The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.040
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαρτάται ποιους θα ρωτήσεις. Αν ρωτήσεις π.χ. τους Κουβανούς στο Miami θα πάρεις εντελώς άλλη απάντηση από ότι αν ρωτήσεις κόσμο στην Havana.

Αλλά ας μας πει κι ο Γιώργος.
Δεν λένε και πολλά διότι δεν αλλάζουν και πολλά. Ο lider maximo έχει αποχωρήσει από την ενεργή πολιτική ζωή εδώ και σχεδόν μια δεκαετία, η πολιτική ρότα έχει χαραχθεί από το Ραούλ και οι αλλαγές (με το ρυθμό που έχουν συνεχίζονται), θα γίνει λαϊκό προσκύνημα και η καθημερινότητα συνεχίζεται.

Το δε CNN συνεχίζει να παίρνει συνεντεύξεις μόνο από λευκούς (και αποκλειστικά χοντρούς) Κουβανούς του Μαϊάμι, οι άλλοι δεν υπάρχουν, ακόμη στο προ-1959 είναι αυτοί. Το τι έχουμε ακούσει δεν περιγράφεται, από το χτεσινό "η απελευθερωτική εκστρατεία του Κόλπου των Χοίρων", μέχρι το "οι πολίτες της Κούβας αναμένουν με αγωνία το τι θα πει το Μαϊάμι". Κρατάνε την αναπνοή τους στην Αβάνα για το τι θα πουν οι απέναντι μιλάμε, έχει χτυπήσει κόκκινο η αγωνία και κοντεύουν να σκάσουν από το άγχος...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.007
Πιος γνωρίζει πως το first we take manhattan αναφέρεται στο σχέδιο Μανχάταν που γέννησε την ατομική βόμβα και στο ολοκαύτωμα (and we take Berlin). Υπήρχε μουσική και πριν το you tube
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.904
Likes
12.831
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πιος γνωρίζει πως το first we take manhattan αναφέρεται στο σχέδιο Μανχάταν που γέννησε την ατομική βόμβα και στο ολοκαύτωμα (and we take Berlin). Υπήρχε μουσική και πριν το you tube
Για το τραγούδι του Cohen λες;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.007
Δυστυχώς ακόμα είμαι χωρίς ρεύμα για να μπορώ να έχω πρόσβαση στις πληροφορίες μου για να στηρίξω τα λεγόμενα μου
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.007
Καταρχήν ο Cohen είναι Μασόνος, σε αυτό δεν διαφωνεί κανείς. Θα παραθέσω τους στοίχους του τραγουδιού μεταφρασμένους και θα δεχτώ πως δεν αναφέρεται ούτε στην ατομική βόμβα, ούτε στο ολοκαύτωμα.

Με καταδίκασαν σε είκοσι χρόνια βαρεμάρας,
Γιατι προσπαθούσα να αλλάξω το σύστημα από τα ενδότερα,
Έρχομαι τώρα, έρχομαι να τους ανταμείψω,
Πρώτα θα πάρουμε το Μανχάταν, έπειτα θα πάρουμε το Βερολίνο.

Οδηγούμαι από ένα σήμα στους ουρανούς,
Οδηγούμαι από αυτό το σημάδι εκ γενετής στο δέρμα μου,
Οδηγούμαι από την ομορφιά των όπλων μας,
Πρώτα θα πάρουμε το Μανχάταν, έπειτα θα πάρουμε το Βερολίνο.

Στα αλήθεια μου αρέσει να ζω δίπλα σου, μωρό μου,
Αγαπώ το σώμα σου, το πνεύμα και τα ρούχα σου,
Αλλά βλέπεις αυτή η γραμμή εκεί που πηγαίνει προς τον σταθμό;
Σου είπα, σου είπα, είπα, ήμουν ένας από αυτούς.

Ωωω! Με αγάπησες σαν ένα χαμένο,
αλλά τώρα ανησυχείς ότι μπορεί ήδη να νίκησα.
Γνωρίζεις τον τρόπο για να με σταματήσεις,
αλλά δεν έχεις την πειθαρχεία.
Πόσες πολλές νύχτες προσευχήθηκα για αυτό,
να αφήσεις το έργο μου να ξεκινήσει!
Πρώτα θα πάρουμε το Μανχάταν, έπειτα θα πάρουμε το Βερολίνο.

Δε μου αρέσει η μόδα της επιχείρησης σου, κύριε!
Και δε γουστάρω αυτά τα ναρκωτικά που σε κρατάνε λεπτό,
Δε μου αρέσει αυτό που συνέβη στην «Αδερφή» μου,
Πρώτα θα πάρουμε το Μανχάταν, έπειτα θα πάρουμε το Βερολίνο.

Στα αλήθεια μου αρέσει να ζω δίπλα σου, μωρό μου…
Και σε ευχαριστώ για όλα αυτά τα αντικείμενα που μου έστειλες,
Τη «μαϊμού» και το «κόντρα-πλακέ βιολί»,
Εξασκήθηκα κάθε νύχτα, τώρα είμαι έτοιμος,
Πρώτα θα πάρουμε το Μανχάταν, έπειτα θα πάρουμε το Βερολίνο.

Τι εννοεί με το "Πρώτα θα πάρουμε το Μανχάταν, έπειτα θα πάρουμε το Βερολίνο;" Στη συνέντευξη λέει πως θαυμάζει τη τρομοκρατία. Αναφέρετε λοιπόν στην ατομική βόμβα και στο ολοκαύτωμα, ή προφητικά στην επίθεση στους διδύμους πύργους που βρίσκονται στο Μανχάταν και να αναμένουμε επίθεση και στο Βερολίνο; Θεωρίες συνωμοσίας; Ο χρόνος θα το δείξει
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.007
I remember there was a great poem by Irving Layton that I once read, I'll give you a paraphrase of it. It was 'well, you guys blow up an occasional airline and kill a few children here and there'
Συγχωρήστε τα αγγλικά μου, που ομολογώ δεν είναι τόσο καλά, αλλά αυτή η παράφραση δεν μιλά για αεροπλάνο που σκοτώνει; Τι έπεσε στους δίδυμους πύργους είπαμε...;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom