Ηνωμένο Βασίλειο Έκλεισα για Λονδίνο, μήπως βιάστηκα;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Το DLR δεν απαντά άρα μόλις μίλησα με έναν tflά που προβληματίστηκε με το θέμα του χάρτη που παραθέτω και με ξανά έστειλε στο dlr. εκεί έχουν ένα ηχογραφημένο μήνυμα που αναφέρει ότι στις 25 θα είναι όλα κλειστά. άρα ας δεχθούμε ότι θα είναι κλειστό για να μην ξανά ασχοληθώ μαζί τους!
Πάντως στο site που παραθετεις φαινεται ξεκαθαρα πως θα λειτουργεί..Ίσως τους ξέφυγε τι να πω.. Για τις 26/12 εκτός από tube δε βλέπω να ανέβηκε τιποτα ακόμα..

Μήπως θαναι πιο απλό να πάμε greenwich με καραβάκι και να γυρίσουμε με dlr?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το προτείνω και το προτιμώ ανάποδα αλλά... whatever
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Ανέβηκε το πρόγραμμα για τις 26/12.. Απ'ότι βλέπω δε θα χουμε πρόβλημα να πάμε με dlr και να γυρίσουμε με clipper..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
μου ήρθε σπίτι μπροσούρα του DLR μαζί με όλα τα χριστουγεννιάτικα happenings γύρω από τις στάσεις του. Τα μόνα closures που αναφέρει είναι:
22/12 = Shadwell- Bank
23/12-01/01 = Canning Town- Beckton
= Shadwell- Bank
τα των happenings, σε λίγο στην agenda
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μου ήρθε σπίτι μπροσούρα του DLR μαζί με όλα τα χριστουγεννιάτικα happenings γύρω από τις στάσεις του. Τα μόνα closures που αναφέρει είναι:
22/12 = Shadwell- Bank
23/12-01/01 = Canning Town- Beckton
= Shadwell- Bank
τα των happenings, σε λίγο στην agenda
Μηπως βλεπεις τα closures λογω εργασιων;

Μου κανει εντυπωση που στο site τους γραφουν αλλα και μαλιστα σε 2 σελιδες.

"Docklands Light Railway (DLR) operates on all routes every day of the year (except Christmas Day) as follows:"

Ειτε λειτουργησει ομως την ημερατων Χριστουγεννων ειτε οχι μικρη σημασια εχει αφου αν ειναι ανοιχτα θα εξυπηρετησει μονο τους λιγους που μενουν κοντα σε σταθμους του για να μετακινηθουν το πολυ 5-10 στασεις παραπερα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Μετά από τόσες χρήσιμες συμβουλές ανεβάζω το αναθεωρημένο πρόγραμμα..

Δευτέρα (παραμονή Χριστουγέννων)
Από 6 και μετά... Βόλτα σε: christmas market (southbank centre), (somerset house), covent garden, trafalgar square, leicester square, west end, piccadily, chinatown.

Τρίτη (ανήμερα)
Βόλτα με τα πόδια, διαδρομή: waterloo ως tower bridge, london tower, city of london (στους δρόμους που προτεινει ο kalspiros), piccadily, st james park μέχρι buckinghum palace, westminster abbey, big ben, απέναντι στο lampath palace, imperial war museum, πίσω στο ξενοδοχείο.

Τετάρτη (boxing day)
επίσκεψη σε st Paul Cathedral, DLR από Tower Gateway για Greenwich και επιστροφή με καραβάκι στο london eye pier, ψώνια, το βράδυ παράσταση

Πέμπτη
Επίσκεψη σε Τower of london, μουσεία natural history και science, βόλτα στο hyde park/wonderland, harrods

Παρασκευή
hampton court, γήπεδο chelsea ή V&A museum, μετά τις 4-5: Βritish museum kai national gallery

Σάββατο
Τate modern, Νotting hill, 2-3 ώρες νωρίτερα στο αεροδρόμιο

Απορίες:

1) Γνωρίζει κάποιος αν αξίζει η Χριστουγεννιάτικη αγορά που κραταει ως τις 24/12 και είναι στο Southbank Centre;; (πολύ κοντα στο ξενοδοχείο μας, έβαλα να περασουμε απο εκει τη Δευτέρα)

2) Αξίζει μια βόλτα από το Somerset house που επίσης έβαλα τη Δευτέρα;

3) Δε θα λειτουργούν clipper στις 26/12 για να επιστρέουμε από greenwich..Υπάρχει κάποια καλή εναλλακτική με καραβάκι για να μην επιστρέψουμε με dlr?

4) Έχει θεατρικές παραστασεις την boxing day? Aν πάμε leicester square υπάρχει περίπτωση να βρούμε τίποτα αξιόλογο; (θα πάμε μόνο αν βρούμε κάτι καλό τελευταία στιγμή)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Παρασκευή
hampton court, γήπεδο chelsea ή V&A museum, μετά τις 6: Βritish museum kai national gallery
Δεν εχω παρακολουθησει το θεμα από την αρχη, αλλά ειλικρινα πως θα προλαβεις να δεις μετά τις 18:00 δυο απο τα σπουδαιότερα μουσεια της πόλης. Μόνο απέξω θα πας;
Οπως και να χει να περάσεις υπέροχα.:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απορίες:

1) Γνωρίζει κάποιος αν αξίζει η Χριστουγεννιάτικη αγορά που κραταει ως τις 24/12 και είναι στο Southbank Centre;; (πολύ κοντα στο ξενοδοχείο μας, έβαλα να περασουμε απο εκει τη Δευτέρα)

2) Αξίζει μια βόλτα από το Somerset house που επίσης έβαλα τη Δευτέρα;

3) Δε θα λειτουργούν clipper στις 26/12 για να επιστρέουμε από greenwich..Υπάρχει κάποια καλή εναλλακτική με καραβάκι για να μην επιστρέψουμε με dlr?

4) Έχει θεατρικές παραστασεις την boxing day? Aν πάμε leicester square υπάρχει περίπτωση να βρούμε τίποτα αξιόλογο; (θα πάμε μόνο αν βρούμε κάτι καλό τελευταία στιγμή)
1) Ήμουν πρόσφατα. Έχοντας υπόψη μου μια σειρά από Χριστουγεννιάτικες αγορές ανά την Ευρώπη, δεν ξετρελάθηκα, τη βρήκα φτωχή και από ποιότητα... τουριστική. Υποθέτω αν κάποιος δεν έχει εμπειρίες από άλλες Χριστουγεννιάτικες αγορές, θα του αρέσει.

2) Στο Sommerset house (όπως και στην Courtauld Gallery που φιλοξενείται σ' αυτό) σαφώς και αξίζει μια βόλτα. Αυτή την εποχή το αίθριό της είναι εποχιακό παγοδρόμιο και μαζεύει κόσμο. Λέγεται πως είναι και τώρα όμορφο.

3-4) Δεν ξέρω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Δεν εχω παρακολουθησει το θεμα από την αρχη, αλλά ειλικρινα πως θα προλαβεις να δεις μετά τις 18:00 δυο απο τα σπουδαιότερα μουσεια της πόλης. Μόνο απέξω θα πας;
Οπως και να χει να περάσεις υπέροχα.:)
Έχεις δίκιο! Είχα υπολογίσει πως θα πάμε κατα τις 4-5 σε προηγούμενο μήνυμα και μπερδεύτηκα τώρα που τα ξαναγραφα..Το άλλαξα!
Μέχρι 9 είναι ανοιχτά οπότε θα έχουμε αρκετές ώρες!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
1) Ήμουν πρόσφατα. Έχοντας υπόψη μου μια σειρά από Χριστουγεννιάτικες αγορές ανά την Ευρώπη, δεν ξετρελάθηκα, τη βρήκα φτωχή και από ποιότητα... τουριστική. Υποθέτω αν κάποιος δεν έχει εμπειρίες από άλλες Χριστουγεννιάτικες αγορές, θα του αρέσει.

2) Στο Sommerset house (όπως και στην Courtauld Gallery που φιλοξενείται σ' αυτό) σαφώς και αξίζει μια βόλτα. Αυτή την εποχή το αίθριό της είναι εποχιακό παγοδρόμιο και μαζεύει κόσμο. Λέγεται πως είναι και τώρα όμορφο.

3-4) Δεν ξέρω.
Ευχαριστώ Taver! Οπότε απ' την αγορά άντε να κανουμε ενα γρήγορο πέρασμα επειδή θα'ναι δίπλα μας και θα προτιμήσουμε να πάμε στο Somerset house που επίσης είναι δίπλα και θα'ναι όμορφα με το παγοδρόμιο..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απορίες:

1) Γνωρίζει κάποιος αν αξίζει η Χριστουγεννιάτικη αγορά που κραταει ως τις 24/12 και είναι στο Southbank Centre;; (πολύ κοντα στο ξενοδοχείο μας, έβαλα να περασουμε απο εκει τη Δευτέρα)

2) Αξίζει μια βόλτα από το Somerset house που επίσης έβαλα τη Δευτέρα;

3) Δε θα λειτουργούν clipper στις 26/12 για να επιστρέουμε από greenwich..Υπάρχει κάποια καλή εναλλακτική με καραβάκι για να μην επιστρέψουμε με dlr?

4) Έχει θεατρικές παραστασεις την boxing day? Aν πάμε leicester square υπάρχει περίπτωση να βρούμε τίποτα αξιόλογο; (θα πάμε μόνο αν βρούμε κάτι καλό τελευταία στιγμή)
1-2) Αν πατε σ' αυτα θα δειτε ενα αδειο Covent Garden. Κι επειδη δεν το 'χεις βαλει κι αλλη μερα ειναι κριμα... Αγορες και παγοδρομια θα βλεπετε συνεχεια.

3) Το μονο που λειτουργει ειναι αυτο
City Cruises | city cruises experiences special events
Κατα τις 2 φροντιστε να γυρνατε απο Greenwich να προλαβετε λιγο και την ατμοσφαιρα της μερας στην αγορα. Αργα το απογευμα ειναι σαν να ψωνιζεις μια απλη καθημερινη.

4) Εχει κανονικα αλλα δυσκολο να βρειτε εισιτηρια τελευταια στιγμη. Για περισσοτερη τυχη ή θα πατε απο το πρωι στη Leicester ή απ' ευθειας στο θεατρο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
1-2) Αν πατε σ' αυτα θα δειτε ενα αδειο Covent Garden. Κι επειδη δεν το 'χεις βαλει κι αλλη μερα ειναι κριμα... Αγορες και παγοδρομια θα βλεπετε συνεχεια.

3) Το μονο που λειτουργει ειναι αυτο
City Cruises | city cruises experiences special events
Κατα τις 2 φροντιστε να γυρνατε απο Greenwich να προλαβετε λιγο και την ατμοσφαιρα της μερας στην αγορα. Αργα το απογευμα ειναι σαν να ψωνιζεις μια απλη καθημερινη.

4) Εχει κανονικα αλλα δυσκολο να βρειτε εισιτηρια τελευταια στιγμη. Για περισσοτερη τυχη ή θα πατε απο το πρωι στη Leicester ή απ' ευθειας στο θεατρο.
1) Το Covent Garden θαναι άδειο και την επόμενη ε; (ανήμερα τα Χριστούγεννα).. Αν ναι τότε όντως πρέπει να του δώσουμε προτεραιότητα τη Δευτέρα γιατί άλλη καλή ευκαιρία μπορεί να μην εχουμε.. Ισως βέβαια βράδυ Πέμπτης που δεν έχω βάλει τπτ.. Μέχρι τι ώρα έχει κίνηση στο Covent Garden;

3) Το city cruises είναι αυτό που ρώταγα σε προηγούμενο μήνυμα αν αξίζει.. Οπότε αναγκαστικά με αυτούς..

4) Άρα πρέπει μετά από St Paul να πεταχτούμε με μετρό Leicester πριν το Greenwich για να δούμε αν βρούμε κανένα εισητήριο.. Τι ώρα νυχτώνει στο Λονδίνο αυτή την εποχή; 4.30-5.00; Πιστευω προλαβαίνουμε να γυρίσουμε από Greenwich ως τις 3-4 και να χουμε πολύ χρόνο και για τα μαγαζιά.. Έψαξα κάποια γνωστά πολυκαταστήματα και κλείνουν 9-10 στις 26/12..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.735
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom