν γαι παρκαρισμα δεν με ενοχλησαν ποτε πηγα φετος κανενα προβλημα αλλα απο οτι ειδα εκει αγριεψαν λενε παντου καμερες και ολα ηλεκτρονικα στις εταιριες εγγυηση για μια βδομαδα 400 ευρω για μεσαιο αμαξι και κανεις παντα ασφαλεια εξτρα στην εταιρια με κανα 40 αρι για να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα
Υπόδειγμα πολίτη.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.227
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
με γραψανε με νοικιασμενο αυτοκινητο απο τη hertz με γραψανε ρανταρ παρκαρισμα κτλ πηραν τα στοιχεια με χρεωσε η εταιρια την πιστωτικη γιατι εδωσε τα στοιχεια στην τροχαια εκανα ενσταση στην τραπεζα τα πηρα πισω μου στειλανε 3 κλησεις με προσαυξησεις δεν πληρωσα καμμια δεν με ξαναενοχλησαν πηγαν ξανα ιταλια κανενα προβλημα το ιδιο πριν χρονια στο ντουμπαι με φωτογραφιζαν με γραφαν γαι παρκαρισμα δεν με ενοχλησαν ποτε πηγα φετος κανενα προβλημα αλλα απο οτι ειδα εκει αγριεψαν λενε παντου καμερες και ολα ηλεκτρονικα στις εταιριες εγγυηση για μια βδομαδα 400 ευρω για μεσαιο αμαξι και κανεις παντα ασφαλεια εξτρα στην εταιρια με κανα 40 αρι για να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα
Απο τη Hertz μια φορα σε χρεωσαν το fee και για τις 3 κλησεις;
Στην τραπεζα ποιο λογο επικαλεστηκες για την ενσταση ;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.829
Likes
15.928
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Απο τη Hertz μια φορα σε χρεωσαν το fee και για τις 3 κλησεις;
Στην τραπεζα ποιο λογο επικαλεστηκες για την ενσταση ;

Απαντώντας στην πρώτη σου ερώτηση εγώ ξέρω ότι το fee είναι για κάθε κλήση.
Στην δεύτερη ερώτηση ας μας απαντήσει ο........ ειδικός.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.829
Likes
15.928
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα ήθελα να περιγράψω την πρόσφατη εμπειρία μου από την ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο της Γενεύης από τον Γαλλικό τομέα, για την πιθανότητα που βοηθηθεί κάποιος.
Εάν η παραλαβή γίνει αμέσως με την άφιξη στο αεροδρόμιο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακολουθείς τις πινακίδες για τον Γαλλικό τομέα και στον πρώτο όροφο είναι οι εταιρίες ενοικίασης.
Η διαφορά είναι, όπως στη δική μας περίπτωση, που μείναμε 2 μέρες στην Γενεύη και η παραλαβή του αυτοκινήτου έγινε όταν θα φεύγαμε. Στην περίπτωση λοιπόν αυτή υπάρχουν 2 επιλογές.
1, Παίρνεις ταξί από το ξενοδοχείο σου και σε πάει στο αεροδρόμιο της Γενεύης στην Γαλλική πλευρά.
2, Παίρνεις το τρένο από τον σταθμό της Γενεύης ( το εισιτήριο είναι δωρεάν εάν μένεις σε ξενοδοχείο) και αφού φτάσεις στο αεροδρόμιο, βγαίνεις έξω και παίρνεις ταξί για να σε πάει στην πλευρά του Γαλλικού τομέα. Δεν μπορείς να πας με τα πόδια.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.360
Likes
4.347
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ευχαριστώ φίλε Μάκη, όπως πάντα πρόθυμος και ακριβής :)
Συνεχίζοντας την συζήτηση που είχα με τον φίλο @makisg και έχοντας επιστρέψει πριν λίγες ημέρες θα συμπληρώσω το εξής: Νοικιάσαμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μιλάνου και συγκεκριμένα από την εταιρεία Centauro, οι οποίοι - για την είσοδο στην Ελβετία - μας χρέωσαν επιπλέον 55€ σαν επέκταση της ασφάλειας εκτός συνόρων.
Επίσης δέσμευσαν στη κάρτα 92€ για καύσιμα, τα οποία οφείλω να πω, αποδέσμευσαν αμέσως μετά την παραλαβή. Μου συμβαίνει πρώτη φορά γι αυτό και το αναφέρω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.829
Likes
15.928
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Συνεχίζοντας την συζήτηση που είχα με τον φίλο @makisg και έχοντας επιστρέψει πριν λίγες ημέρες θα συμπληρώσω το εξής: Νοικιάσαμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μιλάνου και συγκεκριμένα από την εταιρεία Centauro, οι οποίοι - για την είσοδο στην Ελβετία - μας χρέωσαν επιπλέον 55€ σαν επέκταση της ασφάλειας εκτός συνόρων.
Επίσης δέσμευσαν στη κάρτα 92€ για καύσιμα, τα οποία οφείλω να πω, αποδέσμευσαν αμέσως μετά την παραλαβή. Μου συμβαίνει πρώτη φορά γι αυτό και το αναφέρω.

Ντίνα καλημέρα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Έχω νοικιάσει πολλές φορές αυτοκίνητο στην Ιταλία εκ των οποίων την πρώτη έκανα μια ημερήσια στο Λουγκάνο και την δεύτερη όλο μου το οδικό έγινε στην Ελβετία. Σε καμία από αυτές τις 2 ενοικιάσεις δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον, την τρίτη φορά που βγήκα στην Σλοβενία η εταιρία με χρέωσε 12 ευρώ. Νομίζω όμως ότι όλα αυτά είναι θέμα εταιρίας.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.360
Likes
4.347
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ντίνα καλημέρα, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Έχω νοικιάσει πολλές φορές αυτοκίνητο στην Ιταλία εκ των οποίων την πρώτη έκανα μια ημερήσια στο Λουγκάνο και την δεύτερη όλο μου το οδικό έγινε στην Ελβετία. Σε καμία από αυτές τις 2 ενοικιάσεις δεν πλήρωσα τίποτα επιπλέον, την τρίτη φορά που βγήκα στην Σλοβενία η εταιρία με χρέωσε 12 ευρώ. Νομίζω όμως ότι όλα αυτά είναι θέμα εταιρίας.
Καλά, το ωραίο είναι πως και χρεωθήκαμε και τελικά δεν πήγαμε Ελβετία γιατί είχαμε μια αναποδιά από δική τους ευθύνη. :(
Εν ολίγοις: Μας δίνουν τα κλειδιά και απλώς μας δείχνουν το σημείο στην αυλή τους που ήταν παρκαρισμένο. Βάζουμε μπροστά και φεύγουμε. Σταματάμε, ξεκινάμε πολλές φορές κανονικά. Την επόμενη φθάνουμε στο Riva di Solto στη λίμνη Iseo. Εκεί το αυτοκίνητο δεν παίρνει εμπρός με τίποτα. Η οδική βοήθεια έρχεται μετά από 4 ώρες .... κάνει κλάτς ο ωραίος .... και το βλαμμένο παίρνει αμέσως o_O
Μας εξηγεί πως απλά (!) έπρεπε να γυρίζουμε κλειδί και ταυτόχρονα να πατάμε μέχρι κάτω συμπλέκτη!!! Κι εγώ πως να το ξέρω αφού δεν μου το είπε κανείς;;;; :confused::confused:
Και τόσες φορές πως πήρε εμπρός; Απάντηση: Πατούσατε χωρίς να το καταλάβετε (δηλ. είμαστε ΚΑΙ ηλίθιοι) :mad::mad::mad:
Τους τα είπα, τους τα έγραψα αλλά το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Σπαστήκαμε, αγχωθήκαμε και τελικά αλλάξαμε πλάνα. Τέλος πάντων.
Αυτό με τα καύσιμα σου έχει τύχει ποτέ; Όταν έκανα την κράτηση δεν έγραφε τίποτα. Σε εμάς ποτέ και ακόμα και πέρυσι στη Νάπολη δεν μας δέσμευσαν.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.227
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλά, το ωραίο είναι πως και χρεωθήκαμε και τελικά δεν πήγαμε Ελβετία γιατί είχαμε μια αναποδιά από δική τους ευθύνη. :(
Εν ολίγοις: Μας δίνουν τα κλειδιά και απλώς μας δείχνουν το σημείο στην αυλή τους που ήταν παρκαρισμένο. Βάζουμε μπροστά και φεύγουμε. Σταματάμε, ξεκινάμε πολλές φορές κανονικά. Την επόμενη φθάνουμε στο Riva di Solto στη λίμνη Iseo. Εκεί το αυτοκίνητο δεν παίρνει εμπρός με τίποτα. Η οδική βοήθεια έρχεται μετά από 4 ώρες .... κάνει κλάτς ο ωραίος .... και το βλαμμένο παίρνει αμέσως o_O
Μας εξηγεί πως απλά (!) έπρεπε να γυρίζουμε κλειδί και ταυτόχρονα να πατάμε μέχρι κάτω συμπλέκτη!!! Κι εγώ πως να το ξέρω αφού δεν μου το είπε κανείς;;;; :confused::confused:
Και τόσες φορές πως πήρε εμπρός; Απάντηση: Πατούσατε χωρίς να το καταλάβετε (δηλ. είμαστε ΚΑΙ ηλίθιοι) :mad::mad::mad:
Τους τα είπα, τους τα έγραψα αλλά το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Σπαστήκαμε, αγχωθήκαμε και τελικά αλλάξαμε πλάνα. Τέλος πάντων.
Αυτό με τα καύσιμα σου έχει τύχει ποτέ; Όταν έκανα την κράτηση δεν έγραφε τίποτα. Σε εμάς ποτέ και ακόμα και πέρυσι στη Νάπολη δεν μας δέσμευσαν.
Αυτό με το συμπλέκτη το έχω πάθει και εγώ. Έξω από την Καλαμάτα ευτυχώς. Και μάλιστα την δεύτερη μέρα...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.829
Likes
15.928
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλά, το ωραίο είναι πως και χρεωθήκαμε και τελικά δεν πήγαμε Ελβετία γιατί είχαμε μια αναποδιά από δική τους ευθύνη. :(
Εν ολίγοις: Μας δίνουν τα κλειδιά και απλώς μας δείχνουν το σημείο στην αυλή τους που ήταν παρκαρισμένο. Βάζουμε μπροστά και φεύγουμε. Σταματάμε, ξεκινάμε πολλές φορές κανονικά. Την επόμενη φθάνουμε στο Riva di Solto στη λίμνη Iseo. Εκεί το αυτοκίνητο δεν παίρνει εμπρός με τίποτα. Η οδική βοήθεια έρχεται μετά από 4 ώρες .... κάνει κλάτς ο ωραίος .... και το βλαμμένο παίρνει αμέσως o_O
Μας εξηγεί πως απλά (!) έπρεπε να γυρίζουμε κλειδί και ταυτόχρονα να πατάμε μέχρι κάτω συμπλέκτη!!! Κι εγώ πως να το ξέρω αφού δεν μου το είπε κανείς;;;; :confused::confused:
Και τόσες φορές πως πήρε εμπρός; Απάντηση: Πατούσατε χωρίς να το καταλάβετε (δηλ. είμαστε ΚΑΙ ηλίθιοι) :mad::mad::mad:
Τους τα είπα, τους τα έγραψα αλλά το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Σπαστήκαμε, αγχωθήκαμε και τελικά αλλάξαμε πλάνα. Τέλος πάντων.
Αυτό με τα καύσιμα σου έχει τύχει ποτέ; Όταν έκανα την κράτηση δεν έγραφε τίποτα. Σε εμάς ποτέ και ακόμα και πέρυσι στη Νάπολη δεν μας δέσμευσαν.

Δέσμευση στην κάρτα πάντα υπήρχε κάθε φορά που νοίκιασα αμάξι, άλλοτε μικρότερο άλλοτε μεγαλύτερο. Τώρα ακόμη είναι δεσμευμένα 200 ευρώ από την τελευταία ενοικίαση. Νομίζω ότι το ποσό αυτό είναι και για τα καύσιμα. Αν το πας άδειο ενώ το πήρες γεμάτο θα σε κρατήσουν από αυτό το ποσό το γέμισμα του ρεζερβουάρ.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
112
Likes
61
Απο τη Hertz μια φορα σε χρεωσαν το fee και για τις 3 κλησεις;
Στην τραπεζα ποιο λογο επικαλεστηκες για την ενσταση ;
μου ειχαν χρεωσει 45 ευρω τους ειπα οτι εκανα ενσταση δηθεν στην τροχαια της ρωμης και το ειχα κανονισει ψεματα φυσικα το δεχτηκαν και μου αφαιρεσαν τη χρεωση αφου εκανα ενσταση στην τραπεζα
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom