Lufthansa Lufthansa - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

MVSylvia

Member
Μηνύματα
691
Likes
2.835
Ειναι η τελευταια μου επιλογη κ την παιρνω μονο αμα πρεπει να ειμαι οπωσδηποτε καπου συγκεκριμενη μερα κ δεν εχω αλλη επιλογη.
Την προηγουμενη φορα που μου ειχαν ακυρωσει πτηση δεν μου ηρθε ουτε εμαιλ ουτε σμς κ το βρηκα τυχαια μεσω μιας ειδησης που διαβασα για ακυρωσεις. Τσεκ ιν ειχα κανει πριν ακυρωθει οποτε ανετα θα μπορουσα να παω αεροδρομιο. Τοτε το εναλλακτικο δρομολογιο που μου ειχαν δωσει ηταν μαπα, δεν πεταξα ποτε κ πηρα full refund.

Χθες ημουν τυχερη κ μου κλεισαν με αυτους μεχρι μοναχο κ με λουξαιρ για λουξεμβουργο. Η αλλαγή έγινε γρήγορα παρότι η ακύρωση της δεύτερης πτησης προέκυψε ελάχιστη ώρα πριν το μπορντινγκ της πρώτης πτήσης. Αν δεν είχα το κινητό στα χέρια δεν θα το είχα δει.

Ομως το κονεξιον ηταν μικρο κ προλαβα κυριολεκτικα στα τελευταια πεντε λεπτα γιατι η προσβαση στο terminal 2 στο μοναχο εως κ 25 Φεβρουαριου γινεται μονο με λεωφορειο κ ειχε απειρο κοσμο κ επαιρναν λιγους λιγους με αποτελεσμα να φτασω στο τσακ.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.836
Likes
7.276
Για να δούμε θα καταφέρουν οι Γερμανοί να διορθώσουν αυτό το χάλι που λέγεται
αεροπορική εταιρία.
Λογικά θα φύγει και από Sky team.
Δεν το συζητώ.
Για εμάς ανοίγει ένας καινούριος κόσμος πτήσεων με σχεδόν 10 καθημερινές πτήσεις για ρώμη και μετά όλος ο κόσμος.
Έχει πολύ κάλο δίκτυο για βόρεια και νότιο Αμερική και δυο τρις ασιατικούς προορισμούς.
Πολύ φοβάμαι ότι θα ακολουθήσει την τιμολογιακή πολιτική της λουφτφαβε, άλλα μικρό το κακό.
Καλώς να ορίσει στη συμμαχία.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.836
Likes
7.276
Γνωρίζει κάποιος με σιγουριά αν η Λουφτβάφε έχει interline agreement με την EVA Air; Είναι και οι δυο στη συμμαχία αλλά δεν αναγράφετε πουθενά στους συνεργάτες της ούτε έχει κάποια ειδική σελίδα που να αναφέρει τις μεταφορές αποσκευών από εταιρεία σε εταιρία.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.836
Likes
7.276
Γνωρίζει κάποιος με σιγουριά αν η Λουφτβάφε έχει interline agreement με την EVA Air; Είναι και οι δυο στη συμμαχία αλλά δεν αναγράφετε πουθενά στους συνεργάτες της ούτε έχει κάποια ειδική σελίδα που να αναφέρει τις μεταφορές αποσκευών από εταιρεία σε εταιρία.
Θα απαντήσω στο πιο πάνω μήνυμα μου που ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιον αν κάνει μια παρόμοια πτήση, χρησιμοποιήσει δηλαδή το αεροδρόμιο της Σαγκάης σαν ενδιάμεσο σταθμό, με εταιρίες της συμμαχίας και μόνο.
Πτήση με LH ανταπόκριση με BR στο τέρμινα 2 αποκλειστικά.
Όλα έγιναν στην Αθηνά παράδοση αποσκευών άλλα και τσεκ ιν και με τις δυο εταιρίες.
Διπλό ελέγξτε αν οι κωδικοί αεροδρόμιων για τις αποσκευές αναγράφονται σωστά.
Κατά την άφιξη στην περιοχή τράνζιτ στην Σαγκάη υπάρχει γκισέ της EVA οπού μας άλλαξαν τις κάρτες επιβίβασης με δικές τους μας ζήτησαν τα κουπόνια των αποσκευών (Άρα προφανώς οι αποσκευές μπορεί και να σταματούσαν στη Σαγκάη) και τους κωδικούς για να μπορέσουν να τις ανοίξουν σε περίπτωση που υπάρχει κάτι που αυτοί θεωρούν επικίνδυνο, μας οδήγησαν από μια πόρτα ακριβώς μετά τον έλεγχο διαβατηρίων και πριν τον έλεγχο χειραποσκευών, σωματικό έλεγχο. Αν έχετε αναπτήρα θα σας τον πάρουν.
Όλα έγιναν όπως θα έπρεπε χωρίς να περάσουμε σε κινέζικο έδαφος και οι αποσκευές που διαχειρίστηκε η EVA πήγαν στον τελικό προορισμό.
Αν δεν έχετε αρκετή ώρα αναμονής μην το επιδιώξετε. Εμείς είχαμε ένα 4ωρο που ήταν υπέρ αρκετό διότι δεν περάσαμε έλεγχο διαβατηρίων.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.536
Μηνύματα
899.573
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
Kor75

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom