Γαλλία Ιταλία Διακοπές οδικώς Ευρώπη-Καλοκαίρι

manos_XP

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Καλησπερα και καλη χρονια !Ειμαι καινουγιο μελος στο forum το οποιο βρηκα καθως εψαχνα στο google.Ισως ειναι πολυ νωρις αλλα σημερα συζηταγαμε με τον κολλητο μου τι θα καναμε το καλοκαιρι !(Ναι το ξερω οτι μολις αλλαξε ο χρονος :lol:).
Σκεφτομασταν λοιπον φετος να μην παμε κλασσικα καπου σε καποιο νησι στην Ελλαδα αλλα να προτιμησουμε το Εξωτερικο.Ο τροπος ειναι οδικως με αυτοκινητο το οποιο σκεφτομασταν να νοικιασουμε εξω.Θα ειμαστε 4 ατομα συνολο(2 δικλυνα δωματια).Οι χωρες οι οποιες σκεφτομασταν ηταν Ιταλια,Γαλλια(νοτια παραλια) και το χρονικο διαστημα μεσα στον Ιουλιο για 10-14μερες αναλογα με το κοστος.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει κατι αντιστοιχο.Ποσο στοιχιζει περιπου αν εχετε κανει κατι αντιστοιχο?Δεν ενδιαφερομαστε για Hostel αλλα για καποιο ξενοδοχειο.Αν ειναι καλυτερο να επικοινωνησω με καποιο πρακτορειο ταξιδιων ή να προσπαθησουμε να κλεισουμε μονοι μας?Αυτοκινητο πιστευω ειναι καλυτερο απο Ιταλια(Bari) και παραδοση Angona η οχι?

Ειναι τοσες πολλες οι αποριες που εχω!!! :p:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα και καλη χρονια !Ειμαι καινουγιο μελος στο forum το οποιο βρηκα καθως εψαχνα στο google.Ισως ειναι πολυ νωρις αλλα σημερα συζηταγαμε με τον κολλητο μου τι θα καναμε το καλοκαιρι !(Ναι το ξερω οτι μολις αλλαξε ο χρονος :lol:).
Σκεφτομασταν λοιπον φετος να μην παμε κλασσικα καπου σε καποιο νησι στην Ελλαδα αλλα να προτιμησουμε το Εξωτερικο.Ο τροπος ειναι οδικως με αυτοκινητο το οποιο σκεφτομασταν να νοικιασουμε εξω.Θα ειμαστε 4 ατομα συνολο(2 δικλυνα δωματια).Οι χωρες οι οποιες σκεφτομασταν ηταν Ιταλια,Ελβετια,Γαλλια(νοτια παραλια),Ισπανια(ισως) και το χρονικο διαστημα μεσα στον Ιουλιο για 10-14μερες αναλογα με το κοστος.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει κατι αντιστοιχο.Ποσο στοιχιζει περιπου αν εχετε κανει κατι αντιστοιχο?Δεν ενδιαφερομαστε για Hostel αλλα για καποιο ξενοδοχειο.Αν ειναι καλυτερο να επικοινωνησω με καποιο πρακτορειο ταξιδιων ή να προσπαθησουμε να κλεισουμε μονοι μας?Αυτοκινητο πιστευω ειναι καλυτερο απο Ιταλια(Bari) και παραδοση Angona η οχι?

Ειναι τοσες πολλες οι αποριες που εχω!!! :p:p
Καλή χρονιά και σε σένα. Ξεκινάω από το μέσο. Παραλαβή από Μπάρι και παράδοση Ανκόνα? Μα αν πάτε με πλοίο γιατί δεν παίρνετε ένα δικό σας? Μεγαλύτερη ελευθερία και οικονομία.
10 ή και 14 μέρες για 4 χώρες? μμμ...εκτός αν είναι διακοπές τύπου mordi e fuggi (δαγκώνω και φεύγω) που λένε οι Ιταλοί. Προτίμησε Ιταλία και νότια Γαλλία. Άψογοι δρόμοι και πολλά αξιόλογα μέρη.
 

manos_XP

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Καλή χρονιά και σε σένα. Ξεκινάω από το μέσο. Παραλαβή από Μπάρι και παράδοση Ανκόνα? Μα αν πάτε με πλοίο γιατί δεν παίρνετε ένα δικό σας? Μεγαλύτερη ελευθερία και οικονομία.
10 ή και 14 μέρες για 4 χώρες? μμμ...εκτός αν είναι διακοπές τύπου mordi e fuggi (δαγκώνω και φεύγω) που λένε οι Ιταλοί. Προτίμησε Ιταλία και νότια Γαλλία. Άψογοι δρόμοι και πολλά αξιόλογα μέρη.

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.Κοιταξαμε παλι τις αποστασεις και τελικα ειδαμε οτι "δεν βγαινει" οπως το σκεφτομασταν !!!
Το ξανασκεφτηκαμε λοιπον σημερα και ειπαμε να το περιοριζαμε σε Γυρο Ιταλιας-Νοτια Γαλλια.
Οπως ειδαμε τις αποστασεις δηλαδη ειπαμε για να κανουμε : Ναπολη,Ρωμη,Φλορεντια,Νικαια,Μοντε Καρλο,Lugano/Λιμνη Κόμο,Μιλανο,Βενετια.Τωρα ειναι να δουμε σε ποιες περιοχες θα κανουμε διαμονη και απο ποιες απλα να περασουμε.

Αυτο παντως γιατ τις 4 χωρες ειναι υπερβολη πιστευω τελικα.:lol:
Νομιζω ομως οτι για Γυρο Ιταλιας και αυτες τις περιοχες στην Νοτια Γαλλια(κοντα στα Ιταλικα συνορα) σε 12-14 μερες γινεται.
Περιμενω τις αποψεις σας :p:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.Κοιταξαμε παλι τις αποστασεις και τελικα ειδαμε οτι "δεν βγαινει" οπως το σκεφτομασταν !!!
Το ξανασκεφτηκαμε λοιπον σημερα και ειπαμε να το περιοριζαμε σε Γυρο Ιταλιας-Νοτια Γαλλια.
Οπως ειδαμε τις αποστασεις δηλαδη ειπαμε για να κανουμε : Ναπολη,Ρωμη,Φλορεντια,Νικαια,Μοντε Καρλο,Lugano/Λιμνη Κόμο,Μιλανο,Βενετια.Τωρα ειναι να δουμε σε ποιες περιοχες θα κανουμε διαμονη και απο ποιες απλα να περασουμε.
Ο λογος που αποφασισαμε να νοικιαζαμε αυτοκινητο ειναι επειδη τελικα βγαινει περιπου ιδια τιμη με το να περασουμε με αυτοκινητο απο Πατρα+τα υπολοιπα εξοδα.

Αυτο παντως γιατ τις 4 χωρες ειναι υπερβολη πιστευω τελικα.:lol:
Νομιζω ομως οτι για Γυρο Ιταλιας και αυτες τις περιοχες στην Νοτια Γαλλια(κοντα στα Ιταλικα συνορα) σε 12-14 μερες γινεται.
Περιμενω τις αποψεις σας :p:p
οκ οι αποστασεις αυτες βγαίνουν άνετα σ' αυτές τις μέρες. πάντως το αυτοκίνητο κοστίζει γύρω στα 80Ε από Μπάρι και 110 από Ανκόνα με επιστροφή. Δεν νομίζω να βγαίνει το ίδιο. Εξαρτάται από το συνεργείο. ο καλός ταξιδευτής πάντως έχει το αυτοκίνητό του πάντα έτοιμο...:)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.961
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Βάλτε την Νίκαια στο μέσον του ταξιδιού σας και μείνετε εκεί 4 μέρες. Με βάση την Νίκαια μπορείτε να κάνετε ημερήσιες βόλτες σε Κάννες, Μόντε Κάρλο, και Σαν Τροπέ. (Συμβουλευτήτε την ιστορία ''Κυανή Ακτή - Σε 2 Ρόδες''). Φροντίστε να κλείσετε από πολύ νωρίς ξενοδοχείο. Το τμήμα της Ιταλίας δεν το γνωρίζω καλά. Από Φλωρεντία για Νίκαια αξίζει μια στάση 2 - 2,5 ωρών στην Πίζα για τον περίφημο Κεκλιμένο Πύργο. Καλύτερα να πάτε με δικό σας αυτοκίνητο όπως λέει και ο Samion.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμφωνώ για Νίκαια. Πολλές επιλογές και σε ενοικιαζόμενα δωμάτια-διαμερίσματα στο τμήμα Κάννες - Σαιν τροπέ. Νάπολη και Φλωρεντία είναι πόλεις που μπορείτε να μείνετε λιγότερο σε σχέση με Ρώμη, Νίκαια. Εκτός αν η επίσκεψη στη Ναπολη περιλαμβάνει Πομπηία, και costiera Amalfitana που θέλουν χρόνο 1-2 μέρες. Να και 2 προτάσεις για αρχή:
Νάπολη (για αυτοκιμητιστές) Naples 4 Star Central Hotel:Four Star Hotel in Naples Downtown - Starhotels
και Ρώμη, Φλωρεντία Holiday inn (και express)
με το δικό μας ΙΧ υπόψη ότι αγνοούμε κλησεις και φωτο απο ραντάρ κλπ...
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
με το δικό μας ΙΧ υπόψη ότι αγνοούμε κλησεις και φωτο απο ραντάρ κλπ...
να αναφερω μιας και μολις επεστρεψα απο το οδικω ταξιδι γερμανια-ιταλια οτι το gps εκανε καταπληκτηκη δουλεια!!!!!πρωτον και δευτερον οτι ο δρομος απο αγκονα μεχρι βερονα δεν ειναι και ο καλυτερος 2 λωριδες η μια γεματη με φορτηγα και στην αλλη τρελη ιταλοι που τρεχουν στο οριο με οτι κουβα και αν τους δωσεις:haha:απιστευτοι ειναι ολοι πανω σε ενα αυτοκινητο,επισης και το οδοστρωμα δεν ειναι πολυ καλο,αλλα ο οριζοντιος αξονας μιλανο-βενετια υπεροχος δρομος να λεμε και τα καλα;)
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
με το δικό μας ΙΧ υπόψη ότι αγνοούμε κλησεις και φωτο απο ραντάρ κλπ...
Τι ακριβώς εννοείς;;;;
Αν μου κόψουν κλήση στην Ιταλία με το δικό μου αμάξι δεν την πληρώνω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι ακριβώς εννοείς;;;;
Αν μου κόψουν κλήση στην Ιταλία με το δικό μου αμάξι δεν την πληρώνω;
ο ΚΟΚ (και ο δικός μας) λέει ότι η κλήση που γράφεται σε αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες πληρώνεται επιτόπου μετρητά.Τις κλήσεις για παρκάρισμα όμως, όπως και από autovelox και από το διάσημο tutor που σε φωτογραφίζει, απλά τις αγνοούμε..Η Ελλάδα απ'ότι ξέρω ως σήμερα δεν έχει κάνει καμμία διακρατική συμφωνία για προώθηση των κλήσεων στον κάτοχο του ΙΧ. Οπότε ως το 2015, που λήγει η προθεσμία της ΕΕ για την ανωτέρω προώθηση σε όλα τα κράτη, τις κλήσεις που ανέφερα τις αγνοούμε. Εγώ έχω μια αρκετά μεγάλη συλλογή...Αδυναμία μου οι δημοτικές..ως 7 την ίδια μέρα.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
δηλαδή κάποιες φλασιές απο κάμερες που έφαγα το καλοκαίρι στη Γαλλία με τη μοτο μου να να μη τις περιμένω? :clap:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ενδιαφέρον το ταξίδι που ετοιμάζεις αλλά να έχεις κάποια πράγματα υπ'όψη σου. Οι Ιταλικοί αυτοκινητόδρομοι έχουν πάρα πολύ κίνηση. Αυτό που έχεις υπ'όψη σε κάποιες πόλεις απλά να μπαίνεις για λίγο και να φεύγεις να υπολογίσεις αρκετές ώρες κάθε φορά. Για να μπεις σε ένα αυτοκινητόδρομο θα χρειαστείς ορισμένες φορές να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα σε παράδρομους μέχρι την είσοδό της. Και αυτό σημαίνει χρόνο. Αφού πας με πλοίο σίγουρα με το δικό σου. Ούτε συζήτηση. Η ευκολία που σου παρέχει δε συγκρίνεται.
Όσον αφορά τις κλήσεις που αναφέρει ο Samion δεν ξέρω τι γίνεται από νομική άποψη αλλά φίλος που ταξιδεύαμε μαζί φέτος έλαβε πριν λίγες ημέρες την κλήση από την Ιταλική τροχαία για παράβαση του καλοκαιριού του 2007!! Τι θα γίνει αν δεν πληρώσει δεν ξέρει κανένας. Κάποιος τούπε οτι ενδέχεται να μπει τελικά στο εκκαθαριστικό. Είδομεν!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.466
Likes
9.426
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενδιαφέρον το ταξίδι που ετοιμάζεις αλλά να έχεις κάποια πράγματα υπ'όψη σου. Οι Ιταλικοί αυτοκινητόδρομοι έχουν πάρα πολύ κίνηση. Αυτό που έχεις υπ'όψη σε κάποιες πόλεις απλά να μπαίνεις για λίγο και να φεύγεις να υπολογίσεις αρκετές ώρες κάθε φορά. Για να μπεις σε ένα αυτοκινητόδρομο θα χρειαστείς ορισμένες φορές να κάνεις αρκετά χιλιόμετρα σε παράδρομους μέχρι την είσοδό της. Και αυτό σημαίνει χρόνο. Αφού πας με πλοίο σίγουρα με το δικό σου. Ούτε συζήτηση. Η ευκολία που σου παρέχει δε συγκρίνεται.
Όσον αφορά τις κλήσεις που αναφέρει ο Samion δεν ξέρω τι γίνεται από νομική άποψη αλλά φίλος που ταξιδεύαμε μαζί φέτος έλαβε πριν λίγες ημέρες την κλήση από την Ιταλική τροχαία για παράβαση του καλοκαιριού του 2007!! Τι θα γίνει αν δεν πληρώσει δεν ξέρει κανένας. Κάποιος τούπε οτι ενδέχεται να μπει τελικά στο εκκαθαριστικό. Είδομεν!
δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, απλά ανέφερα την εμπειρία μου. κλήσεις έχω πάρει αρκετές στην Ιταλία και ποτέ δεν έχω πληρώσει καμμία.Ειδικά από δημοτική αστυνομία. Με εκπλήσσει ότι έφτασε κλήση από Ιταλία εδώ! Να έχει αλλάξει κάτι?τόσο γρήγορα? Η Ιταλία έχει διακρατική συμφωνία μόνο με Αυστρία, Γαλλία και συζητούσε με Γερμανία. Μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να έχει κάνει με Ελλάδα γνωρίζοντας τους ρυθμούς μας. Η ΕΕ είχε βάλει περιθώριο ως το 2015 για να ισχύουν οι κλήσεις σε όλα τα κράτη μέλη. Χωρίς διακρατική συμφωνία αποκλείω φυσικά να μπει κληση σε εκκαθαριστικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.414
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom