Αυστρία Βιέννη - Σαλτσμπουργκ

Paparouna27

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Θα πάω Βιέννη αρχές Οκτωβρίου για ένα σεμινάριο. Θα μείνω 4 ημερες για το σεμινάριο και μετά έχω βάλει άλλες 3,5 ημερες free. Το σεμινάριο είναι 10χλμ απο Βιέννη. Επισης είχα πάει Βιέννη πέρυσι για 2,5 ημέρες. Είχα δει μερικά από τα βασικά από αξιοθέατα: Albertina, Belvedere, Σεμπρουν, Εθνική Βιβλιοθήκη, Εκκλησία Αγ. Στέφανου. Την πρώτη ημέρα που φτάνω μιας και ξεκινά αργά το απόγευμα το σεμινάριο θα πάω στο Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Μετά σκεφτόμουν 2 εκδοχές μόλις τελειώσει το σεμινάριο.
1. Να μείνω και τις 3 ημέρες Βιέννη (Πέμπτη μεσημέρι με Κυριακή μεσημέρι)
2. Να μείνω 1 ημέρα Βιέννη και να πάω Σαλτσμπουργκ 1,5 ημέρα (2 βραδιά).
Τι θα μου προτείνατε;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Εφοσον ειναιη 2η φορα σου στη Βιεννη, θα σου προτεινα να επισκεφθεις και το Σαλτσμπουργκ που ειναι πολυ χαριτωμενο.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
63
Likes
85
Μια χαρα ειναι και οι δυο επιλογές. Αν προτεραιότητα είναι να δεις το Salzburg , τοτε φτανει η 1,5 μερα, καθως ειναι μικρο και βλεπεις τα παντα στο διαστημα αυτο. Αν όμως οι 2,5 - 3 ωρες περίπου ταξιδιού (υποθέτω τρένο ) εις διπλούν πηγαινε κι ελα φαινονται πολλές,τοτε και η Βιέννη μονη της είναι εξαιρετική επιλογη. Εχω πάει 4 φορές και άνετα ξαναπάω, όποτε βρω ευκαιρία. Το Salzburg θα το άφηνα για άλλο ταξίδι, προς Μόναχο μεριά και θα το συνδύαζα με Hallstatt, λίμνες Chiemsee, Koenigsee, Zell am see,κλπ & Berchtesgaden, ή και το υπέροχο Innsbruck, το οποίο προσωπικά μου είχε αρεσει πολυ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.194
Likes
4.131
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Θα πάω Βιέννη αρχές Οκτωβρίου για ένα σεμινάριο. Θα μείνω 4 ημερες για το σεμινάριο και μετά έχω βάλει άλλες 3,5 ημερες free. Το σεμινάριο είναι 10χλμ απο Βιέννη. Επισης είχα πάει Βιέννη πέρυσι για 2,5 ημέρες. Είχα δει μερικά από τα βασικά από αξιοθέατα: Albertina, Belvedere, Σεμπρουν, Εθνική Βιβλιοθήκη, Εκκλησία Αγ. Στέφανου. Την πρώτη ημέρα που φτάνω μιας και ξεκινά αργά το απόγευμα το σεμινάριο θα πάω στο Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης. Μετά σκεφτόμουν 2 εκδοχές μόλις τελειώσει το σεμινάριο.
1. Να μείνω και τις 3 ημέρες Βιέννη (Πέμπτη μεσημέρι με Κυριακή μεσημέρι)
2. Να μείνω 1 ημέρα Βιέννη και να πάω Σαλτσμπουργκ 1,5 ημέρα (2 βραδιά).
Τι θα μου προτείνατε;
Νομίζω ότι με το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης θα κλείσεις τα αξιόλογα μουσεία της Βιέννης.
Επειδή θα έχεις ελεύθερα τα απογεύματα τις 4 ημέρες του σεμιναρίου νομίζω ότι αρκούν για να πιεις καφέδες στα ωραία καφέ της πόλης και να κάνεις βόλτες και σε γειτονιές που δεν έχεις πάει στις οποίες δεν θα μπεις σε μουσεία (π.χ η περιοχή γύρω από την εκκλησία του Καρόλου και η άλλη με την χρωματιστή πολυκατοικία που δεν θυμάμαι τώρα το όνομα)...
Θα πρότεινα να πας στο Σαλτσμπουργκ με ένα βράδυ διαμονή ή δύο (εάν φτάσεις αργα το απόγευμα από Βιέννη) και ένα βράδυ στη Μπρατισλάβα που είναι δίπλα στη μία ώρα με το τρένο. Εάν η πτήση τη επιστροφής σου είναι μεσημέρι ή απόγευμα από Βιέννη τότε βάλε το τελευταίο βράδυ διαμονή στη Μπρατισλάβα και γύσισε απευθείας στο αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom