Γαλλία Midi Pyrenees

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για να μην απαντάμε off topic σε θεμα της Αir france εγκαινιάζω αναζήτηση πληροφοριών για τα Μ.Πυρηναία (διαδρομες,χωρια που πρεπει να συμπεριλαβουμε στο ταξιδι μας,εστιατορια,αξιοθεατα κλπ) .Συνεχιζω στο μηνυμα του taver ...

....Έχουμε γράψει και θα ξαναγράψουμε.Διαδρομή:
Blagnac (μόνο διανυκτέρευση) -> Albi -> Sainte Antonin Noble Val -> Carlouchet -> Rocamadour -> Sarlat-La-Caneda (διανυκτέρευση) -> Domme-> Chateau de Castelnaud -> Beynac (& Chateau) -> La Roque Gageac -> Marqueyssac -> Sarlat-La-Caneda (διανυκτέρευση) -> Montignac -> Lasceaux ΙΙ -> Bordeaux (διανυκτέρευση) -> Carcasonne -> Toulouse (διανυκτέρευση) -> Blagnac (απογευματινή πτήση επιστροφής).....

και ρωτω : Η διαδρομη Bordeaux (διανυκτέρευση) -> Carcasonne -> Toulouse (διανυκτέρευση) δεν ειναι too much ?Δηλ να φυγεις πρωι απο Bordeaux ,να κατεβεις Carcasonne και να γυρισεις Toulouse σε μια μια μερα?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μια χαρα είναι ! Υπολόγισε Bordeaux- Toulouse σε άψογο αυτοκινητόδρομο κανείς γύρω στις 2,5 ώρες . Απο Τουλουζη προς Carcassonne είναι γύρω στα 80 χλμ
Βέβαια αυτο είναι εντελώς υποκειμενικό μιας και οι αντοχές του καθενός δεν είναι ίδιες ! Εγω δεν κουράστηκα καθόλου , αντιθέτως απόλαυσα την οδήγηση και την φύση
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και ρωτω : Η διαδρομη Bordeaux (διανυκτέρευση) -> Carcasonne -> Toulouse (διανυκτέρευση) δεν ειναι too much ?Δηλ να φυγεις πρωι απο Bordeaux ,να κατεβεις Carcasonne και να γυρισεις Toulouse σε μια μια μερα?
Είναι (από την άποψη του χαμένου χρόνου), αλλά εμείς προσπαθούσαμε να χωρέσουμε πάρα πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, και μας βγήκε έτσι.
Αν έχεις 4-5 μέρες μόνο, είτε δώσε τις όλες στην περιοχή του Rocamadour και του Perigord Noir (Ρίξε μια ματιά στην ιστορία του Traveller), είτε κινήσου στην Τουλούζη και τη χώρα των Cathares (υπάρχουν άλλες ιστορίες στο forum).
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είναι (από την άποψη του χαμένου χρόνου), αλλά εμείς προσπαθούσαμε να χωρέσουμε πάρα πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη, και μας βγήκε έτσι.
Αν έχεις 4-5 μέρες μόνο, είτε δώσε τις όλες στην περιοχή του Rocamadour και του Perigord Noir (Ρίξε μια ματιά στην ιστορία του Traveller), είτε κινήσου στην Τουλούζη και τη χώρα των Cathares (υπάρχουν άλλες ιστορίες στο forum).
εγω θα εχω 4 διανυκτερευσεις τον Ιουλιο...Σκεφτομουν 1η στο Αλμπί, 2η-3η Sarlat(οποτε να γυρισω την περιοχη) και 4η Toulouse...Βεβαια ετσι βγαινει στην απ εξω Μπορντω και Καρκασον
 
Μηνύματα
12
Likes
6
άμα θες, κινήσου και λίγο πιο νότια. Για παράδειγμα προς Foix και Ax-les-thermes. Παίζει ωραία διαδρομή, θερμά λουτρά και σπηλιές με προϊστορικές ζωγραφιές. Εγώ στην περιοχή μένω (καμιά ώρα πιο νότια), επομένως αν χρειαστείς κάτι μου λες.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το προγραμμα εχει ως εξης:φτανουμε Τουλουζ,παραλαμβανουμε αυτοκινητο και πρωτη μερα Αλμπί .Την Επομενη Cordes-->najac--->villefranche de rouergue---> figeac--->rocamadour--->sarlat(2 διανυκτερευσεις) .Τις επομενες 2 μέρες θα κινηθουμε Dordogne (domme,beynac,la roque gageac,tayac,limeuil κλπ) Η επιστροφη θα γίνει απο Cahors( αν προλαβουμε και cirq lapopie) και κατευθυνση προς Τουλουζ(διανυκτερευση).Γιωργο δυστυχως δεν προλαβαινουμε να δουμε περισσοτερα σε 5 γεματες μερες.Μακαρι να ειχαμε 10 μερες ,αλλα και παλι φανταζομαι δεν εφταναν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.499
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom