Βοσνία-Ερζεγοβίνη Δεκαπενταύγουστος στο Сарајево

Konstantinb

Member
Μηνύματα
262
Likes
1.193
Ευτυχώς δεν πλήρωσα την επιμονή και ξεροκεφαλια μου καθώς η μαγνητική είχε δώσει ρήξη μηνίσκου μόλις και ήμουν με επιγονατίδα κουτσαινοντας. Το ταξίδι είχε κλειστεί επίσης σφήνα λόγω των οικονομικών εισιτηρίων (40€) και επιστροφή στα σόλο ταξίδια μετά από την Αργεντινή. Τα καλά των σοσιαλ και του να βγαίνεις από το box μας έδωσε δύο όμορφες μέρες με τον ψηλό που κινούμαστε λίγο πολύ στα ίδια και κάναμε ωραία παρέα. Αν έμενα ακόμη Θεσσαλονίκη σίγουρα θα τα λέγαμε σε κανένα Σάρωθρον. Αρκεί όμως ότι ξέρεις ότι υπάρχουν άτομα μισοχαζα σαν και εσένα τριγύρω, που βλέπουν τα ταξίδια με την ίδια οπτική και τα κοινωνικοπολιτικα τουλάχιστον όχι προσπερνώντας τά. Και εις άλλα με υγεία πάνω απ' όλα ✌😌🏴‍☠️✈
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.421
Likes
49.776
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Τα καλά των σοσιαλ και του να βγαίνεις από το box μας έδωσε δύο όμορφες μέρες με τον ψηλό που κινούμαστε λίγο πολύ στα ίδια και κάναμε ωραία παρέα. Αν έμενα ακόμη Θεσσαλονίκη σίγουρα θα τα λέγαμε σε κανένα Σάρωθρον. Αρκεί όμως ότι ξέρεις ότι υπάρχουν άτομα μισοχαζα σαν και εσένα τριγύρω, που βλέπουν τα ταξίδια με την ίδια οπτική και τα κοινωνικοπολιτικα τουλάχιστον όχι προσπερνώντας τά. Και εις άλλα με υγεία πάνω απ' όλα ✌😌🏴‍☠️✈
Είσαι υπέροχος φίλε και συνταξιδιώτη, πολύ ωραία όσα έγραψες, σε περιμένω με το καλό Θεσσαλονίκη να τα πούμε και να τα πιούμε όπως ξέρουμε, ή γιατί όχι και σε κανένα άλλο ανάλογο ταξιδάκι! ✌:cool:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.421
Likes
49.776
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
@psilos3 τι fashion statement ηταν αυτο; φουστα με μπασκετικη φανελα ΚΑΙ μουσι! Ευγε!
Είναι λίγο άθλιο έτσι όπως το περιγράφεις όντως αλλά θα φορεθεί πολύ το επόμενο καλοκαίρι!:haha:
Σαν διάσημος που είμαι, λανσάρω μόδα...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.682
Likes
14.198
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι λίγο άθλιο έτσι όπως το περιγράφεις όντως αλλά θα φορεθεί πολύ το επόμενο καλοκαίρι!:haha:
Σαν διάσημος που είμαι, λανσάρω μόδα...
Φάσιο άικο :haha:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.421
Likes
49.776
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Κυρίως αυτό, με το που με βλέπεις το λες! :haha:


Πολύ ωραία (και) αυτή η ιστορία σου @psilos3 , σε ευχαριστούμε πολύ!
Σ' ευχαριστώ κι εγώ για τα όμορφα λόγια σου!
Ένα μικρό κεφάλαιο ακόμα και ο κλασσικός απολογισμός και κλείνει κι αυτή η ιστορία.;)
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
108
Likes
164
Φίλε τρομερό ταξίδι και τρομερή ιστορία ! Τον ειχα ως προορισμό στον νου μου, αλλα μετά απο την αφηγησή σου, νομιζω θα ειναι το επόμενο προγραμματισμένο - γιατί ήδη εχω κλείσει τα επόμενα δυο σε Ζαγκρεμπ, Λουμπλιανα & Μπολόνια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.421
Likes
49.776
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Φίλε τρομερό ταξίδι και τρομερή ιστορία ! Τον ειχα ως προορισμό στον νου μου, αλλα μετά απο την αφηγησή σου, νομιζω θα ειναι το επόμενο προγραμματισμένο - γιατί ήδη εχω κλείσει τα επόμενα δυο σε Ζαγκρεμπ, Λουμπλιανα & Μπολόνια.
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)
Η αλήθεια είναι πως όντως βγήκε ωραίο το μικρό αυτό ταξιδάκι που ούτε εγώ δε το περίμενα, αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που αποφάσισα να το περιγράψω μέσω της ιστορίας.
Σίγουρα θα επιστρέψω για όσα υπόλοιπα έχω στην πόλη και για συνδυασμό με κάτι ακόμη, καλή ώρα όπως το Ζάγκρεμπ - Λιουμπλιάνα που έχεις να κάνεις εσύ και είναι πολύ δυνατό!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.421
Likes
49.776
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Μα πότε κιόλας τέλειωσε;



Τόσο λίγο. Τόσο όσο ίσως. Αρκετό για να μου ταρακουνήσει λίγο τον Αύγουστο και να μου δώσει ιδέες για επόμενες εξορμήσεις. Αυτά είναι τα Βαλκάνια!

Πριν τις δέκα άφησα το ξενοδοχείο έχοντας απαρνηθεί για δεύτερη μέρα το πρωινό του, προκειμένου να βρω τον Κώστα που με περίμενε για καφεδάκι σ’ ένα ιδιαίτερο μαγαζί στον πεζόδρομο, πιθανότατα παλιό τσαγκαράδικο όπως φανέρωνε η διακόσμηση του:

DSC_0745c (2).jpg
DSC_0745c (3).jpg


Η πείνα μας έκανε ν’ ανακαλύψουμε τον διπλανό φούρνο με το όνομα Imaret, όχι μόνο εμείς αλλά και αρκετοί άλλοι τουρίστες παρόλο που ήταν σχετικά κρυμμένος, με τα πολύ ωραία πραγματάκια που τιμήσαμε δεόντως:

DSC_0745c (4).jpg
DSC_0745c (6).jpg


Οι στιγμές ήταν λίγες και μ’ ένα μισάωρο να μένει διαθέσιμο κάτσαμε δίπλα στο Fabrica και για έναν κρύο καφέ. Απέναντι μπορεί να βρει κανείς και να ψωνίσει από το παραδοσιακό καφεκοπτείο «Džemkof», κάτι που έκανα κι εγώ μιας και το ‘χα σταμπάρει από την πρώτη κιόλας μέρα:

DSC_0745c (7).jpg
DSC_0745c (8).jpg


Χωρίς να βιαζόμαστε ιδιαίτερα (κακώς) σηκωθήκαμε προς τη στάση του λεωφορείου. Οι πληροφορίες στο διαδίκτυο είναι λίγο αμφιλεγόμενες, όμως στην περίπτωση μας πήγαν όλα καλά.

DSC_0745c (9).jpg


Δείχνω για όποιον χρειαστεί το σημείο που βρίσκεται η στάση του 200E, που με κόστος 2,5 ευρώ σας μεταφέρει στο αεροδρόμιο:

DSC_0745c (11).jpg


Ένα αεροδρόμιο πολύ πρόχειρα φτιαγμένο για να εξυπηρετήσει τόσο κόσμο και με ένα μόνο σημείο ελέγχου ανοικτό για 150 άτομα, όπου μπορεί κανείς εύκολα να μπλέξει οπότε απλά να γνωρίζετε ότι πρέπει να είστε νωρίς και να μη σκαρφίζεστε μηχανορραφίες όπως εμείς.

DSC_0745c (12).jpg


Τουλάχιστον το αεροπλάνο καθυστέρησε ελάχιστα δίνοντας μου την ευκαιρία να ψωνίσω και μια παραδοσιακή γράπα και μερικά μπισκότα με γέμιση σύκο (εθνικό τους προϊόν, δοκιμάστε τα πάντα), επιβιβάζοντας μας νωρίς το μεσημέρι για την πτήση της επιστροφής, βλέποντας τις τελευταίες ωραίες εικόνες της Βοσνίας Ερζεγοβίνης απ’ το παράθυρο:

DSC_0745c (13).jpg


Μια ώρα μετά η πολύ ωραία, μικρή και πολύ περιεκτική αυτή εκδρομή έφτανε στο τέλος της, επιστρέφοντας για δεκαπενταύγουστο στην καυτή μέχρι ασφυξίας το καλοκαίρι του ’24 Θεσσαλονίκη…

DSC_0745c (15).jpg


Επιστροφή απ' τα Βαλκάνια.
Πάντα τέτοια! :cool: ✌
 

greco

Member
Μηνύματα
1.153
Likes
3.347
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ευγε για την ιστορία κι ευχαριστώ. Ευχές για καλή συνεχεια απο εναν άλλο ψηλό😂
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.439
Likes
7.900
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πολύ φωτογενή μέρη. Εκτός κι αν φταίει ο φωτογράφος… :bleh:
Άλλη μια καλή ιστορία από σένα κι αναμένουμε τα χρωστούμενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.928
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom