Ουγγαρία Βουδαπέστη Μαρτιος 2011

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Το δεύτερο ότι οι έλεγχοι στο αεροδρόμιο τους είναι επιοικώς γελοίοι!Αφού εβγαλα ζωνες παπούτσια κλπ μου ζήτησε να βγαλω το φουτερ που φοραω!!!Οταν του είπα ότι δεν παίζει να γυρνάω ημίγυμνος στο ρημαδοαεροδρόμιο τους και ας μου κανουν σωματικό ελεγχο αν θελουν εκεόνος επέμεινε οπότε του είπα πρώτα να κάνει stripshow ο ο ιδιος.
Μάλλον ήμασταν στην ίδια πτήση, πρέπει να μιλάς για τον χοντρούλη ο οποίος είπε και στην αρραβωνιαστικιά μου να βγάλει το φούτερ της, πώς δεν του έφερα τίποτα στο κεφάλι ένας θεός ξέρει.

Να ευχαριστήσω και τα παιδιά του forum καθώς όλες οι επιλογές που έχουν γραφτεί εδώ μας βοήθησαν απίστευτα.

Εκπληκτικό Strudel έφαγα στο First Strudel House of Pest τα φαγητά του ήταν λίγο τσιμπημένα, τα strundel του όχι (360Ft) ειδικά αυτό με το cottage cheese ήταν όλα τα λεφτά.

Για τις μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο χρησιμοποιήσαμε ένα λεωφορείο που η αφετηρία του ήταν μαζί με του 200Ε και κόστισε 5Ε το άτομο ανά διαδρομή. Για περισσότερα www.weekendbus.hu
 

sgatz

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Να αρχίσω λοιπόν αν και δε τα πάω καλά με τις ιστορίες...
Πέμπτη 24/3 στις 6.00 το πρωί φτάσαμε στο ferihegy.O καιρός μας φάνηκε εξαιρετικά καλός για την εποχή μιας και ξέραμε ότι η μέση θερμοκρασία τον μάρτιο στην Βουδαπέστη είναι 5.5 βαθμους.

Eκεί μετά από μια σχετικά γρήγορη διαδικασία πήραμε τις βαλίτσες μας και βγαίνοντας έξω μας περίμενε το minibus της europenethotels.com το οποίο με 22 ευρω μας πηγε και τους 4 στην kiraly utca 30-32 που βρίσκεται το townhall apartments.Για όσους θέλουν περισσότερες πληροφορίες εδώ www.town-hall-apartment-budapest.com ή ας μου στείλουν pm

Μην το δοκιμάσετε να πάτε χωρίς ταξί εκεί γιατί πιστεύω ότι θα δοκιμάσετε τα νεύρα σας για να το βρείτε μιας και δεν έχει καμμία σήμανση.
Μέσα εκείνη την ώρα ήταν μόνο ο security ο οποίος αν και δεν ήξερε υποψία αγγλικών μας βοήθησε αφανταστα με την νοηματική γλώσσα.Γενικά στην Ουγγαρία όλοι θα θελήσουν να σας βοηθήσουν.Οι μόνοι που είναι αγενέστατοι είναι οι μεγαλύτερης ηλικίας κυρίες που θα δείτε στα ταμεία των 24 ωρων supermarket που πραγματικά είναι ότι χειρότερο...

Πρώτη αναγνωριστική βόλτα στον Δούναβη...Τα πάντα ανοίγουν γύρω στις 9.Οι τσέπες ίχνος απο φιορίνι μιας και η τράπεζα της ελλάδος δεν είχε.Τελικά όμως είναι το μόνο κράτος από όσα έχω πάει που βρήκα καλύτερη ισοτιμία από την αθήνα και δεν είχε πουθενά κρυφές χρεώσεις.Τουλάχιστον όπου άλλαξα εγω.
Στις 9 κλείσιμο εισητηρίων και επίβίβαση στο πορτοκαλί hop in για βόλτα στην πόλη.Δώσαμε αν θυμάμαι καλά 5.500 φιορίνια για 48 ώρες περιήγησης και μια βαρκάδα στο δούναβη διάρκειας μιας ώρας.Μαζί μας δώσανε ενα σωρό κουπόνια που κάποια από αυτά τα χρησιμοποιήσαμε οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα.Η κόκκινη εταιρία δεν λέει πολλά.Παντού σε όλη την πόλη θα βρείτε παιδιά με πορτοκαλί μπουφαν να πουλάνε εισητηρια

Μετά καφές στο mcdonalds στην vaci που για μένα ήταν ο μόνος που και εμφανισιακά και ποιοτικά αξιζε από όσους ήπια στην Βουδαπέστη,αν και δεν μπορώ να πω ότι είχα ψάξει εδω για το τι προτείνατε

Η περατζάδα στην vaci ειναι πολύ όμορφη όπως και στην fashion και στην adrassi
To μετρό τους πάει παντού και τα τραμ επίσης.Στο μετρό η απλή διαδρομή μόνο με μετρό κοστίζει 260 φιορινια και το ημερησιο 1500 αν θυμάμαι καλα
Επίσης εξαιρετική διαδρομή που δεν την έκανα και το μετάνιωσα κάνει το τραμ 2 και 2α που πάει παράλληλα με το ποτάμι,μην το παραλείψετε τουλάχιστο εσεις
Με το πορτοκαλί λεοφωρείο πήγαμε λοιπόν και στα 14 αξιοθέατα - στάσεις κατεβαίνοντας καθε φορα και μισή εως μια ώρα.Με αυτό το τρόπο γυρίσαμε τις πρώτες 2 μερες τη πόλη.Τα βράδια απλά χανόμασταν περπατώντας εως τις 3 μετά τα μεσάνυχτα.Να σημειώσω εδώ ότι η πολη έχει πολλά ωραία καμπαρέ και το moulin rouge στα οποία εμείς τελικά δε πήγαμε όπως και στα λουτρά αφήνοντας ένα λόγο καλό για να ξαναπάμε!
3η μέρα πηγαμε στο σταθμό μετρό keleti palyaudvar κόκκινη γραμμή Μ2 όπως έγραψα παραπάνω με κόστος 260 φιορίνια με προορισμό τον διεθνη σταθμό τρένων για να πάμε βιέννη.
Αφού περάσαμε τον έλεγχο στο μετρό(5 άτομα σαν παχύδερμα να φυλάνε καραούλι στο μπες)φτάσαμε και κλείσαμε ανοιχτα εισητηρια 3 ημερων με επιστροφή για Βιέννη με κόστος 25 ευρώ κατ ατομο.ΠΡΟΣΟΧΗ ποια εταιρία εκτελεί το δρομολόγιο.Να επιλέξετε railjet που είναι τα τραινα της obb όπως έγραψα σε αλλο post μου.
Σε κάτι λιγότερο από 3 ώρες έφτασα ξεκουραστα και ωραία στην Βιέννη.Δε θα γραψω εδω κάτι παραπάνω για αυτο για να μην βγαίνω off topic.Στο γύρνα όπως είπα το δρομολόγιο εκτελούσε η dacia οποτε όπως εσεις καταλάβατε αλλά εγω ο βλάκας όχι μπήκα στο τρένο που πήγαινε Βουκουρέστιιιιι!!
Τέλος πάντων μετα από πολλές δεήσεις προς τον Αγ.Στέφανο έφτασα στις 11.30 με μολις μισή ώρα καθυστέρηση στο τρένο.Ελα μου όμως που στις 11 τελειώνει το μετρό.Γιατί δε πήρες λεοφωρείο η τραμ θα μου πείτε...2.5 χλμ απόσταση....Μα γιατί η βόλτα στη Βουδαπέστη τη νύχτα είναι μια μαγεία..Και φυσικά ασφαλής.Παντού αστυνομία βλέπαμε και καμμιά στιγμή δεν φοβηθήκαμε πράγμα που αντιθετα το νιώσαμε εντονα στην πράγα!
Μέρα 4η βόλτα στο fisherman's bastion που μου άρεσε πάρα πολύ και στο κοινοβούλιο.Επίσης λιώσαμε και φωτογραφηθήκαμε σε κάθε πλατεία και κάθε αγαλμα της πόλης.Το βράδυ διαλυμένοι και τρελλαμένοι από την πείνα σταση για pitstop στην kiraly utca στο trofeo.Me 3500 φιορινια το άτομο τρως μετά τις 6 από δευτέρα εως πέμπτη όσο αντέχεις και φυσικά στην τιμη έχει απεριόριστα ποτά...Και άμα δε σε φτάσει όλη αυτη η ποικιλια έχει και grill που απλά λες τι ζητα η ψυχη σου..ΕΛΙΩΣΑ ΣΤΟ ΓΚΟΥΛΑΣ!
Ημέρα 5η και τελευταία...Βόλτα με το καραβάκι με την προσφορά που είχαμε απο την πορτοκαλί γραμμή hopin...Aπειρες φωτογραφίες και μετα βόλτα στην vaci για τα τελευταία αναμνηστικά και ψώνια.Τα αναμνηστική τους είναι το μόνο είδος που βρήκα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ στην Βουδαπέστη.Προσέξτε τι θέλετε και μετά αναζητηστε την καλύτερη τιμή!

Στις 8.28(8.30 ηταν το ραντεβου) εγγλέζος στο ραντεβού του ο ούγγρος οδηγος της europenethotels μας πήρε για το ferihegy.Εκεί μετα το checkin αρχίσαμε πάλι το shopping therapy.Σημειωση ότι στο μονάδικο στο τερμιναλ μαγαζι αναμνηστικών ειδων από την χώρα οι τιμές είναι ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ οπότε μακριααααααα

Αφού ευχαριστήσω όλους σας εδω για τις συμβουλές σας να πώ μπορεί να μην έχει το παραμυθένιο της πράγας ή το αρχοντικο στυλ της Βιεννης αλλά είναι μια πόλη που σίγουρα θα κλέψει μεγάλο κομμάτι από την καρδιά σας!Οι κάτοικοι ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν και ας μην ξέρουν αγγλικά και υπάρχει απόλυτη ασφάλεια παντου
Η MALEV μας άφησε ικανοποιημένους αν και στο ταξίδι προς Βουδαπέστη είχαν την έξυπνη ιδέα να δώσουν σάντουιτς με σαλάμι αερος.Στο λεοφωρειάκι που σε παει στις αποσκευες κοντάψαμε να σκάσουμε απο τα αέρια όλων.ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΩΣΤΕ ΤΟ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΑΣ Η ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΟ

Αυτα από μένα.Ελπίζω να μην σας κούρασα και παραμένω στην διαθεση σας για καθε πληροφορια

υγ.αν νομίζουν οι mod ας το πάνε στις ιστορίες μιας και εγω δεν ξέρω να το κάνω
ευχαριστώ
υγ2 το νησί της Μαργαρίτας είναι απλά ένας μύθος...Η μόνη απόλαυση πάνω εκεί ήταν το γέλιο που ρίξαμε νοικιάζοντας ποδήλατο 4 θεσεων εναντι 3000 φιορινιών για μιάμιση ώρα.Μην παραλείψετε να το γυρίσετε λοιπόν με το ποδήλατο
 

sgatz

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
"Μάλλον ήμασταν στην ίδια πτήση, πρέπει να μιλάς για τον χοντρούλη ο οποίος είπε και στην αρραβωνιαστικιά μου να βγάλει το φούτερ της, πώς δεν του έφερα τίποτα στο κεφάλι ένας θεός ξέρει."

Ακριβώς για αυτόν λέω..κακώς τον ανέχτηκες.Εγώ τρελλάθηκα και κινήθηκα προς τον μηχάνημα ελέγχου βρίζοντας τον και προκαλώντας τον.Αυτός κάτι ρώτησε έναν άλλο και εβγαλε το σκασμό μετά την απάντηση που πήρε.Απίστευτο αεροδρόμιο,τι να πώ:haha::haha:
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
να ρωτησω κατι γιατι δευτερα παω ! η malev τι παιζει με τισ αποσκευεσ δηλ θα μπορεσω να παρω και χειραποσκευει και βαλιτσα ειναι σαν την easyjet ? δευτερον συναλαγμα καλυτερα μεσα στην πολη και με λιγο ψαξιμο ?
πηγεσ και βιεννη ποσο εκατσεσ ?
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
να ρωτησω κατι γιατι δευτερα παω ! η malev τι παιζει με τισ αποσκευεσ δηλ θα μπορεσω να παρω και χειραποσκευει και βαλιτσα ειναι σαν την easyjet ? δευτερον συναλαγμα καλυτερα μεσα στην πολη και με λιγο ψαξιμο ?
πηγεσ και βιεννη ποσο εκατσεσ ?
ναι έχεις και χειραποσκευή,
όσο για το συνάλλαγμα μου δίνεις την ευκαιρία να το πω εδώ(γιατί έχει συζητηθεί κι έχει προταθεί αρκετές φορές σαν καλή επιλογή η ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ αεροδρομίου)ότι καλύτερα να κάνεις συνάλλαγμα στην πόλη πχ στα ανταλλακτήρια της vacci utca που είναι ο κεντρικός πεζόδρομος...πολλά ανταλλακτήρια στη σειρά,βλέπεις,επιλέγεις,ξέρεις τι σου γίνεται,εγώ εκεί βρήκα τιμή 1 ευρώ προς 265 και 267 ενώ από το ΑΤΜ του αεροδρομίου που έκανα μιά ανάληψη ..την πάτησα.Εκείνη την ώρα δεν μπορείς να υπολογίσεις την ισοτιμία,απλά δηλώνεις ένα ποσόν σε φιορίνια και στα δίνει,
ερχόμενη εδώ και πηγαίνοντας στην τράπεζα ..συνυπολογίζοντας την χρέωση που βάζει η τράπεζα για την ανάληψη(γύρω στα 4 ευρώ)η τιμή που πήρα ήταν χαμηλή ...κάτω από 260 φιορίνια στο ενα ευρώ.
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.269
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
υγ2 το νησί της Μαργαρίτας είναι απλά ένας μύθος...Η μόνη απόλαυση πάνω εκεί ήταν το γέλιο που ρίξαμε νοικιάζοντας ποδήλατο 4 θεσεων εναντι 3000 φιορινιών για μιάμιση ώρα.Μην παραλείψετε να το γυρίσετε λοιπόν με το ποδήλατο
Ανοιξη και καλοκαίρι που είναι όλα καταπράσινα και ανθισμένα το νησί είναι απόλαυση!!
Τώρα πράγματι δεν βοηθούσε και η εποχή για να εκτιμήσεις την ομορφιά του νησιού,πάντως εγώ θα συνιστούσα σε όλους όσους πηγαίνουν στην Βουδαπέστη να το επισκεφθούν ασχέτως εποχής...γούστα είναι αυτά.(βάλτε το στο πρόγραμμα σας την τελευταία μέρα,αφού δείτε όλα τα υπόλοιπα στην πόλη)

Το ποδήλατο σίγουρα είναι ευχάριστος χαλαρωτικός τρόπος να το γυρίσεις,αλλά και περπατώντας και εξερευνώντας το βλέπεις τα διάφορα έστω αυτά τα λίγα"αξιοθέατα"που έχει (πλην του ατελείωτου πρασίνου δηλαδή)..,τα υπολλείματα της φραγκισκανικής εκκλησίας,την παμπάλαια εκκλησία του αγ.,μιχαήλ ,τον γιαπωνέζικο κήπο και στο τέλος στο βόρειο άκρο του αξίζει να μπείτε μέσα στο ξενοδοχείο το grand hotel danubius (όχι στο ξενοδοχείο που έχει τα spa,γιατί είναι δύο το ένα δίπλα σχεδόν στο άλλο),είναι ένα ξενοδοχείο "θρύλος",με όμορφο εσωτερικό διάκοσμο,αξίζει ένας καφές υπό τους ήχους του πιανίστα.
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
:)

Παιδιά, θα ήθελα κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω γιατί χωρίς εσάς δεν θα είχα βρει την φοβερή προσφορά της MALEV όπου πήγαμε Βουδαπέστη με 157 ευρώ 2 άτομα (και γυρίσαμε εννοείται :bleh:) και επίσης δεν θα είχα βρει το εκπληκτικο ξενοδοχειο ZARA CONTINENTAL όπου με περίπου 200 ευρώ μείναμε 4 νύχτες σε junior suite με πρωινο.

Να είστε καλά όλοι που γράφετε τις εμπειριες σας μιας και έτσι βρίσκουμε οι υπόλοιποι καλές ευκαιρίες!!! Περιττό να πω πως περάσαμε υπέροχα και σε αντίθεση με άλλους έλληνες που συναντήσαμε εκεί (οι οποίοι παρεπιπτόντως ήταν πάρα μα πάρα πολλοί) οι οποίοι θεωρούσαν πως 3-4 μέρες είναι πάρα πολλές για την Βουδαπέστη, εμείς έχουμε αφήσει ανοιχτους λογαριασμους για την επόμενη φορά που θα την επισκεφθούμε. Και δεν είμαστε άτομα που καθόμαστε...:lol: Μετά το πρωινο φευγαμε και επιστρέφαμε το βράδυ για να πάμε για δείπνο. Στην διάρκεια της μέρας τρέχαμε σαν το Βέγγο για να προλάβουμε να δούμε όσα περισσότερα μπορούσαμε. Ένα έχω να πω, περίπου 8,5 Giga σε φωτο και βιντεο σε 4 μέρες. :shock: Δεν ξέρω αν είναι κάτι συνηθες για εσας αλλά εμένα μου φαίνονται πολλά :lol:.

Ευχαριστώ πάρα πολύ λοιπόν!!! Και για όποιον πρόκειται να την επισκεφτεί σύντομα, ας με ρωτήσει ότι θέλει μιας και τα έχω πολύ πρόσφατα. ;)
Ήμουνα και εγώ εκεί γαι 4ήμερο... μάλλον τις ίδιες περίπου μέρες... 5 με 8 μαρτίου. Περασα απίστευτα.. είδα πολλά,έφαγα απίστευτα, ήπια ωραίο κρασί και σίγουρα θα ξαναπάω πίσω για 4η φορά. Τις προηγούμενες τρεις είχα πάει πριν από το 2000...οπότε οφείλω να πω ότι βρήκα μια πολύ διαφορετική Βουδαπέστη...όπως πάντα ερωτεύτηκα τους ανθρώπους της...πηγαία ευγενικοί, με παιδεία και καλή καρδιά ως επί το πλείστον.
Κορυφαία μου στιγμή... H gourmet πάπια στο Boom and Brass και η επίσκεψη μου στο royal wine house όπου έκανα γευσιγνωσία με bvm τιμή και γνωρίστηκα με το Somellier του μουσείου ο οποίος εκτιμώντας τις γνώσεις και αγάπη μου για το κρασί μου έβαλε να δοκιμάσω διπλάσια κρασιά από αυτά που είχα πληρώσει!!:D
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
ναι έχεις και χειραποσκευή,
όσο για το συνάλλαγμα μου δίνεις την ευκαιρία να το πω εδώ(γιατί έχει συζητηθεί κι έχει προταθεί αρκετές φορές σαν καλή επιλογή η ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ αεροδρομίου)ότι καλύτερα να κάνεις συνάλλαγμα στην πόλη πχ στα ανταλλακτήρια της vacci utca που είναι ο κεντρικός πεζόδρομος...πολλά ανταλλακτήρια στη σειρά,βλέπεις,επιλέγεις,ξέρεις τι σου γίνεται,εγώ εκεί βρήκα τιμή 1 ευρώ προς 265 και 267 ενώ από το ΑΤΜ του αεροδρομίου που έκανα μιά ανάληψη ..την πάτησα.Εκείνη την ώρα δεν μπορείς να υπολογίσεις την ισοτιμία,απλά δηλώνεις ένα ποσόν σε φιορίνια και στα δίνει,
ερχόμενη εδώ και πηγαίνοντας στην τράπεζα ..συνυπολογίζοντας την χρέωση που βάζει η τράπεζα για την ανάληψη(γύρω στα 4 ευρώ)η τιμή που πήρα ήταν χαμηλή ...κάτω από 260 φιορίνια στο ενα ευρώ.
Το καλυτερο συνάλλαγμα με διαφορά θα το βρείτε στον τουριστικό πεζόδρομο που ξεκινάει από την πλατεία Vorosmarty με κατεύθυνση την λαικη αγορά. Σταθείτε απλά απέναντι από New Yorκ Cafe και προχωρείστε από τον πεζόδρομο που βλεπετε στα αριστερά σας. Στα 250 περίπου μέτρα στα δεξιά θα βρείτε ανταλλακτήριο με 269-270 φιορίνια. Στην πορεία βρήκα και με 271 αλλά 'έξω από το κέντρο..αυτό λοιπόν είναι το καλύτερο. Καλό επίσης είναι το ανταλλακτήριο κοντά στο Costa Coffee λίγο παρακάτω από εβραική συναγωγή...269 φιορίνια.
 

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Εμένα μου άρεσαν (στο νησί της Μαργαρίτας) και τα σκιουράκια που έτρεχαν ελεύθερα , και ο μινι ζωολογικος κήπος . Ο μικρουλης της παρέας παρατήρησε : Εδώ οι κοτούλες είναι φουντωτές για να μη κρυώνουν . Στη βόλτα με το τετραθέσιο ποδήλατο, δεν είναι δυνατόν να μη γελάσεις γιατί οι ανηφόρες και οι κατηφόρες σε συνδυασμό με το Δούναβη δίπλα και τον απαιτούμενο συντονισμό των ποδηλατών δημιουργούν διασκεδαστικές καταστάσεις.
Να προσθέσω εδώ σχετικά με την ισοτιμία (Φεβρουάριος -Μάρτιος 2011) ότι από την Τράπεζα της Ελλάδος είχα αγοράσει φιορίνια με αναλογία 1Ε /λιγότερα από 250, νομίζω 245, δεν θυμάμαι γιά κρατήσεις- αν ήταν μέσα , πάντως τόσο ήταν το καθαρό ποσό. Στη Βουδαπέστη σε ανταλλακτήριο (στη Vaci Utca κοντά στο σταθμό Lehel ter) βρήκα και με 1Ε /271 φιορίνια . Στο ενδιαμέσο είναι οι αναλογίες που δίνουν οι Τράπεζες εκεί.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
οκ θα χαλασω καμια 20 ευρω το πολυ στο αεροδρομιο μεχρι να παω ξενοδοχειο και μολισ αμολιθο θα κανω την ερευνα αγορα και θα δω που ειναι πιο ψυλα τα φλορινια και θα κανω την αλλαγη
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Το καλυτερο συνάλλαγμα με διαφορά θα το βρείτε στον τουριστικό πεζόδρομο που ξεκινάει από την πλατεία Vorosmarty με κατεύθυνση την λαικη αγορά. Σταθείτε απλά απέναντι από New Yorκ Cafe και προχωρείστε από τον πεζόδρομο που βλεπετε στα αριστερά σας. Στα 250 περίπου μέτρα στα δεξιά θα βρείτε ανταλλακτήριο με 269-270 φιορίνια. Στην πορεία βρήκα και με 271 αλλά 'έξω από το κέντρο..αυτό λοιπόν είναι το καλύτερο. Καλό επίσης είναι το ανταλλακτήριο κοντά στο Costa Coffee λίγο παρακάτω από εβραική συναγωγή...269 φιορίνια.
θα ηθελα να ρωτησω αν δωσατε προμηθεια για το συναλλαγμα και αν ναι ποση .ευχαριστω πολυ:p
 

sgatz

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
οκ θα χαλασω καμια 20 ευρω το πολυ στο αεροδρομιο μεχρι να παω ξενοδοχειο και μολισ αμολιθο θα κανω την ερευνα αγορα και θα δω που ειναι πιο ψυλα τα φλορινια και θα κανω την αλλαγη
να μην χαλάσεις τίποτε.κλείσε από το ίντερνετ να σε πάρει κάποια εταιρία με κόστος 20-22 ευρω ανα οχημα ή πάρε το λεωφορειάκι από το αεροδρόμιο με 5 ευρω ή αν δε θες κάτι απο αυτα τότε και μόνο τότε χαλασε λίγα ευρω σε φιορινια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom