Βιετνάμ το καλοκαίρι?

Katerina Arno

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Γεια σε όλους!
Χρειάζομαι μια τεράαααστια βοήθεια.
Σκέφτομαι το καλοκαίρι (μέσα Ιούνη ως τέλος Ιούλη) για περίπου 10 μέρες πάνω κάτω να πάω Βιετνάμ. Πρόκειται για το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης και δεδομένου οτι και το κόστος θα είναι μεγάλο, έχω προβληματιστεί πααααρα πολύ με τον καιρό. Έχω σκοπό να πάω και Χο Τσι Μιν και Ανόι και ενδεχομένως Χόι Αν. Δηλαδή και Νότιο και Βόρειο και Κεντρικό.
Ξέρω ότι δεν είστε μάντεις, ούτε μετεωρολόγοι, όπως και ότι με την κλιματική αλλαγή έχει γίνει ένας χαμούλης και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τίποτα, αλλά με βάση την εμπειρία σας θεωρείται ότι είναι απαγορευτικό αυτή την περίοδο να πάω Βιετνάμ.
Έχω μπει σε άπειρα site με αναζήτηση weather Vietnam, εχω διαβάσει αρκετά και εδώ μέσα και ειλικρινά έχω μπερδευτεί αρκετά.
Είναι περίοδος που θα έχει πλημμύρες και καταστροφές? Είναι περίοδος των μουσώνων? Δεν θα μπορούμε να σταθούμε από την υγρασία και τη ζέστη? Θα το ευχαριστηθούμε το ταξίδι ή να επιλέξω για κάπου αλλού? Χίλια ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.681
Likes
14.179
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φέτος πάντως το καλοκαίρι πήγαν 2 παιδιά από το τραβελστορις και δεν είχαν κανένα θέμα. Ούτε σταγόνα έριξε. Κ το κακό το έκανε τώρα το Σεπτέμβριο...
Ζέστη κ υγρασία έχει βέβαια ειδικά στο νότο. Κατά τ άλλα όπως το λες μάντης δεν είναι κανένας πάντα υπάρχει ρίσκο σε περίοδο βροχών, από την άλλη είναι τεράστια χώρα δεν έχει ποτέ τον ίδιο καιρό παντού.
 

Katerina Arno

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Δεν αντέχω ΚΑΘΟΛΟΥ την ζέστη.... Πιστεύεις ότι πρέπει να το ρισκάρω καθώς θα μαγευτώ από τις ομορφιές ή να πάω άλλη εποχή? Και αν ναι, ποια ειναι αυτή? Γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολες οι 15 μερες άδεια εκτός καλοκαιριού?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.681
Likes
14.179
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν αντέχω ΚΑΘΟΛΟΥ την ζέστη.... Πιστεύεις ότι πρέπει να το ρισκάρω καθώς θα μαγευτώ από τις ομορφιές ή να πάω άλλη εποχή? Και αν ναι, ποια ειναι αυτή? Γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολες οι 15 μερες άδεια εκτός καλοκαιριού?
Δεν μπορώ να μιλήσω για λογαριασμό κανενός! Εγώ πήγα χειμώνα δικό μας κ πάλι ζέστη είχε στο νότο. Επίσης δεν την αντεχω αλλά μς διαλείμματα το μεσημέρι βγήκε μια χαρά.
 

Katerina Arno

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Ξερεις τα παιδιά που πήγαν φέτος, οπως είπες, πού και πότε πήγαν και τι συνθήκες αντιμετώπισαν;
Σόρυ για το πρηξιμο
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.681
Likes
14.179
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ξερεις τα παιδιά που πήγαν φέτος, οπως είπες, πού και πότε πήγαν και τι συνθήκες αντιμετώπισαν;
Σόρυ για το πρηξιμο
Τους ξέρω κ τους δύο! Προηγήθηκε το δικό μου ταξίδι και τους έδωσα πληροφορίες. Όλοι χρησιμοποιήσαμε την καταπληκτική Ahn που μας βοήθησε εκεί με τα τουρ κ τις μεταφορές.
Ο @paykopete μόλις δει το μνμ είμαι σίγουρη ότι θα σ ενημερώσει :)
 

Katerina Arno

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Ευχαριστω! Γιατί νομίζω οτι έκαψα με όσα διαβάζω, σε σημείο του να ψάξω για κάπου αλλού... Και δεν θέλωωωωω :(
 

poised

Member
Μηνύματα
974
Likes
7.795
Η χειρότερη εποχή είναι Σεπτέμβρη ως Δεκέμβρη και μέσα σε αυτό χοντρικά σύνολο 1-2 μήνες ανάλογα την περιοχή, αλλά δε ξέρεις πότε και για πόσο. Δηλαδή μπορεί να είναι όλος ο Νοέμβρης ή μία βδομάδα κάθε μήνα από τους παραπάνω ή τρεις συνεχόμενες τον Οκτώβρη και μετά άλλες δύο τον Νοέμβρη, ποιος ξέρει.

Ιούνη και Ιούλη θα έλεγα είναι εξαιρετικά, όχι τρομερή ζέστη όπως από Μάρτη ως Μάη και αν ρίξει και καμία βροχή συνήθως είναι προσωρινή και καλοδεχούμενη. Αλλά και πάλι η ζέστη σε συνδυασμό με την υγρασία μάλλον θα σου φαίνεται χειρότερη.
 
Last edited:

Katerina Arno

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Οι λίγες βροχές δεν με ενοχλούν! Οι καταιγίδες που δεν καταφέρνεις να δεις τίποτα ειναι το ζήτημά μου. Και η ζέστη με την υγρασία που θα δυσκολεύουν το περπάτημα και την αντοχή για να αντέξεις να δεις και άλλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.625
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom