Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.344
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η Ρώμη δεν μου αρέσει. Τη θεωρώ υπερεκτιμημένη.
Με χαλάει που είναι μεγάλη πόλη και όμως αποπνέει έναν επαρχιωτισμό.
Λείπουν ίσως τα μεγαλειώδη κτίρια - με εξαίρεση κάποιες εκκλησίες. Δεν έχει εκείνα τα ανάκτορα του Παρισιού της Βιέννης, του Λονδίνου ούτε τα σούπερ κτίρια της Μαδρίτης. Είναι κάτι σαν την Αγία Πετρούπολη: θεατρικό σκηνικό με χαμηλά κτίρια που θα ταίριαζαν σε επαρχιακή πόλη της νότιας Ευρώπης.
Πουθενά ο παλμός και η δυναμική μιας παγκόσμιας πρωτεύουσας.

Μετά είναι και οι λιθόστρωτοι δρόμοι. Ωραίοι, γραφικοί, αλλά με έναν συνεχή θόρυβο που σου παίρνει τα αυτιά από τα λάστιχα των αυτοκινήτων που ταλαιπωρούνται πάνω τους.

Ο Τίβερης πάντα υποβαθμισμένος, με κάτι ωραία καφέ, αλλά τίποτα σπουδαίο. Αυτό το βρίσκεις και στο Ντύσελντορφ στο Ρήνο.

Παντού γκράφιτι, απίστευτη βρωμιά και κακόγουστοι Ιταλοί κολλημένοι στη χρυσή Ιταλική δεκαετία των 80's, όπου κυριαρχούσαν οι Ρίκι ε Πόβερι και οι Ραντιοράμα: Χρυσές καδένες, Γιαλιά Ρέιμπαν και πολύχρωμα σταράκια, ή επιτηδευμένα μοκασίνια.
Προσοχή δεν μιλάω για το Μιλάνο έτσι? εκεί είναι άλλος κόσμος.

Τελευταία φορά πήγα στη Ρώμη το Φεβρουάριο. ήταν σταθμός για ένα ταξίδι στη Νέα Υόρκη και λόγω της απεργίας εδώ, έφυγα μια μέρα νωρίτερα για το κομμάτι Αθήνα -Ρώμη.
Έμεινα σε ένα καλό ξενοδοχείο πάνω από τα σκαλάκια.
Η ταλαιπωρία από το αεροδρόμιο ήταν απίστευτη.
Το τρένο περνά μέσα από κάκιστες συνοικίες με παράγκες ( ούτε στο Ζαφύρι δεν έχει τέτοιες) και αυλές με πεταμένα λάστιχα, παλιοκρέβατα και κοτέτσια.

Στον κεντρικό σταθμό κατεβήκαμε και μέχρι το μετρό περάσαμε στοές υποβαθμισμένες, κατασκότεινες, που δεν έχουν συντηρηθεί εδώ και δεκαετίες.
Όταν φτάσαμε στον προορισμό μας, είδαμε και πάθαμε να βρούμε το ξενοδοχείο που ήταν ψηλά και πως να σέρνεις τα μπαγκάζια στα στενά πεζοδρόμια ( το Κολωνάκι έχει φαρδύτερα) και να αναγκάζεσαι να κατεβαίνεις στο δρόμο με τους κυβόλιθους που προανέφερα και να σέρνεις τη βαλίτσα εκεί.
Το βράδυ αναγκαστήκαμε να φάμε στο Μακντόναλντς (!!!!!!!!!!!!), γιατί όλα τα εστιατόρια της περιοχής έκλειναν στις 11.
Στη Φοντάνα ντι Τρέβι, άθλιοι πακιστανοί μικροπωλητές χρέωναν το νερό χρυσάφι και οι μόνοι επισκέπτες ήταν έλληνες οπαδοί του Παναθηναϊκού, που έπαιζε την επόμενη.

Την άλλη μέρα προκειμένου να μην ξαναυποστούμε την ίδια ταλαιπωρία, πήραμε ταξί για το αεροδρόμιο, που μας χρέωσε 55 ευρώ.

Επειδή στο Παρίσι δεν έχω αντιμετωπίσει αυτά που αντιμετώπισα στη Ρώμη και επειδή το Παρίσι είναι μια παγκόσμια πρωτεύουσα ενώ η Ρώμη δεν είναι, ψήφισα Παρίσι.

Αν και πιστεύω ότι αυτή η σύγκριση είναι άδικη για τη Ρώμη.
Θα έπρεπε να συγκρίνεται με πόλεις του δικού της βεληνεκούς, όπως η Πράγα, η Αθήνα, ή το Μόναχο.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Sorry, traveladdict, αλλά μου κάνει εντύπωση που τα λες αυτά για το νερό και τα εστιατόρια, καθώς είναι γνωστό ότι στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες το νερό είναι πανάκριβο και τα εστιατόρια κλείνουν νωρίς.
Επίσης αυτοι οι Ιταλοί που ανέφερες δεν πιστεύω με τίποτα ότι ήταν Ρωμαίοι, το πιθανότερο να ήταν από τη νότια Ιταλία φαντάροι ή φοιτητές. Συνάντησα πολλούς τέτοιους, όχι Ρωμαίους όμως.
Τέλος πάντων, λυπάμαι που ήταν άθλια η εμπειρία σου, ελπίζω να δώσεις στη Ρώμη άλλη μια ευκαιρία.
Για τα ανάκτορα συμφωνώ, δεν έχει μεγάλα και εντυπωσιακά κτίρια, για μένα όμως αυτή είναι και η γοητεία της.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
την πολη της οποιας η εξελιξη σταματησε με την Αναγεννηση,
ευτυχώς! ετσι μας λείπουν τα αριστουργήματα τύπου Άιφελ-Ντεφάνς. τέτοια σχεδιάζουν οι αμερικανοί οταν τρώνε πρωινό. να μας λείπουν.
για μοντέρνα αρχιτεκτονική μιλούν το Auditorium και το MACRO. πάντα θέμα κλάσης. σαν να συγκρίνεις ΑΖ με easy.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
αυτο με τις λαπαδιασμένες μακαροναδες ,μεγάλο τραυμα σου χει μεινει και δικαιως εδώ που τα λέμε:bleh:....να παινευεσαι τοσο για τις εξαιρετικές επιλογές σου σε εστιατορια ανα τον κοσμο και να πας στο μοναδικο που δεν πετυχαινει την παστα στη Ρώμη???? το φυσας και δεν κρυώνει έ?

τα γυφτάκια στο τέρμινι σε πειραξαν τωρα? δεν κοιτάτε τι θα κάνετε τους χιλιάδες άστεγους που τοσα χρονια δεν καταφέρετε να κάνετε κάτι και κάτα τα άλλα μιλάτε για μεγαλεια ?

Δε του κατσε βαριά η μακαρονάδα..Αλλο είναι που δε μπορεί να χωνέψει..
Ήρθε η ώρα της αλήθειας!!!

Ήταν ένα φθινοπωρινό βράδυ του 2008..Υπό το φώς των κεριών,καθησμένοι στο ristorante Antico Arco Antico Arco Ristorante Winebar κι αφού έχουμε ανοίξει το δεύτερο μπουκάλι Chianti και απολαύσει spaggeti alle vongole, ο Traveller βγάζει απ το τσεπάκι του ένα κουτάκι και γονατίζει αδιαφορώντας αν θα χαλάσει η τσάκιση στο ολοκαίνουργιο Giorgio Armani παντελόνι του...
Το μονόπετρο Damiani,που έχει αγοράσει απο τη via condotti, πραγματικά λάμπει στα χέρια του κι εκείνος με τρεμάμενη φωνή μου κάνει πρόταση..
-"Δέξου το σε παρακαλώ...",μου είπε...
Εγώ κοντοστάθηκα...
και συνέχισε...
-"Τα έχω κανονήσει όλα..Ο γάμος μας θα γίνει στη San Giorgio dei Greci, κι η γαμήλια δεξίωση στη βίλλα μου στο Como"...

....
Ήταν η διαφορά ηλικίας βλέπετε που μ έκανε να πώ δυνατά το "ΝΟ"..!!!

Απο τότε όσο και να προσπαθεί δε μπορεί να το ξεπεράσει..Αυτή η πόλη του ξυπνά άσχημες αναμνήσεις κι έχει ορκιστεί, τα λίγα χρόνια της ζωής του που του απομένουν να είναι εχθρός και πολέμιος της...

Δείξτε λοιπόν κατανόηση φίλοι μου και αγκαλιάστε τον τρυφερά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Πουθενά ο παλμός και η δυναμική μιας παγκόσμιας πρωτεύουσας.

2. Μετά είναι και οι λιθόστρωτοι δρόμοι. Ωραίοι, γραφικοί, αλλά με έναν συνεχή θόρυβο που σου παίρνει τα αυτιά από τα λάστιχα των αυτοκινήτων που ταλαιπωρούνται πάνω τους.

3.Ο Τίβερης πάντα υποβαθμισμένος, με κάτι ωραία καφέ, αλλά τίποτα σπουδαίο. Αυτό το βρίσκεις και στο Ντύσελντορφ στο Ρήνο.

4. κακόγουστοι Ιταλοί κολλημένοι στη χρυσή Ιταλική δεκαετία των 80's, όπου κυριαρχούσαν οι Ρίκι ε Πόβερι και οι Ραντιοράμα: Χρυσές καδένες, Γιαλιά Ρέιμπαν και πολύχρωμα σταράκια, ή επιτηδευμένα μοκασίνια.
Προσοχή δεν μιλάω για το Μιλάνο έτσι? εκεί είναι άλλος κόσμος.

5. Το τρένο περνά μέσα από κάκιστες συνοικίες με παράγκες ( ούτε στο Ζαφύρι δεν έχει τέτοιες) και αυλές με πεταμένα λάστιχα, παλιοκρέβατα και κοτέτσια.

6.τον κεντρικό σταθμό κατεβήκαμε και μέχρι το μετρό περάσαμε στοές υποβαθμισμένες, κατασκότεινες, που δεν έχουν συντηρηθεί εδώ και δεκαετίες.
7. Όταν φτάσαμε στον προορισμό μας, είδαμε και πάθαμε να βρούμε το ξενοδοχείο που ήταν ψηλά και πως να σέρνεις τα μπαγκάζια στα στενά πεζοδρόμια ( το Κολωνάκι έχει φαρδύτερα) και να αναγκάζεσαι να κατεβαίνεις στο δρόμο με τους κυβόλιθους που προανέφερα και να σέρνεις τη βαλίτσα εκεί.
8.Το βράδυ αναγκαστήκαμε να φάμε στο Μακντόναλντς (!!!!!!!!!!!!), γιατί όλα τα εστιατόρια της περιοχής έκλειναν στις 11.
9. Την άλλη μέρα προκειμένου να μην ξαναυποστούμε την ίδια ταλαιπωρία, πήραμε ταξί για το αεροδρόμιο, που μας χρέωσε 55 ευρώ.

10.Επειδή στο Παρίσι δεν έχω αντιμετωπίσει αυτά που αντιμετώπισα στη Ρώμη και επειδή το Παρίσι είναι μια παγκόσμια πρωτεύουσα ενώ η Ρώμη δεν είναι, ψήφισα Παρίσι.

11.Αν και πιστεύω ότι αυτή η σύγκριση είναι άδικη για τη Ρώμη.
Θα έπρεπε να συγκρίνεται με πόλεις του δικού της βεληνεκούς, όπως η Πράγα, η Αθήνα, ή το Μόναχο.
επειδή είπες πολλά μου επιτρέπεις να τα αριθμησω. εξάλλου σε ενα war ολα επιτρέπονται..
1. ποιος μίλησε για παγκόσμια πρωτεύουσα? αυτός ο τίτλος πάει στη ΝΥ ή Λοντον, το αιώνιο κόμπλεξ του Παρισιού. εμείς απλά λέμε για την ομορφότερη πόλη του κόσμου.
2. η γραφικότητα που ξετρελλαίνει τα 20 εκατ. τουριστών που υποδέχεται ετησίως η Ρώμη.
3. ευτυχώς που μας κατατοπίζεις..άκου Ντυσελντορφ! να γελάσει κ το παρδαλό κατσίκι...
4. ναι ναι..μαλλον θα ειδες την τελευταία κολεξιόν του DG κ την περασες ποιος ξερει για τι. κανεις ιταλος δεν φοραει ρειμπαν. ονειρο θα δες.
5. ενω τα μπανλιε του Παρισιου ειναι γεματα βιλες..
6. το μετρο υποκειται σε μυριοιυς αρχαιολογικους περιορισμους. οποιος θελει καλο μετρο παει Παρισι ή Μοσχα.
7. δεν ηξερες δεν ρωταγες?υπαρχουν κυλιόμενες που μαλλον αγνοεις κ εσυ κ ο ταβερ. την επομενη φορα ευχαριστως να σε βοηθησουμε.
8. ότι κ στο προηγουμενο. την επομενη φορα να ρωτησεις ενα γνωστη της πολης να μην την πατας σαν 15χρονο.
9. το ταξι εχει φλατ ρειτ στα 40Ε χωρίς ταξίμετρο. ισχυει η ερωτηση του ν.7 που σου εκανα.δεν ηξερες δεν ρωταγες?
10. δες τον.1
11. :haha::haha: ευτυχως που μας εκανες να γελασουμε με τα χοντρα αστεια σου..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.930
Ήταν η διαφορά ηλικίας βλέπετε που μ έκανε να πώ δυνατά το "ΝΟ"..!!!

Απο τότε όσο και να προσπαθεί δε μπορεί να το ξεπεράσει..Αυτή η πόλη του ξυπνά άσχημες αναμνήσεις κι έχει ορκιστεί, τα λίγα χρόνια της ζωής του που του απομένουν να είναι εχθρός και πολέμιος της...

Δείξτε λοιπόν κατανόηση φίλοι μου και αγκαλιάστε τον τρυφερά...
Ναι έχεις δίκιο... με απέρριψες και πόνεσα... ο καιρός όμως γιατρεύει τα πάντα... όντας ερωτευμένος μαζί σου ήμουν στραβός και δεν έβλεπα πως θα μπορούσε να γίνει γυναίκα μου κάποια που έτρωγε στο Antico Arco, φημισμένο για το κρέας του, Vongole και μάλιστα να τις συνοδεύει με αυτό το ξέπλυμα που λέγετε Chianti... Vongole με Chianti... μα πόσο ερωτευμένος ήμουν πια!!

Δεν ξέρω καλή μου αν ήταν η ηλικία ή εκείνη η φοβερή σου συνήθεια να τρως σπαλομπριζόλες στη Χασιά και όχι μπιστέκα στο Μονταλτσίνο... το θέμα ήταν ότι δεν έκατσε... με έδιωξες... και τι κατάλαβες? Μαζί μου θα ζούσες στιγμές μαγικές στη βίλλα μου στο Κόμο ενώ τώρα μεγαλοκοπέλα, στα 35 πια, ακόμη ψάχνεσαι για τον πρίγκιπα... δεν κρατάω όμως κακίες... σου εύχομαι τα καλύτερα παντοτινή αγαπημένη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α ρε, αν είχε λήξει αλλιώς το δυτικό σχίσμα, και η έδρα του Πάπα παρέμενε στην Avignon, να δω τι θα 'ταν σήμερα η πολίχνη του Ιταλικού κέντρου...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.007
Likes
20.172
επειδή είπες πολλά μου επιτρέπεις να τα αριθμησω. εξάλλου σε ενα war ολα επιτρέπονται..
1. ποιος μίλησε για παγκόσμια πρωτεύουσα? αυτός ο τίτλος πάει στη ΝΥ ή Λοντον, το αιώνιο κόμπλεξ του Παρισιού. εμείς απλά λέμε για την ομορφότερη πόλη του κόσμου.
2. η γραφικότητα που ξετρελλαίνει τα 20 εκατ. τουριστών που υποδέχεται ετησίως η Ρώμη.
3. ευτυχώς που μας κατατοπίζεις..άκου Ντυσελντορφ! να γελάσει κ το παρδαλό κατσίκι...
4. ναι ναι..μαλλον θα ειδες την τελευταία κολεξιόν του DG κ την περασες ποιος ξερει για τι. κανεις ιταλος δεν φοραει ρειμπαν. ονειρο θα δες.
5. ενω τα μπανλιε του Παρισιου ειναι γεματα βιλες..
6. το μετρο υποκειται σε μυριοιυς αρχαιολογικους περιορισμους. οποιος θελει καλο μετρο παει Παρισι ή Μοσχα.
7. δεν ηξερες δεν ρωταγες?υπαρχουν κυλιόμενες που μαλλον αγνοεις κ εσυ κ ο ταβερ. την επομενη φορα ευχαριστως να σε βοηθησουμε.
8. ότι κ στο προηγουμενο. την επομενη φορα να ρωτησεις ενα γνωστη της πολης να μην την πατας σαν 15χρονο.
9. το ταξι εχει φλατ ρειτ στα 40Ε χωρίς ταξίμετρο. ισχυει η ερωτηση του ν.7 που σου εκανα.δεν ηξερες δεν ρωταγες?
10. δες τον.1
11. :haha::haha: ευτυχως που μας εκανες να γελασουμε με τα χοντρα αστεια σου..
Προσκυνώ τον σύντροφο Σαμίωνα, άξιο ναύαρχο και στρατηγό της πόλης της Ρώμης....:haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Α ρε, αν είχε λήξει αλλιώς το δυτικό σχίσμα, και η έδρα του Πάπα παρέμενε στην Avignon, να δω τι θα 'ταν σήμερα η πολίχνη του Ιταλικού κέντρου...
Αιώνια πολιτιστική πρωτεύουσα του κόσμου?
Πόλη φάρος του παγκόσμιου πολιτισμού?
Πόλη-μουσείο με υποχρέωση επίδειξης διαβατηρίου στους βάρβαρους από Oltralpe?
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.007
Likes
20.172
Α ρε, αν είχε λήξει αλλιώς το δυτικό σχίσμα, και η έδρα του Πάπα παρέμενε στην Avignon, να δω τι θα 'ταν σήμερα η πολίχνη του Ιταλικού κέντρου...
Αν, αν, αν....το ξέρεις με τη γιαγιά και τα πατίνια αγαπητέ ταβέρ, δε χρειάζεται να καταφύγουμε σε κοινοτοπίες...που θα συγκρίνουμε τις χιλιετιών αψίδες του θριάμβου Αυτοκρατόρων με τις θλιβερές κιτς κόπιες του χθες....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Α ρε, αν είχε λήξει αλλιώς το δυτικό σχίσμα, και η έδρα του Πάπα παρέμενε στην Avignon, να δω τι θα 'ταν σήμερα η πολίχνη του Ιταλικού κέντρου...
Τι εννοείς; Πολύ καλύτερη θα ήταν η Ρώμη χωρίς τον πάπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.745
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom