Χίος Tips Χίος 2020

Frederico12

Member
Μηνύματα
55
Likes
354
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Ένα πουλάκι απο το νησί μου είχε πει πάντως ότι είναι κατεψυγμένα συμπυκνωματα που εισάγονται από Τουρκία και απλά η τελική επεξεργασία γίνεται στη Χίο 😒
Ίσχυει.
Και παλαιότερα εισάγαν παγοκολώνες απο Βραζίλία, άκουγα από τους φίλου μου τους Χιώτες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.927
Likes
52.149
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, περιληπτικά εντυπώσεις από ένα τριήμερο:
- Όπως μας προτρέψατε πήγαμε μόνο νότια Χίο, μείναμε στον Κάμπο, περάσαμε από τη Χώρα, πήγαμε Μεστά, Πυργί, Μαύρα Βόλια (περίπου...) και λίγο πιο βόρεια μέχρι Λαγκαδά
- Διαμονή στον Κάμπο σε αρχοντικό, με τα πόδια 20 λεπτά από το αεροδρόμιο. Φοβερό μέρος ο Κάμπος, φάγαμε πολύ συμπαθητικά στο Μουσείο Citrus.
- Εντυπωσιακά τα Μεστά, πολύ ιδιαίτερο το Πυργί, φοβερό το πόσο διαφορετικά είναι μεταξύ τους τα χωριά, αν βάλω και τον Κάμπο μέσα που είναι εντελώς άλλο πράγμα. Το νέο Μουσείο Μαστίχας από τα πιο σύ
- Εμένα η Χώρα δε με χάλασε καθόλου. Και το Κάστρο ήταν ωραίο και το κομμάτι με τους ανεμόμυλους, ακόμη και η παραλιακή σα μίνι Θερμαϊκός ήταν, μια χαρά. Απογοητευτικό το φαγητό στην Ιχθυόσκαλα, θεϊκό στο Βραδύποδα μέσα στο Κάστρο, νομίζω το καλύτερο μπουγιουρντί που έχω φάει στη ζωή μου, απίστευτα καλαμαρακια με σπανάκι.
- Στα Μαύρα Βόλια κάναμε την κοτσάνα και φτάνοντας στον Εμπορειό νομίσαμε πως αυτή ήταν η παραλία και κάναμε μπάνιο εκεί. Αγνοούσα πως η παραλία Μαύρα Βόλια είναι πίσω από το βράχο, το είδα στο χάρτη όταν γυρίσαμε στον Κάμπο. Αλλά... ζεστά νερά, ω ναι, στις 29/9 περικαλώ. Εντάξει όχι ζεστά Καραϊβικής, αλλά μπήκα σχετικά άνετα και πεντακάθαρα νερά, μπάνιο δεν έκανε κανείς.
- Έπαθα πλάκα με την παραλία Γλάροι. ΓΟΥΑΟΥ.
- Ωραίο μέρος ο Λαγκαδάς για βολτίτσα, είχε το ενδιαφέρον της η Δασκαλόπετρα.
- Με την καταπληκτική άδεια... μοτοποδηλάτου που έχω (κανονικά αυτές δε γίνονται πια δεκτές στην Ελλάδα) κατάφερα να νοικιάσω μόνο πενηντάρι μηχανάκι, που με δύο άτομα πάνω αγκομαχούσε ακόμη και για τις πολύ manageable ανηφόρες στο Πυργί, οπότε δε δοκίμασα για Ανάβατο κλπ. Θα επιστρέψουμε πάντως, μας άρεσε!
- Καλό οδικό δίκτυο (όπου κινηθήκαμε τουλάχιστον), φιλικοί ντόπιοι, καμία σχέση με τουριστοκινούμενη οικονομία. Τέτοια εποχή λίγοι τουρίστες, κυρίως ημερίσιοι από την Τουρκία.

Γενικώς πολύ όμορφα, θα ξαναπάμε σίγουρα γιατί έχει πολλά ακόμη το νησί και είναι και εφαλτήριο για άλλα πράγματα εκεί που μας ενδιαφέρουν.
 

alma

Member
Μηνύματα
4.010
Likes
17.001
Η Λαγκάδα Γιώργο μου.
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε,θα σου δώσω τιπς και για το Βορρά την επόμενη φορά.
Τόσα χρόνια Χίο ιχθυόσκαλα δεν έχω φάει ποτέ.
Το καλύτερο ψάρι σε Βοκαριά, Λιθί ,Γρίδια, Λαγκαδά,Κώμη ,Παντουκιός ενίοτε..
 

zade

Member
Μηνύματα
172
Likes
736
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ευχαριστώ. Εντάξει την έκανα λίγο gender fluid για να μη με λένε μπούμερ.
That's exactly what a boomer would say...


Σόρυ απλά ήθελα να το πω. Είναι πολύ ωραία η Χίος, έχω πάει κι εγώ. Συνεχίστε.:)
 

alma

Member
Μηνύματα
4.010
Likes
17.001
- Καλό οδικό δίκτυο (όπου κινηθήκαμε τουλάχιστον), φιλικοί ντόπιοι, καμία σχέση με τουριστοκινούμενη οικονομία. Τέτοια εποχή λίγοι τουρίστες, κυρίως ημερίσιοι από την Τουρκία.

Γενικώς πολύ όμορφα, θα ξαναπάμε σίγουρα γιατί έχει πολλά ακόμη το νησί και είναι και εφαλτήριο για άλλα πράγματα εκεί που μας ενδιαφέρουν.
Aυτό είναι από τα μεγάλα ατού του νησιού.Την επόμενη φορά Βορράς,άγρια ομορφιά,αυτοδιαχειριζόμενο καφέ στα Λεπτόποδα, παλαιά ποταμιά εγκατελλειμένο χωριό,Ουνέσκο Νέα Μονή κ άπειρα άλλα...θα στα πω τότε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.548
Μηνύματα
900.560
Μέλη
39.280
Νεότερο μέλος
christiananaf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom