Γεια σας!!

diamondlover

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνστ/πολη για milonga!
Ταξίδι-Όνειρο
Yellowknife
Γεια σε όλους και από μένα! Πριν συστηθώ έχω να πω ότι είστε φοβεροι παιδιά. Έχετε δημιουργήσει μια παρέα γεμάτη παλμό και πολυ πολυ ενδιαφέρουσες συζητησεις!!!
Εγώ λοιπόν είμαι η Γαβριέλλα, από Κυκλάδες, αλλά σπουδάζω Ξάνθη. Οι πιο πρόσφατες πόλεις που επισκέφτηκα είναι η Βαρκελώνη και το Λονδίνο και έχω ήδη κλείσει εισητήρια το Δεκεμβρη για Βιέννη και Άμστερτναμ. Νομίζω όμως πως όσα 5ημερα ταξιδάκια και να κάνω δε θα ικανοποιηθώ αν δε ζήσω έξω κανονικά για κάμποσο καιρό...!
Όνειρο μου είναι οι γονείς μου να μπορούν να κάνουν τουλάχιστον 2 ταξίδια το χρόνο σε μέρη του εξωτερικού. Θα μου δινε μεγάλη χαρά μιας και με τις δουλειές τους το χουνε στερηθει αυτό.
Για μένα δεν ανησυχώ. Πιστεύω ότι όταν μια ψυχή είναι ταξιδιάρα θα εκμεταλλεύεται πάντα τις ευκαιρίες για εξορμήσεις!!
Αυτά για την ώρα! Είμαι ενθουσιασμένη που ανακάλυψα τη σελίδα αυτη! Έχω πολλά να μάθω!:D:D:D:D:D
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γεια σου και σενα!εχεις δικιο η παρεα ειναι τελεια!καταρχην ειμαι σιγουρη οτι περνας καλα στην ξανθη(εχω συγγενεις εκει και παω συχνα).εγω παω σε δυο μηνες βαρκελωνη οποτε αν θες στειλε μου πληροφοριες με μηνυμα προσωπικο για να μην τους κουραζουμε.τον μαιο πηγα αμστερνταμ και ειναι υπεροχο!!!!!πιστευω θα το λατρεψεις.και τα 5ημερα ταξιδια κατι ειναι απο το τιποτα,ε?καλοσωρισες!!
 

diamondlover

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνστ/πολη για milonga!
Ταξίδι-Όνειρο
Yellowknife
σ΄ευχαριστώ! και συ καινούρια είσαι βλέπω! εμένα η βαρκελώνη με ξετρέλανε και πιστεύω και συ θα πάθεις το ίδιο! Με την πρώτη ευκαιρία θα σου γράψω για τη μικρή μου εμπειρία τη νυχτερινή κυρίως (αν σε ενδιαφέρει) γιατι και οι βραδιές στην πόλη αυτή ειναι τέλειες!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλώς την την Γαβριέλα από τις υπέροχες Κυκλάδες. Από ποιό νησί είσαι; Γράψε μας και κάτι για την πατρίδα σου ή από την όμορφη Ξάνθη. Φυσικά και οτι έχεις ευχαρίστηση από τα ταξίδια σου στο εξωτερικό.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλώς ήρθες στη παρέα μας :clap: και ευχόμαστε να βρείς χρήσιμες πληροφορίες στο forum.Στη Βιέννη θα περάσεις τέλεια, είχαμε πάει και εμείς πέρσυ τα Χριστούγεννα, είνα πολύ όμορφη πόλη. Έχω ακούσει και για το Άμστερνταμ τα καλύτερα οπότε περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
 

anti1

Member
Μηνύματα
41
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χμ...δεν ξέρω ακόμη
Καλωσήρθες Γαβριέλλα! Και καλά ταξίδια! :)Συνδιάζεις Ξάνθη και Κυκλάδες, τι άλλο θέλεις? Πολύ αγαπημένα μέρη και τα δύο για εμένα.
 

diamondlover

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνστ/πολη για milonga!
Ταξίδι-Όνειρο
Yellowknife
Γεια σας παιδιά καλώς σας βρίσκω όλους! Από Νάξο είμαι και εκεί μένω τώρα αλλά μέχρι τα 20 ζούσα στη Σύρο. Δυο λόγια μιας και το πρότεινε η Ερση: Το δυνατό σημείο της Νάξου θα έλεγα οτί είναι οι παραλίες και οι αμμουδιές της. Νιώθω τυχερή που το σπίτι μου είναι πάνω σε μια σειρά παραλιών σαν αυτή της φώτο! Το νησί έχει όμως και υπέροχα γραφικά ορεινά χωριά με δυνατή παράδοση και ωραία πανηγύρια τα "βιολιά" που λέμε εμείς.
Όσο για την Ξάνθη η παλιά πόλη είναι σίγουρα αυτή που σε κερδίζει και οι φοιτητές κινούμαστε κυρίως εκεί. Η ιδανικότερη εποχή για να την επισκεφτεί κανείς είναι χωρίς αμφιβολία η πρώτη εβδομάδα του σεπτεμβρη στις "γιορτές της παλιάς πόλης". Δωρεάν συναυλίες κάθε βράδυ, ενδεικτικά φέτος ήρθανε ο Μαρκόπουλος με τον Ιωαννιδη και ο Σαββόπουλος με τον θ.Παπακωνσταντινου. Δεκάδες σύλλογοι ψήνουν σουβλάκια στα στενά και υπάρχουν ζωντανές μουσικές για πολύ χορό σε κάθε γωνιά για όλα τα γούστα, από παραδοσιακά μεχρι έντεχνα και λάτιν.
Τον υπόλοιπο καιρό ,ιδιαίτερα το χειμώνα, είναι ήσυχη πόλη και μελαγχολική.
Σας χαιρετώ για την ώρα!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
γαβριελλα,εγω εχω μια φιλη απο ναξο αλλα δεν καταφερα να ερθω ποτε στο νησι.οσο για ξανθη ειμαι στον διονυσο!!!!!!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Καλώς ήρθες Γαβριέλλα!
τυχερή που είσαι από τη Νάξο! είναι μάλλον το αγαπημένο μου Κυκλαδίτικο νησί.. αυτή η Πλάκα ιδίως είναι ΘΕΪΚΗ!!!
 

diamondlover

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνστ/πολη για milonga!
Ταξίδι-Όνειρο
Yellowknife
mary a χαίρομαι ιδιαίτερα που σου άρεσε η Πλάκα :D είναι και η παραλία που επιτρέπεται ελεύθερα ο γυμνισμος!! Αν προχώρησες λίγο πιο πέρα είναι οι παραλίες Ορκός και Μικρή Βίγλα εξίσου όμορφες.
σκιουρε εγώ μένω στην κεντρική πλατεία κοντά αλλα αυτές τις μέρες θα μετακομίσω στις φοιτητικές εστίες έξω από την ξάνθη!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τυχερή που είσαι! Στη Νάξο λάτρεψα τη χώρα της. Έχει πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα για κυκλαδονήσι. Πιο μεσαιωνικό, πιο γοτθικό δε ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω. Θυμόμουν και τις περιγραφές που μου έκανε η γιαγιά μου η οποία ήταν εσωτερική στις καλόγριες ως μικρό κοριτσάκι, στο οικοτροφείο τους και χαιρόμουν να ανακαλύπτω τις περιοχές στις οποίες αναφερόταν: Εγγαρές και τις Μέλανες οπου τις πήγαιναν για παραθερισμό το καλοκαίρι. Χάρηκα πολύ με την όμορφη Απείρανθο και τους εντυπωσιακούς μεσαιωνικούς πύργους που υπάρχουν διάσπαρτοι σε όλη την υπαιθρο. Επίσης με είχε εντυπωσιάσει το αρχαιολογικό μουσείο της. Κάποια φορά θα μείνω πολύ καιρό προκειμένου να την εξερευνήσω με πληρότητα. Και μου έχει μείνει ανεξίτηλα στη μνήμη μου ένα μικρό καφενεδάκι σε ένα περιβόλι με λεμονιές και νερά και έναν κούρο στο πλάι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom