Βρώμικοι λαοί (στην Ευρώπη)!

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Προφανώς δεν εννοούσα χρησιμοποιώντας τη λέξη "άστεγος" ότι φταίνε οι ίδιοι για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται από πλευράς υγιεινής. Και φυσικά δεν κατηγορούμε τους ανθρώπους αυτούς, για όνομα του Θεού! Εδώ ένας άνθρωπος με πρόσβαση σε όλες τις ανέσεις αρχίζει να μυρίζει αν μια μέρα για τον Α ή Β λόγο δε μπορέσει να κάνει ένα μπάνιο, πόσο μάλλον όσοι δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Εννοείται ότι η χρήση του όρου από πλευράς μου δεν είχε καμία ρατσιστική προέκταση, τον χρησιμοποίησα απλά για να περιγράψω μια κατάσταση η οποία, δυστυχώς ειδικά τα τελευταία χρόνια, είναι γνωστή σε όλους μας. Λυπάμαι πολύ αν από κάποιους θεωρήθηκε, έστω σε έναν βαθμό προσβλητική, δεν είχα τέτοιο στόχο.
Κατερίνα, η έκφραση δεν είναι δική σου, είναι ρεαλιστικότατη και όπως και η έκφραση δουλεύω σα μαύρος δεν χαρακτηρίζει κανέναν ρατσιστή! αυτό που επεσήμανα εγώ είναι ότι οι άστεγοι εκ των πραγμάτων αποκλείονται κοινωνικά και ότι η ταξικότητα, δηλαδή η οικονομική κατάσταση των ανθρώπων σε ένα λαό ή ίσως και η οικονομική κατάσταση διαφορετικών λαών, προσδιορίζει σε κάποιο βαθμό την πρόσβαση τους στην καθαριότητα. Ο άστεγος δεν έχει χρήματα άρα έχει πρόβλημα καθαριότητας, αντικειμενικά είναι βρώμικος. Αναφορά υπήρξε σε μία έκφραση που αφορά την κοινωνία, όχι άτομα! Προφανέστατα αυτά που γράφεις..
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Συγγνώμη αν αυτό που έγραψα για την αναγκαιότητα ύπαρξης δημοσίων λουτρών ξυνισε φιλοσοφικά σε κάποιους, αλλα σε μια χώρα σαν τη δική μας που από επιλογή κάποιον έγινε σταυροδρόμι ανθρώπων που αποκλείονται εδώ χωρίς οι ίδιοι να το επιλέξουν το να μιλάμε για ένταξη (ή επανένταξη) μου φαίνεται αστείο, δεν υπάρχει λόγος πάντως να μην τους δίνεται τρόπος να πλυθουν, να αφοδευσουν, να φάνε και να κοιμηθούν έως ότου φύγουν για κάπου άλλου. Και συγγνώμη αν κάποιοι τρώνε πρωινό και ταραχτουν Ε! Πόσο υποκριτές έχουμε γίνει που θεωρούμε προσβλητική την ιδέα δημοσίων λουτρών δλδ!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σωπα ρε North που ειναι και ξεκαθαρο το τεντωμα... Εγινε μια διορθωση στη φραση της Κατερινας, την οποια προς τιμη της δεχτηκε.
To τέντωμα έχει να κάνει ότι στο παρόν θέμα έχουμε βγάλει βρωμιάρηδες τους μισούς Ευρωπαίους και όταν η κοπέλα είπε κάτι ρεαλιστικό για τους αστέγους ανεξαρτήτως φυλής μόνο που δεν τη βγάλαμε ρατσίστρια... όταν χαρακτηρίζεις ένα λαό ως βρωμιάρη (όπως γίνεται στο τόπικ) δεν είναι ξεκάθαρος ρατσισμός;
 

theloellinika

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μυστικό
Ταξίδι-Όνειρο
Αγαθονήσι-Ψέριμος
Πάντως στην Ελλάδα πολύς κόσμος (γυναίκες κυρίως!) κάνει μπάνιο ανεξάρτητα από καιρικές συνθήκες...Στο καταχείμωνο θα συναντήσεις κοπέλες που λούζονται και κάνουν μπάνιο καθε μερα,χωρίς απαραίτητα να δουλεύουν ή να αισθάνονται πως ίδρωσαν ή "βρωμισαν" με κάποια συγκεκριμένη ασχολία :D
Ομως είναι αυτονόητο ότι κάθε φορά που θα σε "καλέσει η φύση" ακολουθεί καθαριοτητούλα!Η εστω στο τελος της μερας.Αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στις συνηθειες των Γάλλων και των Αγγλων να υποθέσω...:roll:
 

theloellinika

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μυστικό
Ταξίδι-Όνειρο
Αγαθονήσι-Ψέριμος
Πάντως στην Ελλάδα πολύς κόσμος (γυναίκες κυρίως!) κάνει μπάνιο ανεξάρτητα από καιρικές συνθήκες...Στο καταχείμωνο θα συναντήσεις κοπέλες που λούζονται και κάνουν μπάνιο καθε μερα,χωρίς απαραίτητα να δουλεύουν ή να αισθάνονται πως ίδρωσαν ή "βρωμισαν" με κάποια συγκεκριμένη ασχολία :D
Ομως είναι αυτονόητο ότι κάθε φορά που θα σε "καλέσει η φύση" ακολουθεί καθαριοτητούλα!Η εστω στο τελος της μερας.Αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στις συνηθειες των Γάλλων και των Αγγλων να υποθέσω...:roll:
Δεν εννοώ καθαριοτητα χεριων :D
 

John Doe

Banned
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Στο καταχείμωνο θα συναντήσεις κοπέλες που λούζονται και κάνουν μπάνιο καθε μερα,χωρίς απαραίτητα να δουλεύουν ή να αισθάνονται πως ίδρωσαν ή "βρωμισαν" με κάποια συγκεκριμένη ασχολία :D
Προσωπικά δεν βρίσκω κατι παράξενο σε αυτό:roll:
και γω το ιδιο λειτουργω και ας μην ειμαι....κοπελα
Δεν κανω μπάνιο με την ιδια λογικη που πλένω ενα μπλουζακι οταν βρωμισει
Το μπάνιο ειδικα στο τελος της ημερας, εκτος απο την πρακτική εννοια του ξεβρωμισματος,έχει να κάνει και με αλλου ειδους ιδιοτητες (χαλάρωση,ευεξια,ευχαριστιση)
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είμαι πολύ καινούρια στο φόρουμ κι ακόμα δεν ξέρω πώς να κάνω επισύναψη μηνυμάτων άλλων χρηστών. Προσπάθησα, λόγω του ότι ακόμα δεν με ξέρετε να είμαι συγκρατημένη και μετριοπαθής στις απαντήσεις μου, μην κακο-γνωριστούμε από τώρα, είπα. Αλλά ήρθε η ώρα να διευκρινίσω δυο -τρία πράγματα.
- North66 το τελευταίο σου μήνυμα ήταν εξαιρετικά εύστοχο, το εν λόγω topic από μόνο του έχει μια δόση "ρατσιστική", όπως λες, έχουμε θάψει τη μισή Ευρώπη, αλλά αυτό είναι ΟΚ, περιμένω και τους φιλόζωους σε λίγο να με "κράξουν" επειδή κατηγόρησα το ποντίκι στο εστιατόριο που έτρεχε χωρίς να τηρεί τις διατάξεις του Γαλλικού ΚΟΚ! Εν κατακλείδι, σ' ευχαριστώ πολύ γιατί έκανες τον κόπο να μη σταθείς σε μια μόνο λέξη από ολόκληρο το κείμενό μου και να βγάλεις συμπεράσματα για μένα από αυτό.
- Vasileti, ευχαριστώ κι εσένα για τον ίδιο λόγο.
- Η φράση που χρησιμοποίησα, για την ιστορία, δεν ήταν ούτε τυχαία, ούτε υπέκρυπτε κάποια ύποπτη πρόθεση/άποψη/σκέψη κλπ. Όταν επισκέφτηκα το Παρίσι, χρόνια πριν, μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση ο μεγάλος αριθμός των αστέγων εκεί, εδώ ακόμα τότε το φαινόμενο αυτό ήταν εντελώς άγνωστο, ιδίως στην πόλη μου, τη Θεσσαλονίκη. Και να μην ήταν εμφανείς, να βρισκόταν εννοώ κρυμμένοι σε κάποιο σημείο του δρόμου, τους καταλάβαινες περνώντας δίπλα τους από τη μυρωδιά. Αυτή τη χαρακτηριστική μυρωδιά, από την αδυναμία τους να είναι καθαροί, συχνά πυκνά τη συναντούσες σε ανθρώπους καλοντυμένους οι οποίοι εκ πρώτης όψεως δε θα σου έδιναν την εντύπωση αυτή. Η περιγραφή μου λοιπόν "μύριζαν σαν άστεγοι" δεν είχε σκοπό να θίξει τους αστέγους οι οποίοι προφανώς κάνουν ότι μπορούν και δε φταίνε για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται, αλλά τους συγκεκριμένους άλλους - τους οποίους συνάντησα - οι οποίοι είχαν τη δυνατότητα να είναι καθαροί αλλά δεν το επέλεγαν από τεμπελιά, άποψη ή οτιδήποτε άλλο.
- Η όλη κουβέντα, ταπεινή μου άποψη είναι ότι ξέφυγε λίγο, και ως προς το θέμα του topic και ως προς το νόημα της κουβέντας μου. Μου θυμίζει πριν πολλά χρόνια, όταν είχε πετύχει το νικητήριο γκολ σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα στην Ελλάδα ένας Αλβανός παίκτης. Τότε ο πολύ έξυπνος δημοσιογράφος, προφανώς για να κάνει εντύπωση, ρώτησε τον παίκτη αν τον ενοχλεί όταν ο κόσμος και οι συμπαίκτες του τον αποκαλούν Αλβανό. Ο παίκτης απάντησε πως προφανώς δεν τον ενοχλεί γιατί είναι η πραγματικότητα, είναι Αλβανός! Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεστε το νόημα... (ελπίζω να μην εμφανιστεί κανένας Αλβανός συμφορουμίτης και θεωρήσει ότι πάλι κάνω ένα υποτιμητικό σχόλιο, μετά θα πρέπει να αρχίσουμε κι οι δυο μαζί μαθήματα νέων ελληνικών νομίζω!).
- Ολοκληρώνοντας, θα ήθελα να προτείνω στις συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα, να μην είμαστε έτοιμοι για παρεξήγηση. Δεν υπάρχει λόγος. Νομίζω ότι όλους μας μας ενώνει ένα ενδιαφέρον που μας πάει μπροστά ως ανθρώπους, μας ανοίγει το πνεύμα συνεπώς είναι κάπως ατυχές να κρίνουμε από μια κουβέντα ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε με αυτόν τον τρόπο. Επίσης, καλό θα ήταν οι παλαιότεροι να είναι λίγο πιο προσεκτικοί στις εκδηλώσεις τους απέναντι σε καινούρια μέλη. Υποτίθεται ότι θέλουμε να είμαστε ή να γίνουμε μια - διαδικτυακή έστω - παρέα. Στις παρέες όμως οι μομφές δεν ταιριάζουν, ιδίως όταν δεν έχουν κάποια εντελώς προφανή βάση.

ΥΓ Θα ήθελα πολύ αγαπητέ tripakias να μου διευκρινήσεις λιγάκι το σχόλιό σου σχετικά με το είδος και άνθρωπος, καθώς απευθυνόταν σε μένα, γιατί δεν το κατάλαβα. Ευχαριστώ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Είμαι πολύ καινούρια στο φόρουμ κι ακόμα δεν ξέρω πώς να κάνω επισύναψη μηνυμάτων άλλων χρηστών.
Πατάς την επιλογή "πολλαπλή" σε όσα μηνύματα θες και μετά την επιλογή "παράθεση". Κατόπιν, γράφεις κάτω από την κάθε παράθεση την απάντησή σου.
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πατάς την επιλογή "πολλαπλή" σε όσα μηνύματα θες και μετά την επιλογή "παράθεση". Κατόπιν, γράφεις κάτω από την κάθε παράθεση την απάντησή σου.
Δεν το έγραψα γι αυτό, αλλά σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΥΓ Θα ήθελα πολύ αγαπητέ tripakias να μου διευκρινήσεις λιγάκι το σχόλιό σου σχετικά με το είδος και άνθρωπος, καθώς απευθυνόταν σε μένα, γιατί δεν το κατάλαβα. Ευχαριστώ.
Δεν απευθυνονται σε σενα Κατερινα, σε τριτους απευθυνονται -που ισως να μην ειναι καν μελη του φορουμ-.

North ο Ευρωπαιος που ειναι απλυτος βρωμαει. Δεν ειπε κανεις πως ολοι ειναι βρωμικοι, παραδειγματα και εμπειριες αναφερθηκαν. Εκεινο που αναφερθηκε ειναι πως πολλοι Γαλλοι, πολλοι Αγγλοι, πολλοι... ειναι βρωμικοι. Προφανως και δεν ειναι ολοι και τονιστηκε σε καποια ποστ αυτο. Αν τωρα το πολλοι και τα συγκεκριμενα περιστατικα που ειπωθηκαν τα θεωρει καποιος σαν ολοι και κρατα πχ τη μυτη του καθε φορα που βρισκεται διπλα του ενας Γαλλος απο δω και περα και μετα τα οσα διαβασε. Τοτε το προβλημα ειναι δικο του που βλεπει τους ανθρωπους σαν μαζα και οχι σαν προσωπικοτητες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η κοινή τους ιδιότητα, νομίζω, είναι οτι βρίσκονται σε ένα εχθρικό περιβάλλον, που τους στερεί πολλά ζωτικά πράγματα, ένα περιβάλλον που τους εκδιώκει. Και επειδή δεν είμαι κοινωνιολόγος, ούτε εισηγητής μέτρων, το δένω με εμπειρίες.
Όπως μου έλεγαν έλληνες που σπούδαζαν εκεί τότε, οι φοιτητές εκείνοι ήταν κυρίως αντιφρονούντες που μισούσαν το ασφυκτικό κατεστημένο και οι προοπτικές τους να ευτυχήσουν ήταν ελάχιστες. Τρόπος "έκφρασης" τους ήταν, αφού θεωρούσαν τους εαυτούς τους εξαιρεμένους από την τότε κοινωνία.
Θεωρώ ότι οι περιθωριοποιούμενοι αισθάνονται εκδιωκόμενοι και το αντίστροφο, με αυτή την έννοια το είπα, όχι των κακομαθημένων ή ανώριμων. Ούτε εξετάζω αν ήταν σωστό αυτό που έκαναν.
Αν πούμε ότι το δημόσιο λουτρό είναι κάτι καλό σαν αυτό που δίνει πχ ο φύλακας στο φυλακισμένο μέσα από τα κάγκελα, αυτό δε σημαίνει οτι ο δεύτερος θα γίνει ευγνώμων ή οτι θα το εκτιμήσει. Γιαυτό μίλησα για επανένταξη. Αλλά καλύτερα να ρωτήσουμε κοινωνιολόγους, εγώ αίσθηση εξέφερα στο προταθέν μέτρο.
Σαφως και ειναι απαραιτητη η επανενταξη αλλα δεν βλεπω προθυμη κοινωνια και πολιτεια να βοηθησουν. Λυπομαστε που τους βλεπουμε (μαχαιρια στην καρδια ειναι) αλλα γυρναμε την πλατη (απο φοβο, αδιαφορια; ). Αν οι πολιτεια εδινε καποιες κατευθυνσεις ισως να μας βοηθουσε, να τους βοηθησουμε.

Δεν ειχα καταλαβει πως αναφεροσουν στην εποχη Τσαουσεσκου. Νομιζα μιλουσες για μια δεκαετια πριν.

η αλήθεια πάντως είναι trypakias πως τις περισσότερες φορές γουστάρω τον τρόπο που εσύ σκέφtεσαι και τον τρόπο που διατυπώνεις
Κι εμενα μ' αρεσει που ο ελληνικος τροπος σκεψεις σου εχει μια λατινικη δοση.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Βρώμικοι λαοί (στην Ευρώπη)! on topic παρακαλω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.467
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom