Αμοργός vs Φολέγανδρος vs Πάρος vs Νάξος vs Σίφνος vs Σέριφος

Η μάχη των Κυκλαδων


  • Total voters
    31

Viajero93

Member
Μηνύματα
59
Likes
214
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Αυτά είναι!
Έχοντας πάει σε όλα πλην Πάρου, η πρώτη μου ψήφος πήγε αβασάνιστα στην Αμοργό, γιατί αυτό το νησί είναι ιδέα και σε μαγεύει.
Αρκετά παρόμοιο βάιμπ μου είχε αφήσει η Φολέγανδρος, ξεχωριστό νησί και με την καλύτερη κυκλαδίτικη χώρα μαζί με αυτήν της Αμοργού. Αλλά επέλεξα Νάξο γιατί το ''πακέτο'΄που προσφέρει είναι απλά ασυναγώνιστο, τα έχει όλα. Εκτός από την χώρα που είναι αρκετά τουριστική και δε με τρέλανε, τι να πρωτοπείς για το φαγητό, τις παραλίες και τα όμορφα χωριουδάκια;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.491
Likes
14.516
Μια ψήφος θα πάει οπωσδήποτε Νάξο για το σύνολο που προσφέρει...για την άλλη είμαστε σε διάσκεψη....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.145
Likes
45.922
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δύσκολα τα πράγματα. Θα ψηφίσω βάσει του συναισθήματος που μου έβγαλε το κάθε νησί ως πρωταρχικό κριτήριο, χωρίς να σημαίνει ότι τα υπόλοιπα υστερούν και δε μου φέρνουν πανέμορφες αναμνήσεις.
Σε όλα πλην Σίφνου-Σερίφου που τα είδα από μία έχω πάει αρκετές φορές και πάντα ανακαλύπτω κάτι νέο. Σίγουρα όταν μπαίνουν στη συζήτηση η Νάξος και η Πάρος που υπερτερούν σε μέγεθος η σύγκριση είναι λίγο άδικη. Κανένα ίσως νησί δεν έχει τις παραλίες τους (από κοντά η Σέριφος), κανένα δεν έχει τα χωριά τους (από κοντά η Αμοργός), και τα δύο θέλουν παραπάνω μέρες για να τ' ανακαλύψεις, αλλά είπαμε, το συναίσθημα είναι αυτό που μένει στην τελική, το δέσιμο με τους ανθρώπους και σίγουρα το παρεΐστικο κλίμα, όπου στα μικρά νησιά υπερέχει.
Χωρίς παραπάνω λόγια, Φολέγανδρος & Αμοργός εύκολα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.772
Likes
15.356
Με δυσκολία ψήφισα κ εγώ μην νομίζετε!

Το έριξα σε Πάρο.Παρόλο που με εκνευρίζει η πολυκοσμία κ η ακρίβεια.

Πάρος για την ιστορική κ θαυματουργή Παναγια Εκατονταπυλιανή, για τα πανέμορφα ορεινά χωριά Μάρπησσα,Λεύκες κλπ, για τις κρυστάλλινες παραλίες, για τα σοκάκια σε Νάουσα,Παροικιά.

'Εριξα κ Αμοργό....Αμοργός για την ανυπέρβλητη θέα, την κουκλίστικη χώρα,την μονή Χοζοβιώτισσας που κρέμεται στο βράχο, το χαλαρό vibe,την ατμόσφαιρα...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.339
Likes
7.323
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Χωρίς να έχω πάει Φολέγανδρο και Σίφνο (δεν με βλέπω να πηγαίνω όταν διαβάζω για τα vibes που έχουν🙄) κι αφαιρώντας την Αμοργό που έχω πάει και δεν θέλω να ξαναπάω και την Πάρο που δεν αντέχεται το καλοκαίρι (χειμώνα κι άνοιξη) είναι πολύ καλή), ψηφίζω Νάξο (για την ποικιλία σε παραλίες, φαγητό, αρχαία) και Σέριφο (για την χώρα της και τις παραλίες της).
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.772
Likes
15.356
ψηφίζω Νάξο (για την ποικιλία σε παραλίες, φαγητό, αρχαία) και Σέριφο (για την χώρα της και τις παραλίες της).
Εδωσες την 1η ψήφο σε Σέριφο.Ήταν η μόνη που δεν είχε ψηφιστεί καθόλου ως τώρα.

Η Νάξος όντως προσφέρει τρομερό συνδιασμό αρχαίων,ορεινών χωριών,φαγητού.Προορισμος σχεδόν για κάθε εποχή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.769
Likes
51.096
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πως να ψηφισω οταν δεν εχω παει στα μισα. Δυσκολες τις εχετε κανει τις ψηφοφορίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.145
Likes
45.922
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πως να ψηφισω οταν δεν εχω παει στα μισα. Δυσκολες τις εχετε κανει τις ψηφοφορίες.
Έτσι, για να καταλάβεις τι περνάμε κι εμείς όταν σε βλέπουμε να κάνεις αναλύσεις σε κάτι war τύπου «Περού vs Μεξικό»που χεις πάει καμιά εκατοστή φορές και στα δύο. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.355
Μηνύματα
889.774
Μέλη
39.031
Νεότερο μέλος
Ζωή Μ

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom