Αγαπημένο ελληνικό νησί

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Όλα τα νησιά έχουν τη γοητεία τους

για μένα όμως τα Κύθηρα είναι αυτά που ξεχωρίζουν
συνδυάζουν το κυκλαδίτικο λευκό με το πράσινο του Ιονίου.
Τα λάτρεψα για τα διάφανα νερά τους,τους καταράκτες με τους νερόμυλους,
τα μεσαιωνικά σπίτια,τους παραδοσιακούς καφενέδες και τ αρώματα από τα αγριολούλουδα.
Πήγα διακοπές πριν πολλά πολλά χρόνια και από τότε δεν σταμάτησα,
να φανταστείτε παντρεύτηκα Κυθήριο για να χω ένα λόγο παραπάνω να πηγαίνω.

Η Κεφαλλονιά ακολουθεί στις προτιμήσεις μου,λόγω καταγωγής.
Καλοκαίρια ,των εφηβικών χρόνων,αξέχαστα.:)
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Αμοργός

Χαιρετώ την ταξιδιάρικη παρέα!

Το κάθε νησί στην Ελλάδα είναι μοναδικό , και γενικά το κάθε μέρος , αλλά το αγαπημένο μου νησί μέχρι αυτή τη στιγμή είναι η Αμοργός (έχω ιδιαίτερη αδυναμία στις Κυκλάδες)!!
Πανέμορφα τοπία , ο πιο όμορφος και «ζωντανός» βυθός που έχω δει , συνδυάζει ηρεμία γαλήνη και διασκέδαση ταυτόχρονα όταν και όποτε εσύ το θελήσεις , τα ορεινά της χωριά , Θολάρια – Λαγκάδα , είναι φανταστικά και ο κόσμος πολύ φιλόξενος , η Χώρα επίσης μαγευτική. Αγαπημένο μέρος του νησιού : Αιγιάλη – Νικουριά! :cool:


cheerz
 

criskal

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μοζαμβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Πανεμορφη Κως

Kως γιατι ειναι πανεμορφη ,κοσμοπολιτισσα,συνδιαζει βουνο και θαλασσα,οι αποστασεις ειναι μικρες,εχει φοβερες παραλιες(Αγ.Στεφανου,Paradise),τρομερες ταβερνες,βρισκεται στο κεντρο των δωδεκανησων και αποτελει ορμητηριο για μονοημερες αποδρασεις.Ακομη εχει ενδιαφερον απο αρχαιολογικης αποψης λογω Ασκληπιειου κυριως.Πανεμορφο νησι.......Δεν ειμαι απο την Κω.
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Τελικά τριήμερο Μήλος είναι ιδανική λύση για ερωτευμένους, σωστά; Τέλη Ιούλη λέω. Έχει κανείς να μου προτείνει πού να μείνω (προτιμώ δωμάτια δίπλα σε θάλασσα), πού να πάω (ερημικές πεντακάθαρες αμμώδεις παραλίες ;)); Να επιλέξω τη νότια πλευρά για να μην έχει μελτέμια;
:clap: Ευχαριστώ όλους!

Υ.Γ. Το budget δεν το αναφέρω. Πιστεύω ότι είναι οικονομικότερα από Παξούς π.χ. ε;
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Σκόπελο που είδα ότι είναι μαγικά δεν έχει απευθείας πτήση και θα ναι ταλαιπωρία νομίζω αφού θα πάμε για 3 διανυκτερεύσεις... Επομένως, από όλες τις προτάσεις σας για ρομαντικό τριήμερο συμφέρει η Μήλος νομίζω. Παξοί είναι λίγο τσουχτερά έχω ακούσει... Πάντως Μήλο μου άρεσε πολύ μια φωτό που κάνουν μπάνιο σε μια παραλία που χει γύρω άσπρα πετρώματα! Πού είναι αυτή η παραλία να πάω;;;;;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας και για παραπάνω μέρες διακοπές θα σας ξαναενοχλήσω σε λίγες μέρες πάλι.
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
ποιος έχει πάει Αντίπαρο? Αξίζει τον κόπο?:roll:
Αντιπαρος μοναδικη.εχω παει 4 φορες.την γυρνασ σε λιγες ωρες βεβαια.θα παρεισ σιγουρα αν πας το καραβακι απο τον αη γεωργη και θα σε περασει απο σπηλιες θα κανεις βουτιες στα ολοκαθαρα γαλανα νερα και θα σε αφησει σε μια τεραστια παραλια.θα επιστρεψει να σε παρει οτι ωρα του πεισ και κατα την επιστροφη θα σου κοψει καρπουζι.παρε μαζι νερο και ολα τα υπολοιπα προσ βρωση διοτι δεν εχει τιποτα,το βραδυ σιγουρα ποτο στην κεντρικη πλατεια.
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κουφονησι παιδια.κι ας εχει γινει χαλια πλεον.αν διαλεξεις καλη εποχη τοτε το μερος ειναι μαγικο (σε οσους βεβαια αρεσει το κυκλαδιτικο τοπιο).αυτος ο επιγειος παραδεισος μου εχει χαρισει αμετρητες στιγμες ευτυχιας εδω και καμποσα χρονια.δε μπορω να το αλλαξω με τιποτα.δυστυχως πλεον τα ατομα που μενουμε στην παραλια ειμαστε καθε χρονο οι ιδιοι,και μετρημενοι στα δακτυλα των 2 χεριων.ας ερθει ξανα αυτη η νεολαια που καποτε γεμιζε το νησι με μουσικες γελια και χαρες.δεν ειναι αργα να σωθει το νησι και να παει κοντρα στο κατεστημενο των ενοικιαζομενων δωματιων και των νεοπλουτων που το κατακλιζουν...το συστηνω ανεπιφυλαχτα.
 

veronique

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν ΥΟΡΚΗ
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΡΗΤΗ
Αυτά είναι τα δύο αγαπημένα μου νησιά. Για τις ομορφιές τους, τις ωραίες θάλασσες και το πράσινο που έχουν. Α και επίσης το πολύ καλό φαγητό που μπορείς να φας σε λογικότατες τιμές.
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ιόνιο

Θέλω τη βοήθειά σας, από μηχανής θεοί! Λόγω φόρτου εργασίας πάλι τελευταία στιγμή πρέπει να αποφασίσω πού θα πάω διακοπές και τελικά φεύγω την άλλη βδομάδα για 5-7 μέρες. :roll: Θέλω Ιόνιο (για ν' αποφύγω τα μελτέμια) αλλά πού; Είμαστε νεαρό ζευγάρι και θέλουμε να χαλαρώσουμε σε αμμουδερή παραλία, όχι κόσμο, ρομαντικά καφέ και κάπως οικονομικά... Να πάμε Κέρκυρα και πεταγόμαστε και μια μονοήμερη Παξοί/Αντίπαξοι ή Κεφαλλονιά και πεταγόμαστε Ιθάκη μονοήμερη; Ή πάλι να μείνουμε και τις 7 μέρες Παξούς ή Ιθάκη για να μη μας φάνε τα πέρα-δώθε;

Ευχαριστώ:clap:
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
Θέλω τη βοήθειά σας, από μηχανής θεοί! Λόγω φόρτου εργασίας πάλι τελευταία στιγμή πρέπει να αποφασίσω πού θα πάω διακοπές και τελικά φεύγω την άλλη βδομάδα για 5-7 μέρες. :roll: Θέλω Ιόνιο (για ν' αποφύγω τα μελτέμια) αλλά πού; Είμαστε νεαρό ζευγάρι και θέλουμε να χαλαρώσουμε σε αμμουδερή παραλία, όχι κόσμο, ρομαντικά καφέ και κάπως οικονομικά... Να πάμε Κέρκυρα και πεταγόμαστε και μια μονοήμερη Παξοί/Αντίπαξοι ή Κεφαλλονιά και πεταγόμαστε Ιθάκη μονοήμερη; Ή πάλι να μείνουμε και τις 7 μέρες Παξούς ή Ιθάκη για να μη μας φάνε τα πέρα-δώθε;

Ευχαριστώ:clap:
ωραια και η ιθακη και οι παξοι.ιθακη ειχα παει πριν δεκα χρονια και μου αρεσε πολυ.ηρεμο νησακι, μικρο, φαγητο σουπερ και ωραιες παραλιες,χωρις πολυ κοσμο.τουλαχιστον τοτε.κοιταξα να παω φετος ιθακη ή παξους.παξους οπου και αν πηρα δεν ειχαν δωματιο και ιθακη οι τιμες στα δωματια ηταν στα 100,90,80.για ενα απλο δωματιο.ενα απλο δωματιο 80;90;θα παω στην πλαταρια κοντα στα συβοτα που βλεπει και θαλασσα με 50 ευρω,μια λογικη τιμη.παντως και ιθακη και παξους θα σου προτεινα πρωτα να βρεις και μετα να πας απο κει εκτος αν δεν σε νοιαζει αν θα βρεις κατι παρα πολυ ακριβο...
 

zoaras

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες
Απο τα νησια που εχω επισκευτει, οι καλυτερες αναμνησεις μου εχουν μεινει ειναι απο την ομορφη και μοναδικη Σαντορινη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.356
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom