Καλοκαιρινές διακοπές 2024

paefstra

Member
Μηνύματα
13.265
Likes
42.011
Θελω να παω, απλα στο μυαλο μου εχω Σαμοθρακη, ως πιο ενδιαφεροντα και εξω απ'τα συμβατικα.
Η Σαμοθρακη ειναι γεματη με "αντισυμβατικους" χιπηδες που στην πραγματικη τους ζωη οι μισοι ζουν συμβατικοτατα και οι λοιποι ειναι ψιλοκαμμενοι.
Χωρις μεσο μεταφορας απο το καμπινγκ θα σου βγει η γλωσσα για τα Θερμα. Το καμπινγκ εχει υπεροχη φυση αλλα ετοιμασου για πρωτογονες συνθηκες και φυσικα αν δεν ψωνιζεις φαι απο τα Θερμα, θα πεινασεις.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
184
Likes
251
Ποσο περπατημα; Πανω απο μιση ωρα; Θα ψωνιζω απο τα Θερμα νερο και φαγητο. Γκαζακι για μαγειρεμα δεν ξερω αν μπορω να κουβαλησω. Με ανησυχει λιγο μηπως μου κλεψουν πραγματα απο τη σκηνη οταν φευγω και μηπως γλιστρησω πουθενα στα βραχια.

Απο την αλλη οσοι εχουν παει λενε οτι ειναι παραδεισος με δεντρα και ποταμια.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
184
Likes
251
αν δε σου αρεσε η αμοργος,θα ξενερωσεις με τη σαμοθρακη ασχημα. Ειναι ακομα πιο χυμα,πανεμορφη κατ εμε,το καμπινγκ ελευθερας διαβιωσης ειναι σχεδον τζαμπα(με αντιστοιχες παροχες,δλδ μηδεν,απλα νιωθεις μια ασφαλεια και δεν θα σε γραψουν) . Ετοιμασου για πολυ περπατημα αν δεν πας με οχημα ,υπαρχει μεγαλη δυσκολια μετακινησης
Πανω απο μιση ωρα περπατημα απ το καμπινγκ στα Θερμα;
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
184
Likes
251
Εξω απο τα συμβατικά μάλλον εννοεις κάτω κουφονησι, γιατί το πάνω το πήρε κ το σήκωσε ο υπερτουρισμος
Ναι στο κατω ηταν πολυ χαλαρα, ατμοσφαιρα απο αλλη εποχη και φιλικοι ανθρωποι. Μετανιωνω που δεν εμεινα αλλα δεν ειχα αλλα λεφτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.265
Likes
42.011
Ποσο περπατημα; Πανω απο μιση ωρα; Θα ψωνιζω απο τα Θερμα νερο και φαγητο. Γκαζακι για μαγειρεμα δεν ξερω αν μπορω να κουβαλησω. Με ανησυχει λιγο μηπως μου κλεψουν πραγματα απο τη σκηνη οταν φευγω και μηπως γλιστρησω πουθενα στα βραχια.

Απο την αλλη οσοι εχουν παει λενε οτι ειναι παραδεισος με δεντρα και ποταμια.
Εμεις ειχαμε παει με αυτοκινητο και μαλιστα για δυσβατους χωματοδρομους. Υποθετω οτι ειναι μιση ωρα, αποσταση που θα κανεις κατω απο τον καυτο ηλιο για τα βασικα, αφου το καμπινγκ δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ, πρεπει να εχεις δικο σου ψυγειο και τροπο να μαγειρεψεις και πισω μεσα στον ηλιο, ενω το βραδυ για να μην εγκλωβιστεις στα δεντρα και τα ζωυφια θα πρεπει να το ξανακανεις για να βγεις μια βολτα.
Απο Σαμοθρακη παντως δεν θα δεις τιποτε χωρις μεσον μετακινησης.
Φυσικα εσυ αποφασιζεις, αλλα νομιζω οτι αν δεν βρεις τροπο να πας σε βαθρες και καταρραχτες και δυσβατες παραλιες, μια παραλια με πλατανια να μεινεις ακινητος βρισκεις σε ολη την Ελλαδα. Δεν χρειαζεται να τραβηξεις ολοκληρη Οδυσσεια ως εκει.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.227
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Εμεις ειχαμε παει με αυτοκινητο και μαλιστα για δυσβατους χωματοδρομους. Υποθετω οτι ειναι μιση ωρα, αποσταση που θα κανεις κατω απο τον καυτο ηλιο για τα βασικα, αφου το καμπινγκ δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ, πρεπει να εχεις δικο σου ψυγειο και τροπο να μαγειρεψεις και πισω μεσα στον ηλιο, ενω το βραδυ για να μην εγκλωβιστεις στα δεντρα και τα ζωυφια θα πρεπει να το ξανακανεις για να βγεις μια βολτα.
Απο Σαμοθρακη παντως δεν θα δεις τιποτε χωρις μεσον μετακινησης.
Φυσικα εσυ αποφασιζεις, αλλα νομιζω οτι αν δεν βρεις τροπο να πας σε βαθρες και καταρραχτες και δυσβατες παραλιες, μια παραλια με πλατανια να μεινεις ακινητος βρισκεις σε ολη την Ελλαδα. Δεν χρειαζεται να τραβηξεις ολοκληρη Οδυσσεια ως εκει.
Ασε που θα τρως καθε μερα κατσικι,μονο παγωτο - κατσικι δεν εχουνε βγαλει ...
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
184
Likes
251
Εμεις ειχαμε παει με αυτοκινητο και μαλιστα για δυσβατους χωματοδρομους. Υποθετω οτι ειναι μιση ωρα, αποσταση που θα κανεις κατω απο τον καυτο ηλιο για τα βασικα, αφου το καμπινγκ δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ, πρεπει να εχεις δικο σου ψυγειο και τροπο να μαγειρεψεις και πισω μεσα στον ηλιο, ενω το βραδυ για να μην εγκλωβιστεις στα δεντρα και τα ζωυφια θα πρεπει να το ξανακανεις για να βγεις μια βολτα.
Απο Σαμοθρακη παντως δεν θα δεις τιποτε χωρις μεσον μετακινησης.
Φυσικα εσυ αποφασιζεις, αλλα νομιζω οτι αν δεν βρεις τροπο να πας σε βαθρες και καταρραχτες και δυσβατες παραλιες, μια παραλια με πλατανια να μεινεις ακινητος βρισκεις σε ολη την Ελλαδα. Δεν χρειαζεται να τραβηξεις ολοκληρη Οδυσσεια ως εκει.
Αυτα δεν τα ηξερα. Δηλαδη ολοι οσοι πανε εχουν οχημα; Στις βαθρες πηγαινουν με οχημα; Προμηθειες τουλαχιστον μπορω να αγοραζω το απογευμα ωστε να αποφευγω το περπατημα στον ηλιο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.620
Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι από τους φίλους που γράφουν σε αυτό το νήμα, επιχειρούν να αποτρέψουν την συγγραφή μιας ακόμη επικής ιστορίας που θα μπορούσε να έχει τον τίτλο: <<Κουραστική Σαμοθράκη>>.:cool:
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
54
Likes
201
Τελικά αποφασίσατε που θα πάτε; έγω βλέπω να τρώω το καλοκαίρι στον εξωτικό Άλιμο :( και να πηγαινω μονο μετά τις 18 Αυγούστο στη Λέσβο :p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
554
Likes
4.126
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θελω να παω, απλα στο μυαλο μου εχω Σαμοθρακη, Γαυδο, Κουφονησι ως πιο ενδιαφεροντα και εξω απ'τα συμβατικα.

Αν θες κάτι έξω από τα συμβατικά, γιατί δεν κάνεις κάμπινγκ Σαλαμίνα, να την αράξεις σε καμμιά πυλωτή πολυκατοικίας με τη σκηνή σου να έχεις και σκιά και να γουστάρεις;

Και τα μπάνια σου θα κάνεις και φθηνά θα είναι και θα πας και σε νησί one of the kind!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom