Γαλλία Αγαπα το Παρισι με τα ελαττωματα του: προλογος

makisg

Member
να σου ευχηθώ ολόψυχα και εγώ αγαπητέ φίλε τρυπάκια,τα καλύτερα για το νέο σου ξεκίνημα.

αν άφησες τίποτα εκκρεμότητες πίσω σου μπορείς να με αφήσεις εμένα στο....πόδι σου.
π.χ. για μάζεμα ελιών κλπ. κλπ.:haha::haha:
 

XRISTOS71

Member
ΕΡΣΗ said:
Καλή εγκατάσταση! Και υπομονή να έχεις στην αρχή. Η συνέχεια θα είναι πιο εύκολη! Να είσαι βέβαιος!
Σωστά !!
Η αλλαγή περιβάλλοντος και η αλλαγή νοοτροπίας μόνο καλό θα του κάνουν

Εξάλλου γλιτώνει και την μιζέρια και την γκρίνια της Ελλαδιτσας ,δεν είναι λίγο πράγμα αυτο
 

tripakias

Member
Καλή εγκατάσταση! Και υπομονή να έχεις στην αρχή. Η συνέχεια θα είναι πιο εύκολη! Να είσαι βέβαιος!
Περα απο τη γλωσσα (που δεν φταιν οι ανθρωποι αλλα εγω που δεν τη μιλαω) δεν εχω αντιμετωπισει αλλη δυσκολια. Η Ελλαδα δεν μπορω να πω οτι μου λειπει, ισα ισα. Μονο καποιες φορες θα ηθελα να μουν με καποιους φιλους εδω, αλλα λογω της συχνης επικοινωνιας που εχω μαζι τους δεν μου κακοφαινεται (ειναι και νωρις ακομα).
 

ΕΡΣΗ

Member
Όλα να εξακολουθούν να σου έρχονται καλά, πουλάκι μου!
Στο τέλος από ταξιδιωτικό forum, θα γίνουμε forum αποδήμων ελλήνων! :-(
 

Earl

Banned
Καλημέρα, tripakia. Πώς πάς με την αναζήτηση εργασίας; Εχεις βρει κάτι ενδιαφέρον; Πώς αντιμετωπίζουν οι Γάλλοι το εν Ελλάδι πτυχίο σου; Πιστεύω όχι με τον γνωστό σνομπισμό τους.
 

tripakias

Member
Δεν γνωριζω να σου απαντησω γιατι δεν εχω ασχοληθει με την αναζητηση εργασιας με το πτυχιο μου. Γενικα δεν πολυασχολουμαι με το θεμα γιατι θα επιστρεψω Ελλαδα σε μερικους μηνες και επιπλεον δεν μιλαω γαλλικα παρα ελαχιστα. Ετσι εχω επικεντρωθει σε αλλα επαγγελματικα μελλοντικα σχεδια και στην εκμαθηση της γλωσσας..
Ξερω ομως Ελληνες που δεν δυσκολευτηκαν να βρουν δουλεια. Το παν ειναι να γνωριζεις καλα τη γλωσσα. Στα ανειδικευτα τουριστκα επαγγελματα εχω καταληξει πως βοηθα να γνωριζεις τη γλωσσα του εργοδοτη ή του υπευθυνου εστω κι αν δεν ξερεις καλα γαλλικα. Εχω δει ανθρωπους να μην μπορουν να συννενοηθουν με τους πελατες κι ομως να δουλευουν κανονικοτατα. Ειναι τετοια η αναγκη για εργαζομενους που δεν ξερω κανεναν που να μιλα γαλλικα και να μην δουλευει και μαλιστα συμφωνα με αυτο που εχει σπουδασει ή ξερει να κανει.
Οι εργαζομενοι στους τεχνικους τομεις πληρωνονται πολυ καλα. Ενω οι τεχνιτες και γενικοτερα οι χειρονακτικες εργασιες αμοιβονται αδρα, με απιστευτα ποσα για τη χωρα μας. Γενικα η εργασια εδω πληρωνεται και κανεις δεν διαθετει το χρονο του τζαμπα ή για λιγα χρηματα.
 

tripakias

Member
Back home! Back to Afitos!


Καλο Καλοκαιρι σε ολους σας! Τα ξαναλεμε απο Οκτωβριο... Να 'μαστε πρωτ' απ' ολα καλα!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top