Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

retzi

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας :)

Οι μερες σε φτανουν ή θα κοψεις απο καποιο αλλο αξιοθεατο?
Φτάνουμε Δευτέρα απόγευμα στο ξενοδοχείο το οποίο βρίσκεται πλησίον του Καθεδρικού Ναού και φεύγουμε Παρασκευή απόγευμα. Το πλάνο λέει Δευτέρα μια χαλαρή βόλτα βλέποντας την Γοτθική συνοικία και ότι προλάβουμε στην Ramblas ..by night μιας και θα πάμε μέσα Νοέμβρη και με την αλλαγή της ώρας θα έχει μικρύνει και η μέρα.

Τρίτη σκεφτόμασταν να πάμε το πρωί στο πάρκο Γκουέλ και με το πόδι κατηφορίζοντας να πηγαίναμε κατά σειρά προς το νοσοκομείο του Μοντανέρ, Σαγράδα φαμίλια, και μέσω της διαγωνίου και της Rambla de Catalunya να καταλήγαμε στην πλατεία της Καταλονίας.

Τετάρτη είχαμε στο πλάνο μονοήμερη Φιγκερες Χιρονα αλλά δεν βγάζω άκρη με την μεταφορά και τι βολεύει γενικότερα.

Πέμπτη σκεφτόμασταν περπάτημα στην Passeig de Gracia και να δούμε όλα τα έργα του Γκαουντί (Casa Batllo, Amatler, Mila κλπ.) που θα είναι και στον δρόμο μας και μέσω της Ramblas να καταλήξουμε στο μνημείο του Κολόμβου και ίσως προς το Λιμάνι τους Μπαρτσελονέτα με τα τελευταία να έχω μία επιφύλαξη λόγω της εποχής που θα πάμε και για το κατά πόσο έχει νόημα να κυκλοφορήσουμε στο παραλιακό μέτωπο.
Παρασκευή ως τελευταία μέρα σκεφτόμασταν να χαλαρώσουμε με βόλτες στην Γοτθική συνοικία, Πάρκο Σιουταντέλα, αψίδα θριάμβου και ενδεχομένως μουσείο Πικάσο. ΚΑΙ κάπου εκεί έπεσε η σκέψη για το κατά πόσο αξίζει πχ την τελευταία μέρα να πάω από λόφο Μοντζουικ...

Κατ' εμέ αξίζει. Και για να είμαι πιο σαφής, αξίζει η όλη εμπειρία.
Δηλαδή να επιλέξεις να ανέβεις πχ με το funicular ή με το τελεφερίκ ως το Miramar (αν το επιλέξεις δες αν είναι ανοιχτό λόγω εποχής και επίσης κράτα στο μυαλό σου ότι το Transbordador Aeri del Port διαφέρει από το Teleferic de Montjuic το οποίο αφορά τα τελευταία μέτρα πριν το φρούριο).
Να κάνεις τη βόλτα σου στην περίμετρο του κάστρου ή αν σε ενδιαφέρει να μπεις και μέσα (π.χ. εγώ δεν έχω μπει ποτέ, ο 11χρονος ανιψιός μου μπήκε και είπε ότι είναι το καλύτερο κάστρο που έχει δει).
Να θαυμάσεις την θέα της πόλης αλλά και του νέου λιμανιού από ψηλά.
Και προσωπικά θεωρώ το καλύτερο σημείο... να κατέβεις από τον λόφο περπατώντας. Είναι μια φανταστική διαδρομή μέσα από τη φύση, στην οποία έχεις πολλές επιλογές για επισκέψεις, από κήπους, το μουσείο Miro, το Ολυμπιακό Στάδιο και από εκεί να κατέβεις ως το MNAC και το Font Magica (μακάρι να έχει νερό, είναι πολύ όμορφο το θέαμα), το Caixa Forum και την Placa d' Espanya.
Και μετά από αυτό που μου ανέφερες μάλλον πάει για πιστόλι η εκδρομή στην Χιρόνα-Φιγκερες :haha:
Όσο για το τελεφερίκ. Από τι κατάλαβα υπάρχει το "Cable car" που ξεκινάει από το λιμάνι και καταλήγει κοντά σε ένα ξενοδοχείο(?) και το funicular που το παίρνεις από την στάση "Parallel" και καταλήγεις μπροστά στο κάστρο του Μοντζουικ? Κατάλαβα κάτι λάθος? Αυτό από το λιμάνι είναι που αξίζει ή το άλλο που σε πάει στο κάστρο? Επίσης από την εμπειρία σου και επειδή εμείς σκεφτόμασταν ότι εφόσον πάμε θα επισκεφτούμε μόνο το κάστρο και κατά τα άλλα την κατεβασιά θα την κάναμε ως βόλτα στην φύση και στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις. Για να φτάσεις στο σιντριβάνι θα χρειαστεί πολλές ώρες?
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
235
Likes
1.356
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας :)


Φτάνουμε Δευτέρα απόγευμα στο ξενοδοχείο το οποίο βρίσκεται πλησίον του Καθεδρικού Ναού και φεύγουμε Παρασκευή απόγευμα. Το πλάνο λέει Δευτέρα μια χαλαρή βόλτα βλέποντας την Γοτθική συνοικία και ότι προλάβουμε στην Ramblas ..by night μιας και θα πάμε μέσα Νοέμβρη και με την αλλαγή της ώρας θα έχει μικρύνει και η μέρα.

Τρίτη σκεφτόμασταν να πάμε το πρωί στο πάρκο Γκουέλ και με το πόδι κατηφορίζοντας να πηγαίναμε κατά σειρά προς το νοσοκομείο του Μοντανέρ, Σαγράδα φαμίλια, και μέσω της διαγωνίου και της Rambla de Catalunya να καταλήγαμε στην πλατεία της Καταλονίας.

Τετάρτη είχαμε στο πλάνο μονοήμερη Φιγκερες Χιρονα αλλά δεν βγάζω άκρη με την μεταφορά και τι βολεύει γενικότερα.

Πέμπτη σκεφτόμασταν περπάτημα στην Passeig de Gracia και να δούμε όλα τα έργα του Γκαουντί (Casa Batllo, Amatler, Mila κλπ.) που θα είναι και στον δρόμο μας και μέσω της Ramblas να καταλήξουμε στο μνημείο του Κολόμβου και ίσως προς το Λιμάνι τους Μπαρτσελονέτα με τα τελευταία να έχω μία επιφύλαξη λόγω της εποχής που θα πάμε και για το κατά πόσο έχει νόημα να κυκλοφορήσουμε στο παραλιακό μέτωπο.
Παρασκευή ως τελευταία μέρα σκεφτόμασταν να χαλαρώσουμε με βόλτες στην Γοτθική συνοικία, Πάρκο Σιουταντέλα, αψίδα θριάμβου και ενδεχομένως μουσείο Πικάσο. ΚΑΙ κάπου εκεί έπεσε η σκέψη για το κατά πόσο αξίζει πχ την τελευταία μέρα να πάω από λόφο Μοντζουικ...



Και μετά από αυτό που μου ανέφερες μάλλον πάει για πιστόλι η εκδρομή στην Χιρόνα-Φιγκερες :haha:
Όσο για το τελεφερίκ. Από τι κατάλαβα υπάρχει το "Cable car" που ξεκινάει από το λιμάνι και καταλήγει κοντά σε ένα ξενοδοχείο(?) και το funicular που το παίρνεις από την στάση "Parallel" και καταλήγεις μπροστά στο κάστρο του Μοντζουικ? Κατάλαβα κάτι λάθος? Αυτό από το λιμάνι είναι που αξίζει ή το άλλο που σε πάει στο κάστρο? Επίσης από την εμπειρία σου και επειδή εμείς σκεφτόμασταν ότι εφόσον πάμε θα επισκεφτούμε μόνο το κάστρο και κατά τα άλλα την κατεβασιά θα την κάναμε ως βόλτα στην φύση και στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις. Για να φτάσεις στο σιντριβάνι θα χρειαστεί πολλές ώρες?
Καλημέρα!
Έχω επισκεφτεί τη Βαρκελώνη ακριβώς την ίδια περίοδο και μπορώ να σου πω ότι ο καιρός ήταν ιδανικός.
Δεν είχε ζέστη και με ένα απλό μπουφάν ήσουν οκ. Το μόνο αρνητικό ήταν λίγο ο αέρας. Αν και θα σου πρότεινα να επισκεφτείς την Barceloneta μεσημεράκι περπατώντας κατά μήκος της Las Rambla.
έτσι ώστε να πετύχεις τις ιδανικές συνθήκες. Από θέμα πλάνου και εμείς περίπου με το δικό σου σκεπτικό κινηθήκαμε απλά δεν επισκεφτήκαμε την Χιρόνα και φαντάσου μείναμε 5 βράδια.
Αλλά μπορώ να πω ότι ευχαριστηθήκαμε την πόλη με χαλαρές βόλτες και με έμφαση σε ότι άρεσε σε μας. Τα μαστ για μένα ήταν Γοτθική συνοικία, η αγορά Mercat de la Boqueria ,όλη η Passeig de Gracia και το Μόντζουικ . Είχαμε χρησιμοποιήσει για να ανέβουμε το τελεφερίκ-cable car από την Avinguda Miramar και για το κατέβασμα τα πόδια μας καταλήγοντας στην Πιάτσα Εσπάνια. (How to get there The Montjuïc Cable Car is located at Avinguda de Miramar, 30, 08038 Barcelona. You can get there on the Montjuïc Funicular, from Paral·lel metro station (L2 and L3), or on buses 55 and 150.)
Αξίζει και η επίσκεψη στο Ίδρυμα Ζουάν Μιρό που είναι πολύ κοντά στην αφετηρία του τελεφερίκ.
Ενδιαφέροντα μπαράκια και καφέ είχαμε βρει γύρω από την Basílica de la Mercè . ( La Plata, Petit Tapas, Bar Sincopa ) αυτά θυμάμαι αν μου έρθει και κάτι άλλο θα το γράψω.
Καλά να περάσεις σε μια από τις ομορφότερες πόλεις που την περίοδο που θα πας ευτυχώς θα έχει επιτρεπτό τουρισμό έτσι ώστε να μην σε κουράσει.
 
Last edited:

hera

Member
Μηνύματα
138
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας :)


Φτάνουμε Δευτέρα απόγευμα στο ξενοδοχείο το οποίο βρίσκεται πλησίον του Καθεδρικού Ναού και φεύγουμε Παρασκευή απόγευμα. Το πλάνο λέει Δευτέρα μια χαλαρή βόλτα βλέποντας την Γοτθική συνοικία και ότι προλάβουμε στην Ramblas ..by night μιας και θα πάμε μέσα Νοέμβρη και με την αλλαγή της ώρας θα έχει μικρύνει και η μέρα.

Τρίτη σκεφτόμασταν να πάμε το πρωί στο πάρκο Γκουέλ και με το πόδι κατηφορίζοντας να πηγαίναμε κατά σειρά προς το νοσοκομείο του Μοντανέρ, Σαγράδα φαμίλια, και μέσω της διαγωνίου και της Rambla de Catalunya να καταλήγαμε στην πλατεία της Καταλονίας.

Τετάρτη είχαμε στο πλάνο μονοήμερη Φιγκερες Χιρονα αλλά δεν βγάζω άκρη με την μεταφορά και τι βολεύει γενικότερα.

Πέμπτη σκεφτόμασταν περπάτημα στην Passeig de Gracia και να δούμε όλα τα έργα του Γκαουντί (Casa Batllo, Amatler, Mila κλπ.) που θα είναι και στον δρόμο μας και μέσω της Ramblas να καταλήξουμε στο μνημείο του Κολόμβου και ίσως προς το Λιμάνι τους Μπαρτσελονέτα με τα τελευταία να έχω μία επιφύλαξη λόγω της εποχής που θα πάμε και για το κατά πόσο έχει νόημα να κυκλοφορήσουμε στο παραλιακό μέτωπο.
Παρασκευή ως τελευταία μέρα σκεφτόμασταν να χαλαρώσουμε με βόλτες στην Γοτθική συνοικία, Πάρκο Σιουταντέλα, αψίδα θριάμβου και ενδεχομένως μουσείο Πικάσο. ΚΑΙ κάπου εκεί έπεσε η σκέψη για το κατά πόσο αξίζει πχ την τελευταία μέρα να πάω από λόφο Μοντζουικ...



Και μετά από αυτό που μου ανέφερες μάλλον πάει για πιστόλι η εκδρομή στην Χιρόνα-Φιγκερες :haha:
Όσο για το τελεφερίκ. Από τι κατάλαβα υπάρχει το "Cable car" που ξεκινάει από το λιμάνι και καταλήγει κοντά σε ένα ξενοδοχείο(?) και το funicular που το παίρνεις από την στάση "Parallel" και καταλήγεις μπροστά στο κάστρο του Μοντζουικ? Κατάλαβα κάτι λάθος? Αυτό από το λιμάνι είναι που αξίζει ή το άλλο που σε πάει στο κάστρο? Επίσης από την εμπειρία σου και επειδή εμείς σκεφτόμασταν ότι εφόσον πάμε θα επισκεφτούμε μόνο το κάστρο και κατά τα άλλα την κατεβασιά θα την κάναμε ως βόλτα στην φύση και στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις. Για να φτάσεις στο σιντριβάνι θα χρειαστεί πολλές ώρες?
Αρχικά θα σου πρότεινα ανεξαρτήτως εποχής, να πας στη Μπαρτσελονέτα σίγουρα μια βόλτα. Όπως είπες ξεκινώντας από τον Κολόμβο, δείτε τις golondrinas, περάστε τη Rambla del Mar (έχει και ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο εκεί και μετά το aquarium) και περπατήστε να δείτε την παραλία. Νομίζω αξίζει τον κόπο να δείτε και αυτή την πλευρά της πόλης και σίγουρα προσωπικά θα το προτιμούσα από το να πάω καλοκαίρι με τις ορδές και την αφόρητη ζέστη. Είναι όμορφα ακόμα και τον χειμώνα.

Τώρα για το τελεφερικ.
Το funicular (περιλαμβάνεται στο κόστος του μετρό) φαντάσου το σαν ένα βαγονάκι τραμ που κάνει μια πααααρα πολύ μικρή ανηφορίτσα από το Parallel έως και το σημέιο που ξεκινάει το teleferic de Montjuic. Αυτό καλύπτει μια επίσης μικρούλα διαδρομή, χοντρικά δύο στροφές βουνού ανηφορικές. Γνώμη μου ότι για το κόστος του τελεφερικ αυτού και το σύντομο της διάρκειας, δεν χάνεις και κάτι να το περπατήσεις.
Το παραλιακό τελεφερίκ σίγουρα σου προσφέρει φοβερή θέα και είναι αρκετά μεγαλύτερη η διαδρομή. Να σου πω ότι δεν το έχω πάρει ποτέ μιας και δεν προέκυπτε στο πρόγραμμα και εντέλει αυτό τον Μάρτιο που θέλαμε να το πάρουμε, ήταν κλειστό λόγω συντήρησης, αν και μάλλον ανακουφίστηκα γιατί μου παραφάνηκε ψηλό και με έπιασε μια μικρή φοβία 😂

Η κατάβαση από το Montjuic δεν είναι τόσο μεγάλη. Να πω με χαλαρό βήμα και χαζεύοντας, καμιά ώρα;; Εξαρτάται από το πόσο χρόνο θα διαθέσετε στο Ολυμπιακό Στάδιο, αν θα μπείτε κλπ.. Είναι εύκολη πάντως θεωρώ.

Όσο για τη Ramblas μην φανταστείς ότι το βράδυ θα δεις κάτι ιδιαίτερο (προσοχή στις τσάντες σας). Πιο πολύ θα ευχαριστηθείς τους εμπορικούς δρόμους και τα σοκάκια προς Γοτθική Συνοικία. Βρείτε όμως αν μπορέσετε λίγο χρόνο να κάνετε μια βόλτα στη La Boqueria, την αγορά τους. Μπορείτε να φάτε κάτι σαν πρωινό εκεί ή να τσιμπήσετε μεσημεριανό κλπ. είτε στο πόδι είτε στις μπάρες των καταστημάτων.

Για την εκδρομή δεν έχω άποψη γιατί δεν την έχω κάνει. Αλλά αν ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στη Βαρκελώνη νομίζω ότι δεν θα ήθελα να χάσω μέρα μακριά της :) .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.572
Μηνύματα
901.828
Μέλη
39.312
Νεότερο μέλος
vang_elis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom