Revolut

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Επίσης, με αγχώσατε με τις έννοιες ανταλλαγή και μετατροπή που διάβασα σε προηγούμενα σχόλια στο νήμα.
Κανένα άγχος. Μεταφορτώνεις τα ωραία σου ευρώ και πριν το επερχόμενο ταξίδι σου τα μετατρέπεις στο νόμισμα της χώρας που πας μ' ένα κλικ. Είναι πάντα προτιμότερο να πληρώνεις σε τοπικό νόμισμα, παρά να γίνεται αυτόματα η μετατροπή.
Μόλις επιστρέψεις αλλάζεις πάλι μ' ένα κλικ ότι υπόλοιπο έχεις σε ευρώ. ;)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
14.933
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μεταφορτώνεις τα ωραία σου ευρώ και πριν το επερχόμενο ταξίδι σου τα μετατρέπεις στο νόμισμα της χώρας που πας μ' ένα κλικ
Δεν το ήξερα αυτό. Αλλάζει κάτι που εγώ δεν κάνω την μετατροπή; Δεν γίνεται αυτόματα μόνη της στο ΑΤΜ; Μήπως χάνω κάτι από τη μετατροπή που δεν έκανα ή όταν την κάνεις μπορεί να χάνεις από τις αλλαγές;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.420
Likes
7.841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεν το ήξερα αυτό. Αλλάζει κάτι που εγώ δεν κάνω την μετατροπή; Δεν γίνεται αυτόματα μόνη της στο ΑΤΜ; Μήπως χάνω κάτι από τη μετατροπή που δεν έκανα ή όταν την κάνεις μπορεί να χάνεις από τις αλλαγές;
Το Σαββατοκύριακο χάνεις γιατί η Revolut παίρνει προμήθεια 1%. Οπότε, όπως λέει ο @psilos3, τα μετατρέπεις μεσοβδόμαδα, χωρίς προμήθεια και τα χρησιμοποιείς και το ΣΚ άνετα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
664
Likes
3.079
Δεν το ήξερα αυτό. Αλλάζει κάτι που εγώ δεν κάνω την μετατροπή; Δεν γίνεται αυτόματα μόνη της στο ΑΤΜ; Μήπως χάνω κάτι από τη μετατροπή που δεν έκανα ή όταν την κάνεις μπορεί να χάνεις από τις αλλαγές;
οχι μονο αυτο με το σ/κ.
1. αν χρειαζετε να μετατρεψεις ενα μεγαλο ποσο πχ 1000 η και περισσοτερα ευρω πρεπει να το κανεις σταδιακα. η δωρεαν μετατροπη ειναι μεχρι 1000 ευρω το μηνα. απο εκει και πανω εχει προμηθεια.
2. μπορεις να παρακολουθεις την ισοτιμια που σε ενδιαφερει η να ορισεις μια τιμη στοχο ωστε η μετατροπη να γινει αυτοματα με τη καλυτερη δυνατη ισοτιμια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Δεν το ήξερα αυτό. Αλλάζει κάτι που εγώ δεν κάνω την μετατροπή;
Γίνεται αυτόματα και χάνεις κάποιο μικροποσό (ίσως ασήμαντο) στις ισοτιμίες. Γενικώς καλά είναι να μετατρέπεις, όταν βέβαια υπάρχει κάπου νόμισμα που υποστηρίζει η revolut.
Δεν γίνεται αυτόματα μόνη της στο ΑΤΜ;
Παντού, ωστόσο από ΑΤΜ συγκεκριμένα δε ξέρω, δύο φορές προσπάθησα να βγάλω χρήματα με τη Revolut και έδινε μόνο επιλογή για συγκεκριμένα ποσά (π.χ. 150€) που δε χρειαζόμουν αλλά δεν είχα κιόλας τόσα φορτωμένα και το άφησα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.420
Likes
7.841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Παντού, ωστόσο από ΑΤΜ συγκεκριμένα δε ξέρω, δύο φορές προσπάθησα να βγάλω χρήματα με τη Revolut και έδινε μόνο επιλογή για συγκεκριμένα ποσά (π.χ. 150€) που δε χρειαζόμουν αλλά δεν είχα κιόλας τόσα φορτωμένα και το άφησα.
Στην Τουρκία, σε ΑΤΜ της Ziraat και στην Πολωνία, σε ΑΤΜ της Santander κανονικά διάλεγες όποιο ποσό ήθελες για ανάληψη, για να αναφέρω μόνο αυτές που όντως χρησιμοποίησα το 2023.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
14.933
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
14.933
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Το Σαββατοκύριακο χάνεις γιατί η Revolut παίρνει προμήθεια 1%. Οπότε, όπως λέει ο @psilos3, τα μετατρέπεις μεσοβδόμαδα, χωρίς προμήθεια και τα χρησιμοποιείς και το ΣΚ άνετα.
Σε αυτή την περίπτωση η τράπεζα που έχει το ΑΤΜ, δεν καταλαβαίνει ότι είσαι ξένος; Οπότε ίσως δε σου παίρνει προμήθεια;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.420
Likes
7.841
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σε αυτή την περίπτωση η τράπεζα που έχει το ΑΤΜ, δεν καταλαβαίνει ότι είσαι ξένος; Οπότε ίσως δε σου παίρνει προμήθεια;
Δεν ξέρω αν αναγνωρίζει η τράπεζα την εθνικότητα αλλά έχω κάνει αναλήψεις μέσα στο ΣΚ, στο τοπικό νόμισμα, χωρίς προμήθεια, ενώ έχω κάνει μεσοβδόμαδα μετατροπή.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.161
Likes
2.006
Σε αυτή την περίπτωση η τράπεζα που έχει το ΑΤΜ, δεν καταλαβαίνει ότι είσαι ξένος; Οπότε ίσως δε σου παίρνει προμήθεια;
Πρεπει να κανεις αναληψη ΜΟΝΟ σε ατμ που ειναι απο ΤΟΠΙΚΕΣ τραπεζες..σ αυτη τη περιπτωση η καρτα σου απο τη στιγμη που εχει λεφτα μεσα της χωρας που εισαι,στην διαβαζει κ σ αφηνει να βγαλεις το ποσο που θες κ ολα καλα...εστω κ σε ατμ να πας αλλο (εκτος τοπικης τραπεζας) στο τελος ΠΑΝΤΑ θα σου βγαλει οτι μπορει να χεις προμηθεια για τη συναλλαγη σου,απλα ακυρωνεις την συναλλαγη κ ολα καλα!αν δεν εχεις μεσα λεφτα στο νομισμα της χωρας που πας τοτε η λογικη λεει οτι αν πας ΣΚ θα εχεις το 1% της μετατροπης που ισχυει για ΣΚ..αλλα γενικα δε βρισκω κανενα μα κανενα νοημα να μην εχεις γυρισει εστω κ ενα ποσο στο νομισμα της χωρας που πας και να καθεσαι να πονοκεφαλιαζεις αν θα χεις χασουρα ή εξτρα προμηθειες τα ΣΚ....
Είναι επομένως ένας καλός λόγος να βγάλω και φυσική κάρτα σε περίπτωση που χρειαστώ να κανω ανάληψη μετρητών από ATM.
Τελικά το pin πρέπει να τους το πω από πριν ή μπορώ μετά να το αλλάξω όταν παραλάβω την κάρτα;
Επίσης, με αγχώσατε με τις έννοιες ανταλλαγή και μετατροπή που διάβασα σε προηγούμενα σχόλια στο νήμα.
Δεν ξέρω τι από αυτά που διάβασα σε αυτό το νήμα ισχύει πλέον γιατί κατάλαβα ότι έχουν γίνει αλλαγές στην φόρτιση της REVOLUT.

Όταν θέλουμε να μετστρέψουμε τα ευρώ μας σε άλλο νόμισμα για να κάνουμε αγορές σε τρίτη χώρα τι επιλέγουμε " ανταλλαγή" ή "μετατροπή σε..." στο νόμισμα της επιλογής μας;
Αν οντως την θες την καρτα για αναληψη χρηματων τοτε τσεκαρε να την εκδωσεις πολυ νωρις πριν το ταξιδι σου γιατι τα ΕΛΤΑ δε φημιζονται για την ταχυτητα τους!το pin το δηλωνεις και το αλλαζεις οσες φορες θες(νομιζω) μεσα απο τη εφαρμογη,απλα επειδη δεν εχουν καποια τραπεζα ή τηλ κεντρο για να σου πουν το pin αφου την παραλαβεις ,πρεπει να το δηλωσεις μεσω app..απλα μετατροπη πατας τα ευρω στο νομισμα που θες και εισαι ενταξει
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
224
Likes
1.324
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Πρεπει να κανεις αναληψη ΜΟΝΟ σε ατμ που ειναι απο ΤΟΠΙΚΕΣ τραπεζες..σ αυτη τη περιπτωση η καρτα σου απο τη στιγμη που εχει λεφτα μεσα της χωρας που εισαι,στην διαβαζει κ σ αφηνει να βγαλεις το ποσο που θες κ ολα καλα...εστω κ σε ατμ να πας αλλο (εκτος τοπικης τραπεζας) στο τελος ΠΑΝΤΑ θα σου βγαλει οτι μπορει να χεις προμηθεια για τη συναλλαγη σου,απλα ακυρωνεις την συναλλαγη κ ολα καλα!αν δεν εχεις μεσα λεφτα στο νομισμα της χωρας που πας τοτε η λογικη λεει οτι αν πας ΣΚ θα εχεις το 1% της μετατροπης που ισχυει για ΣΚ..αλλα γενικα δε βρισκω κανενα μα κανενα νοημα να μην εχεις γυρισει εστω κ ενα ποσο στο νομισμα της χωρας που πας και να καθεσαι να πονοκεφαλιαζεις αν θα χεις χασουρα ή εξτρα προμηθειες τα ΣΚ....

Αν οντως την θες την καρτα για αναληψη χρηματων τοτε τσεκαρε να την εκδωσεις πολυ νωρις πριν το ταξιδι σου γιατι τα ΕΛΤΑ δε φημιζονται για την ταχυτητα τους!το pin το δηλωνεις και το αλλαζεις οσες φορες θες(νομιζω) μεσα απο τη εφαρμογη,απλα επειδη δεν εχουν καποια τραπεζα ή τηλ κεντρο για να σου πουν το pin αφου την παραλαβεις ,πρεπει να το δηλωσεις μεσω app..απλα μετατροπη πατας τα ευρω στο νομισμα που θες και εισαι ενταξει
Αυτό που λες όντως ισχύει . Στην Τσεχία προσπάθησα να κάνω ανάληψη από μία μη τοπική τράπεζα και δεν με άφησε από Revolut ενώ αντίστοιχα από μία συμβατική χρεωστική Eurobank με άφησε κανονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom