Ανυπέρβλητη Ισλανδία

8avos

Member
Μηνύματα
691
Likes
6.874
Χειμώνας,κρύο και γω μέσα στο λεωφορείο να πηγαίνω στην δουλειά μου,προσπαθώντας να "ακονίσω" τις γνώσεις σε μια νέα γλώσσα,σε μια νεα χώρα,σε ένα νέο ξεκίνημα που έκανα στην ζωή μου διαβάζοντας στα γερμανικά ταξιδιωτικά μοτοσυκλετιστών.

Έτσι περνούσα τα πρωινά μου παίρνοντας το πρώτο λεωφορείο Μ11 από το Steglitz του Βερολίνου στο Marienfelde για να πάω στην δουλειά.Διάβαζα για έναν Γερμανό ταξιδιώτη,που έμεινε η μοτοσυκλέτα του λόγω βλάβης και ο Ισλανδός που βρήκε μπροστά του,του προσέφερε απλόχερα και απονήρευτα φιλοξενία ως ότου την επισκευάσει και συνεχίσει το ταξίδι του.Διάβαζα για την χώρα που έχει τα χαμηλότερα ποσοστά εγκληματικότητας εως μηδαμινά,που δεν έχει στρατό,για μια φιλειρηνική χώρα,απόκοσμη,έχοντας μόνο λίγα χρόνια που "άνοιξε" στον τουρισμό.

Αυτή η χώρα έχει τόσες εναλλαγές τοπίων,που κάνει πολλούς φωτογράφους,βιντεογράφους,να την επιλέγουν για να ζήσουν και να εμπνευστούν.

Μπαίνοντας στο φόρουμ,διάβασα πως λέγεται η χώρα της Φωτιάς και του Πάγου.Ψάχνοντας μοτοσυκλετιστικές και πιο ειδικά vespisti πληροφορίες,είδα πως υπήρχαν ελάχιστες.Το μικρόβιο μπήκε εύκολα,έχοντας ακόμη έναν λόγο στο μυαλό μου,να είμαι από τους πρώτους βεσπάκιδες που γύρισαν την χώρα.Έως αυτή την στιγμή,Ελληνική βέσπα δεν έχει πατήσει στο νησί εκτός της δικής μου και του συνταξιδιώτη μου,Γεράσιμου.

Από την επιστροφή μου και έπειτα,πολλά παιδιά της βέσπα κοινότητας,έχουνε ζητήσει πληροφορίες σχετικά και πως μπορούνε να πάνε και αυτοί από Ελλάδα με την βέσπα τους.Ελπίζω να δω αρκετούς στο μέλλον,όπως είναι και οι μοτοσυκλετιστές,οι ποδηλάτες.

C3928173-0474-4652-8D7A-27EBC1344DFB.jpeg


και σε βίντεο καταγεγραμμένα τα όσα βιώσαμε στο ταξίδι μας για 'κει
"
"
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.163
Likes
25.372
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καταπληκτικό ταξίδι.
Να είστε καλά και να ταξιδεύετε.
Πολύ ωραίο βίντεο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.580
Likes
8.082
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
μπραβο σας...
 

Georgie

Member
Μηνύματα
64
Likes
260
Ωραίο ταξίδι,ωραία παρέα, super βεσπες.
Πω πω τι τοπία έχει αυτή η χώρα!
Σίγουρα το επόμενο καλοκαίρι!

Χωρίς βέσπα, αλλά θα γίνει.
 

8avos

Member
Μηνύματα
691
Likes
6.874
Ωραίο ταξίδι,ωραία παρέα, super βεσπες.
Πω πω τι τοπία έχει αυτή η χώρα!
Σίγουρα το επόμενο καλοκαίρι!

Χωρίς βέσπα, αλλά θα γίνει.
Σου το ευχομαι και να μας μεταφερεις κ συ τις δικες σου εμπειριες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom