Δίλημμα: Ρουμανία ή Ντουμπάι;

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
Καλησπέρα!
Ξέρω, καμιά σχέση μεταξυ των δυο προορισμων. Ψάχνω το επόμενο (οικογενειακό) μας ταξίδι. Οι επιλογες μας είναι Πασχα Ντουμπάι (βρήκα φθηνά εισιτήρια και θα τα έκλεινα από τώρα αν ημουν σίγουρη) ή Ρουμανία το καλοκαίρι (το επόμενο). Έχουμε 3 παιδια, 11, 8 και 2 ετών. Η ερώτησή μου είναι πού πιστεύετε ότι θα περασουν καλυτερα τα παιδια (και επομένως κι εμείς;) Ταξιδευουμε συχνά με τα παιδια, μόνο εντός Ευρωπης, και είναι εξοικειωμένα με 10-12ημερα ταξίδια στη διάρκεια των οποίων αλλάζουμε 2-3 πολεις, κάνουμε πολλες δραστηριότητες στη φυση, σπηλιές, zip lines κλπ.
Εγώ το Ντουμπάι δεν το ειχα στη λίστα γιατί δεν είναι του γουστου μου, θα είναι όμως κάτι διαφορετικό και τα παιδια νομίζω θα ξετρελαθουν (ουρανοξύστες, θεματικά παρκα, έρημος). Μήπως είναι όμως πολυ μικροί ακόμα και ειναι κρίμα να το "χαραμισω"; Να το αφήσω για αργότερα; Κάτι άλλο για το Ντουμπάι που μου διαφεύγει;

Για τη Ρουμανία ξέρω τι να περιμένω, οκ θα είναι άλλο ένα ταξίδι μας. Τι λέτε;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.374
Likes
3.812
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Καταρχήν πάσχα Ντουμπάι θα έχει εύκολα 35+ βαθμους Κελσίου -- θα την παλέψετε ?
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
Ευχαριστώ sassenach! Οταν έχεις χρόνο/ορεξη, θες να μου το αναλύσεις λιγάκι;
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
120
Likes
66
λοιπον το 32 με 35 βαθμους στην ερημο ειναι τρελλα αστο δεν παλευεται φετος την φαγαμε τις αποκριες μονο μεσα στα μαλλ την βγαζαμε σιγουρα για τα παιδια τα θεματικα παρκα ειδικα στο αμπουνταμπι ειναι τρελλα απλα το χερι θα μπαινει βαθεια στην τσεπη νεροτσουλιθρες δελφινια στο ατλαντις ειναι τρελλα αλλα και 85 αρια το ατομο
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
257
Likes
221
Τις απόκριες 32-35 βαθμους; Δηλαδή Μαρτιο; Πωωωω απογοητευτικό. Μήπως εννοείς ότι είχε τόσους μονο στην έρημο και όχι και στην πολη;
Θεματικά παρκα όταν λες στο Άμπου Ντάμπι, ποια εννοεις; Εμείς μόνο για Ντουμπάι λέμε, 6 μέρες. Ακριβά όλα ε; Εκδρομη στην έρημο, ενυδρείo, Legoland, νεροτσουληθρες, ολα; Χμμμ... Εμ είδες γι'αυτό το οργανωνω από τώρα, να κανονισουν το χαρτζιλίκι τους! 🤣😭
 

Efi.k

Member
Μηνύματα
19
Likes
77
Τις απόκριες 32-35 βαθμους; Δηλαδή Μαρτιο; Πωωωω απογοητευτικό. Μήπως εννοείς ότι είχε τόσους μονο στην έρημο και όχι και στην πολη;
Θεματικά παρκα όταν λες στο Άμπου Ντάμπι, ποια εννοεις; Εμείς μόνο για Ντουμπάι λέμε, 6 μέρες. Ακριβά όλα ε; Εκδρομη στην έρημο, ενυδρείo, Legoland, νεροτσουληθρες, ολα; Χμμμ... Εμ είδες γι'αυτό το οργανωνω από τώρα, να κανονισουν το χαρτζιλίκι τους! 🤣😭
Εμείς πήγαμε φέτος τέλος Απριλίου και πετύχαμε καιρό γύρω στους 30 βαθμούς. Νομίζω είμαστε συνηθισμένοι μου θύμησε όπως είναι η Αθήνα Ιούνιο μήνα ... Γενικά έχει πολλά πράγματα για παιδιά , κι εγώ δεν το περίμενα! Το προτείνω θα περάσετε πολύ καλά
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
3.797
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ψήφος στο Ντουμπάι- Αμπου Ντάμπι από εμένα. Εγώ έχω να πάω χρόνια, αλλά τα ανίψια μου (8 κ 5 χρονών) που βρέθηκαν εκεί το Μάρτιο του 2023 ξετρελαθηκαν με τα πάντα στην κυριολεξία (ειδικά με τα θεματικά παρκα, το safari κ τα malls).
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Για τον καιρό μην αγχώνεστε, 20 Απριλίου που πήγαμε φέτος Ντουμπάι ήταν πολύ καλά! Είχε 28-32 βαθμούς, ήταν παντού υποφερτά!

Ωστόσο, για τόσο μεγάλη οικογένεια στο Ντουμπάι, πρέπει να υπολογίσετε ένα budget τουλάχιστον των 4000 ευρώ για φαγητό και δραστηριότητες εκεί! Είναι πανάκριβο και οι δραστηριότητες, αν και πολλές, το ίδιο πανάκριβες.

Δηλαδή, αν δεν είστε διατεθιμένοι να δώσετε τόσα λεφτά για να δείτε-κάνετε 5 πράγματα, δεν έχει κάτι άλλο το Dubai να δείτε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.569
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ sassenach! Οταν έχεις χρόνο/ορεξη, θες να μου το αναλύσεις λιγάκι;
Βεβαίως να το αναλύσουμε, γιατί όχι; Καταρχάς με ξάφνιασε αυτό το "δίλημμα" που έχεις. Θα το χαρακτήριζα πρωτότυπο! :D Θα ήθελα να μου πεις πως προέκυψε.

Τα ΗΑΕ είναι μία χώρα που βρίσκεται στο πάτο της ταξιδιωτικής μου λίστας. Θα πάω όταν θα έχω ξεμείνει απο προορισμούς. Δλδ πολύ δύσκολα σε αυτή τη ζωή που διανύω... Η Ρουμανία απο την άλλη είναι μία απο τις αγαπημένες μου χώρες και έχω πάει ήδη τρεις φορές και θα ξανα πάω!

Δεν με ελκύουν τα αστικά τοπία άκρατου πλούτου, που το μόνο που έχουν να προσφέρουν είναι μαθήματα απληστίας και υπερκαταναλωτισμού. Και τι θα μπορούσε να προσφέρει ένας τέτοιος προορισμός σε ένα παιδί; Για μένα τίποτα καλό.
Απο την άλλη η Ρουμανία είναι μία χώρα με τρομερές αντιθέσεις απο άκρη σε άκρη και σε πολλά επίπεδα, έχει υπέροχη φύση, και πλούσια ιστορία! Θα προτιμούσα τα παιδιά μου να κάνουν βόλτα με ένα ατμοκίνητο τρενάκι που διασχίζει τα πανέμορφα δάση των Καρπαθίων στις Μαραμούρες, να παίξουν στο πάρκο των δεινοσαύρων στο Rasnov, να περιηγηθούν σε πραγματικά κάστρα και οχυρά και να κάνω αυτήν την επίσκεψη όσο πιο διαδραστική μπορώ, να δουν πρωτότυπους αρχαιολογικούς χώρους και να εξάψω τη φαντασία τους με ιστορίες, να επισκεφτούν υπαίθρια μουσεία και να γνωρίσουν την λαογραφία ενός άλλου λαού, να δουν και να γνωρίσουν πόλεις και χωριά με διαφορετική αρχιτεκτονική απο τη δική μας, να κάνουν βαρκάδα σε ένα πραγματικά υπέροχο βιότοπο και πολλά άλλα...
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
120
Likes
66
στο αμπου νταμπι εχει το παρκο της φερραρι της warner bros και κανα δυο αλλα αν δεν κανω λαθος μπορεις να βρεις πληροφοριες ευκολα οντως ριξαμε μαρτιο μηνα τον ιδρωτα της ζωης μας καθημερινα υπεφερες να καταλαβετε στο μπουρτζ χαλιφα εκτος μαλλ πρωι ελαχιστοι ηταν στα συντριβανια μεχρι το απογευμα εξω περπατουσε και εσταζες οποτε τη βγαζαμε στην πισινα στο ντουμπαι εχει το ακουαριουμ στο ατλαντις με δελφινια νεροτσουληθρες το λεγκολαντ για παιδια ενα αλλο παρκο με νεροτσουλιθρες κατω απο το μπουρτζ αλ αραμπ το γκλομπαλ βιλλατζ μαλλον ειαι για μεγαλους θα ελεγα δεν ξερω περισσοτερο το ντουμπαι ειναι φουτουριστικο με τους ουρανοξυστες και πολλα μαλλ για αγορες ψαξτε το καλα για τα παιδια ζεστη για την πολη λεμε στην ερημο δεν βγαιναμε απο το αυτοκινητο ειπαμε 85 αρι το ατομο φερραρι ατλαντις
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.220
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom