ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ: θετικά, αρνητικά, κατάλληλα για...

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.651
Likes
10.197
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Χανιά:
Θετικά:
-Εξαιρετικές παραλίες (στο σύνολο του νομού)
-Φτηνές τιμές σε δωμάτια, ξενοδοχεία & φαγητό
-Καλή νυκτερινή ζωή
-Φτηνά ακτοπλοικά

Αρνητικά:
-Μακρυνές διαδρομές
-Ασχημη οδικη συμπεριφορά των Κρητών
Χανια=πολη :bleh::bleh:
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
53
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
πριν μια βδομάδα ήμουν εκεί, 4 μέρες Σκόπελο, 2 Αλόννησο




Σκόπελος:

Θετικά:
-όμορφη χώρα με ωραία μαγαζάκια για βόλτες στα στενά και πηλιορείτικη αρχιτεκτονική.
-πράσινο-πράσινο-πράσινο παντού όμως.
-Καλό φαγητό
-ωραίες παραλίες με καθαρά νερά
-Όχι πολυκοσμία.
-Καλούτσικες τιμές (θα μπορούσε και καλύτερες βέβαια όσον αφορά φαγητό και ποτό)
-Σχετικά εύκολη πρόσβαση
- όμορφα περιποιημένα Μπαράκια
- η παραλία γυμνιστών
- πολύ καλή και οικονομική διαμονή

Αρνητικά:
-οδικό δίκτυο.
-οι σφήκες
-Ακριβα ακτοπλοικά (εκτός αν πας απο Κύμη με τον Αχιλλέα που συμφέρει άλλα δεν έχει καθημερινά δρομολόγια)
-Σχεδόν μηδαμινή νυχτερινή ζωή κι ενώ θα ήταν ιδανικό, πηγαίναμε 12 η ώρα για ποτό και τα περισσότερα ήταν σχεδόν άδεια έτοιμα να κλείσουν, max. μέχρι τις 2 και φεύγαμε τελευταίοι. Μου είπαν οτι υπάρχουν μόνο ξένοι τουρίστες στο νησί και γι'αυτό είναι ήσυχα τον Αύγουστο έχει ζωή λένε.
- οι κράχτες και οι ταμπέλες στα ξένα που θυμίζουν Πλάκα..
- Η Γλώσσα ωραία θέα, άλλα δεν έχει κανένα άλλο ενδιαφέρον

Συνιστάται:
σε ζευγάρια
οικογένειες
λιγότερο σε παρέες

Αλόννησος:

Θετικά:
-Πανέμορφη παλαιά Χώρα με ταβερνούλες και καφενεδάκια με απίστευτη θέα.
-Πολλές και καλές παραλίες(καλύτερες απο της Σκοπέλου)
-Πράσινο παντού.
-Στενή Βάλα για θαλασσινά αξίζει.
- τιμές πάρα πολύ καλές σε όλους τους τομείς (φαγητό,διαμονή,ποτό)
- συχνα δρομολόγια πλοίων απο παντού
- Μικρές αποστάσεις


-ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
-Το πατητήρι η πρωτεύουσα είναι άσχημη απο αρχιτεκτονική άποψης, σπίτια τύπου Κυψέλης
-3-4 Μπαράκια κολλητα όλα κι όλα στο νησί. νυχτερινή ζωή
- άσχημη εξυπήρέτηση, (παρατήρησα σε δύο περιπτώσεις ένα φαστ φουντ και σε ένα Μπάρ ότι δίνουν προτεραιότητα στους ντόπιους και βάζουν σε εκκρεμότητα την παραγγελία του επισκέπτη)
-όλες οι παραλίες είναι 2-3 χλμ. με στροφές απο τον κεντρικό δρόμο και δεν μπορείς να τις δεις απο πάνω με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τις δείς όλες.

Συνιστάται:
σε ζευγάρια
οικογένειες
όχι για παρέες λόγω ανύπαρκτης νυχτερινής ζωής
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Βρε παίδες!!! το είχα αναφέρει και πιο πριν! καμιά αναφορά σε νησιά για party freaks δε παίζει? τα πλείστα νησιά προορίζονται για οικογένειες και ήρεμες διακοπές! Ας γράψει κάποιος για Μύκονο, Πάρο, Ρόδο. Γενικά δε γίνεται μνεία στα γνωστότερα νησιά... εγώ πχ δεν ξέρω αν η Μύκονος έχει καλές παραλίες ή εύκολες συγκοινωνίες ενώ σίγουρα κάποιοι έχουν εμπειρία.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
εχεις δικιο.πολλα γνωστα νησια της εξαλλης διασκεδασης δεν εχουν αναφερθει.
την Παρο την εχω επισκεφθει πριν 8 και 10 χρονια οποτε δεν μπορω να αναλυσω πολλα γιατι δεν θυμαμαι και πολλα.ισως να εχουν αλλαξει και καποια πραγματα.

την Μυκονο επισης.αλλα δεν θα ειμαι και αντικειμενικος γιατι ειναι τελειως εξω απ την δικη μου αισθητικη αυτο που πρεσβευει το νησι και ηταν απο τοτε στην μαυρη λιστα μου!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
867
Πάρος

Θετικά
-Κυκλαδονήσι με τα όλα του (κάτασπρα σπιτάκια, στενά σοκάκια κτλ.)
- πάρα πολύ συχνή ακτοπλοϊκή σύνδεση με Αττική και άλλα νησιά.
-Ποικιλία καταλυμάτων, πολλές επιλογές στη διασκέδαση και το φαγητό.
- η παραλία Κολυμπήθρες
- το χωριό Λεύκες και το λιμανάκι της Νάουσας με τα καϊκάκια του.
- η κοιλάδα των πεταλούδων.
-έντονη νυχτερινή ζωή για όσους ψάχνουν κάτι ανάλογο.

Αρνητικά
-έντονη νυχτερινή ζωή και αρκετός κόσμος στη high season για όσους ψάχνουν ηρεμία.
-πολύ στενές ακτές (εμένα παιδιά μου είχε φανεί αρνητικό αυτό, μη βαράτε, δεν είχαν καλά καλά χώρο να απλώσω την πετσέτα μου) και μέτριες παραλίες για τα δεδομένα των Κυκλάδων πάντα (μην βαράτε λέμε, την προσωπική μου άποψη εκφράζω ;))
- ξερό τοπίο, τυπικά κυκλαδίτικο.Ούτε ένα δέντρο..

Ενδείκνυται για παρέες, φοιτητές, ζευγάρια, αλλά και οικογένειες.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Party freaks ποίας ηλικίας; Για πάνω από 30 δεν ξέρω, αλλά αν θέλεις να γλεντήσεις με εικοσάχρονα, ή στην δική σου περίπτωση εικοσάχρονες :)russianroulette:), η λύση λέγεται:

Ίος.


Ματζόβολο νησί. Καλές παραλίες, οι περισσότερες εύκολα προσβάσιμες, έχει όμως και μερικές που αξίζουν και έχουν δρόμο, πχ Μαγκανάρι, Αγ. Θεοδότη. Η συγκοινωνία για όλες τις παραλίες είναι τακτική. Αν όμως το hangover της προηγούμενης νύχτας δεν σε αφήνει να κουνηθείς πολύ, και ο Μυλοπότας είναι εξαιρετικός. Θα κάνεις μπάνιο, θα κάνεις θαλάσσια σπορ, θα τσιμπήσεις κάτι σε ένα από τα πολλά μαγαζιά που έχει και θα ρουφήξεις και μερικές μπύρες, και μετά θα κάτσεις στο Far out να πιεις ένα daquiri...δύο daquiri... τρία daquiri. Κάπου εκεί θα ξεχάσεις να μετράς. Μπροστά σου θα περνάνε γυαλιστερά καλογυμνασμένα, νεαρά κορμιά διαφόρων εθνικοτήτων.
Θα ξαπλώσεις για λίγες ώρες στο δωμάτιο σου να κατακάτσει το πρώτο αλκοόλ. Μετά θα ξαναβγείς βόλτα. Αν είσαι πεινασμένος θα πας για φαγητό στο Κατώι ή στον Λόρδο Βύρωνα. Αν βγεις νωρίς θα βρεις του πάντες μαζεμένους στην πλατεία της χώρας. Τα καφέ θα είναι γεμάτα και ο κόσμος όρθιος. Νομίζεις ότι είσαι σε τρόλεϊ σε ώρα αιχμής. Από την πλατεία έχεις πρόσβαση στα περισσότερα διάσημα μπαρ του νησιού. Ξεκίνα με το 69 παλιό και καλό μαγαζί. Κοριτσούδια θα χορεύουν ανεβασμένα σε σκαμπό και σκαλιά και νεαροί Ιταλοί θα περιφέρονται με στενά μπλουζάκια που θα διαγράφουν τους φουσκωτούς μυς τους και μισάνοιχτα χείλη που θα διαγράφουν τις φιλήδονες διαθέσεις τους. Μετά μπορείς να συνεχίσεις, υπάρχουν μπαρ για όλα τα γούστα και διαθέσεις. Επίσης παλιό και ονομαστό ο Πήγασος, πιο νέο αλλά κεφάτο το bulldog. Αν βαρεθείς το ντάπα ντούπα απομακρύνεσαι ελαφρώς από το κέντρο και θα βρεις χαλαρά δροσερά μπαρ για το τελευταίο σου ποτό.

Ναι ξέρω ότι όλοι οι άλλοι υπήρξαν επιμελείς μαθητές και κατέταξαν τα πάντα σε αρνητικά και θετικά. Όμως εγώ δεν ξέρω αν τα χαρακτηριστικά της Ίου μπορούν να ερμηνευθούν μόνο σαν θετικά ή μόνο σαν αρνητικά, για αυτό τα έριξα χύμα.

Καλές μας διακοπές.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
53
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε για τα πολυσύχναστα κυκλαδονήσια πχ. Μύκονος, Πάρος, Ίο κλπ. και αποτελούν σημείο αναφοράς για την δημιουργία κριτικών για άλλα νησιά του Αιγαίου όχι τοσο γνωστα. Σ' αυτά τα γνωστά θα βρείς τα πάντα εκτός απο πράσινο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε για τα πολυσύχναστα κυκλαδονήσια πχ. Μύκονος, Πάρος, Ίο κλπ. και αποτελούν σημείο αναφοράς για την δημιουργία κριτικών για άλλα νησιά του Αιγαίου όχι τοσο γνωστα. Σ' αυτά τα γνωστά θα βρείς τα πάντα εκτός απο πράσινο.
αλλο εχουμε ακουσει,διαβασει μας εχουν πει και αλλο να μας πει τα θετικα και αρνητικα ενος νησιου ατομα που εχουν παει και ενδεχομενως καποιοι πολλες φορες.
γιατι καποιος που εχει την επειρια ενος νησιου μπορει πιο καλα να ισοσταθμισει τα θετικα και τα αρνητικα.οσο γνωστη και να ειναι η Μυκονος θα ειχε ενδιαφερον να την αναλυσουν αυτοι που την εχουν ζησει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.998
Likes
16.852
Βρε παίδες!!! το είχα αναφέρει και πιο πριν! καμιά αναφορά σε νησιά για party freaks δε παίζει? τα πλείστα νησιά προορίζονται για οικογένειες και ήρεμες διακοπές! Ας γράψει κάποιος για Μύκονο, Πάρο, Ρόδο. Γενικά δε γίνεται μνεία στα γνωστότερα νησιά... εγώ πχ δεν ξέρω αν η Μύκονος έχει καλές παραλίες ή εύκολες συγκοινωνίες ενώ σίγουρα κάποιοι έχουν εμπειρία.

Έχεις δίκιο,αλλά εξαρτάται και πόσο καλά τα γνωρίζουμε.Εγώ έγραψα για τη Χίο γιατί πάω πολλά χρόνια και την έχω γυρίσει πολλάκις.Κι άλλα νησιά τα γνωρίζω π.χ. Ρόδος, αλλά αλλιώς είναι να έχεις πάει δυο -τρεις φορές,αλλιώς να τα γνωρίζεις πολύ καλά.;)

Αν όμως δε βρεθούν paros-experts,rodos-experts κτλ,να γράψουν οδηγό,αναγκαστικά θα γράψει κάποιος από μας που απλώς τα έχει επισκεφτεί μερικές φορές.;)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
907
Μύκονος

Θετικά:
-Διακοπές σε ένα από τα διασημότερα θέρετρα του κόσμου, ίσως το καλύτερο της Μεσογείου.
-Άπειρες επιλογές για διασκέδαση για όλα τα γούστα
-Εκπληκτικές επιλογές για φαγητό
-Αρκετά καταπληκτικά ξενοδοχεία.
-Ίσως οι καλύτερες παραλίες των Κυκλάδων, συναγωνίζονται της Μήλου.
-Εύκολη πρόσβαση από Αθήνα αλλά και για μας τους βόρειους (απ' ευθείας αεροπορική σύνδεση και Aegean και Ολυμπιακή το καλοκαίρι)
-Όμορφη χώρα (διατηρητέος οικισμός) με πολύ λαό από όλες τις φυλές του κόσμου να σουλατσάρει στα στενά.

Αρνητικά:
-Πανάκριβα. Τα πάντα. Ακριβά τα χάλια, πολύ ακριβά τα μέτρια, πανάκριβα τα καλά.
-Πολυκοσμία Ιούλιο-Αύγουστο
-Έχουν χτίσει παντού και αυτό αλλοιώνει τον αυθεντικό χαρακτήρα του νησιού, ειδικά μεταξύ των χωριών.
-Πολύς αέρας πολύ συχνά (δεν επηρεάζει πάντως με κυματισμό τις καλές νότιες παραλίες)
-Διάχυτο το κλίμα σνομπισμού ειδικά από τους "και καλά κυριλέ" έλληνες επισκέπτες της.
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ελληνικά νησιά
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Ζάκυνθος

Θετικά:
- Εύκολη πρόσβαση από πολλές πόλεις και το εξωτερικό αεροπορικώς, αλλά και σχετικά κοντά (μόλις μια ώρα με το καράβι από Κυλλήνη)
- Φτηνά εισιτήρια πλοίου
- Ξενοδοχεία, δωμάτια κτλ για όλα τα γούστα και ΚΥΡΙΩΣ ολες τις τσεπες, από resorts μέχρι απλά στούντιο
- Υπεροχες παραλιες για ολους. Ανατολικα ακρογιαλιες με ηρεμα και καθαρα νερα, αμμουδιες η βοτσαλο και δυτικά παραλίες ή κόλποι που ξεπροβάλλουν ανάμεσα από κάτασπρα λευκά βράχια.
- Καταπράσινη ενδοχώρα
- Πολύ καλό οδικό δίκτυο, που φτάνεις παντού
- Σχετικά τακτικές συγκοινωνίες με το τοπικό ΚΤΕΛ
- Οργανωμένες εκδρομές σε όλα τα μέρη γ όσους δε διαθέτουν μέσο.
- Όλα τα είδη διασκέδασης, από κλαμπς, μπαρς, μέχρι ήσυχες καφετέρειες πάνω στο κύμα.
- Καλό φαγητό αρκεί να ξέρεις πού να απευθυνθείς (για αυτό όπως και σε όλα τα μέρη της Ελλάδας, πληροφορούμαστε από πριν που θα φάμε και όχι όπου λένε οι τουριστικοί οδηγοί)
- Η πιο διάσημη παραλία της Ευρώπης, το Ναυάγιο
- Η καρέτα καρέτα
- Τα όμορφα γραφικά χωριά στην ορεινή Ζάκυνθο, όπου ξεχνάς πως βρίσκεσαι σε νησί
- Τα πάμπολλα πολιτιστικά στοιχεία του τόπου, για όσους ενδιαφέρονται

Αρνητικά
- Ο Λαγανάς για όσους δεν αρέσκονται σε έντονη διασκέδαση και ειδικά σε όσους δεν πάνε τους αλλοπρόσαλλους Εγγλέζους (μόνο για τη νύχτα- τη μέρα είναι απλά ένα πολυσύχναστο τουριστικό θέρετρο με υπερβολικά ρηχή και ζεστή θάλασσα)
- Το 80% της Χωρας, επειδη ειναι χτισμενο αναρχα, χωρις παραδοσιακο στυλ, μιας και μετα τους σεισμους χτιστηκε βιαστηκα και ατσαλα.
- Αρκετη ζεστη (ενα απο τα πεντε πιο κοντινα σημεια της Ευρωπης στον ηλιο)

Συνισταται κυριως:
Αναλογα τι περιμενει ο καθενας, υπαρχει και το αντιστοιχο μερος/επιλογη. Μην περιμενετε την αγρια ομορφια των Κυκλαδων ή τους αγερηδες του Αιγαιου.
 

theloellinika

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μυστικό
Ταξίδι-Όνειρο
Αγαθονήσι-Ψέριμος
Αστυπάλαια

Θετικά:

  • Η Χώρα
  • Τα νερά και ο βυθός
  • Η χαλαρή διάθεση
  • Το φαγητό
  • Οι τιμές
Αρνητικά:

  • Η δύσκολη και μακρινή πρόσβαση αν μιλάμε για πλοίο. Με το αεροπλάνο είναι καλύτερα τα πράγματα.
  • Ανύπαρκτη συγκοινωνία. Χρειάζεται οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο.
Κατάλληλο για: Ζευγάρια, μικρές παρέες που δεν ψάχνουν για ξεσάλωμα, ολιγομελείς οικογένειες
Διαφωνώ στο ότι χρειάζεται οπωσδήποτε αυτοκίνητο.Τουλάχιστον,πριν 2 χρόνια που πήγα εγώ,το λεωφορείο πήγαινε σε όλα τα μερη του νησιού αρκετά συχνά μπορώ να πω.Θα επανέλθω με πληροφορίες για πολλά νησιά.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.737
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom