Αγαπημενη ιταλικη πολη

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
κι εγώ απορώ τι σας αρέσει στη Σιένα. τι παραπάνω έχει δηλαδή από το τελευταίο χωριό στην Τοσκάνη, στην Ούμπρια, στη Σικελία. που αν βγάλεις την πλατεια τελος.
τοπ 3 ιταλικών χωριών έπρεπε να πεις..πώς συγκρίνεις χωριά των 50 χιλ με πόλη 4 εκατ.? τη Ρώμη με τη Σιένα! τι ιεροσυλία..:haha::haha:
Δεν είναι τυχαίο που βρεθήκαμε τόσοι να μας αρέσει.. Ε όχι κι αν βγάλεις την πλατεία τέλος...Δεν το περίμενα αυτό απο εσένα...:roll:
Για τιμωρία θα τραγουδήσεις δημόσια στην επόμενη συνάντηση το "Siena"-
του Alessandro Safini...:haha:
Προσωπικά μ αρέσει που δεν είναι χαόδες - είναι γραφική κι έχω ζήσει αξέχαστες στιγμές που έχω συνδιάσει με την πολή, γι αυτό και για μένα κατατάσσεται στις πρώτες θέσεις...
Ξέρουμε οτι σ αρέσουν οι μεγάλες πόλεις, αλλα καμια φορά και οι μικρές έχουν την χάρη τους...:bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.477
Likes
9.450
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είναι τυχαίο που βρεθήκαμε τόσοι να μας αρέσει.. Ε όχι κι αν βγάλεις την πλατεία τέλος...Δεν το περίμενα αυτό απο εσένα...:roll:
Για τιμωρία θα τραγουδήσεις δημόσια στην επόμενη συνάντηση το "Siena"-
του Alessandro Safini...:haha:
Προσωπικά μ αρέσει που δεν είναι χαόδες - είναι γραφική κι έχω ζήσει αξέχαστες στιγμές που έχω συνδιάσει με την πολή, γι αυτό και για μένα κατατάσσεται στις πρώτες θέσεις...
Ξέρουμε οτι σ αρέσουν οι μεγάλες πόλεις, αλλα καμια φορά και οι μικρές έχουν την χάρη τους...:bleh:
άλλο να χεις ζήσει αξέχαστες στιγμές..η συγκεκριμμένη είναι ένα ωραίο χωριό και μάλιστα υπερτιμημένο. όποιος έχει μείνει > 2 ημέρες εκεί έχει αναχωρήσει άρον αρον..μπροστά στο μεγαλειο της Ρώμης, της Ναπολης, του Παλέρμο φαίνεται ότι είναι ένα χωριό, μια καλή βάση για εξόρμηση στα πέριξ και τίποτε παραπάνω. άντε και για ένα (πανακριβο) καφέ στην πλατεία..δεν προτείνω τη Σιένα σαν αποκλειστικό προορισμό ΣΚ με τίποτε.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Οπότε η Νάπολη μπαίνει στη λίστα με τους επόμενους προορισμούς!

Αν γυρνοντας απο Ρωμη ξαναπας Ιταλια... μετα σκεψου το ενδεχομαι να μεταναστευσεις μονιμα... αλλωστε σου παει το Ιταλικο πνευμα!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
άλλο να χεις ζήσει αξέχαστες στιγμές..η συγκεκριμμένη είναι ένα ωραίο χωριό και μάλιστα υπερτιμημένο. όποιος έχει μείνει > 2 ημέρες εκεί έχει αναχωρήσει άρον αρον..μπροστά στο μεγαλειο της Ρώμης, της Ναπολης, του Παλέρμο φαίνεται ότι είναι ένα χωριό, μια καλή βάση για εξόρμηση στα πέριξ και τίποτε παραπάνω. άντε και για ένα (πανακριβο) καφέ στην πλατεία..δεν προτείνω τη Σιένα σαν αποκλειστικό προορισμό ΣΚ με τίποτε.
λίγο προκατάληψη έχεις με τη σιένα.. μάλλον κάποια σιενέζα σε παράτησε:haha: η σιένα είναι όνειρο και δεν είπα ότι η σικελία ή τα υπόλοιπα υστερούν απλά έγραψα την γνώμη μου, εγώ δεν είμαι ο ειδικός.... κι η καβάλα σε μέγεθος σιένα είναι αλλά όποιος την συγκρίνει με αθήνα ή πάτρα ή λάρισα θα σου πει ότι είναι 100 φορές πιο όμορφη, κανείς δεν θα σου πει μη συγκρίνεις μία πόλη 70000 με κάποια που είναι 5 εκ. ή κάνω λάθος, πάνε εσύ στην ρώμη σου κι άσε με εμένα να πιω τον καφέ μου στην ομορφότερη πλατεία il campo να φάω το παγωτό μου ακριβώς δίπλα και να δειπνήσω στο da divo που μου προτείνατε και είναι τέλειο και την άλλη μέρα να έχουμε σε ακτίνα 50 χλμ 100 πανέμορφα χωριά να εξερευνήσω κι όχι μία τεράστια μεγαλούπολη πήχτρα στους μετανάστες και δυστηχώς εκεί οδεύει και η φλωρεντία...
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
ρε παιδια ασχετο...θελω να πω τον καημο μου

οταν ημουν γ λυκειου....ειχαμε να αποφασισουμε.. αναμεσα σε σαντορινη και σικελια για πενθημερη ...
οι καθηγητες ΟΛΟΙ ...,ρε παιδια ειλικρινα, ουτε ενας δεν μας ειπε καλα λογια..
μας απετρεπαν και μας ελεγαν ...ειναι ιδια με την πελοποννησο...και δεν θα χετε τι να κανετε ...
ετσι χασαμε την ευκαιρια να δουμε τη σικελια...επειδη δεν αρεσε στους καθηγητες ...των οποιων εμπιστευθηκαμε τη γνωμη ...

το καμαρι σας (εγω δλδ) δεν πηγε ουτε σαντορινη ...:cool:
πηγα σερβια για 2-3η φορα :bleh:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
άλλο να χεις ζήσει αξέχαστες στιγμές..η συγκεκριμμένη είναι ένα ωραίο χωριό και μάλιστα υπερτιμημένο. όποιος έχει μείνει > 2 ημέρες εκεί έχει αναχωρήσει άρον αρον..μπροστά στο μεγαλειο της Ρώμης, της Ναπολης, του Παλέρμο φαίνεται ότι είναι ένα χωριό, μια καλή βάση για εξόρμηση στα πέριξ και τίποτε παραπάνω. άντε και για ένα (πανακριβο) καφέ στην πλατεία..δεν προτείνω τη Σιένα σαν αποκλειστικό προορισμό ΣΚ με τίποτε.
Το θέμα μας εδώ δεν είναι ποια είναι η μεγαλύτερη πόλη, ποια έχει τα περισσότερα αξιοθέατα ή ποια είναι η πιο ακριβή...Το θέμα είναι απλό, αγαπημένη πολή.. Απλά τα πράγματα!!! Αγαπώ Σιένα!!! ..Γιατί μ αρέσει, έχω περάσει αξέχαστα, έχω ξενυχτήσει στην πλατεία της, την έχω περπατήσει ξημερώματα, έχω πιεί τον καφέ μου σ ένα γραφικό φούρνο την ώρα που έβγαζε το ψωμί και για άλλους χίλιους λόγους!!
Λατρεύω την Ιταλία, τη Ρώμη, τη Φλωρεντία, το Παλέρμο, τί να λέμε τώρα, μέχρι και την Μπανιάρα θα σου πώ αν συνεχίσω, αλλα το ένα κλίκ παραπάνω μου το έκανε η Σιένα!
Siena da morire!!!!!!!!!!:clap:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πες τα χρυσόστομη!!! είναι ρομαντική η σιένα και δε σε αγριεύει σα τις μεγαλουπόλεις... αλλά που να καταλάβουν μερικοί:bleh:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν γυρνοντας απο Ρωμη ξαναπας Ιταλια... μετα σκεψου το ενδεχομαι να μεταναστευσεις μονιμα... αλλωστε σου παει το Ιταλικο πνευμα!

Πραγματικά νομίζω θα μου πήγαινε η Ιταλία! Θα πας και θα με θυμηθείς!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
Γεια σε όλους! Προσωπικά θεωρώ την Βενετία ό,τι ομορφότερο έχω δει τα τελευταία δύο χρόνια που ζω στην Ιταλία, μια χώρα με πολλές όμορφες πόλεις, πράγματι.. Η Βενετία ωστόσο είναι μοναδική, σκηνικό ταινίας που, ευτυχώς, είναι πραγματικότητα..
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η Βενετία ωστόσο είναι μοναδική, σκηνικό ταινίας που, ευτυχώς, είναι πραγματικότητα..

Τώρα που είπες ταινία, περιμένω να δω το The tourist, με Johnny Depp και Angelina Jolie. Τέλη Ιανουαρίου, διαδραματίζεται στην Βενετία και ανυπομονώ, να δω Βενετία έστω και μέσα από την ταινία!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.896
Likes
16.569
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
περισσότερο απο όλες τις ιταλικές πόλεις που επισκευθηκα μου άρεσε η Μπολόνια μετά το Μπελούνο και κατόπιν Φλωρεντία,Ρώμη,Βενετία,Κόμο,Στρέσα και Μιλάνο.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
452
Likes
250
Βενετία!!Μαγική απλά!Τη λάτρεψα και θέλω να επιστρέψω!!!Εχει μια εβδομάδα που γύρισα και ακόμη είναι μέσα στο μυαλό μου οι ατελείωτες βόλτες στα γραφικά σοκάκια, τα dead end που πολλές φορές βρεθήκαμε, τα ερημωμένα σπίτια, η όλη ατμόσφαιρα μια και τώρα είναι και η Biennale- μην παραλείψετε να την επισκεφθείτε έχουν διαμορφώσει πολύ ωραία το Αrsenale.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.562
Μηνύματα
901.380
Μέλη
39.298
Νεότερο μέλος
STAVROS S

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom