Βοηθήστε ένα συνοδοιπόρο!!

geodeath

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!

Νέο μέλος λοιπόν και τρελλός ταξιδιάρης.. Πάντα το είχα μέσα μου αλλα ήταν να μην γίνει η αρχή. Από πρόπερσι που πήγα Γλασκώβη, Εδιμβούργο και Highlands έχω πάει Λονδίνο, Βερολίνο, Βουλγαρία, Τουρκία, Αμερική και τώρα ετοιμάζομαι για ακόμα ένα ταξιδάκι με ένα κολλητό φίλο και είμαστε μεταξύ κάποιων προορισμών και θα ήθελα την γνώμη των φίλων σε αυτή την κοινότητα καθώς είμαι σίγουρος οτι κάποιοι έχετε πάει και έχετε να προτείνετε!!

Λέγαμε λοιπόν με το φίλο να αφήσουμε "νορμάλ" προορισμούς όπως Βαρκελώνη, Παρίσι, Ρώμη κτλ κτλ για τον απλούστατο λόγο οτι είναι κάτι που έχουμε δει εκατοντάδεις φορές σε φωτογραφίες, έχουμε ακούσει απο γνωστούς και τα λοιπά (όχι οτι τα σνομπάρω, απεναντίας, απλά είπαμε σε αυτό το ταξίδι να έχουμε άλλη προοπτική) και να πάμε σε κάτι πιο περίεργο και πιο "δύσκολο" τουριστικά όπως τα Σκανδιναβικά κράτη, Ρωσία κτλ κτλ. Μάλιστα, βρήκαμε φθηνά εισιτήρια αλλα και ξενοδοχεία για Αγία Πετρούπολη και σκεφτήκαμε να το συνδυάσουμε με Μόσχα (μισές μισές μέρες) ή γιατί όχι να πεταχτούμε κυριολεκτικά δίπλα στο Ελσίνκι μιας και οι πτήσεις πάνε έλα είναι περίπου στα 100 ευρώ!!

Εδώ λοιπόν αρχίζω τις ερωτήσεις.. Για άτομα που έχουν ήδη ταξιδέψει εκεί, υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω/προσέξω; Θα προτιμούσατε να το σπάσετε Αγία Πετρούπολη/Ελσίνκι ή Μόσχα; Απο την μία το πρώτο είναι πιο "ενδιαφέρον" γιατί βλέπεις 2 πράγματα μαζί αλλα απο την άλλη είσαι που είσαι να μην δεις και κάτι ακόμα; ;)

Πέρα απο το Ελσίνκι, σκεφτήκαμε και άλλους Σκανδιναβικούς προορισμούς για το δεύτερο σκέλος του ταξιδιού όπως τη Στοκχόλμη και τα χρήματα πάνω κάτω είναι τα ίδια.. Οπότε αν μπορείτε ρίξτε καμιά ιδέα για κανένα άλλο μέρος δεδομένου οτι θέλουμε ένα όπως είπα μη συνηθισμένο ταξίδι, μπας και κάτι μας διαφεύγει και φυσικά περιμένω και απαντήσεις για τους προορισμούς που έγραψα οτι σκεφτόμαστε ήδη! Σημαντικά πράγματα για μένα είναι οι άρτιες μεταφορές (μετρό κτλ) και φυσικά το να μπορώ να συννενοηθώ στα Αγγλικά καθώς σιχαίνομαι τα ταξίδια με πρακτορείο και πάντα βρίσκω μόνος μου που θέλω να πάω :bleh: Επίσης σημαντικό το κόστος στις διάφορες περιοχές. Το ότι βρίσκω φθηνά εισιτήρια και διαμονή δε μου λέει απο μόνο του κάτι, το χάμπουργκερ μπορεί να έχει 12 ευρώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.191
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν θελετε κατι μη συνηθισμενο διαβασε τις ιστοριες του Yorgos για την Αφρικη και των hydronetta, babaduma "ΤΟ νησι".
 

geodeath

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ξέχασα να αναφέρω οτι ενώ δεν θέλουμε κάτι συνηθισμένο, προσπαθώ (σε τέτοιους καιρούς νομίζω λογικό) να βρω μια οικονομική σχετικά λύση, για αυτό κιόλας σκεφτήκαμε τους προορισμούς αυτούς λόγω φθηνών εισιτηρίων κλπ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.191
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φτηνα εισιτηρια μεν, πανακριβη ζωη δε...
 

geodeath

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
για αυτό είμαστε εδώ και ποστάρουμε για να ακούσουμε απο κάποιους που πήγαν αλλα και να μας προτείνουν ενδεχομένως άλλους ενδιαφέροντες προορισμούς!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.191
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
για αυτό είμαστε εδώ και ποστάρουμε για να ακούσουμε απο κάποιους που πήγαν αλλα και να μας προτείνουν ενδεχομένως άλλους ενδιαφέροντες προορισμούς!
Ναι βρε, μην αρπαζεσαι... απλα θα βοηθουσε αν ελεγες ποσες μερες και ποσα χρηματα διαθετετε...
 

geodeath

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν αρπάζομαι :)

το σκεφτόμαστε για 10 μέρες, δηλαδή 5 εδώ 5 εκεί και στα χρήματα.. ας πούμε οτι ψάχνουμε κάτι οικονομικό. Δηλαδή οι τιμές που έχω ήδη βρεί είναι γύρω στα 500-550 ευρώ πάγια έξοδα (εισιτήρια + δωμάτια) για όλες τις μέρες και στα 2 μέρη, ίσως και λιγότερα. Αυτό δε σημαίνει οτι ντε και καλά πρέπει να είναι τόσα λίγα, απλά κοιτάζω να περιορίσω τα έξοδα του ξενοδοχείου, προτιμώ να κάτσω 1-2 μέρες παραπάνω απο το να μείνω σε καλύτερο δωμάτιο πχ!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
για αυτό είμαστε εδώ και ποστάρουμε για να ακούσουμε απο κάποιους που πήγαν αλλα και να μας προτείνουν ενδεχομένως άλλους ενδιαφέροντες προορισμούς!
Καλά κάνεις και περιμένεις, αλλά στο μεταξύ ρίξε και καμιά ματιά σε προηγούμενα αντίστοιχα τόπικ. Θα βρεις πολύ υλικό και δε θα βαρεθείς να περιμένεις.
Καλωσόρισες...
 

giannis1973

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΠΑΙΔΙΑ καλη σας μερα χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!ενα φιλαρακι θελει να κανει ενα ταξιδη στη βιεννη οδικος!απο θεσσαλονικη για βιεννη!μηπως κανεις εχει να προτεινη καποια καλη διαδρομη και φυσικα ασφαλη??και ξερει κανεις αν και που μπορω να βρω απο ιντερνετ χαρτες και χιλιομετρικες αποστασεις για την συγκεκριμενη διαδρομη??:(
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ΠΑΙΔΙΑ καλη σας μερα χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!ενα φιλαρακι θελει να κανει ενα ταξιδη στη βιεννη οδικος!απο θεσσαλονικη για βιεννη!μηπως κανεις εχει να προτεινη καποια καλη διαδρομη και φυσικα ασφαλη??και ξερει κανεις αν και που μπορω να βρω απο ιντερνετ χαρτες και χιλιομετρικες αποστασεις για την συγκεκριμενη διαδρομη??:(
Εγω θα παω Innsbruck οδικως και βρηκα ακτοπλοικα 165 ευρω πηγαινε-ελα (Πατρα-Ανκόνα)2 ατομα και αυτοκινητο στην ΑΝΕΚ.Ψαξτο λιγο αν ενδιαφερεται απο Ιταλια γιατι ειλικρινα οι τιμες ειναι απιστευτες και θα ειναι για λιγο καιρο ακομα αυτην η προσφορα...Τωρα οδικως απο Βαλκανια που παλι το χω ψαξει,η διαδρομη ειναι η εξης:Σκοπια-Σερβια-Κροατια-Σλοβενια-Αυστρια...Καλο ταξιδι ευχομαι στο φιλο σου,η Βιεννη ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.564
Μηνύματα
901.445
Μέλη
39.303
Νεότερο μέλος
Buyer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom