Ινδονησία Αύγουστος Μπαλί!

Alkis30

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ωραία.. Εχω στείλει ήδη μνμ για 4 εκδρομές που μας ενδιαφέρουν. Το πρόβλημα είναι οτι όλες τους οι εκδρομές έχουν κάποια κοινα μέρη. πχ σε πολλά full day tours το πρόγραμμα ξεκινάει με παρακολούθηση Barong και Keris χωρούς στο Batubulan Village... τον ρωτάω αν μπορεί να παραληφθεί από το πρόγραμμα τις υπόλοιπες μέρες αφού θα το έχουμε παρακολουθήσει (και πληρώσει) ήδη μία φορά την προηγούμενη μέρα... αν δεν είναι λίγο ευέλικτος γενικά σε αυτά είναι δύσκολο να βρεις και να συνδυάσεις 4 tours χωρίς κανένα κοινό μέρος έτσι όπως έχουν τα έτοιμα πακέτα...
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
227
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Με αυτούς είχα επικοινωνήσει πρώτα αλλά την 1 μέρα δεν μπορούσαν να μας εξυπηρετήσουν. Διαφορετικά εκεί θα είχαμε κλείσει και εμείς

Μην αγχώνεστε ,όταν με το καλό φτάσετε στο Μπαλί θα διαπραγματευτείτε απευθείας με τα τουριστικά γραφεία ή το ταξί ,περίπου 40 δολάρια ,το 8ωρο.Υπάρχει μεγάλη προσφορά σε μεταφορικά μέσα.

Και κάτι τελευταίο όσοι απο το Travelstories είστε στο Μπαλί απο 21/8 -28/8 θα πραγματοποιηθεί μία συνάντηση .Υπάρχουν ήδη πέντε ενδιαφερόμενοι.Στείλτε pm και μετά επικοινωνούμε με viber.
 

x7777

Member
Μηνύματα
896
Likes
3.582
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εχουμε κλεισει οδηγο. Αλλα οτι βρισκεις ευκολα ειναι αληθεια. Το 40$ ισχυει γενικα αλλα αν θες να πας πιο μακρια (πχ
Pura Lempuyang Luhur) η τιμη ανεβαινει λιγο.


Θα ειμαι Μπαλι μετα τις 1/9 και για μια εβδομαδα. Οποτε μαλλον δεν θα βολεψει για τη συναντηση
 

Alkis30

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Τελικά όλα καλά με αυτό το γραφείο http://www.bali-day-trip.com/fulldaytrip.html. Αμεση απάντηση σε αυτά που ζήτησα και ευελιξία προσαρμογής αφού μου αφαίρεσε τα κοινά μέρη που υπήρχαν στα full day trips που επέλεξα.

Ασχετο, αλλά σκέφτομαι να πάρουμε μαζί από εδώ αρκετές κονσέρβες έτσι ώστε αν πχ βρεθούμε σε κάποιο μέρος στις τοπικές εκδρομές που δεν έχει φαγητό που να μας γεμίζει το μάτι (φαντάζομαι οτι θέλει προσοχή στο θέμα φαγητού γενικά..) να μπορούμε να κρατηθούμε μέχρι να επιστρέψουμε στην βάση.. πώς το βλέπετε αυτό σαν ιδέα ?

Για τη συνάντηση που προγραμματίζεται δυστυχώς εμείς θα είμαστε εκεί 31/07 - 08/08 ...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.200
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Φυσικά, έχω πάει. Άλλη κατάσταση εκεί, σχεδόν καθόλου τουρισμός. Από το Labuhanbajo ξεκινούν κρουαζιέρες για τα νησιά Komodo και Rinca όπου μπορείτε να δείτε τον περίφημο δράκο του Komodo. Έχει και άλλα, μικρότερα, νησάκια εκεί, όπου σε κάποια απ' αυτά ζούνε οι "τσιγγάνοι της θάλασσας" και - αν τυχόν βρεθείτε προς τα κει - αξίζει να επισκεφτείτε κάποιο απ' αυτά. Τις κρουαζιέρες μπορείτε να τις κλείσετε και από το Μπαλι.
Babaduma ξέρεις ποια είναι τα νησάκια με τους τσιγγάνους της θάλασσας; Όσα έχω βρει μέχρι τώρα είναι για τους Μπατζάο στο ΒΑ. Σουαλουέσι ή στο Αρχιπέλαγος Σούλου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Babaduma ξέρεις ποια είναι τα νησάκια με τους τσιγγάνους της θάλασσας; Όσα έχω βρει μέχρι τώρα είναι για τους Μπατζάο στο ΒΑ. Σουαλουέσι ή στο Αρχιπέλαγος Σούλου.
https://mapcarta.com/29236008

http://www.touristlink.com/indonesia/mesa-island/overview.html

Ασχετο, αλλά σκέφτομαι να πάρουμε μαζί από εδώ αρκετές κονσέρβες έτσι ώστε αν πχ βρεθούμε σε κάποιο μέρος στις τοπικές εκδρομές που δεν έχει φαγητό που να μας γεμίζει το μάτι (φαντάζομαι οτι θέλει προσοχή στο θέμα φαγητού γενικά..) να μπορούμε να κρατηθούμε μέχρι να επιστρέψουμε στην βάση.. πώς το βλέπετε αυτό σαν ιδέα ?
Ναι, ναι, να πάρετε όσες περισσότερες κονσέρβες μπορείτε. Το φαγητό είναι χάλια και πάρα πολύ επικίνδυνο. Επίσης, να πάρετε γαλέτες, σαν αυτές του στρατού. Μπορεί να είναι άνοστες αλλά έχουν πολλές θερμίδες και σε κρατάνε και σε ζεσταίνουν - ειδικά το βράδυ που κάνει παγωνιά. Θα σου έλεγα να πάρετε και κανένα κατεψυγμένο βόδι μαζί σας για σιγουριά αλλά τότε θα καταλάβαινες ότι κάνω πλάκα (ενώ τώρα δεν το κατάλαβες, ε; ).
 

Alkis30

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
https://mapcarta.com/29236008

http://www.touristlink.com/indonesia/mesa-island/overview.html



Ναι, ναι, να πάρετε όσες περισσότερες κονσέρβες μπορείτε. Το φαγητό είναι χάλια και πάρα πολύ επικίνδυνο. Επίσης, να πάρετε γαλέτες, σαν αυτές του στρατού. Μπορεί να είναι άνοστες αλλά έχουν πολλές θερμίδες και σε κρατάνε και σε ζεσταίνουν - ειδικά το βράδυ που κάνει παγωνιά. Θα σου έλεγα να πάρετε και κανένα κατεψυγμένο βόδι μαζί σας για σιγουριά αλλά τότε θα καταλάβαινες ότι κάνω πλάκα (ενώ τώρα δεν το κατάλαβες, ε; ).
΄

Αυτό πάλι μάλλον δεν είναι πλάκα όμως φίλε μου. Τί λες και εσύ ?

http://www.iefimerida.gr/news/34533...oys-kai-toys-serviroyn-se-toyristes-en-agnoia

οπότε αφού εσύ τους εμπιστεύεσαι τόσο πολύ πρέπει να έχεις φάι σκυλάκι φουλ :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
οπότε αφού εσύ τους εμπιστεύεσαι τόσο πολύ πρέπει να έχεις φάι σκυλάκι φουλ :)
για να το λες, κάτι παραπάνω θα ξέρεις... (οι πιθανότητες να μην τρώω κοτόπουλο, να είμαι χορτοφάγος, να έχω πάει εκεί πριν 7 χρόνια, να... να... να... δεν υφίστανται κάν, ε; )

... κι αφού τό'χεις αποφασίσει έτσι κι αλλιώς, τι μας ρωτάς εμάς λεβέντη μου; για να σου πούμε "μπράβο, καλά το σκέφτηκες;". Ε, μπράβο, λοιπόν, πολύ καλή η ιδέα σου να φορτώσεις τη βαλίτσα σου με κονσέρβες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως ρε άνθρωπε αμα σε απασχολεί τόσο, τρώγε μόνο ψάρι. Τόσο νόστιμα είναι εκεί, ευκαιρία να αποφύγεις και τα κρέατα...
 

iriefthi

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
To κοστος οδηγου με αυτοκινητο με A/C και εμφιαλωμενο νερο για 2 ατομα συνολικα κυμαινεται μεταξυ 450,000 - 550,000 ρουπιες (εξαρταται ο προορισμος, το αμαξι πριβε για τους 2 σας). Θα κοιταξω να δω μηπως βρω την καρτα του οδηγου που ειχαμε. Εχει email και whatsapp και μπορεις να κανονισεις τα παντα απο νωρις. Πολυ καλος, μιλουσε εξαιρετικα Αγγλικα. Καλυτερα να κανονισεις εκτος ξενοδοχειου, θα ναι φτηνοτερο. Οσο για μηχανακι, αν το λεει η καρδουλα σας δοκιμαστε. Ειναι αδιανοητο το πως οδηγουν και το τι χαος επικρατει.... ασφαλεια μηδεν.
Μπορείς σε παρακαλώ να το στείλεις και σε μένα αν μπορείς?? Θα πάω σε λιγες μέρες!
 

arisCH

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα, χρειάζομαι την βοήθεια σας για διαμονή στο Μπαλί. Ενώ ήταν να μεινω Nusa Dua κάποιες μέρες και στη συνέχεια Ubud, το ξενοδοχείο με Nusa Dua υπήρξε μπέρδεμα και τελικά μου έκλεισαν στην Seminyak. Είναι καλυτερα η να αναζητήσω κάτι πάλι στην Nusa Dua? Σας ευχαριστωωωωωωωωω
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
227
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλησπέρα και από μένα, χρειάζομαι την βοήθεια σας για διαμονή στο Μπαλί. Ενώ ήταν να μεινω Nusa Dua κάποιες μέρες και στη συνέχεια Ubud, το ξενοδοχείο με Nusa Dua υπήρξε μπέρδεμα και τελικά μου έκλεισαν στην Seminyak. Είναι καλυτερα η να αναζητήσω κάτι πάλι στην Nusa Dua? Σας ευχαριστωωωωωωωωω
Το Seminyak είναι κοντά στην Kuta και στο "ζωντανό " Bali .Ενα ταξί κοστίζει περίπου 35€ το 8ωρο και σε πάει παντού .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.165
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom