Ινδονησία Bali...πρωτάρης ταξιδιώτης!

GTS

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
19.126
Επειδή πολύς λόγος γίνεται για τα deet αντικουνουπικά, εγώ πάντα βάζω συμβατικό αντικουνουπικό (να μυρίζει και όμορφα π.χ. Korre) και ποτέ δε με τσιμπάνε κουνούπια, εάν φυσικά έχω ψεκαστεί. Θεωρώ λοιπόν, μετά από μεγάλη εμπειρία σε Αφρικές, Ασίες και λοιπές ζούγκλες, ότι το deet δεν είναι απαραίτητο. Αντιθέτως, θα ήμουν πολύ προσεκτικός στο τι χημικά βάζω πάνω μου αβασάνιστα...
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
ευχαριστούμε Στελλίνα...το πρωινό σίγουρ αθα το δοκιμάσουμε!

Απο τα άλλα μαγαζιά επει΄δη θα πάμε μόνο για μια μέρα(ίσως 2) στο Ubud ποιο να προτιμήσουμε.? Ποιό έχεις δοκιμάσει κ θεωρείς καλύτερο?...θέλουμε παραδοσιακό φαγητό..καλομαγειρεμένο. το Dewa warung που πρότειναν τα παιδιά πριν το έχεις δοκιμάσει?

Παιδιά στην Kuta που μπορούμε να φάμε? πέρα απο την παραλία έχει άλλα αξιοθέατα?

ευχαριστώ κ πάλι
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Αυτά που έχω παραθέσει, τα έχω δοκιμάσει.

Μάλλον αν ήταν να διαλέξω 2 παραδοσιακά θα ήταν:

Warung Ibu Oka, Ubud - Restaurant Reviews - TripAdvisor

http://www.tripadvisor.com/Restauran...Ubud_Bali.html

και το Νομάντ είναι κορυφή αλλά δεν είναι παραδοσιακό...αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις και αυτό!
Το Cafe Moka δεν λέει πολλά από άποψη αισθητικής μαγαζιού (πολύ "δυτικό") αλλά αν θες κάτι γρήγορο, πρωινό, σάντουιτς κλπ, είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ, πάντως, αν επρόκειτο να πάω να φάω σε ένα μόνο μαγαζί στο Ubud, αυτό θα ήταν το Dewa Warung. Διαφέρει από τα άλλα στην ατμόσφαιρα (φοιτητικό) και στο στυλ και το φαγητό του είναι καταπληκτικό και πάμφθηνο. Δοκίμασε το κοτόπουλο με κάσιους και θα με θυμηθείς.

Να σημειωθεί ότι το μέρος είναι μικρό και μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε. Καλό είναι να πάτε σχετικά νωρίς (π.χ. 7:30 μ.μ.) γιατί μετά τις 10:00 δεν σερβίρουν ούτε τσάι.
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Εγώ, πάντως, αν επρόκειτο να πάω να φάω σε ένα μόνο μαγαζί στο Ubud, αυτό θα ήταν το Dewa Warung. Διαφέρει από τα άλλα στην ατμόσφαιρα (φοιτητικό) και στο στυλ και το φαγητό του είναι καταπληκτικό και πάμφθηνο. Δοκίμασε το κοτόπουλο με κάσιους και θα με θυμηθείς.

Να σημειωθεί ότι το μέρος είναι μικρό και μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε. Καλό είναι να πάτε σχετικά νωρίς (π.χ. 7:30 μ.μ.) γιατί μετά τις 10:00 δεν σερβίρουν ούτε τσάι.

Μάλλον εκει θα πάμε...λογικά κατα της 4-5 .

Στο νότιο μέρος ποια μέρη μπορούμε να επισκεφθούμε και που μπορούμε να φάμε σε ίδια λογική?

ευχαριστώ για την βοήθεια σας!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ένα site που ίσως μπορεί να σε βοηθήσει είναι αυτό:

Bali Restaurant Guide

Δεν το προτείνω σαν αξιόπιστη (ούτε σαν μη αξιόπιστη) πηγή - απλά το αναφέρω. Το γεγονός ότι κανένα απ' τα 3 εστιατόρια που προτείνω για το Ubud δεν περιλαμβάνονται σ' αυτό ίσως είναι ενδεικτικό για τις προτάσεις του, ίσως και όχι.
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
παιδιά μια ερώτηση!

Μήπως έχετε χάρτη για GPS (Destinator ή Igo ή Garmin) με το Bali (Ινδονησία γενικά)

ευχαριστώ...

Y.Γ :Άκυρο...βρήκα χάρτη για Ινδονησία...όποιος τον χρειάζεται π.μ!
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
παιδια μιας και πολλοι προτεινετε την ενοικιαση μηχανης ηθελα να κανω 2 ερωτησεις..
1. χρειαζεται κατι παραπανω απο το παλιο κλασσικο ροζ διπλωμα για να σου νοικιασουν? και τι ειδους νοικιαζουν? μικρα μηχανακια ή κατι μεγαλυτερο? κρανος δινουν?

2. για αποστασεις μεγαλυτερες βολευει η μηχανη? δηλαδη για να γυρισεις τα περιχωρα του ubud αλλα και να πας και στο kintamani (που απ'οτι ειδα ειναι σχεδον μια ωριτσα) το προτεινετε με μηχανη ή ειναι επικινδυνα?


και για το rafting που καποιοι προτειναν... εχω βρει καποια site με οργανωτες . μηπως ομως εχει να προτεινει κανεις καποιο συγκεκριμενο που να το εχει δοκιμασει? και χρειαζεται να γινει κρατηση απο εδω ή μπορει να γινει και εκει ευκολα?

Τελος εχει δοκιμασει κανεις καποιο tour με ελεφαντες?αξιζει ή ειναι χασιμο χρονου? δε θελω να παω αλλα εχει φαγωθει η κοπελα μου.

εμεις θα παμε για 7 διανυκτερευσεις και προσπαθω να υπολογισω ποσες μερες να μεινουμε ubud και περιχωρα και ποσες νοτια (seminyak λογικα) για να μπορεσω να δω και τα αξιοθεατα και τα χωρια γυρω απο το ubud αλλα και λιγο την νοτια πλευρα.
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
παιδια μιας και πολλοι προτεινετε την ενοικιαση μηχανης ηθελα να κανω 2 ερωτησεις..
1. χρειαζεται κατι παραπανω απο το παλιο κλασσικο ροζ διπλωμα για να σου νοικιασουν? και τι ειδους νοικιαζουν? μικρα μηχανακια ή κατι μεγαλυτερο? κρανος δινουν?
ΕΛΠΑ - Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου και Περιηγήσεων
 

violator

Member
Μηνύματα
26
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κοστα ρικα-αργεντινη
ειχα βγαλει παλια και τελικα δε μου χρειαστηκε. μου νοικιαζαν και με το ροζ που λεει GR πανω. αλλα δεν εχει λατινικους χαρακτηρες.

για αυτο ρωταω αν καποιος που εχει παει μπαλι κι εχει νοικιασει αν εχει χρειαστει της ελπα. η μπορει να γινει ενοικιαση με το ροζ. ή με το καινουριο που ειναι σαν καρτα και εχει και αγγλικους χαρακτηρες πανω.
 

moredread

Member
Μηνύματα
42
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΙ!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
ειχα βγαλει παλια και τελικα δε μου χρειαστηκε. μου νοικιαζαν και με το ροζ που λεει GR πανω. αλλα δεν εχει λατινικους χαρακτηρες.

για αυτο ρωταω αν καποιος που εχει παει μπαλι κι εχει νοικιασει αν εχει χρειαστει της ελπα. η μπορει να γινει ενοικιαση με το ροζ. ή με το καινουριο που ειναι σαν καρτα και εχει και αγγλικους χαρακτηρες πανω.

κάπου διάβασα εδώ μέσα...ότι ένα παιδί του έδειχνε την ταυτότητα κ του λεγε οτι είναι δίπλωμα! συνεπώς δεν πιστευω να έχεις κ μεγάλο πρόβλημα στο Μπαλι :)

Φιλικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.559
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom