Γενικά Βοηθεια για επιλογη προορισμου το καλοκαιρι.

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Καλησπερα παιδια.Το καλοκαιρι θα κανω ενα ταξιδι με την κοπελα μου κ θα ηθελα τη βοηθεια σας στην επιλογη προορισμου.Θα σας πω εν ταχει το παρασκηνιο κ περιμενω τις προτασεις σας.

Ειχαμε αποφασισει να παμε Αγιο Δομηνικο τον Ιουλιο αλλα εγιναν καποιες παρεξηγησεις με το γραφειο που θα κλειναμε κ συνεχισαμε να το ψαχνουμε αλλα δεν μας εβγαινε στην τιμη των 1500 πανω κατω το ατομο που θελαμε κ ενω συμφωνησαμε για 1500 μας δωσαν με το ζορι 1850 για 11 μερες.Aποφασισαμε λοιπον αντι να παμε Αγιο Δομηνικο να κανουμε 2 ταξιδια μικροτερης εμβελειας.

Κλεισαμε λοιπον ηδη το Μαιο να παμε Φλωρεντια κ μια μονοημερη στην λιμνη κομο κ θελουμε να δουμε τι θα κανουμε για το καλοκαιρινο ταξιδι.Λεγαμε για Αιγυπτο,τυνησια,ντουμπαι κτλ αλλα η κατασταση στη μεση ανατολη με τον κανταφη κ οι θερμοκρασιες που επικρατουν μας εκαναν να το ξεχασουμε για το καλοκαιρι τουλαχιστον.Επειτα αφησαμε ταυλανδη κ μπαλι λογω φοβου ραδιενεργειας κ δεν θελουμε ουτε να το συζητησουμε ετσι κ αλλιως κ ετσι καταλειξαμε κ παλι ευρωπη με την υποσχεση να μαζεψουμε χρηματα για χαβαη οταν τελειωσω το φανταρικο μου (εχουμε κ ονειρα).

Αμαξι σιγουρα δεν θελουμε να νοικιασουμε οποτε οι επιλογες σας να ειναι κ λιγο με γνωμονα αυτο το στοιχειο.Oι επιλογες μας ειναι οι εξεις:
Κ παλι Ιταλια πηγαινοντας για διανυκτερευσεις σε ρωμη κ καπρι γιατι μαλλον το καπρι δεν αξιζει για 6 νυχτες εκει κ εκτος αυτου ειναι κ πανακριβο.Το κακο με αυτο το ταξιδι ειναι οτι εχω παει ιταλια ηδη κ τωρα θα μαι το μαιο παλι ιταλια οποτε ισως ιουλιο παλι ιταλια παραπαει.Εχω ακουσει τα καλυτερα για καπρι ομως κ οτι δε χρειαζεται καθολου αυτοκινητο.Δευτερη επιλογη τα καναρια κ μαλλον η τενεριφη.Μονο κακο σε αυτο ειναι το οτι πολλοι μου λενε να το ξανασκεφτω κ οτι δεν αξιζει τα χρηματα,οτι οι παραλιες ειναι χαλια κ οτι τα ελληνικα νησια ειναι πολυ καλυτερα.Επισης ακουσα οτι οι μετακινησεις ειναι δυσκολες χωρις οχημα κ οτι δεν ειναι κ οτι καλυτερο για ζευγαρι.Τριτη επιλογη εχουμε την Γαλλικη ριβιερα κ λεμε να μεινουμε η σαν τροπε η νικαια.Αρνητικο εδω το οτι εχω παει κ μονακο κ κανες κ σε ολη την γαλλικη ριβιερα (εκτος απο σαν τροπε) κ δεν ξερω αν λεει κ τοσο να ξαναπαω σε κατι ιδιο.Βεβαια δεν μπορω να πω οτι θυμαμαι κ πολλα απο εκεινο το ταξιδι.

Ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη κ γιατι??Μιλαμε για 6 βραδια,ζευγαρι ηλικιας 22 πανω κατω κ δε θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.Το μπατζετ ειναι περιπου στα 1000 το ατομο κ θελουμε ευρωπη,ηλιο κ θαλασσινο τοπιο.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη κ γιατι??Μιλαμε για 6 βραδια,ζευγαρι ηλικιας 22 πανω κατω κ δε θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.Το μπατζετ ειναι περιπου στα 1000 το ατομο κ θελουμε ευρωπη,ηλιο κ θαλασσινο τοπιο.
Eλλαδα μηπως;;;:bleh:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.771
Likes
7.369
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εισαι ο γνωστος harry green απο το άλλο τοπικ με τον Αγιο Δομινικο ;

Λοιπον κατα τη ταπεινη μου γνωμη , μεινε Ελλαδα οπως λεει και η εκπομπή !!
δεν σε παει ουτε το εξωτικο ούτε το εξωτερικο τουλαχιστον για εφετος .

Μου θυμιζεις την παροιμια " "ποτε ο Γιάννης δεν μπορει , πότε ο κ.... του πονεί"

Εχεις αχρηστευσεις όλους τους ταξιδιωτικους προορισμους !!!
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Ναι,ο γνωστος Harry Green ειμαι,αυτοπροσωπος..Γιατι τετοια επιθεση Κικη???Αχρηστευσα ΟΛΟΥΣ τους προορισμους επειδη ψαχνομαι κ θελω βοηθεια??Αχρηστευσα ολους τους προορισμους επειδη εκανα τα παντα για να παω αγιο δομηνικο αλλα για καποιους λογους δε θα μπορεσω?Φετος μονο πηγα βουδαπεστη,σουηδια,βελγιο ολλανδια κ το μαιο φευγω για ιταλια οποτε επ ουδενι δε νομιζω οτι δε με παει το εξωτερικο φετος.Το εξωτικο ισως οχι αλλα καλη διαθεση να υπαρχει κ θα γινει του χρονου.Θα μπορουσες να σαι λιγο πιο ευγενικη καθως δεν μπορεις να γνωριζεις το τι μπορει να συμβαινει κ επεσε το μπατζετ κ ξεχαστηκε ο αγιος δομηνικος για φετος.Αν θελεις να με βοηθησεις καλος,αν οχι δε πειραζει.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.771
Likes
7.369
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ωπα - ωπα .... λαθος εντυπωση !!
καμια επιθεση δεν σου εκανα . Λυπαμαι αν το εξελαβες ετσι .
μαυρο χιουμορ , ναι ...και "μαμαδιστικο" στυλ μπολικο , αλλα με καλή προθεση

απλα ειμαι της σχολης να επιλεγω προορισμο μονη μου και μετα να ζηταω πληροφοριες αν δεν καλυφτω απο το φορουμ , απο το ιντερνετ ,απο βιβλια και απο αφηγησεις ατομων που εχω εμπιστοσυνη στη κριση τους .....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη επιλογη κ γιατι??Μιλαμε για 6 βραδια,ζευγαρι ηλικιας 22 πανω κατω κ δε θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο.Το μπατζετ ειναι περιπου στα 1000 το ατομο κ θελουμε ευρωπη,ηλιο κ θαλασσινο τοπιο.
Με τις προυποθέσεις που θέτεις (και χωρίς αυτοκίνητο) θα συμφωνήσω ότι η καλυτερη επιλογή είναι η Ελλάδα.
Τώρα αν θες σώνει και καλά εξωτερικό, για σκέψου λίγο την Βαρκελώνη.
Εχει ήλιο, θάλασσα και είναι ζωντανή και νεανική πόλη.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
μα κ γω αυτο εκανα ρε συ Κικη.Διαλεξα Δομινικο αλλα για καποιους προσωπικους λογους ανακαλυψαμε πως τελικα δε γινεται κ ξερεις ποσο το προσπαθησα αλλα δεν ηταν κ μονο στο δικο μου χερι.Κριση βλεπεις κ συμβαινουν διαφορα σε ολους μας κ αλλαζουν δεδομενα.

Καταλειξαμε σε αυτους τους προορισμους κ ειμαστε εννοειται ανοιχτοι σε αλλες ιδεες κ ειπαμε να ρωτησουμε καποιους ποιο ειδικους απο μας.Αγαπαμε πολυ τα ταξιδια κ θα σας πρηξουμε πολυ ακομα με την καλη εννοια. χαχα.Εννοειται ολα μια χαρα Κικη.

Βαρκελωνη εχω παει κ σχετικα προσφατα οποτε δεν θα το θελα.Κ γω ρε παιδια απογοηευτικα γιατι για Δομινικο,κουβα,μαλδιβες ξεκινησα κ ψαχνω για ευρωπη αλλη μια φορα.Στο τελος θα χω παει απο 10 φορες σε καθε χωρα.Τι να κανουμε που το αμορε δεν ειχε ταξιδεψει κ πολυ..Βαρκελωνη παντως δε το σκεφτομαι,σαν χθες μου φαινεται που βολταρα στη ραμπλα
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.790
Για Τυνησία γιατί το απορρίψατε τόσο έυκολα?Νομίζω ότι εκεί έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση όσο για ζέστη παραθαλάσσια,Χαμμαμέτ όσο κι εδώ τον Ιούλιο.Για έρημο βάλε κάτι παραπάνω αλλά είτε το αφήνετε η δεν μένετε παραπάνω από ένα βράδυ, έτσι για την εμπειρία.Οι παραλίες είναι πολύ ωραίες,θυμίζουν Ελλάδα,πολυτελείς ξενοδοχειακές μονάδες και πάνω από όλα πάμφθηνα,εγώ για οχτώ μέρες ξόδεψα 750ευρώ για τα πάντα!!!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σαντορινη ειπαμε
ηλιος, θαλασσα, ατμοσφαιρα, τι αλλο θελεις?
Προυποθεση, δωματιο πανω στην καλντερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.959
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom