ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Αν ερθεις με το μετρο στο jfk χρειαζεσαι αυτον τον χαρτη...βγαινεις jamaica station και αλλαζεις με την κοκκινη γραμμη,το airtrain του αεροδρομιου,που σε παει στο τερμιναλ που θελεις....http://www.panynj.gov/airports/jfk-airport-map.html
και γενικα δες τη σελιδα του αεροδρομιου....
το αντιστοιχο θα κανεις και για το Newark...
 

atari4

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Γενικα,ολοι οι Αμερικανοι χρησιμοποιουν πιστωτικη για τα παντα...εσυ θα δεις τι σε βολευει.Να εχεις λιγα δολ.μαζι σου και την καρτα σου.
Η πιστωτικη,εχει εξοδα,οταν τραβας μετρητα,απο ΑΤΜ.Γιαυτο,πρεπει να τηλ.στην τραπεζα σου να ρωτησεις...
Πριν φυγεις,θα τους παρεις τηλεφωνο,επισης,για να ενημερωσεις για ποσο καιρο θα μεινεις εκει,για να μην στην μπλοκαρουν....
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Εννοω να πληρωνω με πιστωτικη ο,τι αγοραζω. Εκει εχει προμηθεια; Ξερουμε;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.038
Αν κανεις αγορες με πιστωτικη δεν χρεωνεσαι επιπλεον(προμηθεια,εξοδα κλπ),αλλα να ξερεις οτι οταν βλεπεις ενα προιον στο ραφι,επιβαρυνεσαι στο ταμειο τους φορους.Στην ν.υορκη,νομιζω οτι ειναι γυρω στο 10%....και οχι σε ολα τα προιοντα-στα παπουτσια,νομιζω,δεν εχει φορους η ν.υορκη.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Προσοχη ποια πιστωτικη θα χρησιμοποιησετε. H eurobank μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπε πως χρεωνει χ ευρω (δεν θυμαμαι ποσα) ανα συναλλαγη, ειπα αντε γεια. Η εθνικη (καλοι μαλ@κες αυτοι, μου την εκαναν και στην Ελβετια) μου κλειδωσε την καρτα με την πρωτη συναλλαγη που πηγα να κανω και επομενως δεν την χρησιμοποιησα καθολου. Την εβγαλα με την πιστωτικη της εμπορικης με μηδενικα εξτρα εξοδα.
Παντως μια καλη τακτικη ειναι να μαθετε πρωτα τις χρεωσεις ανα καρτα και μετά να ενημερωσετε την τραπεζα ποιες χωρες θα επισκεφθειτε σε ποια χρονικη περιοδο για να μην την θεωρησουν κλεμενη.
 

geoeva01

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
orlando-miami-bahamas-n.y
Ταξίδι-Όνειρο
orlando-miami-bahamas-n.y
στις προπληρωμενες και στις debit ισχυει το ιδιο?
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Προσοχη ποια πιστωτικη θα χρησιμοποιησετε. H eurobank μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπε πως χρεωνει χ ευρω (δεν θυμαμαι ποσα) ανα συναλλαγη, ειπα αντε γεια. Η εθνικη (καλοι μαλ@κες αυτοι, μου την εκαναν και στην Ελβετια) μου κλειδωσε την καρτα με την πρωτη συναλλαγη που πηγα να κανω και επομενως δεν την χρησιμοποιησα καθολου. Την εβγαλα με την πιστωτικη της εμπορικης με μηδενικα εξτρα εξοδα.
Παντως μια καλη τακτικη ειναι να μαθετε πρωτα τις χρεωσεις ανα καρτα και μετά να ενημερωσετε την τραπεζα ποιες χωρες θα επισκεφθειτε σε ποια χρονικη περιοδο για να μην την θεωρησουν κλεμενη.
αυτό έγινε πρόσφατα? χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο και πιστωτική και debit της εθνικής και δεν έχω κανένα πρόβλημα..σηκώνω λεφτά με το rate ημέρας και με χρέωση 3$ ανά συναλλαγή μέσω ATM για την debit..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αυτό έγινε πρόσφατα? χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο και πιστωτική και debit της εθνικής και δεν έχω κανένα πρόβλημα..σηκώνω λεφτά με το rate ημέρας και με χρέωση 3$ ανά συναλλαγή μέσω ATM για την debit..
Η debit της Πειραιώς μέχρι πέρσι τουλάχιστον δεν χρέωνε έξοδα ανάληψης ( χρησιμοποιουσα πάντα ATM της Marathon bank )
Η debit American Express της Alpha Bank χρέωνε γύρω στο 1,7 euro
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Η debit της Πειραιώς μέχρι πέρσι τουλάχιστον δεν χρέωνε έξοδα ανάληψης ( χρησιμοποιουσα πάντα ATM της Marathon bank )
Η debit American Express της Alpha Bank χρέωνε γύρω στο 1,7 euro
Να ξέρεις για το επόμενο ταξίδι σου όπου marathon τώρα έγινε Investors Bank..δεν ξέρω αν έχει την ίδια πολιτική όπως η marathon και δεν χρεώνει..θα προσπαθήσω να μάθω..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να ξέρεις για το επόμενο ταξίδι σου όπου marathon τώρα έγινε Investors Bank..δεν ξέρω αν έχει την ίδια πολιτική όπως η marathon και δεν χρεώνει..θα προσπαθήσω να μάθω..
Ωωω μόλις διάβασα σχετικό άρθρο !
Ευχαριστώ !
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
αυτό έγινε πρόσφατα? χρησιμοποιώ εδώ και έναν χρόνο και πιστωτική και debit της εθνικής και δεν έχω κανένα πρόβλημα..σηκώνω λεφτά με το rate ημέρας και με χρέωση 3$ ανά συναλλαγή μέσω ATM για την debit..
Πριν εναμισι χρονο στη ΝΥ και τα περασμενα χριστουγεννα στην Ελβετια. Προσπαθησα πριν το ταξιδι να ενημερωσω την τραπεζα οτι θα κανω συναλλαγες στο εξωτερικο αλλα το help desk της εθνικης με τις φωνητικες εντολες σπαει καρυδια και εγκατελειψα την προσπαθεια.
 

elfot

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλησπερα και απο μενα!
Πολυ νεο μέλος και σε 2 βδομαδες θαμαι ΝΥ, οποτε οπως καταλαβενετε θελω καποια βοηθεια...

Φτανω στο Newark και φευγω απο JFK.

Απο Newark για να παω Manhattan τι προτεινετε;
Απο Manhattan σε JFK;
Τροποι πληρωμης γενικα εκει; Πιστωτικη ή μετρητα; Εχει προμηθεια η πιστωτικη;

Συγνωμη αν γινομαι ενοχλητικος απλα αργησα να τα ψαξω και εχω μονο κανα 10ημερο ακομη....

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
Καλησπέρα, εμείς πήγαμε τον Απρίλιο και για την μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο χρησιμοποιήσαμε πουλμανάκι http://www.goairlinkshuttle.com/index.php ! Γρήγορη εξυπηρέτηση, αρκετά οικονομικό και επιπλέον χωρίς ταλαιπωρία.. Σε παίρνει απο το αεροδρόμιο-σε αφήνει ξενοδοχείο, σε παίρνει από ξενοδοχείο-σε αφήνει αεροδρόμιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom